کد خبر: ۱۳۱۴۳۷
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۱ - ۳۱ تير ۱۳۹۸
سایه سنگ ناایمن دروازه قرآن ۱۵ تیرماه ۹۸ از سر این محل برداشته شد اما آرامگاه خواجوی کرمانی که مجاور این دروازه ورودی شیراز قرار دارد و به دلیل این سنگ، بسته شده بود همچنان در سکوت به سر می‌برد و تعطیل است.
سنگ ناایمن که در نوروز ۹۸ خود را نمایان کرده بود با انفجار از سر دروازه قرآن شیراز برداشته شد، اما آرامگاه خواجوی کرمانی که از ابتدای رویت سنگ در ماه‌های اخیر به دلیل لزوم حفظ ایمنی شهروندان و گردشگران تعطیل شده بود هنوز بازگشایی نشده است.

این سنگ ناایمن سال‌های سال مشرف به دروازه قرآن و آرامگاه این شاعر بلند آوازه جا خوش کرده بود که ۱۵ تیرماه ۹۸ با دو انفجار خرد شد و از این محل دل کند و سرنگون شد، اما مشخص نیست بعد از گذشت بیش از دو هفته از این ماجرا چرا هنوز آرامگاه خواجوی کرمانی که مقصد گردشگران داخلی و خارجی است بازگشایی نشده است.

بی ارتباط با شهردار منطقه سه
خبرنگاری برای اطلاع از دلیل تعطیل بودن آرامگاه خواجوی کرمانی پس از انفجار سنگ ناایمن، با شهردار منطقه سه شیراز تماس برقرار کرد که فرود بذرافشان در این باره گفت: بازگشایی آرامگاه خواجوی کرمانی در حیطه وظایف سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز است و تعطیلی این مکان در حال حاضر ارتباطی با شهرداری منطقه سه ندارد.

شهردار منطقه سه شیراز معتقد است که خطر سنگ ناایمن به طور کامل برطرف شده، اما این مقام مسئول از علت عدم بازگشایی آرامگاه این شاعر بلندآوازه اظهار بی اطلاعی کرد.

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز: خطر همچنان در ارتفاعات دروازه قرآن وجود دارد .

خطر همچنان هست
سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز گفت: سنگ ناایمنی که ۱۵ تیرماه امسال در محل دروازه قرآن منفجر شد در ارتفاع زیادی قرار داشت و این سنگ حدود ۶۰ الی ۷۰ تنی بعد از انفجار به ابعاد کوچک‌تری تبدیل شد که بسیاری از این تکه سنگ‌های خرد شده در دامنه کوه و در شیارهای میان سنگ‌ها متوقف شده و باقی مانده است.

شهزاد رونق زاده ادامه داد: پرسنل شهرداری در حال جمع‌آوری تکه سنگ‌های باقی مانده در دامنه کوه مشرف به دروازه قرآن و آرامگاه خواجوی کرمانی هستند تا خطراتی که ممکن است شهروندان و گردشگران این محل را تهدید کند برطرف شود.

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز بیان کرد: بعد از جمع‌آوری تکه سنگ‌های باقی مانده در دامنه کوه، آرامگاه خواجوی کرمانی بازگشایی خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا خطر دیگری در این محل وجود که مانع از بازگشایی آرامگاه خواجوی کرمانی بعد از گذشت بیش از دو هفته از انفجار سنگ شده، گفت: براساس بررسی‌هایی که صورت گرفته خطر جدیدی در این محل وجود ندارد و دلیل عدم بازگشایی مقبره این شاعر بلندآوازه ایرانی، تنها وجود بقایای سنگ منفجر شده است و دلیل دیگری جز این مساله نیست.

رونق‌زاده زاده اعلام کرد که تأخیر ایجاد شده در بازگشایی آرامگاه خواجو تنها برای اطمینان از ایمنی کامل این محل است.

بار دیگر وعده‌ای ۱۰ روزه
سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز افزود: پیش‌بینی می‌شود ظرف ۱۰ روز آینده آرامگاه خواجوی کرمانی بازگشایی شود تا گردشگران داخلی و خارجی از این محل بازدید کنند.

علیرضا نثاری، مدیرکل فنی معاونت فنی و عمرانی شهرداری شیراز نیز پیش‌تر در گفت و گو با ایرنا در تاریخ شانزدهم اردیبهشت ۹۸ وعده ایمن سازی محل دروازه قرآن از وجود سنگ ناایمن را ظرف ۱۰ روز بعد داد اما این وعده ۶۰ روز به طول انجامید و این مساله نیز اکنون وجود دارد که آرامگاه خواجوی کرمانی تا ماه‌های آینده بازگشایی نشود.

نام دروازه قرآن شیراز، یادآور سیل ویرانگر پنجم فروردین ۹۸ است اما پس از این رخداد، بار دیگر نام این دروازه با سنگ ناایمن پیوند خورد؛ همان سنگی که آرامگاه خواجوی کرمانی را در مجاور دروازه قرآن تعطیل کرد، تعطیلی که هفته‌ها بعد از انفجار نیز ادامه دارد.

براساس آنچه برخی کارشناسان پیش تر به ایرنا گفته‌اند، سقوط این سنگ عظیم از بالای دروازه قرآن شیراز مسأله‌ای محتمل و حتی یک شوک ناشی از زلزله‌ای با ریشتر کم هم قادر بود این سنگ ۶۰ تنی را از بالای کوه بر سر دروازه قرآن شیراز و آرامگاه خواجوی کرمانی فرود آورد و فاجعه دیگری را به این کلانشهر تحمیل کند.

تصاویر این سنگ در ایام نوروز ۹۸ و تنها چند روز پس از سیل ویرانگر ۵ فروردین به سرعت بین کاربران شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته و این مساله سبب شد که مسئولان امر نیز برای رفع این مشکل به تکاپو بیفتند و رصد وضعیت این منطقه در دستور کار استانداری فارس، نیروهای متخصص ارگان‌های مختلف و مدیریت شهری قرار گیرد.

جلسه مدیریت بحران استانداری فارس در فروردین ماه ۹۸ در این زمینه تشکیل و اعلام شد که سریعاً نسبت به ایمن‌سازی این منطقه با رعایت همه مسائل ایمنی، کاربری‌های پایین دست و ایجاد محدودیت عبوری با اخذ مشاور ذی صلاح در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدام شود.

این سنگ ناایمن بعد از چندین بار اعلام عمومی و غیررسمی سرانجام عصر ۱۵ تیرماه ۹۸ با دو انفجار خرد و سرنگون شد و حال این انتظار از سوی مردم و فعالین فرهنگی این استان و ایران وجود دارد که سریعاً آرامگاه خواجوی دیار کریمان میزبان گردشگران داخلی و خارجی در شیراز باشد./ ایرنا


دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: