کد خبر: ۱۳۰۵۴۸
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۵ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
روزنامه‌نگار معروف جهان عرب در گفت‌وگویی که سال ۲۰۱۵ انجام داده بود، پیش بینی کرده که به زودی خامی حکام سعودی کار دست‌شان خواهد داد و آنها را در باتلاق یمن غرق خواهد کرد.
به گزارش شیرازه، تحلیل‌های حسنین هیکل روزنامه‌نگار فقید مصری که در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۹۴ و در سن ۹۲ سالگی در گذشت هنوز هم مورد توجه قرار دارد. او که بیش از ۱۷ سال سردبیری روزنامه الاهرام را برعهده داشت از ابتدای تهاجم وحشیانه آل‌سعود به ملت مظلوم یمن، درباره عواقب این جنگ برای حاکمان عربستان هشدارهای متعددی داده بود.

این پیشگویی‌ها در کنار حمایت هیگل از توافق هسته‌ای ایران و غرب آن‌چنان به دولت عربستان فشار آورده بود که «شاهین فاروق» روزنامه نگار مصری در یک مطلب افشاگرانه از پیشنهاد رشوه عربستان به هیکل خبر داد. او گفته بود که دولت سعودی پیشنهاد اعطای رقم هنگفتی به عنوان رشوه کرده تا وی دیگر از ریاض انتقاد نکند و در اظهارات و تحلیل‌های خود بر اساس خط فکری و سیاسی عربستان حرکت کند!

سعید غفاری نویسنده و پژوهشگر در حوزه مسائل خاورمیانه، روایت جالب از یکی از پیشگویی‌های محمد حسنین هیکل روزنامه نگار فقید مصری را منتشر کرده است.

در این گزارش آمده است: «براساس بررسی که انجام دادم، در اواسط سال ۲۰۱۵ روزنامه السفیر چاپ لبنان، مصاحبه مفصلی با هیکل داشته و درباره مهمترین موضوعات منطقه گفت و شنودی انجام شده که در آن موضوع حضور ایران در سوریه، اثر تحریم ها بر ایران، جایگاه روسیه، ایران و حزب الله و… بررسی شده است.

در همان مصاحبه حسنین هیکل فروپاشی عربستان و خامی نسل جدید حکام سعودی را پیشگویی کرده که ترجمه آن را در ادامه می‌خوانید: عربستانی‌ها در باتلاق یمن غرق خواهند شد. عربستان دارای مرزهایی با یمن است. یمنی‌ها فقیر هستند عربستان حتماً در ورود به جنگ با یمن غرق خواهد شد اما عربستان بسیار محتاط است.

عربستانی‌ها به داخل یمن نفوذ نخواهند کرد و حمله از خارج را ادامه خواهند داد. من بسیار نسبت به این مساله تردید دارم که عربستان بتواند از بحران خود عبور کند، من نمی‌دانم که پایان چگونه خواهد بود و بحران چگونه گسترش خواهد یافت، نسل جوان نیز در عربستان دچار غرور شده‌اند.

نظام عربستان قابلیت ماندن ندارد، اما جایگزنی نیز برای آن نیست و این امر مشکل واقعی است و این امری است که عربستان را باقی نگه می‌دارد.»
انتهای پیام/

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: