کد خبر: ۱۳۰۳۴۶
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۳ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۸
معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز از شناسایی ۱۳ هزار و ۱۷۸ فرد در معرض خطر ابتلا به پرفشاری خون در فارس از آغاز بسیج ملی کنترل فشارخون خبر داد و گفت: تنها در فاصله زمانی تنها سه روز، فشار خون بیش از ۲۸ هزار مراجعه به ایستگاه های سیار وموقت ویژه این طرح اجرای اندازه گیری شد.
به گزارش شیرازه، معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: از تعداد جمعیت ۱۱۰هزار نفری که تاکنون با همکاری کارشناسان سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در فارس فشارخون آنان اندازه گیری شده است، ۱۸ هزار و ۸۰۰ نفر در معرض خطر پرفشاری خون بوده اند و همچنین دو هزار و ۱۰۰ نفر نیز به بیماری فشار خون بالا مبتلا بودند و از بیماری خود اطلاع نداشته اند.

محمد رضا کریمی با اشاره به راه اندازی ۶۷۰ ایستگاه های سیار و ثابت اندازه گیری فشارخون تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: از زمان آغاز اجرای این بسیج ملی، بانوان در مقایسه با مردان بیشترین همکاری را داشته اند.

دکتر کریمی تاکید کرد: ضروری است شهروندان مطلع باشند فشارخون بالا هیچ نشانه مشخصی ندارد و نیاز است افراد بالای ۳۰ سال به طور منظم فشار خود را اندازه بگیرند.

معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه گفت: در اجرای این بسیج ملی، از ۱۱۰ هزار نفر که فشارخون آنان اندازه گیری شده ،سه هزار نفر نتوانسته اند بالا بودن فشارخون خود را کنترل کنند و در تلاش هستیم به بهانه اجرای این بسیج ملی، افراد را به اندازه گیری فشارخون خود وادارکنیم و از ابتلا به بیماری های کلیوی، سکته های مغزی و قلبی پیشگیری کنیم.

سخنگوی بسیج ملی کنترل فشارخون در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه بر اساس آمارها در استان فارس از هر چهار فرد بالای ۳۰ سال، یک نفر به بیماری پرفشاری خون مبتلاست، افزود: در کشور نیز از هر سه نفر، یکی به بیماری فشارخون بالا مبتلاست.

او بالا رفتن سن را موجب افزایش خطر ابتلا به فشارخون بالا عنوان کرد و افزود: مردها قبل از ۶۵ سالگی بیش از بانوان به این بیماری مبتلا می شوند و بانوان بعد از ۶۵ سالگی بیش از مردان در معرض خطر ابتلا هستند.

معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز هدف از اجرای این بسیج ملی را تکرار موفقیت چشمگیر پزشکی در کنترل بیماری های واگیردار اعلام کرد و گفت: براساس سیاست های ابلاغی قرار است در کنترل بیماری های غیر واگیر مانند فشارخون بالا عزمی جدی ایجاد شود تا افراد مبتلا به فشارخون بالا شناسایی شوند و از مرگ زودهنگام ابتلا به بیماری های سکته قلبی، سکته مغزی و بیماری های کلیوی مصون بمانند.
انتهای پیام/
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: