کد خبر: ۱۲۵۰۸۴
تاریخ انتشار: ۱۴:۳۱ - ۲۹ شهريور ۱۳۹۷
رئیس اتاق بازرگانی فارس:
رازقی گفت:مسایل اقتصادی کشور به راحتی قابل حل است و اتاق بازرگانی فارس بسته پیشنهادی خود را به دولت اعلام کرده است.
تحریم های داخلی بیش از تحریم های خارجی صادرات ما را تحت الشعاع قرار داده/ از طرف کشورهای همسایه، ایران درحال غارت شدن استبه گزارش شیرازه، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: متاسفانه اقتصاد ما بیش از تحریم خارجی درگیر تحریم داخلی است و تصمیم های غیر کارشناسانه و تحریم های بخشنامه ای داخل کشور بیش از هر موردی، صادرات ما را تحت الشعاع قرار داده است.

جمال رازقی در کارگروه توسعه صادرات استان که با حضور استاندار فارس، مدیران کل استان و اعضای آن در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد، بیان کرد: تعدد بخشنامه ها، تولید و صادرات را دچار سردرگمی کرده و تصمیم های آنی و غیر کارشناسی بر ایجاد فضای التهاب در اقتصاد کشور موثر بوده و لطمه بزرگی به اقتصاد ما زده است.

وی با اشاره به بخشنامه بانک مرکزی در خصوص پیمان سپاری ارزی افزود: این بخشنامه را برای کنترل اعلام کردند اما زمانی که سیستم بانکی برای برگرداندن ارز وجود ندارد چطور صادرکنندگان ما ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازگردانند.

رازقی اظهارداشت: همچنین عمده صادرکنندگان ما با ریال کار می کنند و ریال و نه ارز وارد کشور می شود پس در اجرای این بخشنامه با مشکل روبرو خواهند شد.

رئیس اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه صادرکنندگان ارز خود را وارد می کنند اما باید راه به آنها نشان داده شود اضافه کرد: بخشنامه پیمان سپاری ارزی صادرات کشور را مختل کرده است و عواقب این بخشنامه تاثیرات کمی ندارد که مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: در اقتصاد کشور با پارادوکس عجیبی روبرو هستیم به طوری که از طرفی با کاهش اساسی ارزش ریال از طرف کشورهای همسایه، ایران درحال غارت شدن است و از طرف دیگر شاهد افزایش شدید قیمت کالاهای مصرفی در بازار هستیم.

رازقی عنوان داشت: مسایل اقتصادی کشور به راحتی قابل حل است و اتاق بازرگانی فارس بسته پیشنهادی خود را به دولت اعلام کرده است که راهکار ما در این شرایط آزاد کردن نرخ ارز در کشور است.

ابراهیم غلامزاده نائب رئیس اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: در شرایط اقتصادی امروز، راحت ترین کار صادر نکردن است درحالی که تصمیم گیران کشور ما باید فضای صادرات را بیش از گذشته فراهم کنند تا صادرکننده ما دغدغه بخشنامه را نداشته و به دنبال بازاریابی، جذب مشتری و حضور در بازارهای جهانی باشد.

خسرو فروغان عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس هم گفت: در حال حاضر آمار قاچاق کالا بیش از صادرات است و دولت باید در این زمینه چاره اندیشی کند ضمن اینکه دولت باید به منظور شفاف سازی تصمیم های اقتصادی خود هر بخش نامه ای را اطلاع رسانی کند نه اینکه قبل از اطلاع رسانی آن را در کمرگ اجرایی کند.
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: