کد خبر: ۱۲۴۲۹۸
تاریخ انتشار: ۰۷:۵۱ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
نائب رئیس اتاق بازرگانی فارس:
حمیدیان گفت: گیاهان دارویی یک ظرفیت منحصر به فرد برای استان فارس است که می توان از این ظرفیت در جهت خلق ثروت برای استان فارس بهره گرفت.
به گزارش شیرازه، نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس در مجمع عمومی موسسین انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان گیاهان دارویی استان فارس که در اتاق بازرگانی شیراز برگزار شد، بیان کرد: استان فارس یکی از استان های برخوردار در حوزه گیاهان دارویی است که اگر سهم ملی صادرات استان از گیاهان دارویی را بالا ببریم این امکان وجود دارد که تشکل ملی گیاهان دارویی را با همکاری پنج استان دیگر به شکل ملی و با مرکزیت شیراز دنبال کنیم.

محمد صادق حمیدیان افزود: در حوزه تولید گیاهان دارویی نیز شاهد برخی رفتارهای نا متعارف هستیم به طوری که گیاهان دارویی با حجم بالای کود شیمیایی رشد و تولید داده می شود درحالی که اصالت این گیاهان رشد در محیط ارگانیک است.

حمیدیان اظهارداشت: بهترین حوزه عرضه گیاهان دارویی در جهان، ارگانیک بودن آن است لذا گرفتن پروانه های ارگانیک از مراجع بین المللی تایید شده، برای تولیدات ما در استان بسیار مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد.

نائب رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: همچنین تولید ارگانیک گیاهان دارویی استان فارس کیفیت، تولید ثروت و جایگاه گیاهان دارویی ما را در بازارهای جهانی را بیش از پیش می کند.

وی ادامه داد: علیرغم پتانسیل های خوبی که در زمینه گیاهان دارویی در استان فارس وجود دارد شاهد اتفاق های ناخوشایند از جمله سودجویی، رقابت ناسالم در بازار هدف، عدم توجه به مکانیزم بازار در عرضه و تقاضا و عدم تعریف اصولی از بازار هدف در حوزه صادرات گیاهان دارویی هستیم که زیبنده این حوزه نیست.

حمیدیان عنوان داشت: باید با نگاه به ارگانیک بودن کالای تولیدی در زمینه گیاهان داویی را به قیمت کالای ارگانیک ور قابتی در بازارهای هدف عرضه شود.

وی با اشاره به مشکلات در بازار برخی از گیاهان دارویی تصریح کرد: یکی از اهداف ما در تشکل انجمن گیاهان دارویی، هم افزایی در جهت خلق ثروت است که در این زمینه حفظ منافع جمع مدنظر است.

حمیدیان افزود: در زمینه گیاهان دارویی کتاب گزارش سالانه سازمان جهانی در محصولات ارگانیک در اتاق بازرگانی فارس ترجمه شده که در این کتاب اطلاعات و موارد قابل توجهی بیان شده است که به زودی در دسترس علاقه مندان قرار می گیرد.


برچسب ها: ارگانیک ، حمیدیان ، شیرازه
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: