کد خبر: ۱۲۳۵۲۴
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۸ - ۲۰ تير ۱۳۹۷
عبدالملکی کارشناس ارشد اقتصادی:
عبدالملکی گفت: اقتصاد مقاومتی دانش بنیان است و برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی فاصله زیادی داریم.
اقتصاد مقاومتی به معنای خوداتکایی است/80 درصد تحریم های ایران مربوط به داخل است!
به گزارش شیرازه، حجت الله عبدالملکی، معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) و قائم مقام رئیس انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی در پنجمین دوره خط امام استانی فارس در جمع دانش پژوهان این دوره با بیان اینکه تبیین اقتصاد مقاومتی مستلزم شناخت کافی از اقتصاد مقاومتی است اظهار داشت: مسیر اقتصاد مقاومتی به سمت پیشرفت است که اگر به این سمت نباشد خسارت مضاعف است.
 
وی تحریم ها را شب امتحان اقتصاد دانست و بیان کرد: درس خواندن شب امتحان نتیجه ای جز مردود شدن ندارد فلذا تحریم ها، ضرورت اقتصاد مقاومتی را روشن تر و واضح تر می کند.
 
عبدالملکی گفت: اقتصاد مقاومتی با وجود مشکلات و دشمنی ها به اهداف خود می رسد که در انقلاب اسلامی، رفاه عمومی، استقلال اقتصادی و پیشرفت اقتصادی سه هدف اقتصادی انقلاب اسلامی است و علت محقق نشدن این اهداف تحریم های اقتصادی است.
 
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی به معنای خودکفایی نیست بلکه خوداتکایی است تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی دانش بنیان است و برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی فاصله زیادی داریم که مسئله بیکاری در رفاه عمومی و وابستگی به نفت از جمله مواردی است که این فاصله را بیشتر می کند.
 
وی با تاکید بر اینکه دلیل تمام موانع اقتصاد مقاومتی، اقتصاد  نئولیبرالیسم آمریکا است عنوان کرد: در اقتصاد مقاومتی باید کشورهای مبداء و مقصد را متنوع کنیم که اقتصاد مقاومتی مورد استقبال دیگر کشورها نیز قرار می گیرد.
 
عبدالملکی گفت: مبنای فلسفه اقتصادی، نسخه معاصر نظام اقتصادی اسلامی است و نظام اقتصادی اسلامی نتیجه بازتاب پرتوهای مکتب اقتصادی در آیینه زمان و مکان است.
 
قائم مقام رئیس انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: فرهنگ اقتصادی جزئی از نظام اقتصادی است که فرهنگ مصرف یکی از مصادیق این نمونه است که نگاه های تولید کننده و مصرف کننده می تواند این فرهنگ را درست کند.
 
وی برنامه ریزی فرهنگی(نرم افزار) و برنامه ریزی اقتصادی(سخت افزار) را از الزامات شناخت مکتب اقتصادی اسلام دانست و تاکید کرد: اقدام و عمل زمانی نتیجه می دهد که چهارجبهه علمی، فرهنگی، سیاسی و اجرایی به صورت منفک و هم زمان فعالیت خود را شروع کنند.
 
عبدالملکی افزود: مردم ما حافظه تاریخی خوبی ندارند اما نخبگان نباید همانند مردم عادی باشند و در بحث برجام اگر گفته می شود برجام با اروپا هم نباید ادامه داشته باشد به این دلیل است که کشورهای اروپایی تحت تاثیر آمریکا هستند.
 
معاون اشتغال و خود کفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) با تاکید بر اینکه به رفع تحریم های آمریکا نمی شود حساب کرد چرا که تحرم های آمریکا فقط در چند مورد جزئی لغو می شود اذعان کرد: مسئله غرب و آمریکا با انقلاب اسلامی از منظر مقام معظم رهبر انقلاب اسلامی تحلیل رفتارهای غرب با خودمان، مشکل آمریکا با مسلمانان و آرمان بزرگ انقلاب اسلامی است یا به عبارتی  از زمان جنگ های صلیبی و بعد از رنسانس تا ... تمدن اسلام و غرب چند قرن است که در گیر هستند.
 
وی با بیان اینکه هر تمدنی به علم، فرهنگ و اقتصاد نیاز دارد گفت: این سه عامل باعث می شود یک تمدن عملکرد قابل قبول و درخشانی داشته باشد و در سطح فرهنگ نسبت به سطح دنیا رشد چشمگیری داشته ایم.
 
عبدالملکی بیان کرد: در صورتی می توانیم به قدرت دوم اقتصاد جهان برسیم که الگوی صحیح بهره برداری را رعایت کنیم و از ظرفیت های اقتصادی درست استفاده کنیم که همان اجرای اقتصاد مقاومتی است.
 
قائم مقام رئیس انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی تاکید کرد: هنر اقتصاد مقاومتی برطرف کردن و مچاله کردن تحریم های داخلی است که 80 درصد تحریم های ایران مربوط به داخل است که تحریم بعضی ازتولیدکنندگان علیه مردم، تحریم بعضی از مردم علیه تولیدکنندگان، تحریم بانک علیه تولیدکننده، تحریم دولت علیه تولیدکننده، تحریم مدیران علیه مردم و تحریم والدین علیه فرزندان از جمله تحریم های داخلی است که نتیجه ای جز بحران ندارد.
 
وی گفت: هدف تحریم های خارجی متوقف کردن انقلاب اسلامی با ابزاری همانند ناامید کردن مردم از  طریق فشار معیشتی با استفاده از تورم شدید، بیکاری شدید و قحطی است و می خواهند از این طریق به هدف خود برسد.
 
عبدالملکی تصریح کرد: تحریم های نقتی، کشتیرانی، بانکی و ... از جمله تحریم های خارجی است که 20 درصد تحریم های ایران را تشکیل می دهند و از اوایل انقلاب با این تحریم ها دست و پنجه نرم می کردیم که از سال 88 این تحریم تشدید شد.
 
معاون اشتغال و خود کفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: غربی ها به این نتیجه رسیده اند که تحریم های خارجی نمی تواند اقتصاد ایران را فلج کند و کسانی که این مطلب را بیان نکردند مورد لعنت خدا واقع می شوند چرا که تحریم های داخلی اقتصاد ایران را فلج می کند.


دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: