کد خبر: ۱۲۲۰۸۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۸:۳۷ - ۰۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار ویژه روزنامه‌ها:
روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.
به گزارش شیرازه، روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

کیهان

اول یک حساب در لندن باز کنید بعداً پاسخ منتقدان را بدهید


عضو تیم مذاکره کننده برجام، به جای عذرخواهی درباره سرانجام قابل پیش‌بینی و پرخسارت برجام به کنایه پرانی علیه منتقدان مشغول است.


حمید بعیدی‌نژاد که پس از برجام، سفیر ایران در انگلیس شد، در اینستاگرام نوشت: رسانه‌های مخالف برجام که با آب و تاب زیادی اخبار مربوط به مشکلات شرکت‌های چند ملیتی برای ادامه کار در شرایط تحریم را تحلیل می‌کنند، فراموش کرده‌اند که تا به حال اصرار می‌ورزیدند که برجام هیچ دستاوردی نداشته است چون بنگاه‌های اقتصادی به دلیل محدودیت‌ها نتوانسته‌اند به ایران بیایند.


وی می‌افزاید: همین رسانه‌ها حالا پیشاپیش این خط سیاسی را دنبال می‌کنند که اروپایی‌ها، چین و روسیه با آنکه چهار عضو دائم شورای امنیت هستند و بلوک‌های اقتصادی قدرتمندی هم را تشکیل می‌دهند، حتی اگر هم اراده تداوم کار با ایران را داشته باشند، مسلوب الاراده و مقهور قدر قدرتی آمریکا هستند و کاری از آنها برنمی‌آید.


درباره این اظهارات باید از آقای بعیدی‌نژاد پرسید: اولاً کدام بنگاه اقتصادی بزرگ یا متوسط خارجی در 28 ماهه پس از برجام، برای سرمایه‌گذاری به ایران آمده است که ایشان پز کار نکرده را می‌دهند؟ فقط یک نمونه (نه بیشتر) را اعلام کنند؟ در عوض با سوء تدبیر دولت و گشودن در واردات، شرکت‌های خارجی توانستند کالاهای مصرفی و لوکس- و بعضاً دارای مشابه داخلی- را بی‌دریغ و مزاحمت به ایران صادر کنند و منابع کمیاب ارزی ایران را بالا بکشند!


ثانیاً شرکت توتال هم که مدعی بود در ایران می‌ماند- و قطعی بود که نمی‌ماند- فقط ظرف چند ماه تلاش کرد اطلاعات سری مخازن نفت و گاز مشترک ما با قطر را به دست بیاورد و اکنون که نیامده می‌رود، بهتر می‌تواند منابع مان در مخازن مشترک با قطر را غارت کند؛ که گفته‌اند چو دزدی با چراغ آید، گزیده‌تر برد کالا.


ثالثاً، این منتقدان نیستند که باید پاسخ بدهند بلکه امثال آقای بعیدی‌نژاد باید پاسخگو باشند چرا توافقی نیم و نامتوازن نوشتند تا امتیازات نقد را یکجا بدهند اما وعده‌های طرف مقابل همیشه نسیه بماند و از جمله شرکت‌ها و بانک‌های بزرگ خارجی برخلاف وعده‌های دولت، جرأت نکنند پای همکاری با ایران بیایند؟ گویا جای شاکی و متهم عوض شده آقای بعیدی‌نژاد!


رابعاً آقای بعیدی‌نژاد اگر حداقل توانمندی درخود سراغ دارند باید به عنوان سفیر کشورمان در لندن توضیح بدهند که چرا آقای ظریف در جمع وزرای خارجه 5+1 به گلایه گفت 20 ماه پس از برجام، ما هنوز هم نمی‌توانیم حتی یک حساب بانکی در انگلیس باز کنیم؟! پس جناب سفیر سرگرم چه کاری بود؟! توئیت زدن و ایسنتاگرام بازی و لندن گردی؟!


و بالاخره اینکه مسلوب الاراده نشان دادن اروپا در آمریکا، نه خط منتقدان، که سنگ بنای راهبرد رئیس دولت یازدهم (روحانی) بود؛ همو که گفت اروپایی‌ها در مقابل کدخدا (آمریکا) آقا اجازه هستند. آقای بعیدی‌نژاد اگر اعتراضی داشت، همان روز باید به روحانی می‌کرد. یا امروز به انگلیس بکند که چرا در مقابل آمریکا آقا اجازه است؟!


آقای مطهری! پاستیل شیبا مهم است یا برعکس شدن وعده‌های برجام؟


در پی انتشار یک خبر ویژه، علی مطهری جوابیه‌ای ارسال کرد.


در توضیح علی مطهری آمده است: « با اهداء سلام، در شماره یکشنبه 97/2/30 آن روزنامه، بخش خبر ویژه، تحت عنوان «از تصویب 20 دقیقه‌ای برجام تا پاستیل شیبا» مطلبی از روزنامه هفت صبح نقل شده است که در آن طرح سؤال اینجانب از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره رواج کلمات بیگانه در اماکن عمومی با این استدلال که مسئله مهمی نیست و در اولویت قرار ندارد به تمسخر گرفته شده بود. عجیب است که روزنامه کیهان با آن مطلب همصدا شده و با تجاهل این مطلب را نیز اضافه کرده است که «علی مطهری ادعا می‌کرد 20 دقیقه هم برای تصویب برجام در مجلس زیاد بود» و به این تمسخر ادامه داده است. این در حالی است که؛ اولا مسئله رواج کلمات لاتین در سردر فروشگاه‌ها و غیره از مسائل مهم فرهنگی کشور و از نشانه‌های خودباختگی فرهنگی است و بارها مورد هشدار رهبر انقلاب قرار گرفته است.


ثانیا قبلا نیز در همین بخش خبر ویژه توضیح داده‌ام که مجلس بیش از 2 ماه برجام را بررسی کرد و اظهارنظر درباره آن که آری یا نه، به چند دقیقه بیشتر وقت نیاز نداشت. تکرار این مطلب در آن روزنامه شأن آن جریده را پایین می‌آورد».


کیهان: آقای مطهری اگر نسبت به بیگانگان حساسیت جدی دارند، نباید در نام پاستیل شیبا معطل می‌ماندند بلکه در طول چند سال دوره نمایندگی حتما باید گریبان برخی مقامات اقتصادی و سیاسی و دیپلماتیک دولت را به خاطر باز کردن شاهراه‌های نفوذ به کشور می‌گرفتند نه اینکه در قواره وکیل‌الدوله عمل کنند.


ایشان همین دیروز هم سعی کرده فجایع‌ نهفته در FATF را با یک جمله مجعول و مبهم «با دفتر رهبری درباره FATF مذاکره شده» بپوشانند؛ شگرد زشت و ناشی از مسئولیت‌پذیری طیفی که همین امروز هم حاضر نیستند مسئولیت خسارت‌های ناشی از برجام و گوش ندادن به مذاکرات چندباره رهبری را بپذیرند.


اما درباره تصویب 20 دقیقه‌ای برجام؛ قبلا هم نوشتیم و پاسخ نگرفتیم. ایشان قبلا در پاسخ کیهان نوشته بود «قبلا گفته‌ام 20 دقیقه هم برای تصویب برجام زیاد بود، اما 20 دقیقه‌ای که مسبوق به چهل پنجاه ساعت کار کارشناسی نمایندگان روی برجام بود که آنها را به آری یا نه رسانده بود و طبعا دادن رای آری یا نه، نیاز به 20 دقیقه زمان نداشت». در پاسخ این ادعا تصریح کردیم: «کمیسیون ویژه برجام قریب 40 روز برای بررسی برجام وقت گذاشت و از متخصصان اقتصادی و سیاسی و امنیتی و حقوقی و هسته‌ای نظر گرفت و در پایان یک گزارش مبسوط، ناظر به هشدارهای جدی درباره منافذ و ایرادات پرخسارات متن توافق ارائه کرد. این کمیسیون منتخب خود مجلس بود اما به گزارش مبسوط و مستند آن کمترین ترتیب اثری داده نشد چون طیفی خاص در مجلس، تصمیم خود را به مثابه وکیل دولت گرفته بود؛ بنابراین نه به 20 دقیقه بلکه به 2 دقیقه هم برای تصویب تعهدات یک‌طرفه برجام نیاز نداشت!


اگر قرار بود نظر کمیسیون مورد بی‌اعتنایی مطلق قرار گیرد یا اصلا توافق در صحن علنی بررسی نشود، پس اصلا چرا به مجلس ارجاع شد؟! البته به یاد داریم که دولت مخالف این مسئله بود و با اصرار رهبر حکیم انقلاب بر رعایت قانون و نقش نظارتی مجلس، توافق به مجلس رفت».


عدم توازن تعهدات و عدم همزمانی اجرای آنها، و عدم بازگشت‌پذیری تعهدات ایران، نقد و آنی بودن تعهدات ما (که در کمتر از 2 ماه با عجله دولت انجام شد) درمقابل وعده‌های نسیه و فاقد ضمانت طرف مقابل، فقدان مکانیسم معقول برای شکایت و مطالبه حق ایران درصورت بدعهدی طرف مقابل و ... ایراداتی از این قبیل، به وفور در متن توافق مشاهده می‌شد و بارها مورد هشدار کارشناسان منتقد قرار گرفت اما چون دولت و نمایندگان منتسب به آن گوش خود را گرفته بودند و در وضعیت هیجان‌زدگی مطلق قرار داشتند، هیچ کدام این ایرادات بزرگ را در لیلی(!) زشت‌سیمای برجام ندیدند و آن فاجعه در مجلس رقم خورد.


این درحالی است که مجلس موظف بود این منافذ پرخسارت را در توافق ببندد ولو اعلام توافق به تاخیر می‌افتاد. اما چون توافق به هر قیمت و اجرای به هر قیمت آن، دستور کار دولت و برخی وکیل‌الدوله‌ها بود، برای تصویب بی‌چون و چرای توافق فشار آوردند؛ و خسارت‌های سه سال گذشته برجام و بدعهدی‌های بعدی آمریکا رقم خورد.


و بالاخره از آقای مطهری باید پرسید غیر از توجیه و لاپوشانی سوءمدیریت دولت، نمی‌خواهد از دولتمردان بپرسد برجام کدام عایدی اقتصادی را برای کشور داشت که دلار 3300 تومانی را به 7 هزار تومان رساند و به کاهش ارزش پول ملی منجر شد؟! آیا این مسایل به اندازه پاستیل شیبا ارزش پرسیدن ندارد.


مجلس و سازمان بازرسی چرا وزارت نفت را بازخواست نمی‌کنند؟


چرا نمایندگان مجلس و دستگاه‌های نظارتی از وزارت نفت به خاطر دادن اجازه خیانت دوباره به شرکت نفتی توتال توضیح نمی‌خواهند؟


کانال «تاملات حقوقی» با طرح این پرسش نوشت: وزیر محترم نفت می‌گوید: «برای خروج توتال از قرارداد پارس جنوبی جریمه‌ای وجود ندارد(!) اما مبلغی که تاکنون در این قرارداد هزینه کرده تا زمان اجرای کار، بازپرداخت نمی‌شود.» شرکت توتال هم در بیانیه‌ای اعلام کرده است: «تا به حال فقط 40 میلیون یورو روی پروژه توسعه فاز 1 پارس جنوبی خرج کرده است!»


هر لیسانسیه حقوق و آگاه از الفبای حقوق می‌داند که بدیهی‌ترین بند یک قرارداد ساده حقوقی یعنی بند اخذ خسارت از نقض عهد و مواد یک قرارداد. ترک قرارداد که جای خود دارد. مجلس باید بپرسد چرا این امر را هم رعایت نکرده‌اند؟


آقایان عزیز و محترمی که بر صندلی نمایندگی مجلس تکیه زده‌اید، واقعا این کار خلاف حقوق و قوانین کشور و مخالف منافع ملت چه نامی دارد!؟ چرا این قرارداد را هم خلاف مبانی حقوقی و قانونی و هم بدون توجه به توانمندی‌های داخلی بستند؟ چه کسانی بستند؟ چرا بستند؟ مگر اینهمه متخصص حقوقدان در وزارت نفت و دانشگاه‌ها نیست؟


پس بخش حقوقی وزارت نفت چه کاره است؟ آنها این قرارداد را دیده و تایید کرده‌اند؛ با این همه هزینه و حقوق و مزایا و حق‌المشوره و حق‌الزحمه که به آنها داده می‌شود؟


بازرسان سازمان عریض و طویل بازرسی کل کشور از این قرارداد مطلع بوده‌اند؟ مگر موظف نیستند بر دستگاه‌های اجرایی کشور نظارت کنند؟


دستگاه‌ها و نهادهای نظارتی نباید به وظایف خود متوجه و متذکر باشند؟ و به جای مصاحبه و سخنرانی و همایش و سمینار و کمیسیون و... اقدام و عمل کنند؟


آیا مشغول کار دیگری جز نظارت و انجام وظایف هستند یا این کارها را خارج از صلاحیت خود می‌دانند؟

برخی معتقدند بیش از آنکه دستگاه‌های مجری را مورد خطاب و سوال قرار داد باید ناظران و دستگاه‌های ناظر را طرف سوال و خطاب قرار داد و از آنها حساب کشید و در صورت مشخص شدن تعلل و کوتاهی مواخذه و عزل و برکنار کرد.

به نظر می‌رسد دوره تصدی برخی مسئولان نظارتی آنچنان طولانی شده که محافظه‌کار شده‌اند. پیشنهاد می‌شود برای آنکه تحرک و قاطعیت بیشتری در این مجموعه‌های نظارتی ایجاد شود اگر آنها را برکنار و توبیخ نمی‌کنند حداقل آنها را جابه‌جا کنند.

آیا این حداقل کاری نیست که باید انجام شود؟

مجلس که عصاره فضایل ملت است و به واسطه قدرت بسیار زیادش در راس امور قرار گرفته است، آیا قصد و اراده‌ای برای اعمال نظارت قانونی بر وزارت نفت طبق اصل 89 قانون اساسی دارد؟ آیا قرار است مجلسیان مثل وزارت راه با این وزارتخانه برخورد کنند؟


دولت برای حفظ برجام کدام تضمین‌ها را از اروپا مطالبه کند؟

سوال این روزهای مردم و نخبگان کشور آن است که پس از خروج آمریکا از برجام ایران باید چه اقدامات عملی سیاسی و اقتصادی را در دستور کار خود قرار دهد؟ یا به عبارت دیگر در فرصت 45 روزه اعلام شده آقای روحانی به طرف اروپایی، مقامات مذاکره‌کننده باید چه تضامین عملی و عینی را از آنها مطالبه کنند تا ملت ایران دوباره از سوراخ وعده‌های توخالی و چک‌های بی‌محل گزیده نشود و مردم به دولت اجازه دهند توافق نیمه جان برجام را با اروپا مجددا احیا نماید؟


روزنامه صبح نو، ضمن طرح مطالب فوق، نوشت: دولت پس از رفع کاستی‌ها و نواقص تیم مذاکره‌کننده از طریق تزریق کارشناسان جدید- که حتما دوتابعیتی هم نباشند- به طور مشخص می‌تواند تضامین عینی و عملی ذیل را در بازه زمانی کوتاه و مشخص از اتحادیه اروپا مطالبه نماید و به صراحت و علنی اعلام کند که در صورت عدم تامین آنها، دلیلی برای پذیرش تداوم محدودیت در برنامه هسته‌ای ایران نمی‌بیند.


طرف اروپا در مذاکرات با ایران، تنها سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان نبوده‌اند و نماینده اتحادیه اروپا نقش اصلی در مذاکرات داشته است؛ لذا اتحادیه اروپا باید با تصویب قوانین ضد تحریم آمریکا علیه ایران و نیز قوانین حمایت از شرکتهای خصوصی اروپا در تعامل تجاری با ایران در برابر جرایم وزارت خزانه‌داری آمریکا علاقه خود به حفظ ایران در برجام را عملا نشان دهد.


اتحادیه اروپا باید به صورت فوری هیئت بلندپایه‌ای از مقامات اقتصادی خود را به همراه روسای شرکت‌های بزرگ اروپایی- خصوصا در حوزه نفت و گاز- پیش از پایان ضرب‌الاجل به ایران اعزام نماید. این اقدام علاوه شکستن عملی فضای روانی تحریم‌های جدید اعلامی آمریکا در دنیا، برنامه اعمال محدودیت‌ آمریکا برای پاسپورت مسافرین خارجی به ایران را عملا به چالش کشیده و بی‌اثر خواهد کرد.


در گزارش کمیسیون برجام آمده است: «آمارهای رسمی نهادهای خارجی و بین‌المللی از جمله اداره اطلاعات انرژی آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد به رغم تحریم‌های نفتی آمریکا در اکتبر سال 2011 میلادی و تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا در جولای 2012 میلادی، فروش نفت خام ایران با میانگین حدود 1/1 میلیون بشکه در روز تداوم یافته و با وجود تاکید تحریم‌های نفتی آمریکا بر کاهش تدریجی خرید کشورها از ایران، این میانگین تا زمان توافق ژنو در ژانویه 2014 میلادی- یعنی حدود 1/5 سال- کاهش نداشته است.


این بدان معناست که دشمنان ملت ایران در اوج تحریم‌ها نیز برخلاف ادعاهایشان توانایی به صفر رساندن صادرات نفت خام ایران به بازارهای جهانی را نداشته‌اند و همواره حداقلی قابل توجه از صادرات نفت وجود داشته است؛ اما به هر حال تضمین اروپا در عدم همراهی با سیاست آمریکایی تحریم نفتی ایران و ادامه خرید نفت از ایران به یورو و جبران سهمیه آن دسته از خریداران غیراروپایی نفت ایران که از سوی آمریکا با تحریم و تهدید ناچار به قطع خرید شده‌اند باید در دستور کار اتحادیه اروپا قرار گیرد.


اعلام شکایت علیه آمریکا در مجامع بین‌المللی نظیر سازمان تجارت جهانی به دلیل یکجانبه‌گرایی اقتصادی، شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد به دلیل نقض برجام و قطعنامه 2231، گرچه با وتو و ابراز مخالفت آمریکا مواجه خواهد شد. اما نتایج سیاسی و بین‌المللی خوبی- از جمله انزوای بیشتر آمریکا- برای کشورهای باقی مانده در برجام به دنبال خواهد داشت.


عدم همراهی با آمریکا در تهدیدهای لفظی و غیرلفظی علیه ایران طبق سند برجام یک ضرورت انکارناپذیر برای اتحادیه اروپاست.


ایران

نامه 170 فعال سیاسی ایرانی و امریکایی به موگرینی

۱۷۰ فعال سیاسی و استاد دانشگاه در نامه‌ای به موگرینی، خواستار حفظ برجام شدند. به گزارش بی‌بی‌سی، امضاگنندگان ایرانی و امریکایی در نامه‌ای با قدردانی از سخنرانی موگرینی بعد از خروج امریکا از برجام نوشته‌اند: «مردم ایران از صلح و دیپلماسی حمایت کردند؛ حالا نوبت جامعه جهانی است که نشان دهد تصمیم درستی گرفته است.» موگرینی در سخنرانی خود که بلافاصله بعد از اعلام خروج امریکا از برجام بود، از ایران خواسته بود برجام را حفظ کند. امضاکنندگان نامه همچنین گفته‌اند: «اعتماد به اتحادیه اروپا، شورای امنیت و جامعه جهانی به مخاطره افتاده است.» از جمله امضاکنندگان این نامه می‌توان به نوام چامسکی، استاد دانشگاه «ام‌آی‌تی» امریکا و همچنین ترانه علیدوستی، بازیگر سینمای ایران نام برد.

ادعای بازداشت 20 فعال محیط زیستی دیگر

پیام درفشان، وکیل‌ مدافع کاووس سیدامامی از فعالان زیست محیطی که در زندان خودکشی کرد، گفت: بنا بر اطلاعات دیگری، مطلع شدم که حدود ۲۰ نفر دیگر در جنوب کشور در رابطه با این پرونده (محیط زیست) بازداشت شده‌اند که دلیل اصلی بازداشت آنها نیز مشخص نیست. به گزارش ایسنا، پیش از این هم تعدادی از فعالان زیست محیطی به اتهام جاسوسی بازداشت شده‌اند.

تجدید نظرخواهی از حکم حبس محمدعلی طاهری

وکیل مدافع محمدعلی طاهری با بیان اینکه در رابطه با محکومیت موکلش به ۵ سال حبس، در موعد مقرر تجدید نظرخواهی انجام شده است، گفت: به هر جهت به لحاظ قانون آیین دادرسی جدید باید در این خصوص دادگاه و جلسه رسیدگی تشکیل شود. محمود علیزاده‌ طباطبایی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: با توجه به اینکه برای این حکم ۲۰ روز مهلت تجدید نظرخواهی تعیین شده بود، در موعد مقرر تجدید نظرخواهی کردیم. وکیل‌مدافع سرکرده گروه عرفان حلقه عنوان کرد: هنوز مشخص نیست که این درخواست تجدید نظر کجا رفته است. دیروز به دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی کشور مراجعه کردم ولی هیچ اطلاعی از آن نداشتند.

موافقت با درخواست وکیل از سوی نازنین زاغری

  نازنین زاغری روز گذشته در شعبه پانزده دادگاه عمومی و انقلاب تهران حضور پیدا کرد و در جلسه‌ای که نماینده دادستان تهران هم حضور داشته گفته است که به وکیل نیاز دارد. به گزارش میزان،  دادگاه نیز تا حضور وکیل نازنین زاغری، وقت تجدید صادر خواهد کرد. بنابراین گزارش، «به دلیل حضور نداشتن وکیل زاغری، تفهیم اتهامی هم علیه وی صورت نگرفته، لذا خبرسازی درباره اظهارات قاضی مبنی بر اینکه انتظار می‌رود در پرونده جدید نیز محکوم شود عاری از صحت و اعتبار است».


خراسان

 کدام مدیران ملزم به افشای اموال مازاد دولتی شدند؟

با توجه به الزاماتی که ماده 27 ضوابط اجرایی بودجه امسال برای تامین منابع مالی همسان سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفته، یک مسئول مهم اقتصادی در بخشنامه روزهای اخیر خود خطاب به مدیران دستگاه های دولتی، از آن ها خواسته با استفاده از ظرفیت های قانونی موجود همچون شورای برنامه ریزی استان، استانداری ها و کارگروه های سامان دهی فضاهای اداری، با قید فوریت برای شناسایی و ارسال فهرست اموال مازاد تا پایان خرداد اقدام کنند و مسئولیت اعلام نکردن آن، با بالاترین مقام مسئول اجرایی در هر بخش خواهد بود.


مجوز ویژه دولت برای واردات 150 شاسی بلند

طبق ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به تعدادی از اعضای کابینه، اعلام شده به استناد اصل 138 قانون اساسی، ورود و ترخیص 150 دستگاه خودروی شاسی بلند برای یکی از سازمان های مهم دولتی مجاز خواهد بود. این خودروها با حجم موتور بیش از 2500 سی سی، مجوز ورود را دریافت کرده اند و قرار است واردات آن ها از زمان ابلاغ به دستگاه های مربوط تا پایان سال 1399 در حدود اعتبارات مصوب و با رعایت دیگر قوانین و مقررات مربوط مجاز باشد.


آرمان

بازداشت 20 فعال محیط‌زیستی

شنیده شد که وکیل‌مدافع مرحوم کاووس سیدامامی گفت: مطلع شدم که حدود ۲۰ نفر دیگر در جنوب کشور در رابطه با این پرونده (محیط‌زیست) بازداشت شده‌اند که دلیل اصلی بازداشت آنها نیز مشخص نیست.

ضرب‌وشتم رئیس بانک‌مرکزی!

شنیده شد که مقصودی عضو کمیسیون شوراها گفت: اخیرا رئیس‌کل بانک مرکزی برای ادای توضیحاتی درباره نوسانات نرخ ارز به مجلس آمده بود و برخی از نمایندگان مانع ارائه توضیحات وی شده بودند؛ ولی‌ا... سیف در شکایت خود از نمایندگان اعلام داشته که آنها (این نمایندگان) قصد داشتند وی رامورد ضرب و شتم قرار دهند.

کنایه آشنا به برخی نمایندگان

شنیده شد که حسام‌الدین آشنا در واکنش به جلسه مجلس که برای ساعاتی به صورت غیرعلنی و با حضور ظریف، کرباسیان و شمخانی برگزار شد، در توئیتر خود نوشت: «اگر قرار است پس از هر جلسه غیرعلنی مجلس چند روایت ناقص و مخدوش و گزینش‌شده از آن جلسه داشته باشیم آیا بهتر نیست جلسه را علنی برگزار کنیم.»

احضار نازنین زاغری به دادگاه

شنیده شد که نازنین زاغری در شعبه پانزده دادگاه عمومی و انقلاب تهران حضور پیدا کرده و در جلسه‌ای که نماینده دادستان تهران هم حضور داشته است، اظهار می‌دارد به وکیل نیاز دارد، دادگاه نیز تا حضور وکیل نازنین زاغری، وقت تجدید صادر می‌کند. نکته مهم درخصوص ادعای مطرح‌شده این است که به‌دلیل حضورنداشتن وکیل زاغری، تفهیم اتهامی هم علیه وی صورت نگرفته، لذا خبرسازی درباره اظهارات قاضی مبنی بر اینکه انتظار می‌رود در پرونده جدید نیز محکوم شود، عاری از صحت و اعتبار است.

بازداشتگاه کهریزک تعطیل شد

شنیده شد که مدیرکل زندان‌های استان تهران در پاسخ به این سوال که آیا بازداشتگاه کهریزک همچنان دایر است یا خیر، گفت: این بازداشتگاه تعطیل شده است. محبی در پاسخ به سوالی درخصوص بدهی زندان‌های استان تهران به سازمان‌های دولتی مثل ادارات آب و برق و گاز، اظهار کرد: بدهی زیاد داریم و عمدتا نیز بدهی بابت آب و برق و گاز است؛ البته دولت گفته خودش تهاتر می‌کند. وی درخصوص آخرین وضعیت حمید بقایی نیز گفت: این فرد روز گذشته زیر سرم بوده است و هرگاه هرکدام از زندانیان نیاز پزشکی داشته باشند از ظرفیت بهداری زندان یا مراکز درمانی خارج از زندان استفاده می‌شود.

نماینده کازرون متهم است!

شنیده شد که علیرضا سلیمی عضو هیات‌ نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس نسبت به اظهارات اخیر نماینده کازرون درباره اتفاقات اخیر این شهر، گفت: آقای رضازاده نماینده کازرون اظهاراتی مبنی بر منشأ اتفاقات اخیر در شهر کازرون مطرح کرده که سخنان او به درگیری‌ها دامن زده است. وی افزود: اظهارات آقای رضازاده نماینده کازرون در مجلس که موجب ایجاد اختلافات بیشتر بین مردم و تشدید درگیری‌ها شد، در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس بررسی می‌شود. عضو هیات‌ نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس تصریح کرد: نمایندگان مجلس باید نسبت به هرگونه اظهارنظر، واکنش و یا صحبتی نسبت به سایرین حساسیت و دقت بیشتری داشته باشند، زیرا برداشت‌ها و سوء‌برداشت‌های متفاوتی از صحبت‌ها و مواضع آنها در مسائل مختلف صورت می‌گیرد.

پاسخ به یک بازنشستگی

شنیده شد که در پی انتشار نامه‌ای از سوی دکترصادق زیباکلام، استاد محترم علوم سیاسی دانشگاه تهران، در رسانه‌ها مبنی بر صدور حکم بازنشستگی ایشان، به اطلاع دانشگاهیان ارجمند، می‌رساند که دانشگاه تهران در سال گذشته برای این عضو هیات علمی خود هیچ‌گونه حکم بازنشستگی صادر نکرده است و ایشان کماکان در دانشگاه تهران در کسوت استادی حضور و فعالیت دارند و حقوق خود را در فروردین ماه امسال از دانشگاه تهران دریافت کرده‌اند. از این رو از استاد فرهیخته‌ای چون جناب آقای دکتر زیباکلام انتظار می‌رود که از نگارش و رسانه‌ای‌کردن موضوعی نادرست بر اساس گفته‌ها و شنیده‌ها و مبتنی بر اطلاعات غیرواقعی خودداری کنند و با کسب اطلاعات دقیق از منابع معتبر و ذیصلاح، حقیقت را جویا شوند.

کاغذهایی که ذوالنور آتش زد، برجام نبود

شنیده شد که سیدمحمدجواد ابطحی نماینده خمینی‌شهر درباره اینکه برخی معتقدند آتش‌زدن پرچم آمریکا و سند برجام توسط شما و همکارانتان کاری سازماندهی‌شده بود، گفت: صبح زود همان روز در رستوران مجلس با آقای کوهکن درخصوص تصمیم ترامپ که در رابطه با خروج برجام گرفت و فرار رو به جلوی آقای روحانی که بلافاصله اعلام کرد ما حاضریم با اروپایی‌ها برجام را ادامه دهیم، صحبت می‌کردیم. این نماینده مجلس افزود: تصمیم بر این گرفتیم که در این شرایط، جو را عوض کنیم تا همه گمان نکنند که همه ارکان نظام مطابق با نظریات آقای روحانی است. حتی آقای ذوالنور هم در جریان آتش‌زدن پرچم آمریکا نبود و ایشان هم تعدادی کاغذ به نام برجام آورد که آتش زد وگرنه آن کاغذها خود برجام نبود.


شباهت رفتار قالیباف به احمدی‌نژاد

شنیده شد که بررسی رفتارهای قالیباف از سال ۸۴ که وارد رقابت‌های انتخاباتی و سیاسی شد، تاکنون شباهت‌هایی را با محمود احمدی‌نژاد نشان می‌دهد؛ از تاکید بر داشتن مدارک تخصصی تا شهردارشدن برای رسیدن به ریاست‌جمهوری، از شوریدن بر پدرخوانده‌ها تا تاکید مجدد بر مبانی انقلاب، از حملات بی‌محابا در ایام انتخابات تا اتهامات بررسی‌نشده مالی، از خاستگاه اصولگرایی تا تلاش برای به دست‌آوردن رأی مخالفان جناح راست، از شعارهای پوپولیستی تا ادعای مبارزه با اشرافی‌گری. شاید این شباهت‌های طابق‌النعل‌بالنعل میان مدل رفتاری محمدباقر قالیباف با محمود احمدی‌نژاد اتفاقی و شاید تلاش او برای رسیدن به ریاست‌جمهوری به سبک احمدی‌نژاد باشد اما هرچه که هست محمدباقر قالیباف این روزها «تنهاترین سردار» جناح راست به حساب می‌آید که تلاش می‌کند به هر روشی شده مثل مطرح‌کردن «نواصولگرایی» و یا حتی کنارزدن پدرخوانده‌های سیاسی ایران همچنان برای رسیدن به ساختمان خیابان پاستور تلاش کند.


عکس ترامپ را آتش می‌زدند

شنیده شد که حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگویی اظهار داشت: موضوع روز ما این نیست که آقای جنتی چه فرمودند یا نماینده مجلس چه نطق کردند. امروز نمی‌خواهند بفرمایند مصلحت کشور چیست؟ مصلحت کشور این است وقتی مردم آمریکا با ترامپ همراهی نمی‌کنند، ما در مجلس پرچم آمریکا را آتش بزنیم؟ خب عکس ترامپ را آتش می‌زدید؛ چرا پرچم را آتش زدید؟ کسی نمی‌تواند بگوید اگر ما در میانه راه با مکر، حیله و بدعهدی یک شریک بدعهد مواجه شدیم حالا می‌توانیم هرگونه دلمان خواست عمل کنیم. امروز از آن روزی که امام خطاب به عده‌ای از منتقدان فرمودند: «شما دل مسئولان را شکستید» حساس‌تر است. هیچ‌کس نباید دل آقای ظریف را بشکند. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد 70درصد مردم آمریکا با ترامپ موافق نیستند. در چنین شرایطی چرا در مجلس شورای اسلامی به جای آتش‌زدن عکس ترامپ، پرچم آامریکا را آتش می‌زنیم؟ عکس ترامپ که برای آتش‌زدن اولویت داشت.

دریـچـــــــــــــــــــــه
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
0
0
آتش زدن پرچم آمریکا نه یعنی آتش زدن مردم آمریکا یعنی آتش زدن پرچم کشوری که سردمدار ظلم و ستم در دنیا است
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: