کد خبر: ۱۲۶۹۲۸
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۵ - ۰۴ دی ۱۳۹۷
ازدواج مرحله ای مهم و تاثیرگذار در زندگی هر فرد است و در جوامع مختلف هم آداب و رسوم و سنت های مختلفی برای مراسم ازدواج و عروسی وجود دارد. در میان تمام این رسم و رسوم ها، لباس عروس نمود بیشتری دارد و در هر کشور می توان با لباس عروس های سنتی فراوانی روبرو شد که بازتابی از فرهنگ مردمان آن کشور هستند. در این مطلب قصد داریم لباس عروس سنتی چندین کشور دنیا را به شما معرفی کنیم و بگوییم که عروس های سرتاسر دنیا در روز ازدواجشان چه لباسی به تن می کنند.
به گزارش شیرازه، مراسم ازدواج در هند بسیار مفصل است و همان طور که احتمالا در فیلم ها دیده اید آداب و رسوم خاصی دارد. لباس عروس در هند به رنگ های صورتی یا قرمز است که نماد شانس و خوشبختی است. علاوه بر این از سر تا پای عروس با ۱۶ زیورآلات و اشیاء تزیینی آراسته می شود که در نهایت یک عروس سنتی هندی را به وجود می آورد. زنان هندی پس از ازدواج خال سرخی وسط پیشانی قرار می دهند که به نوعی نقش حلقه ازدواج را ایفا می کند.

هند

لباس عروس هندی

لباس عروس هندی


چین
لباس عروس در چین به هیچ وجه نباید رنگ های مشکی، آبی یا خاکستری باشد چون این باور وجود دارد که این سه رنگ غم و بدیمنی را وارد زندگی زوج جوان می کنند. از بین تمام رنگ ها قرمز و سفید متداول ترین رنگ ها برای لباس عروس هستند و نماد عشق و محبت و خوشبختی هستند.

لباس عروس چینی

لباس عروس چینی


بلغارستان
ریبنوو نام شهری کوچک در بلغارستان است که به خاطر رسم و رسوم خاص و عجیب عروسی اش شهرتی جهانی پیدا کرده است. یکی از رسوم خاص این منطقه در هنگام برگزاری مراسم ازدواج سفید کردن صورت عروس است. صورت عروس توسط زنان خانواده داماد با رنگ سفید نقاشی می شود و بعد با پولک های رنگارنگ تزیین می شود.

لباس عروس بلغاری

لباس عروس بلغاری


ژاپن
حتما با کیمونوهای ژاپنی آشنا هستید. این لباس های بلند بخشی مهم از فرهنگ ژاپنی محسوب می شود و لباس عروس ژاپن هم در واقع یک کیمونوی خاص است. کیمونوی عروس کاملا سفید است که سمبل و نماد پاکی و معصومیت است، اما در مراسم های بعدی این کیمونو به رنگ قرمز تغییر می کند که نماد شانس و خوشبختی است. عروس ژاپنی روی کیمونوی سفیدش ردایی ابریشمی به نام اوچیکاکه می پوشد که با طرح های گل نقش های زیبا تزیین شده است.

لباس عروس ژاپنی

لباس عروس ژاپنی


اندونزی
کشور اندونزی از بیش از ۱۷۰۰۰ جزیره تشکیل شده و هر منطقه آداب و رسوم و لباس عروس خاص خود را دارد. با این حال، اکثر لباس عروس های سنتی به رنگ های تند و شاد با طرح ها و نقش های گل و … ست. علاوه بر این، عروس های اندونزی همراه با این لباس زیورآلات زیاد و طلایی به خود می آویزند. البته در سال های اخیر لباس عروس سفید به ویژه در شهرهای بزرگ اندونزی جایگزین شده و بسیاری از عروس ها از این لباس استفاده می کنند.

لباس عروس اندونزی

لباس عروس اندونزی


پرو
لباس عروس در مناطق مختلف کشور پرو هم آداب و رسوم خاص خود را دارد. اما به طور مثال در منطقه لیما کشور پرو، لباس عروس به رنگ های سرخ و مشکی است و روی لباس هم با تورهای و لایه های پارچه تزیین می شود.

لباس عروس پرو

لباس عروس پرو


خاکاس روسیه
خاکاس (KHAKAS) نام قومی ترک زبان است که در روسیه و در منطقه خودمختار خاکاسیا در جنوب سیبری زندگی می کنند و آداب و رسوم خاصی برای مراسم ازدواج دارند. لباس عروس در خاکاس به دلیل شرایط جوی و آب و هوای سرد با بسیاری از مناطق دنیا تفاوت دارد و از یک کلاه پشمی، یک کت خز سنگین و گرم تشکیل می شود تا در آب و هوای سرد عروس را گرم نگه دارد.

لباس عروس خاکاس روسیه

لباس عروس خاکاس روسیه


مراکش
لباس عروس سنتی در کشور مراکش از یک لباس زنانه بلند به نام کفتان (Caftan) از جنس ابریشم، ساتن یا تور شیفون تشکیل می شود که روی آن یک روپوش پوشیده می شود. این لباس معمولا در پایین باز است و با یک کمربند پهن گلدوزی شده بسته می شود. عروس سنتی مراکشی همراه با این لباس اغلب زیورآلات فراوانی استفاده می کند که بر جلوه و زیبایی پوشش عروس اضافه می کند.

لباس عروس مراکش

لباس عروس مراکش


نیجریه
نیجریه کشوری وسیع و پهناور با بیش از ۲۵۰ قومیت و بیش از ۵۰۰ زبان است! بنابراین صحبت از لباس عروس سنتی نیجریه کاری بس دشوار و شاید غیرممکن به نظر می رسد. لباس عروس در این کشور تا حد زیادی به مذهب، پیشینه قومیتی، منطقه و … بستگی دارد. با این حال عروس نیجریایی اغلب لباس عروس هایی به رنگ های شاد و زنده می پوشد و موهایش را هم با پوششی به نام Gele می پوشاند.

لباس عروس نیجریه

لباس عروس نیجریه


رومانی
لباس عروس در هر منطقه از رومانی با آداب و رسوم خاص خود تهیه می شود. اما به طور کلی، لباس عروس در رومانی پیراهنی سفید و بلند با گلدوزی های زیباست و داماد هم کت و لباسی متناسب با طراحی های لباس عروس به تن می کند.

لباس عروس رومانی

لباس عروس رومانی


اسکاتلند
حتما می دانید که لباس سنتی مردان در اسکاتلند کمی با بقیه نقاط دنیا متفاوت است و در این کشور مردان دامنی سنتی به نام کیلت می پوشند که با چهارخانه قرمزش شهرتی جهانی پیدا کرده است. داماد در روز عروسی این لباس سنتی را به تن می کند و لباس عروس هم اگرچه لباسی سفید و ساده است، اما شالی با همان طرح و رنگ دامن کیلت روی دوش عروس قرار داده می شود تا با لباس داماد هماهنگی بیشتری داشته باشد.

لباس عروس اسکاتلند

لباس عروس اسکاتلند


تبت
درتبت رسم است که یک روز قبل از برگزاری مراسم ازدواج، داماد لباس عروس و جواهرآلات را به در منزل او می آورد. این لباس شامل سرپوش رنگی، قطعات نقره ای که به موهای عروس متصل می شوند و یک طلسم و گردنبند است که حاوی مجسمه ای فلزی از بوداست.

لباس عروس تبت

لباس عروس تبت


اوکراین
مراسم سنتی ازدواج در اوکراین بسیار شاد و مفصل است و همراه با رقص و آواز، بازی های مختلف و مهیج و تفریحات فراوان است. لباس عروس اوکراینی در هر منطقه متفاوت است، اما در این لباس معمولا از گلدوزی ها و نقش و نگارهای سنتی استفاده می شود و موهای عروس هم با سرپوش ها یا گل های طبیعی تزیین می شود.

لباس عروس سنتی اوکراین

لباس عروس سنتی اوکراین


در این مطلب سعی کردیم لباس عروس سنتی در چندین کشور دنیا را به شما معرفی کنیم. البته هر کشور یک لباس عروس سنتی ندارد و در هر منطقه و گوشه ای از یک کشور مطمئنا لباس عروس های سنتی مختلفی وجود دارند. با این حال، سعی کردیم معروف ترین لباس سنتی هر کشور را به شما معرفی کنیم. لباس عروس سنتی برآمده از فرهنگ و آداب و رسوم آن کشور هستند و به خوبی فرهنگ آن کشور را به نمایش می گذارند. متاسفانه امروزه رسم پوشیدن لباس سنتی روز به روز کمرنگ تر می شود و همه به سمت لباس های مدرن و جدید می روند، اما جا دارد هر کشور در حفظ ارزش ها و سنت های دیرینه خود تلاش کند و آن ها را برای آیندگان حفظ نماید.

الی گشت

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: