کد خبر: ۱۱۸۱۱۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۰ - ۱۸ دی ۱۳۹۶
پیشنهاد شیرازه به کمیسیون حقوق شهروندی شورای شهر شیراز؛
به نظر می رسد وقت آن رسیده که مکان‌هایی برای اعتراضات مردمی در شهرها مشخص شود.
پیشنهادی به شورای شهر شیراز/ تعیین مکان برای اعتراض‌ها و تجمع‌ها!شیرازه؛ اخیرا شورای شهر تهران با امضای 17 رای تصویب کرده که «شهرداری مکان‌هایی را برای اعتراضات مردمی مشخص کند».

پس از اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف کشور بود که سیاسیون و برخی مسئولان پیشنهاد تعیین مکانی برای حضور معترضان را مطرح کردند.

«عصر ایران» چندی قبل نوشت: ‌«در برخی شهرهای دنیا مکان‌هایی برای گردهمایی‌های اعتراضی مردم در نظر گرفته شده؛ از جمله در لندن منطقه «هایدپارک» جایی است که از دهه‌های گذشته شهروندان لندنی برای گردهمایی و بیان اعتراضات شان به دستگاه‌های مختلف حکومتی در آنجا گردهم آمده و خواسته‌های خود را مطرح می‌کنند یا در بسیاری از شهرهای دنیا عموما یک میدان اصلی شهر به‌عنوان مکان گردهمایی‌ها در نظر گرفته می‌شود و در مواقع تظاهرات، نیروهای پلیس از امنیت تظاهرات‌کنندگان حفاظت کرده و با عوامل برهم زننده نظم عمومی مقابله می‌کنند.»

در کشور ما مکان مشخصی برای اعتراضات وجود ندارد مثلا در شهر تهران اغلب اعتراضات در میدان بهارستان یعنی روبه‌روی مجلس شورای اسلامی یا در مقابل برخی نهادها صورت می‌گیرد که اعتراضاتی نسبت به عملکرد آنها وجود دارد.

البته شرایط در شیراز واقعاً متفاوت است. خیابانهای کم عرض شیراز با کوچکترین تجمعی راه بندان بزرگی را با خود به همراه می اورد که نه تنها گره ای از مشکلات مردم را حل نیمکند بلکه موجب مشکلات دیگری برای شهروندان نیز میشود.

برای مثال تجمعات مقابل استانداری همیشه باعث بستهش دن مسیر منتهی به باغ صفا میشود.

موافقان این امر، ایجاد مکانی برای اجتماعات قانونی را در راستای تحقق حقوق شهروندی و صیانت از آزادی بیان می دانند و معتقدند مردم حق دارند انتقادات و اعتراضات خود را به شیوه درست و قانونی مطرح کنند.
برهمین اساس ارائه چنین طرحی از طرف شورای شهر به شهرداری میتواند باعث شود تا مکان مناسبی برای بیان انتقادات و حتی اعتراضات به شیوه درست برای شهروندان شیرازی ایجاد و مورد استفاده قرار گیرد.

بعد از گذشت نزدیک به 40 سال از انقلاب به نظر می رسد وقت ان رسیده در بیان اعتراضات مردمی باید به شیوه درست عمل کرد که یکی از مهم ترین ان تعیین مکان واقعاً مناسب برای این کار است که مردم حس نکنند به دنبال نخود سیاه فرستاده شده اند البته در این زمینه باید مدیریت شهری تصمیم‌گیری کند.

مخالفان چه میگویند؟
عده ای معتقدند ارائه این طرح بخاطر جو زدگی و عطش است . و موضوعات اعتراضات مردمی و شهروندی در دستور کار دستگاه‌های امنیتی است و این موضوع ارتباطی به حوزه مدیریت شهری ندارد.

 البته در این حوزه باید متولیان امر امنیتی، اقدامات لازم را انجام دهند که در این زمینه مشخصا شخص استاندار و فرماندار با توجه به مسئولیتی که دارند یقیناً باید تصمیم نهایی را همراهی یا رد کنند.

تصویب این طرح محدودیت برای تجمعات ایجاد می‌کنیم. محدود کردن اینگونه تجمعات مخالف حقوق شهروندی است و این در حالی است که اصرار ما بر اجرای اصل 27 قانون اساسی است، به‌طوری که در این قانون محدودیتی برای تجمع وجود ندارد.

موافقان چه می گویند؟
یکی از وظایف شورای شهر اجرای اصل 27 قانون اساسی است و باید کمک کند این اصل اجرایی شود و مردم بتوانند مطالبات خود را پیگیری کنند.

 این طرح می‌تواند در راستای حقوق شهروندی و بیان مطالبات و اعتراضات مردمی به‌صورت آرام در یک مکان مشخص شده باشند. ضمن اینکه رعایت حقوق شهروندی باید مورد توجه دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت کشور قرار بگیرد.

  با تصویب این طرح، می‌شود مکان مناسبی برای بیان اعتراضات شهروندان ایجاد و مردم بتوانند اعتراضات و انتقادات خود را به‌صورت قانونی به گوش مسئولان، شهردار و حتی شورای شهر شیراز برسانند.

این اقدام در راستای حقوق شهروندی و نهادهای مدنی است و قاعدتا از ورود افرادی که بخواهند به‌گونه‌ای این اعتراضات را به آشوب و اغتشاش بکشانند بسیار راحت تر میشود جلوگیری کرد.

متاسفانه سالها است که اصل رکین و مهم قانون اساسی اصل 27 همانند قانون شوراها به فراموشی سپرده شده است. در اعتراضات هفته‌های اخیر مخالفان دولت اعلام کردند که مردم نسبت به وضعیت اقتصادی اعتراض داشتند و این سوال مطرح می‌شود که چگونه این مطالبات اقتصادی تبدیل به وضعیت امنیتی و سیاسی جامعه و کشور شد.

فرصت مغتم است و جا دارد شورای شهر به عنوان نماینده مردم در حوزه های مختلف و نه فقط شهرداری با تامین مکان مناسبی برای بیان اعتراضات می‌تواند مطالبات مردم را در حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی پیگیری کند وقاعدتا تامین امنیت چنین مکان‌هایی با همکاری وزارت کشور و دستگاه‌های ذیربط انجام خواهد گرفت.
*ابراهیم شیشه گر
دریـچـــــــــــــــــــــه
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
آرمان
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
0
0
برید گمشید پست فطرتهای بی غیرت و عقده ای . شما نامردهای بی وجدان که طاقت و شهامت و مردانگی درج یک نظر مخالف خودتون رو ندارید رو چه به این... . الکی ژست مردمی بودن نگیرید . حالا بعد از دو هفته که همه از جمله مطهری و باهنر و روحانی و حداد و لاریجانی حرف از تعیین پارک یا محل تجمع و اعتراض زده اند شما بعنوان پیشنهاد خود مطرح میکنید ؟ تازه با افتخار تیتر یک هم میزنید ؟ انگار هنوز در عصر یخبندان فکری خود محصورید و نمیدونید که انحصار خبری شما و دروغگوی اعظم رسانه میلی شکسته و مردم از همه چیز خبر دارند ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
لطفا ذره ای ادب داشته باش آقای متمدننننننننننننن
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: