کد خبر: ۱۲۳۸۵۹
تاریخ انتشار: ۱۹:۱۸ - ۰۲ مرداد ۱۳۹۷
در نشست خبری مسئول بسیج دانشجویی فارس مطرح شد:
قزل سفلی مسؤول بسیج دانشجویی فارس گفت:مشکل عدم آنتن‌دهی شبکه‌های صدا و سیمای فارس در روستاها همچنان وجود دارد.
تشکیل ستاد پشتیبانی از حرکت‌های جهادی  به ریاست استاندار/حضور 92 گروه جهادی در تابستان امسال در مناطق محروم فارس/ راهبرد نگاه به بیرون کشور باید به سمت مذاکره با مردم تغییر کند
به گزارش شیرازه، معمولا ماه دوم تابستان فصل اوج گرفتن فعالیت‌های جهادی محسوب می‌شود، به همین مناسبت  مسئول بسیج دانشجویی فارس  در نشست خبری امروزبا موضوع تشریح فعالیتهای جهادی وسازندگی بسیج دانشجویی فارس از فعالیت 102 گروه جهادی دراستان فارس خبر داد و گفت: از این تعداد  40 گروه از شیراز و 62 گروه شهرستانی اقدام به برگزاری اردوهای جهادی در مناطق محروم فارس می‌کنند.

اسماعیل قزل سفلی تصریح کرد: ما حرکت های جهادی را با دو رویکرد اساسی تدوین کردیم. یکی از آن دو جهاد روستایی با تمرکز بر مناطق دورافتاده وروستاهای استان است و دیگری تحت عنوان جهاد شهری به منظور کاهش آسیب های اجتماعی پیش بینی شده است وکارهای فراروانی براساس این دورویکرد انجام شده وبرنامه های زیادی هم در پیش رو داریم.

وی با اشاره به فعالیت 12گروه تخصصی در زمینه های عمرانی و درمانی و مشاوره و جهاد اقتصادی و کارآفرینی و90گروه عمومی که در زمینه های مختلف به مناطق محروم خدمات رسانی می کنند، ابراز داشت: در شیراز 13 نقطه هدف برای جهاد شهری موردمطالعه قرارگرفته است و گروه‌های جهادی در5 منطقه  مشغول به فعالیت هستند که یکی از مهم‌ترین خروجی‌های جهاد شهری کارآفرینی نسبتا پایدار برای 22 خانوار با راه اندازی کارگاه‌هایی مانند کارگاه گوهرتراشی،خیاطی و تولید گل چینی برای بانوان و راه اندازی آشپزخانه برای اشتغال آقایان در این مناطق بود.

معتقدیم با رویکرد جهادی می‌توان مشکلات را حل کرد

قزل سفلی با تاکید اینکه نقش گروه‌های جهادی تسهیل گری است یادآور شد:  قرار نیست با برگزاری اردو جهادی کل مشکلات جامعه را حل کنیم، اما گروهای جهادی الگوساز هستند، ما معتقدیم با رویکرد جهادی می‌توان مشکلات را حل کرد.

مسئول بسیج دانشجویی فارس  با اشاره به وضعیت برخی محلات شیراز اظهارداشت: با توجه به وضعیتی که در 15کیلومتری مرکز شهر شیراز قابل مشاهده است و برخی مسایل و مشکلاتی که حتی رفت و امد در برخی ساعات روز در این مناطق را مختل می کند ضرورت جهاد شهری احساس شد. همچنین برای پشتیبانی از حرکت‌های جهادی جلسات خوبی داشتیم و استاندار فارس هم قول داده  ستاد پشتیبانی از حرکت‌های جهادی در استان به ریاست استاندار و در شهرستان ها با حمایت ومسئولیت فرمانداران شکل بگیرد.


طرح‌های کارشناسی کمی در حوزه کشاورزی داریم
 
وی در خصوص خصوص اقدامات جهادی جهت رفع مشکل خشکسالی که ریشه محرومیت در بسیاری از مناطق فارس است به خبرنگاران پاسخ داد: با بررسی‌های انجام شده و خروجی مشاهدات گروه های جهادی به این نتیجه رسیدیم که در حوزه‌های کشاورزی، صنعت، سلامت و گردشگری در فارس با مسائلی مواجه هستیم که در صورت پرداختن به این مسائل وضعیت بسیاری از نقاط محروم استان بهبود می یابد. مشکلاتی در بحث تامین آب و خشکسالی وجود دارد که برخی دانشجویان در این‌باره کارهای مطالعاتی انجام دادند البته لازم است اساتید هم در این خصوص کمک کنند.

وی ادامه داد: طرح‌های کارشناسی کمی در حوزه کشاورزی داریم، باید الگوی کشت مناسب با ظرفیت های استان اجرایی شود.

مسؤول بسیج دانشجویی فارس در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری مبنی بر حمایت از جوانان و تسهیل  ازدواج آنها، بیان کرد: ما متولی ازدواج جوانان نیستیم اما تلاش کردیم تا از جوانان بی بضاعت با تایید مراجعی که مسؤولیت دارند، حمایت کنیم و در تهیه جهیزیه مشارکت کنیم. در بحث ازدواج دانشجویی هم کارنامه عملی خوبی داریم.

قزل سفلی با اشاره به درخواست گروه‌های جهادی فارس از صدا و سیمای فارس برای پوشش شبکه‌ای مناسب در روستاها یادآور شد: مشکل عدم آنتن‌دهی شبکه‌های صدا و سیمای فارس که منجر به استفاده از ماهواره در بین اهالی مناطق می‌شد، یکی از مسائلی بود که گروه‌های جهادی با ما مطرح می‌کردند، با پیگیری هایی که صورت گرفت، آنها می‌گویند که 80 تا90درصد مسئله حل شده است اما بازدیدهای میدانی ما از مناطق گویای این مسئله نیست.


وی با بیان اینکه نفس حرکت جهادی برای این است که بگوییم در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می‌شود جهادی کار کرد و بر مشکلات فائق آمد، تاکید کرد: مطالبه گری یکی از راهبردهای اصلی دانشجویان جهادی است. امروز اراده حرف اول را می‌زند. راهبرد نگاه به بیرون کشور باید به سمت مذاکره با مردم تغییر کند، مذاکره با آمریکا سودی برای ما نداشت ما باید به منابع داخلی رجوع کنیم و با اعتماد به جوانان و همدلی برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی تلاش کنیم.


مسؤول بسیج دانشجویی فارس ادامه داد: با بمباران رسانه‌ای کم‌کاری برخی مدیران را به‌پای نظام می‌گذارند، ما نیاز به مدیران طراز انقلاب اسلامی داریم؛ البته مدیران آگاه هم کم نداریم اما همه باید دست‌به‌دست هم بدهیم و به دولت کمک کنیم.

قزل سفلی با اشاره به مطالبات کامیون داران یاداور شد: چرا مشکلاتی که به این راحتی قابل حل هستند رها می‌شود تا صدای مردم دربیاید بعد سریع حل می‌شود؟ حتما باید مشکلات به اوج برسد تا برخی مدیران دست به کار شوند؟ در بحث تحقق مطالبات کامیون داران دیدیم که اگر مسئولین بخواهند مشکلات حل شدنی است و دراسرع وقت مشکل بیمه و افزایش کرایه و مطالبات دیگر کامیون داران پیگیری شد. اما چرا باید بگذاریم کار به اینجا بکشد تا مشکلات را رفع کنیم؟ اگر مدیرجهادی باشد نمی‌گذارد کار به اینجا بکشد.

 وی با اشاره اینکه سخنان اخیر روحانی خطاب به سران آمریکایی، حرف‌هایی بود که مردم‌ دوست داشتند، تأکید کرد: ما هم به‌عنوان بخشی از جریان دانشجویی مواضع انقلابی رئیس‌جمهور کشورمان را تائید و حمایت می‌کنیم.

قزل سفلی خاطرنشان کرد: باید بپذیریم که دشمنان ما و در رأس آن آمریکا، به کمتر از براندازی جمهوری اسلامی ایران راضی نمی‌شوند. امروز در داخل کشور امنیت داریم و در منطقه نیز دارای اقتدار امنیتی هستیم که نتیجه جان‌فشانی‌های جوانان کشور است؛ باید قدر امنیت را بدانیم و با مردم عالمانه و صادقانه رفتار کنیم.


92 گروه جهادی در تابستان امسال راهی اردو می‌شوند

میثم فضل‌الله پور مدیر سازندگی بسیج دانشجویی فارس نیز در این جلسه ابراز داشت: دانشجویان سفیران کار، تلاش و خدمت‌رسانی صادقانه هستند، زیرا علم و تعهد را باهم دارند البته در اذهان عمومی اردوهای جهادی بیشتر منحصر به عیدنوروز و تابستان شده در حالی که خیلی از گروه‌های جهادی استان در طول سال در مناطق محروم فعالیت مستمر دارند. اما در عید نوروز و تابستان به خاطر فراغت اکثردانشجویان فعالیت‌های جهادی اوج می گیرد.

وی اردوی جهادی را بستری برای پرورش نیروی مؤمن و انقلابی دانست وگفت: به نیروهایی که در این بستر پرورش می‌یابند می توان امید داشت که برای تحقق تمدن نوین اسلامی تلاش کنند. دانشجویانی که در اردوهای جهادی شرکت می‌کنند از نزدیک مشکلات محرومین را می‌بینند و کسانی که جنس دردهای مردم را بدانند، وقتی سمت و مسئولیتی را بر عهده گرفتند، درد مردم را فراموش نمی‌کنند.


فضل الله پور با  با اشاره به چهار محور فعالیت گروه‌های جهادی استان فارس در سال گذشته گفت: علاوه بر فعالیت‌های مستمر در طول سال، در سال 96در چهار مقطع فعالیت های جهادی وسیعی شاهد بودیم. در نوروزسال 96،  23 گروه جهادی با جمعیت 700 نفر در تابستان 84 گروه جهادی با جمعیت 2 هزار و 600 نفر، و ایام اربعین حسینی 300 دانشجو در قالب 6 گروه جهادی ارائه خدمت کردند. 340 نفر نیز در قالب 15 گروه جهادی به مناطق زلزله‌زده غرب کشور اعزام شدند. علاوه بر اعزام نیروی انسانی بسیاری از گروه‌های جهادی در ارسال اقلام موردنیاز مردم حادثه دیده فعال بودند و 16کامیون کمک های جمع آوری شده به همت دانشجویان جهادی به کرمانشاه فرستادیم.

آستان قدس رضوی و بنیاد برکت از گروه‌های جهادی حمایت می کنند

مدیر سازندگی بسیج دانشجویی فارس با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با آستان قدس رضوی و بنیاد برکت جهت حمایت از گروه‌های جهادی خبر داد: در تابستان امسال 92 گروه جهادی با جمعیت 2 هزار و 600 نفر در نقاط مختلف فارس خدمات‌رسانی خواهند کرد.

وی همچنین خاطرنشان کرد:  در سال جاری برنامه ریزی شده که گروه ها به طور بلندمدت برای دست کم ۳ سال در مناطق محروم جهت از بین بردن محرومیت ها حضور داشته باشند.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: