کد خبر: ۱۲۴۳۲۰
تاریخ انتشار: ۰۸:۱۰ - ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
رهبری انقلاب در دیدارهای خود با مسوولین فرهنگی کشور، با اشاره به لزوم ارتقاء کمی و کیفی تولید و مصرف کالاهای فرهنگی، به «بازآرایی و هم‌افزایی» همه ظرفیت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و منابع انسانی حوزه فرهنگ تاکید داشته‌اند.
به گزارش شیرازه، مفهوم «بازآرایی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی» از آنجایی بیش از گذشته مورد توجه دلسوزان حوزه فرهنگ قرار گرفت که مقام معظم رهبری در حکم آغاز دوره‌ جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورخ 26 مهرماه 93، برای اولین بار از آن بهره جستند و این نقطه عطفی است برای بسط مفهومی این واژه و پرداختن به شئون مختلف آن.


ایشان در متن این حکم، فلسفه وجودی این شورا را فهم و تثبیت و انفاذ ماهیت فرهنگی انقلاب اسلامی و «بازآرایی مداوم جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی» و پایش پیشرفت‌های فرهنگی کشور، متناسب با ظرفیت‌ها و شایستگی‌های ایران اسلامی، عنوان می‌فرمایند. همچنین رهبرانقلاب ضمن تأکید بر لزوم ارتقاء کمی و کیفی تولید و مصرف کالاهای فرهنگی، به «بازآرایی و هم‌افزایی» همه ظرفیت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و منابع انسانی حوزه فرهنگ اشاره و آن را لازمه موفقیت شورا بیان می‌کنند.

شاید امروزه در کشورمان، این واژه در حوزه شیمی و معماری بیش از دیگر حوزه‌ها کاربرد داشته و به منظور ترجمه تحت لفظی برای اصطلاح Rearrangement مورد استفاده قرار گیرد و قبل از سال 93 غیر از رهبری، کمتر کسی در کشور، این عبارت را در حوزه جبهه‌سازی، مورد استفاده قرار داده باشد. البته ایشان پیش از این، در دیدارهایی که با مسؤولین فرهنگی کشور در دوره‌های مختلف داشته‌اند، به موضوع «آرایش نیروهای فرهنگی» اشاره داشته و بر لزوم صف‌آرایی در مقابل دشمن تأکید کرده‌اند.

معظم‌له در دیدار سال 1378 خود با شورای انقلاب فرهنگی می‌فرمایند: «وزارت ارشاد، وزارت آموزش عالی، وزارت بهداشت و درمان، وزارت آموزش و پرورش، سازمان تبلیغات و صداوسیما بایستی نشان دهند که یک صف‌آرایی دارند. آرایش نیروهای فرهنگی بایستی یک آرایش دینی، اسلامی و انقلابی باشد؛ این بُروبرگرد ندارد. این غلط و خطرناک است که ما ناگهان احساس کنیم آرایش ما به‌وسیله‌ی نیروهای دشمن به هم خورده و ما خودمان همدیگر را نمی‌شناسیم...»

آنچه مسلم است، جایگاه آرایش و بازآرایی جبهه، در حوزه «سازماندهی در جبهه فرهنگی» است. تأکید بر این موضوع از سوی رهبر انقلاب، نشان از اهمیت به‌کارگیری صحیح و هوشمندانه ظرفیت‌های فرهنگی کشور در جایگاه درست خود و جهت‌گیری صحیح حرکت تمام اجزاء جبهه، در راستای تضعیف و شکست دشمن و تقویت جبهه خودی است.

به نظر می‌رسد تأکیدات رهبر انقلاب، نشان از نگرانی‌هایی است که ایشان در خصوص هدررفت ظرفیت‌های فرهنگی کشور دارند. آنچنان که در ادامه این دیدار می‌فرمایند: «این غلط و خطرناک است که ما ناگهان احساس کنیم آرایش ما به‌وسیله‌ نیروهای دشمن به هم خورده و ما خودمان همدیگر را نمی‌شناسیم؛ مثل میدان جنگ! شما ناگهان نگاه کنید، ببینید به‌جای این‌که نیروی شما در مقابل دشمن سنگر بگیرد و خاکریز درست کند، خاکریزهایش تا دل دشمن رفته و خاکریز دشمن هم تا دل شماست و قاطی هستید! احیاناً شما در مقابل بعضی از خودی‌ها خاکریز زده‌اید! این انسان را نگران می‌کند. من امروز از این نگرانم.»

شاید در یک نگاه سطحی و اولیه به عرصه جبهه، به‌وضوح شاهد ناهمگونی فعالیت‌های مردمی و دولتی (دولت به معنای اعم) باشیم، اما این شاید فقط بخشی از نگرانی‌های رهبر انقلاب باشد؛ چراکه با کمی دقت نظر و نگاهی ژرف‌تر به این عرصه، شاهد ناهمگونی حتی میان اجزاء مختلف یک سیستم در یک وزارتخانه یا حتی در یک اداره هستیم.گاه فعالیت‌های دو مجموعه فرهنگی در یک عرصه کوچک روستایی، خنثی‌کننده و مُخرّب یکدیگر و فعالیت‌های دو عنصر فرهنگی در یک مدرسه یا دانشگاه، در تضاد و تقابل جدّی با یکدیگر است. کافی است با همین نگاه به عرصه تولید کالا و محصول فرهنگی دقت نظری داشته باشید و یا عرصه تبلیغات و منظر شهری را با این دید مورد ارزیابی قرار دهید. این همان بی‌انضباطی و ولنگاری فرهنگی است که گاهی جنبه‌های طنزآلودی نیز به خود می گیرد و مخاطب را در مقابل این سؤال قرار می‌دهد که «آیا اصولاً در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آرایش و صف‌آرایی وجود داشته و دارد که حال به دنبال بازآرایی آن هستیم؟!»

تنها اگر به بخش مردمی و دولتی فعال در عرصه فرهنگ گوشه نگاهی داشته باشیم، شاهد عرصه‌ای از رزم در جبهه فرهنگی هستیم که سربازان و افسران میدانی جنگ در پشت خاکریزها با فشنگ‌هایی که دانه‌دانه در خشاب می‌گذارند و تفنگ‌هایی که جام کرده است و آذوقه‌هایی که به انتها رسیده، آتش به اختیار در حال شلیک هستند و گاهاً هم بی‌هدف؛ و هدایت‌کنندگان و پشتیبانان، در مواضع امن مستقر و در حال برنامه‌ریزی برای تعطیلات آخر هفته و سفرهای تفریحی برون مرزی‌شان هستند ! هرچند گاه به گاهی هم در قالب حضورهای میدانی بی‌خطر، نطق‌های تخصصی و مقالات علمی، سعی می‌کنند این القاء جُک‌گونه را داشته باشند که «ماهم در میدان هستیم!».

اما در مقابل، جبهه‌ای است همگون که دانشگاه و مراکز نظامی و NGOها و دولت و همه چیزش در قالب یک کُلّ واحد به سمت ما نشانه رفته و به‌طور مداوم آرایش خود را به روز و کارآمد کرده و در هر حمله، سنگری را فتح و سپس در آن مستقر شده و جایگاه خود را تثبیت کرده و به فتح سنگر بعدی می‌پردازد. گرچه این برداشت از جبهه دشمن، ممکن است ایده‌آل‌ باشد، اما به نظر می‌رسد خالی از واقع هم نیست و برآیند حرکت 100 ساله آنها در محو ارزش‌های اسلامی در جامعه ما، مؤید این موضوع است که ما با یک جبهه منسجم مواجه هستیم.

از این روست که اهمیت بازآرایی مداوم جبهه فرهنگی بیش از پیش عیان می‌شود. جبهه‌ای که سرشار است از ظرفیت‌های مردمی که گاهی احساس می‌شود برآیند عملکرد بی‌جیره‌ومواجبشان، بر عملکرد پرخرج‌وبَرج دولتی سنگینی می‌کند و صف‌آرایی اصولی و هدایت‌شده آنها در مقابل جبهه دشمن خواهد توانست فرهنگ مهاجم غرب را به زانو درآورد.

علی خواجه‌نژادیان

انتهای پیام/

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: