کد خبر: ۱۲۴۶۷۸
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۷ - ۰۷ شهريور ۱۳۹۷
رئیس اتاق بازرگانی فارس مطرح کرد:
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: اتاق بازرگانی فارس از همه توان کارشناسی و فنی بخش خصوصی در جهت عبور از بحران اقتصادی بهره می گیرد.
به گزارش شیرازه، جمال رازقی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس در نشستی با مدیر کل استاندارد فارس و مدیر اداره نظارت بر مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در این شرایط نیاز است دستگاه های اجرایی برای حفظ و تسهیل روند تولید اقدامات فرادستگاهی داشته باشند.

وی افزود: در بسیاری از دستگاه های اجرایی استان، مدیران حامی بخش تولید و صنعت استان هستند اما بخش های دیگر و یا قوانین مانع تراشی می کنند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: سلامت مردم خط قرمز برای همه فعالان اقتصادی و بخش دولتی است و انتظار داریم دستگاه های نظارتی و تصمیم گیر در بخش مواد غذایی با حفظ اصول، از واحدهای تولیدی غذایی استان حمایت در جهت ادامه فعالیت داشته باشند.

رازقی با توجه به مسایل ارزی و افزایش قیمت ها در بازار اظهارداشت: توجه به بازار داخل و قدرت خرید مردم موضوع مهم امروز جامعه است و باید شرایطی ایجاد شود که واحد تولیدی و مردم بتوانند از کالاها استفاده کنند.

وی اضافه کرد: امروز بخش تولید در کشور با مشکلات جدی از جمله تامین مواد اولیه روبرو است ضمن اینکه باید برای تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی از آبانماه جاری که تحریم ها علیه کشورمان اعمال می شود، چاره اندیشی شود.

او ادامه داد: تلاش ما در جهت رفع مشکلات و فعال نگه داشتن واحدهای تولیدی استان است که در این راستا حمایت سایر دستگاه ها را طلب می کنیم.

رازقی گفت: در شرایط بحرانی امروز اقتصاد کشور باید به فکر واحدهای تولیدی استان باشیم و این اتاق از همه توان کارشناسی و فنی بخش خصوصی در جهت عبور از بحران اقتصادی بهره می گیرد

برخی از قوانین حوزه استاندارد کالا نیاز به بازنگری دارند

مرتضی رهنما مدیر کل استاندارد استان فارس نیز گفت: امروز وضعیت اقتصادی بر واحدهای تولیدی فشار وارد کرده است و متاسفانه می بینیم در بخش مواد غذایی برخی افراد بدون برخورداری از مجوزهای استاندارد کالا، از فضا سواستفاده می کنند.

وی با بیان اینکه واحدهای تولیدی ما باید بازار را مدیریت کنند واجازه فعالیت به فروشنده های بدون استاندارد را ندهند عنوان داشت: ما دراداره کل استاندارد استان از صنعت و تولید استان حمایت می کنیم.

رهنما با اشاره به استاندارد کالاهای تولیدی افزود: نتایج آزمون از واحدهای تولیدی باید مطابق با استانداردهای ملی ایران باشد و ما در اداره استاندارد به دنبال تعامل با دستگاه های مرتبط با نظارت بر مواد غذایی و سلامت مردم هستیم.

وی بیان کرد: برخی از قوانین در خصوص استاندارد کالا در کشور وجود دارد که نیاز است این قوانین بازنگری شود و ما بر اساس نیاز بخش صنعت و کار کارشناسی بخش های مختلف نظرات دقیق و علمی و اصلاحیه ها را دسته بندی و به سازمان ملی استاندارد اعلام خواهیم کرد.

آمادگی داریم هزینه های وارده بر صنعت را کم کنیم

محمدمهدی رزمجو مدیر نظارت بر مواد غذایی، آشامیدنی،‌ آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم گفت: ما متولی سلامت هستیم و در هیچ جایی از این موضوع کوتاه نمی آییم اما نیاز است بر اساس مسایل مربوط به واحدهای تولیدی مواد غذایی در استان بنا به شرایط روز تصمیم گیری شود.

وی اظهارداشت: پیشنهاد مشخص ما در این زمینه این است که واحدهای تولیدی تنوع کالایی خودرا ایجاد کنند و کالاهایی با کیفیت های مختلف را با برچسب اطلاع رسانی مشخص برای بازار تولید کنند که ما نیز در این زمینه تا حفظ خطوط قرمز سلامت مردم حمایت می کنیم.

رزمجو با بیان اینکه ما در اداره نظارت بر مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز آمادگی داریم با همکاری و تعامل با دستگاه های مختلف هزینه های وارده بر صنعت را کم کنیم اضافه کرد: برای جلوگیری از ایجاد هزینه بر صنعت و موازی کاری مابین اداره نظارت بر مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی و ادارات کل دامپزشکی و استاندارد، ما در این اداره نظارت نتیجه ارزیابی ها و آزمون ها دو اداره کل از واحدهای تولیدی مواد غذایی را می پذیریم.

وی ادامه داد: دستگاه های ذی ربط در حوزه سلامت جدا از یکدیگر نیستند و می توانند و با بازنگری در برخی از قوانین استاندارد کالا هزینه های دولت و صنعت کاهش می یابد.

رزمجو عنوان داشت: در این شرایط نیاز است دولت به طور جدی به موضوع بازار داخلی و نیازهای مردم در تامین مواد غذایی مورد نیاز ورود کند ضمن اینکه همکاری و همفکری همه دستگاه های اجرایی برای تسهیل شرایط بر جامعه از ضروریات است.
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: