کد خبر: ۱۳۱۶۰۰
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۲ - ۰۷ مرداد ۱۳۹۸
مرکز آموزش عالی شهرستان اقلید که پس از ۸ سال هنوز فاقد ساختمان آموزشی است، به دلیل عدم توافق اجاره‌بهای ساختمان استیجاری، مجبور به تخلیه شد.
به گزارش شیرازه، اهمیت دانشگاه در جمهوری اسلامی بی‌بدیل بوده و به تعبیر مقام معظم رهبری اهمیت دانشگاه به‌اندازه اهمیت امروز و فردای کشور است.

 به تعبیر امام خمینی (ره) سرنوشت کشور در دانشگاه تعیین می‌شود و سعادت و شقاوت جامعه را دانشگاه تعیین می‌کند. به این دلیل که دانشگاه متکفل قوه عاقله جامعه است و نبض آینده کشور را در دست دارد. مدیران آینده کشور در دانشگاه‌ها تربیت می‌شوند.

با توجه به اهمیت دانشگاه‌ها و وظیفه حساس و مهمی که دارند، وجود بستر فضای و مناسب، امکانات و تجهیزات لازم و فراهم کردن زمینه آرامش فکری و روحی دانشجویان برای تحصیل و کسب علم و دانش، امری لازم و ضروری است.

همان‌گونه که تمام محیط‌های دیگر بر رفتار فرد مؤثر است، محیط کسب علم رفتار و سلامت روان دانش آموزان و دانشجویان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. محیط فیزیکی مدرسه و دانشگاه ازجمله شرایط ساختمانی، نور، رنگ، بهداشت محیط در سلامت روان دانش آموزان تأثیرگذار است ازاین‌رو ضروری است که در جهت ارتقای بهداشت روانی دانش آموزان و دانشجویان، تأمین شرایط فیزیکی مناسب موردتوجه قرار گیرد.

 مرکز آموزش عالی اقلید در سال 1386 به تصویب شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسید و پس از ابلاغ، در بهمن‌ماه سال 90 کار خود را با پذیرش دانشجو در رشته مهندسی برق گرایش کنترل در مقطع کارشناسی آغاز کرد.

این مرکز به‌عنوان یک نهاد آموزش عالی در حوزه‌های آموزش در سطح ملی و پژوهش فناوری و کارآفرینی در سطح منطقه جنوب کشور در زمینه‌های علوم انسانی، فنی و مهندسی، علوم پایه و فناوری‌های نوین فعالیت داشته و هم‌اکنون با بیش از 800 دانشجو در رشته‌های مختلف کار می‌کند.

مرکز آموزش عالی شهرستان اقلید از سال 90 که شروع به کار کرد، به دلیل اینکه فاقد ساختمانی مناسب برای بخش آموزشی و حتی اداری این دانشگاه بود، ساختمان سما دانشگاه آزاد اسلامی اقلید را به‌صورت استیجاری در اختیار گرفت و در آن مستقر شد.

طی چند سال اخیر، صحبت‌هایی برای خرید ساختمان سما توسط دانشگاه دولتی شد که تحقق نیافت.

ساختمان در حال تأسیس این مجموعه نیز با هسته مرکزی 3400 مترمربع، بتن‌ریزی و سقف آن تکمیل‌شده است که باوجوداینکه چندین سال از آغاز این پروژه می‌گذرد، هنوز پیشرفتی نداشته و در حقیقت در همان مراحل ابتدایی کار، متوقف شده است.

گفته می‌شود، در سال 1393 و با توجه به ظرفیت و پتانسیل‌های علمی و دانشجویی، این مرکز آموزش عالی قابلیت ارتقا به مجتمع آموزش عالی را داشت که متأسفانه با عدم توجه این مهم تحقق نیافت.

بلاتکلیفی دانشجویان دانشگاه دولتی اقلید/ مرکز آموزش عالی که پس از ۸ سال ساختمان آموزشی ندارد!

اما متأسفانه این مرکز از ابتدای فعالیت خود فاقد ساختمانی مناسب بود ازاین‌رو ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی را به‌صورت استیجاری در اختیار داشت.

مرکز آموزش عالی شهرستان اقلید به همین منوال به فعالیت خود ادامه می‌داد تا اینکه برای انعقاد قرارداد جدید و عدم توافق در مبلغ اجاره‌بهای ساختمان مجبور به تخلیه آن شد و هم‌اکنون و در آستانه سال تحصیلی جدید، خانه‌به‌دوش و بلاتکلیف شدند.

انتشار این خبر انتقادها و بازخوردهای متفاوتی در فضای مجازی و حقیقی شهرستان داشته و مورد گلایه مردم به‌ویژه دانشجویان شد ازجمله شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی شهرستان اقلید که با انتقاد از وضعیت موجود، از کم‌کاری‌ها و کم‌لطفی در قبال دانشجویان این دانشگاه گلایه کردند و خواستار پاسخگویی و چاره‌اندیشی مسؤولان شهرستانی در این زمینه شدند.

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی شهرستان اقلید طی نامه‌ای به نماینده مردم شهرستان اقلید در مجلس شورای اسلامی به شرح زیر، رسیدگی هرچه سریع‌تر به وضعیت موجود و در اختیار قرار دادن مکانی مناسب و در شأن دانشجویان مرکز آموزش عالی این شهرستان را خواستار شدند.


بسم‌الله الرحمن الرحیم
با سلام
به: جناب آقای دکتر افضلی نماینده محترم مردم شریف شهرستان اقلید
همان‌طور که مستحضرید داشتن یک دانشگاه دولتی خوب در طول دوره‌های مختلف همواره از دغدغه‌های مردم شریف اقلید بوده است. دانشگاه از منظرهای مختلف دارای تأثیرات بسیار مهم و مثبتی بر فرهنگ، اقتصاد و آموزش یک منطقه دارد. این دغدغه بزرگ که بعضاً مورد سو استفاده کاندیداهای مختلف مجلس در برانگیختن احساسات مردمی قرار گرفته بود سرانجام هشت سال پیش به همت نماینده مجلس وقت، جناب آقای رحمانی و نماینده فعلی مجلس شورای اسلامی، جناب آقای دکتر افضلی تأسیس شد. ابتدای تأسیس کارهای ساخت‌وساز این دانشگاه به‌سرعت در حال پیشرفت بود که به دلیل مشکلات، که دقیقاً مشخص نشد ساخت‌وساز این واحد آموزشی متوقف شد.

با تکمیل شدن مجتمع آموزشی سما این واحد دانشگاهی به این ساختمان منتقل شد و درواقع با پرداخت اجاره‌بها به دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه دولتی دارای مکان مشخص شد. که متأسفانه با اقدامات نسنجیده، این واحد آموزشی در حال حاضر خانه‌به‌دوش است.

حال سؤال اینجاست که چه طور می‌شود دانشگاهی که هشت سال از گرفتن مجوزهای لازم آن می‌گذرد هنوز به استقلال ملکی نرسیده است؟ آیا درشان 800 دانشجوی این دانشگاه بود که پس از پیگیری‌ها و بحث‌های فراوان با مدیریت سما این دانشگاه خانه‌به‌دوش شود؟ البته بلاتکلیفی و عدم رفع مشکلات خوابگاه‌های این دانشجویان که از بدو تأسیس این دانشگاه گریبان گیر دانشجویان بوده است نیز خود حدیث مفصلی دارد که در این مجال نمی‌گنجد.

چرا هیچ‌کدام از مسؤولان شهرستانی در ادامه کم‌کاری و کم‌لطفی‌ها در قبال دانشجویان این دانشگاه حاضر به پاسخ‌گویی و چاره‌اندیشی دراین‌باره نیستند؟
مگر نه این است که دانشگاه مرکز رشد علم و فرهنگ و به فرموده خمینی کبیر دانشگاه آدم سازی است؟
بر همگان روشن است که موفقیت دانشجویان و افزایش سطح علمی دانشگاه به پیشرفت و آبادانی هر چه بیشتر شهر کمک خواهد کرد.

بسیج دانشجویی مرکز آموزش عالی اقلید ضمن ابراز تأسف شدید نسبت به این اتفاقات، پرچم‌دار مطالبات به‌حق دانشجویان بوده و با پرهیز از محافظه‌کاری و سیاسی‌کاری خواستار تلاش حداکثری مسؤولان برای رفع مشکلات این مجموعه است.

ما به نمایندگی از دانشجویان این مرکز خواستار رسیدگی هرچه سریع‌تر به این موضوع و خواهان یک مکان آموزشی درخور و درشان دانشجویان این مرکز هستیم.

به دلیل حساسیت موضوع که اقدام فوری مسؤولان را می‌طلبد بسیج دانشجویی خواستار اعلام موضع و پاسخگویی مسؤولان در این زمینه هست و در صورت عدم حاصل شدن نتیجه مطلوب این حق را با دانشجویان انقلابی می‌داند که مراتب را از طریق مبادی ذی‌ربط و مراجع ذیصلاح پیگیر نماید.

والسلام من التبع الهدی

 بلاتکلیفی دانشجویان دانشگاه دولتی اقلید/ مرکز آموزش عالی که پس از ۸ سال ساختمان آموزشی ندارد!


گزارش از مرضیه یحیی پور

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: