کد خبر: ۱۲۹۷۰۷
تاریخ انتشار: ۱۶:۵۵ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸
در جلسه هم‌اندیشی تحقق رونق تولید مطرح شد؛
رازقی گفت: رونق تولید نیاز امروز اقتصاد کشور است که اگر همه بخش ها در راستای تحقق آن حرکت کنند می توان بحران های اقتصادی را پشت سر گذاشت.

به گزارش شیرازه، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس در جلسه هم اندیشی تحقق رونق تولید در استان فارس که با حضور مدیران دولتی و خصوصی در صدا و سیمای فارس برگزار شد، بیان کرد: انتخاب شعار سال به نام "رونق تولید" بسیاری کارشناسی شده و مناسب شرایط فعلی بود و هر کس خلاف آن عمل کند به کشور خیانت کرده است.

جمال رازقی افزود: نظام بانکی، مالیاتی، تامین اجتماعی و بسیاری دیگر از مولفه هایی که بر تولید تاثیر گذارند، باید نقش خود را در اجرای عملی شعار سال ایفا کنند در غیر این صورت مانعی برای تحقق شعار سال است.

رازقی با بیان اینکه رونق تولید رشد اقتصاد به همراه دارد، اظهار داشت: رونق تولید زمینه ‌ساز شکوفایی اقتصاد داخلی، تقویت تولید کالای ملی و تثبیت اقتصاد غیرنفتی است.

رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: صدا و سیما رسالت سنگینی بر عهده دارد و باید مسایل را به گوش مردم و دولت برساند که اگر منعکس کننده واقعیت های جامعه نباشد، ظلم است.

وی با ابراز نارضایتی مردم از عدم بیان مشکلات، ضعف ها و حتی فساد در برخی از بخش ها توسط صدا و سیما ادامه داد: عدم معرفی افرادی که ایجاد کننده اختلال در امر اقتصاد و تولید کشور هستند متضاد با رسالت ذاتی صدا و سیما است و آب به آسیاب دشمن ریختن است.

رازقی با اشاره به برنامه اقتصادی مشترک اتاق بازرگانی فارس با صدا و سیمای استان عنوان کرد: این برنامه به پشتوانه اساتید دانشگاه و اتاق فکر برنامه ریزی و اجرا شد که رویکرد این برنامه اقتصاد به روایت علم بود.

بی‌ثباتی در قوانین و صدور بخشنامه‌های روزانه مانعی بر سر راه تولید

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس نیز با توجه به شعار امسال گفت: رونق تولید اصلی ترین راهکار برون رفت از شرایط فعلی است که تحقق این مهم نیاز به عزم ملی و جدی و نه چاپ بنر، شعار و سربرگ دارد.

نادر طیبی افزود: خطاب این نام گذاری تنها به بخش خصوصی در ایجاد رونق تولید نبوده و انتظار است که سیستم دولتی نیز با تسهیل گری و ایجاد ظرفیت در این زمینه گام هایی بردارد.

وی با بیان موانع تولید بیان کرد: امروز مشکلات متعددی بر سر راه تولید کشور وجود دارد که اگر هر یک از بخش ها عزمی در جهت رفع مسایل نداشته باشند، شعار سال اجرایی نمی شود.

طیبی اظهارداشت: با وجود موانعی از جمله بی ثباتی در قوانین و مقررات، سود بانکی، عدم وجود قانون جذب و حمایت از سرمایه گذاری داخلی، افزایش دستمزد، مالیات، تامین اجتماعی و صدور بخشنامه های روزانه صادرات ممنوع؛ شاهد تحقق عملی رونق تولید نخواهیم بود.

وی با تاکید بر کمبود قوانین برای حمایت از سرمایه گذار داخلی اضافه کرد: در همه کشورها منابع بانکی در خدمت توسعه و تولید است اما در کشور ما منابع بانکی در خدمت خرید سکه، دلار و مسکن است که خود این موضوع موجب ایجاد تورم می شود.

طیبی ادامه داد: انتظار بخش خصوصی از صدا و سیما به عنوان رسانه ملی برای کمک به رونق تولید؛ معرفی فعالان اقتصادی جوان و اقتصاد دانش بنیان، کاهش تعرفه های تبلیغات برای کالاهای تولیدی استان و استفاده از کارشناسان با تجربه و از بدنه بخش خصوصی است.

رسانه‌ها فضاسازی مناسبی برای فعالان اقتصادی نداشته‌اند

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و رئیس خانه صنعت و معدن استان فارس هم گفت: تجربه و تاریخ نشان داده که هنجار و ناهنجار از مسئله اقتصاد عبور می کند بنابراین باید در حوزه اقتصاد با دقت و درایت بیشتری گام برداشته شود.

سهراب شرفی عنوان داشت: نقش رسانه در پویایی تولید، فرهنگی و فرهنگ سازی است که می تواند در زمینه معرفی و فرهنگ سازی استفاده از کالای تولیدی داخلی، معرفی کارآفرینان، نخبگان و ثروت آفرینان به جامعه اقدامات شایسته ای انجام دهد.

وی افزود: متاسفانه در سالیان گذشته رسانه فضاسازی مناسبی برای فعالان اقتصادی و مباحث اقتصادی نداشته در حالی که نخبگان، ثروت آفرینان و کارآفرینان اقتصادی نجات دهنده اقتصاد و کشور ما هستند که صدا و سیما باید از ظرفیت در اختیار در جهت ارائه الگوهای برتر اقتصادی به جامعه استفاده کند.

شرفی اظهارداشت: از موانع مهم ما در رونق تولید، مدر حوزه قانون گذاری است که قوانین وبخشنامه های ما ایجاد کننده موانع و مشکلات در راه رشد تولید ما هستند.

وی اضافه کرد: در حوزه اجرایی نیز نگاه ها باید به سمت راهگشایی کارها باشد که در این زمینه نیاز است مدیران ما شجاعت و ریسک پذیری بیشتری داشته باشند.

انتهای پیام/


برچسب ها: شیرازه ، فارس ، تولید
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: