کد خبر: ۱۱۸۴۴۷
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۰ - ۲۶ دی ۱۳۹۶
فرمانداران شهرستان های ممسنی و پاسارگاد و بخشدار بخش سده اقلید فارس آمادگی خود را برای پیگیری و رسیدگی به مشکلات خانواده های چهار جان باخته نفتکش سانچی که اهل این استان هستند اعلام کردند.
به گزارش شیرازه، فرماندار شهرستان پاسارگاد در گفتگو با ایرنا، ضمن تسلیت درگذشت کارکنان و خدمه نفتکش سانچی به خانواده ها و بازماندگان آنها گفت: به منظور ابراز همدردی و عرض تسلیت به خانواده مجید قصابی عروجی کاپیتان نفتکش سانچی، دوشنبه (دیروز) به همراه اعضای شورای اداری شهرستان در منزل پدر آن مرحوم در سعادت شهر حضور پیدا کردیم.
اسفندیار احمدی منش افزود: در آن دیدار ضمن همدردی با خانواده کاپیتان قصابی عروجی، برای هرگونه مساعدت، همکاری و کمک برای رفع مشکلاتشان نیز اعلام آمادگی کردیم.
وی ادامه داد: همچنین بحث برگزاری مراسم یادبود برای آن عزیز درگذشته را نیز مطرح کردیم که بنا شد زمان آن را خانواده مرحوم قصابی عروجی به ما اعلام کنند تا نسبت به برگزاری مراسمی باشکوه اقدام کنیم.
او اظهار کرد: ما جانباختگان نفتکش سانچی را پرچمدران حوزه اقتصادی کشور می دانیم و وظیفه قانونی، شرعی و انسانی ماست که هرگونه تلاشی که بتوانیم برای خانواده این عزیزان انجام دهیم.
سرپرست فرمانداری شهرستان ممسنی نیز ضمن تسلیت درگذشت کارکنان و خدمه نفتکش سانچی به خانواده ها و بازماندگان آنها، به ایرنا گفت: به دنبال اطلاع از وقوع حادثه تاسف بار نفتکش سانچی و برای همراهی با خانواده های مرحوم سجاد عبداللهی و پوریا عیدی پور و قبل از تایید خبر درگذشت خدمه این کشتی به همراه مسئولان ادارات شهرستان در منزل خانواده های این عزیزان حضور یافتیم.
رحمت الله فرامرزی افزود: بعد از تایید خبر درگذشت همه سرنشینان کشتی نیز باز همه مسئولان در مراسم یادبودی که در روستای تُل مشکین که زادگاه آن عزیزان است حضور یافتند و با خانواده آنها ابراز همدردی کردند.
وی ادامه داد: یک مراسم یادبود رسمی نیز عصر پنجشنبه در مسجد جامع شهر نورآباد مرکز ممسنی با حضور مردم و مسئولان استانی و شهرستانی برگزار خواهد شد.
او گفت: همچنین ما از خانواده های این 2 عزیر تقاضا کرده ایم که هرگونه تقاضا و مشکلی که دارند به ما منتقل کنند تا نسبت به پیگیری و رفع آنها اقدام کنیم.
بخشدار بخش سده شهرستان اقلید هم، ضمن تسلیت درگذشت کارکنان و خدمه نفتکش سانچی به خانواده ها و بازماندگان آنها گفت: ما نیز از ابتدای امر و با هماهنگی شورا و دهیاری روستای تنگ بُراق، اعلام کردیم که در خدمت خانواده مرحوم سعید دهقانی هستیم و چنانچه تقاضا و مشکلی داشته باشند با جدیت دنبال خواهیم کرد.
اسماعیل سالاری افزود: البته خانواده آن مرحوم در استان یزد ساکن هستند و هم اینک مراسم یادبود و رفت و آمدها برای عرض تسلیت در منزل عموی آن مرحوم انجام می شود.
وی ادامه داد: به منظور گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم سعید دهقانی، جمعه 29 دیماه جاری مراسم یادبودی از ساعت 14 تا 16 در مسجد امام جعفر صادق (ع) روستای تنگ براق با حضور مردم و مسئولان شهرستان برگزار خواهد شد.
سالاری اضافه کرد: علاوه بر این یک مراسم یادبود نیز قرار است چهارشنبه 27 دیماه جاری (فردا) در مسجد جامع دهنو یزد برگزار شود.
به گزارش ایرنا، 16 دی 96 یک کشتی فله بر چینی حامل 64 هزار تن گندم در 200 مایلی شانگهای به نفتکش ایرانی سانچی که حامل بیش از 130 هزار تن میعانات گازی بود، برخورد کرد.
پس از این واقعه، نفتکش سانچی با 30 تبعه ایرانی و 2 بنگلادشی دچار حریق و انفجارهای عظیم شد که کار امداد رسانی در منطقه را با مشکل مواجه و در برخی مواقع ناممکن کرد.
با دستور و تاکید رییس جمهوری علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مسئول ویژه رسیدگی به این واقعه تعیین شد و گروههای کارشناسی و امدادی از جمله تکاوران ارتش به منطقه اعزام شدند تا با هماهنگی مقامات و مسئولان چینی و همکاری برخی کشورهای دیگر کارهای مربوط انجام گیرد.
اما اقدام های فوریتی و ضربتی برای خاموش کردن شعله ها و تعیین وضعیت خدمه نفتکش ایرانی به دلیل گستردگی دامنه انفجارها و همچنین دمای بسیار زیاد حاصل از آتش سوزی بی ثمر ماند، چرا که نزدیک شدن به کشتی سانچی و حضور طولانی مدت در آن برای بررسی وضعیت میدانی ناممکن شده بود.
در نهایت روز یکشنبه (24 دی ) رسانه ها اعلام کردند که نفتکش سانچی عملا در حال غرق شدن است و اسامی خدمه کشتی نیز به عنوان جان باختگان اعلام شد.
از 32 خدمه حاضر در نفتکش سانچی 30 خدمه ایرانی و 2 خدمه بنگلادشی بودند و از 30 خدمه ایرانی نیز چهار نفر به نام های مجید قصابی عروجی (کاپیتان) اهل شهرستان پاسارگاد، سجاد عبداللهی و پوریا عیدی پور از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد خارگ و اهل نورآباد ممسنی و سعید دهقانی دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خارگ اهل شهرستان اقلید فارس بودند.
شهرستان پاسارگاد به مرکزیت سعادت شهر در 136 کیلومتری شمال شیراز واقع است.
شهرستان ممسنی به مرکزیت نورآباد در 163 کیلومتری غرب شیراز قرار دارد.
شهرستان اقلید در 209 کیلومتری شمال غرب شیراز واقع است.
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: