کد خبر: ۱۲۴۲۹۶
تاریخ انتشار: ۰۷:۳۸ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: اگر سهم ملی صادرات استان از گیاهان دارویی را بالا ببریم این امکان وجود دارد که تشکل ملی گیاهان دارویی را با همکاری پنج استان دیگر به شکل ملی و با مرکزیت فارس دنبال کنیم.
به گزارش شیرازه به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، محمد صادق حمیدیان در مجمع عمومی موسسین انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان گیاهان دارویی استان فارس اظهار داشت: استان فارس یکی از استان های برخوردار در حوزه گیاهان دارویی است که اگر سهم ملی صادرات استان از گیاهان دارویی را بالا ببریم این امکان وجود دارد که تشکل ملی گیاهان دارویی را با همکاری پنج استان دیگر به شکل ملی و با مرکزیت فارس دنبال کنیم.

وی افزود: در حوزه تولید گیاهان دارویی نیز شاهد برخی رفتارهای نامتعارف هستیم به طوری که گیاهان دارویی با حجم بالای کود شیمیایی رشد و تولید داده می شود در حالی که اصالت این گیاهان رشد در محیط ارگانیک است.

حمیدیان اظهار داشت: بهترین حوزه عرضه گیاهان دارویی در جهان، ارگانیک بودن آن است لذا گرفتن پروانه‌های ارگانیک از مراجع بین‌المللی تایید شده، برای تولیدات ما در استان بسیار مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد.

نائب رئیس اتاق بازرگانی فارس عنوان کرد: همچنین تولید ارگانیک گیاهان دارویی استان فارس کیفیت، تولید ثروت و جایگاه گیاهان دارویی ما را در بازارهای جهانی بیش از پیش می‌کند.

وی افزود: علی‌رغم ظرفیت‌های خوبی که در زمینه گیاهان دارویی در استان فارس وجود دارد شاهد اتفاق‌های ناخوشایند از جمله سودجویی، رقابت ناسالم در بازار هدف، عدم توجه به مکانیزم بازار در عرضه و تقاضا و عدم تعریف اصولی از بازار هدف در حوزه صادرات گیاهان دارویی هستیم که زیبنده این حوزه نیست.

حمیدیان عنوان کرد: باید با نگاه به ارگانیک بودن، کالای تولیدی در زمینه گیاهان دارویی به قیمت کالای ارگانیک و رقابتی در بازارهای هدف عرضه شود.

وی با اشاره به مشکلات در بازار برخی از گیاهان دارویی تصریح کرد: یکی از اهداف ما در تشکل انجمن گیاهان دارویی، هم‌افزایی در جهت خلق ثروت است که در این زمینه حفظ منافع جمع مدنظر است.

حمیدیان افزود: در زمینه گیاهان دارویی کتاب گزارش سالانه سازمان جهانی در محصولات ارگانیک در اتاق بازرگانی فارس ترجمه شده که در این کتاب اطلاعات و موارد قابل توجهی بیان شده است که به زودی در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: