کد خبر: ۱۲۴۲۶۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۹ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
واکنش ها به سخنان حیدر العبادی درباره ایران؛
حیدر العبادی نخست وزیر عراق در سخنانی گفته بود که به تحریم های آمریکا علیه ایران پایبند خواهد بود. این سخنان حیدر العبادی با واکنش های تندی از طرف مردم و مسئولان عراق مواجه شد.
به گزارش شیرازه؛ حیدر العبادی نخست وزیر عراق در سخنانی گفته بود که به تحریم های آمریکا علیه ایران پایبند خواهد بود. این سخنان حیدر العبادی با واکنش های تندی از طرف مردم و مسئولان عراق مواجه شد.

عمق این رسوایی غیر قابل توجیه است

«شیخ جلال الدین الصغیر» یکی از رهبران مجلس اعلای عراق در بیانه ای با طرح چند سوال از نخست وزیر این کشور نسبت به موضع او برای پایبندی به تحریم های علیه ایران واکنش نشان داد.

وی تاکید کرد: موضع نخست وزیر عراق نسبت به تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران مبنی بر پایبندی به تحریم های ظالمانه آمریکا مرا متعجب کرد، من  نمی دانم با چه منطق  سیاسی، شرعی یا انسانی و ملی می شود موضع وی را توجیه کرد و جای تعجب دارد العبادی اینگونه موضع گیری می کند در حالی که اتحادیه اروپا و چندین کشور با این تحریم ها مخالفت کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است: اگر موضع گیری بین المللی بود، شاید می شد توجیهی برای آن در نظر گرفت، اما این موضع گیری، کمک  ظالمانه ای به آمریکا علیه یک کشور مسلمان و همسایه و هم پیمان عراق در همه مسائل است که  عمق  این رسوایی غیر قابل توجیه را نشان می دهد.

معلوم نیست چه کسانی به تو مشاوره می‌دهند!

سیدهاشم الموسوی سخنگوی نجباء عراق خطاب به العبادی گفت: اجازه نمی‌دهیم که عراق به ایالتی از ایالت‌های آمریکا تبدیل شود. معلوم نیست چه کسانی به تو مشاوره می‌دهند! مگر پاداش نیکی چیزی جز نیکی است که با دشمنان ایران همراهی می‌کنی؟!

دفاع از ایران واجب شرعی و اخلاقی ماست

«جلیل النوری» معاون اول رهبر جریان الصدر عراق نیز اظهار داشت: دفاع از ایران واجب شرعی و اخلاقی ماست که دین، مذهب و مرجعیت آن را بر ما تکلیف کرده. عراقی‌ها نباید در مواضع و سخنان خود از قدرت‌ های شیطانی تبعیت کنند. این جریان از سال‌ها پیش تصمیم به دفاع از ایران در برابر هرگونه تهاجمی گرفته است.

لازم به ذکر است که اخیراً مسئولان عراق از پایبندی خود به تحریمهای آمریکایی ضد ایران خبر داده اند. مردم و چهره های سرشناس سیاسی و مذهبی عراق نیز با هشتگ «العبادی لا یمثلنا» به معنای «عبادی نماینده ما نیست» در فضای مجازی به این تصمیم دولتمردان خود واکنش نشان داده اند.
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: