کد خبر: ۱۲۰۱۶۳
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۲ - ۱۷ اسفند ۱۳۹۶
یک زوج استرالیایی در سواحل غربی این کشور بطری کهنه‌ای پیدا کردند که ۱۳۲ سال پیش با نوشته‌ای در درونش روانه دریا شده بود.
به گزارش شیرازه، کشف قدیمی‌ترین بطری حاوی پیام در سواحل استرالیابه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،زوجی اهل استرالیا  هنگام قدم زدن در ساحل یک بطری قدیمی پیدا می کنند و با خود می‌‌گویند این بطری برای تزیین قفسه کتابخانه بد نیست. اما بعد معلوم می‌شود که یک «نوشته کوچک لوله‌شده» به تاریخ ۱۲ ژوئن ۱۸۸۶ درون آن هست. موزه استرالیای غربی اصالت این نوشته را که به زبان آلمانی است تأیید کرده است.

به گفته راس اندرسن متخصص باستانشناسی دریایی در موزه استرالیای غربی، این بطری از کشتی آلمانی پائولا که در سال ۱۸۸۶ از اقیانوس هند، در ۹۵۰ کیلومتری سواحل استرالیا، می‌گذشته به آب انداخته شده است. در پیام درون بطری آمده است که یابنده لطفا موقعیت جغرافیایی را که بطری در آن پیدا شده است را ذکر کند و آن را باز پس بفرستد.

در آن زمان کشتی‌های آلمانی برای سنجش جریانهای آبی اقیانوس هزاران بطری را در بازه ۶۹ ساله روانه دریاها کردند. هر کدام ازاین بطری‌ها حاوی مشخصات کشتی، تاریخ، و موقعیت جغرافیایی آن بود. تاکنون ۶۶۲ نمونه ازاین بطری‌ها در جهان پیدا شده که آخرین آنها در سال ۱۹۳۴ از آب گرفته شده است.

منبع:یورو نیوز
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: