کد خبر: ۱۲۹۱۹۶
تاریخ انتشار: ۱۶:۵۴ - ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸
سرکنسول کشور قزاقزستان:
دولتعلی نیسان سرکنسول کشور قزاقزستان با رئیس اتاق بازرگانی استان فارس دیدار کرد.
به گزارش شیرازه، دولتعلی نیسان روز سه شنبه در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی استان فارس در شیراز بیان کرد: کشور ایران و قزاقستان از دیرباز ارتباطات خوب و دوستی عمیقی باهم دارند که به همین دلیل قزاقستان یک سفارت و دو کنسولگری در شمال و جنوب ایران دارد.
وی افزود: کشور قزاقستان موقعیت آب و هوایی سردی دارد و به همین دلیل در بخش کشاورزی و سیفی جات نیاز به واردات دارد که با توجه به پتانسیل های کشاورزی استان فارس، می توان صادرات خوبی در این زمینه به قزاقستان صورت پذیرد.
نیسان اظهارداشت: نگاه ما به کشوری مانند ایران تنها به یک منطقه معطوف نیست و آمادگی داریم با حضور تجار قزاقستانی ظرفیت های مناطق و استان های مختلف ایران با این کشور بررسی و زمینه های همکاری در ابعاد مختلف شناسایی شود.
سرکنسول کشور قزاقزستان در بندرعباس اضافه کرد: فارس به دلیل برخورداری از توانمندی های فراوان یکی از استان های مشهور در جهان است که متاسفانه مردم قزاقستان شناخت لازم را از این استان ندارند و این درحالی است که شرکت های مهندسی ایرانی بسیاری در قزاقستان فعال است که بیشتر آنها از استان های شمالی ایران است.
وی ادامه داد: بخش گردشگری استان فارس بسیار غنی و منحصر به فرد است و سازمان گردشگری قزاقستان و مردم ما بسیار علاقه مند به همکاری دو جانبه هستیم.
نیسان عنوان داشت: همچنین ظرفیت های پزشکی و توریست درمانی و آب و هوای استان فارس از دیگر پتانسیل های این منطقه برای گسترش مراودات تجاری با تجار قزاقستان است که ابعاد مختلف همکاری در این دو بخش را با اولویت بررسی خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: کشور ایران و به ویژه اسکله تجاری بندر شهر بندرعباس یکی از زمینه های بسیار خوب کشور قزاقستان برای صادرات خود از راه دریا است که این یک ظرفیت مناسب برای افزایش تعاملات اقتصادی ما و استان فارس است.
نیسان افزود: همچنین وجود خطوط ریلی و راه آهن از کشور قزاقستان و ایران و استان فارس نیز می تواند کمک شایانی به همکاری های اقتصادی دوطرف کند. 
وی بیان داشت: آمادگی داریم با همکاری اتاق بازرگانی فارس، میزبان هیات تجاری این استان به کشور قزاقستان و بلعکس، دیدار تجار هر دو کشور و تاسیس شرکت های مشترک تجاری را محقق کنیم.
نیسان ادامه داد: باور داریم که روابط اقتصادی و دوستی قوی دو کشور باید بیش از پیش محکم و عمیق باشد و ما از برنامه ها در این زمینه استقبال می کنیم.
زمینه افزایش مراودات اقتصادی و فرهنگی استان فارس و کشور قزاقستان وجود دارد
جمال رازقی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس نیز در این دیدار گفت: شرایط افزایش مراودات اقتصادی و فرهنگی استان فارس و کشور قزاقستان وجود دارد که ابعاد مختلف همکاری دو طرف را با حضور تجار و بازرگانان فارس و قزاقستان دنبال می کنیم.
رازقی بیان کرد: استان فارس در بخش کشاورزی با تولید حدود 14 میلیون تن محصولات کشاورزی از استان های برتر در بخش کشاورزی کشور ایران است که عمده محصولات تولیدی این استان غلات، گندم، جو، ذرت، محصولات سیفی و محصولات باغی است.
وی افزود: همچنین این استان ظرفیت های خوبی در بخش تولیدات صنعتی دارد به طوری که با برخورداری از 16 کارخانه سیمان فعال سهم بزرگی در تولید سیمان کشور دارد.
رازقی اظهارداشت: بخش فولاد، صنایع تبدیلی، سنگ های معدنی و نما، حمل و نقل و دانشگاه های معتبر و مهندسین متبحر در بخش خدمات فنی و مهندسی نیز از دیگر ظرفیت های اقتصادی استان فارس است.
رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: محصولاتی از جمله تولیدات سیفی و سبزی، رب گوجه فرنگی، لبنیات و خرمای استان فارس به کشورهای حاشیه خلیج فارس، هند و کشورهای مشترک المنافع(CIS) صادر می شود.
وی ادامه داد: بخش گردشگری و جاذبه های این بخش استان فارس نیز با برخوداری از آثاری مانند تخت جمشید، پاسارگاد، آثار زندیه، باغ ارم و طبیعت زیبا شهرت جهانی دارد که طبیعت منحصر به فرد این استان ، توانسته فارس را به یک استان چهار فصل تبدیل کند.
رازقی عنوان داشت: گردشگری پزشکی و توریسم سلامت شیراز از دیرباز از ظرفیت های اقتصادی این استان محسوب می شود که وجود تجهیزات بیمارستانی مدرن و پزشکان متخصص این استان ظرفیت های ویژه ای در این بخش هستند.
وی تصریح کرد: اتاق بازرگانی فارس امسال اعزام و پذیرش هیات تجاری اقتصادی از بازرگانان این استان به کشور قزاقستان را با هدف بررسی زمینه های مشترک گسترش فعالیت های اقتصادی به ویژه در بخش های کشاورزی و گردشگری را در دستور کار خود قرار داده است.
رازقی افزود: سرکنسولگری کشور قزاقستان در بندرعباس باید نیازهای بازار خود را شناسایی و ارائه کند تا با شناخت دقیق و نیازسنجی مناسب توانیم همکاری های موثر و مطلوبی را داشته باشیم.
غلامحسین شعرا عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس نیز در این دیدار گفت: ظرفیت گردشگری شهر شیراز بسیار ویژه است که با با توجه به برخورداری کشور قزاقستان از جمعیت شیعه، استان فارس می تواند در بخش مذهبی نیز میزبان و مقصد مناسبی برای توریسم و گردشگران مذهبی این کشور باشد.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: