کد خبر: ۱۳۲۹۷۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۷ - ۰۱ مهر ۱۳۹۸
دبیر مرکز مطالبه گری بسیج دانشجویی فارس:
در دهه پنجم از انقلاب اسلامی جوانان مومن و انقلابی که رویش های انقلاب اسلامی هستند با پاگذاشتن در عرصه مطالبه گری و عمل به رهنمودهای مقام معظم رهبری در این زمینه قطعا کمک شایانی به بسط و گسترش عدالت اجتماعی و مبارزه با فساد،تبعیض و ویژه خواری خواهند نمود.
به بهانه تاسیس مرکز مطالبه گری بسیج دانشجویی، شیرازه گفتگویی با میلاد حاجی زاده دبیر مرکز مطالبه گری بسیج دانشجویی فارس داشته است که پیش روی شماست:

هدف از تاسیس مرکز مطالبه گری بسیج دانشجویی چیست؟
با توجه به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری و نیاز مبرم حال حاضر کشور به جریانی جوان و انقلابی برای مطالبه گری اجرای عدالت از جمله عدالت اجتماعی به وسیله مبارزه با تبعیض ،فساد و ویژه خواری، اواخر سال گذشته مرکز مطالبه گری و عدالت طلبی بسیج دانشجویی استان فارس متشکل از تعدادی فارغ التحصیلان و دانشجویان نخبه در رشته های مختلف تحصیلی به عنوان هسته تخصصی مطالبه گری تاسیس شد تا ضمن بررسی به روز چالش های شهر شیراز و استان فارس در موضوعات اشاره شده بعد از اولویت بندی با نگاهی عالمانه و به دور از سیاست زدگی ها و ملاحظه های بی مورد، با استفاده از انرژی و  تخصص جوان دانشجوی مومن و انفلابی به رفع بخشی از دغدغه های مقام معظم رهبری در موضوعات مرتبط با عدالت اجتماعی بپردازیم.

چه اقداماتی از زمان تشکیل مرکز تاکنون صورت پذیرفته است؟
از سال گذشته تاکنون بعد از احصا موضوعات اولویت دار شهر شیراز و استان فارس و بررسی جوانب مختلف تقریبا به صورت جدی سه موضوع مورد اقدام قرار گرفت.
اولین پرونده موضوع کارتن خواب های شیراز بود. همان طور که مطلع اید قریب به ده سال است که استان فارس و  به طور خاص شهر شیراز با آسیبی به نام کارتن خوابی معتادین متجاهر مواجه هست.که متاسفانه اقدامات مقطعی و یا بی توجهی مسئوین امر باعث گسترش این مشکل شده بود.فوت دو نفر از معتادین متجاهر در زمستان سال گذشته مدخل ورودی مرکز مطلبه گری و عدالت طلبی به موضوع شد که پس  یک شب کارتن خوابی دانشجویان بسیجی شیرازی در هوای بسیار سرد مقابل شورای اسلامی شهر شیراز در اعتراض به عدم ساماندهی معتادین متجاهر و همچنین تشکیل جلسات کارشناسی مختلف با دستگاه های مسئول در این زمینه و پیگیری های مکرر دانشجویان بسیجی از طرق مختلف به خصوص بازدیدهای میدانی از مناطق محل تجمع این معتادین در بافت های تاریخی شهر شیراز، به حمدلله تا حدودی این مشکل بعد از سال ها مرتفع شد که البته برای حل کامل نیاز به همت بیشتر مسئولین مرتبط دارد.  
دومین پرونده پیگیری حقوق عقب افتاده و اخراج تعدادی از پاکبانان عزیز شهر جدید صدرا بود. با توجه به وضعیت معیشتی نامطلوب اقشار ضعیف جامعه،برخود لازم دیدیم بعد از اطلاع از موضوع به طور ویژه اقدام نماییم ،پس از اعلام هشدار لازم به مسئولین مرتبط از طریق رسانه ها و البته بی توجهی آن ها،دانشجویان بسیجی در نماز جمعه شهر صدرا حضور پیدا کرده و حمایت خود را از  پاکبانان محترم  اعلام داشتند.پس از این اقدام و  پیگیری های مکرر دانشجویان بسیجی و مطالبه گری جدی از مسئولین مرتبط در شهر جدید صدرا از طرق مختلف این مشکل که شاید در صورت عدم پیگیری به خوراکی برای رسانه های معاند تبدیل میشد،به حمدلله حل گردید. 
سومین مساله مورد پیگیری موضوع سیل نوروز امسال شیراز بود.پس از وقع سیلاب که منجر به از بین رفتن و مصدوم شدن تعداد قابل توجهی از هم وطنانمان شد با تشکیل میز تخصصی به بررسی علل و عوامل این حادثه پرداختیم که تا کنون چندین مرحله با مسئولین مرتبط به خصوص دستگاه قضایی در این رابطه مکاتبه نموده و منتظر اعلام نتیجه بررسی دقیق آن ها هستیم که البته معتقدیم این بررسی ها نباید تا این حد مشمول زمان گردد و می بایست هرچه سریع تر نتایج به استحضار مردم عزیز رسانده شود.

در سال پیش رو چه اقدامات دیگری دارید؟
همان طور که عرض کردم دانشجویان بسیجی فعال در این مرکز مدام در حال بررسی مشکلات موجود در شهر شیراز و استان فارس و اولویت بندی آن ها برای اقدام هستند اما یکی از موضوعات بسیار مهم و اساسی در جامعه اسلامی برخورد با مسئولین خطاکاری است که اقدام به فساد و ِویژه خواری کرده اند.به طور مثال پس از پیروزی انقلاب اسلامی نقش ائمه جمعه در سراسر کشور در راستای پیشبرد اهداف کشور بسیار پر رنگ و قابل تقدیر است.محبوبیت اکثریت این عزیزان بین مردم به راحتی قابل مشاهده است.پس از انتصاب حجه الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری  به سمت ریاست شورای سیاست گذاری ائمه جمعه سراسر کشور ،امید دوچندانی جهت اصلاح و تغییر معدود ائمه جمعه ای که در برخی شهرها رفتار و عملکردی کاملا مغایر با شان یک امامت جمعه و حتی شاخصه های مورد تاکید مقام معظم رهبری(مدظله العالی) برای منصوبین در این مسند دارند، در جامعه دمیده شد. 
اما متاسفانه مشاهده می کنیم که امام جمعه یک شهر در طی فعالیت سه چهارساله خود در عین حالی که بارها با رفتار و عملکرد کاملا  غلط خود جز هزینه سازی برای انقلاب اسلامی بهره ای نداشته هنوز در این مسئولیت قرار دارد و تعللی به دور از مصلحت نظام از سوی مسئولین امر در این قضیه صورت پذیرفته که البته این وقت کشی ها فقط بد را بدتر می کند. در همین راستا پرونده ای مربوط به تخلفات یکی از این نمونه ائمه جمعه که در یکی از شهرهای نزدیک شیراز فعالیت می نماید در دستور کار مرکز مطالبه گری و عدالت طلبی بسیج دانشجویی قرار گرفته است. این امام جمعه بارها با رفتارهای دون از شان این جایگاه خطیر بارها مورد اعتراض مردم واقع شده و یا حتی در مطالبات مردمی و کارگری تلویحا به طرف داری از صاحبان قدرت پرداخته و حتی اقدامات جوانان مومن انقلابی در راستای پیگیری حقوق کارگران را که مورد تاکید مستقیم مقام معظم رهبری(مدظله العالی) هست را در چندین مرحله مورد نکوهش قرار داده و البته مشکلات مستند دیگری هم در رابطه با ایشان وجود دارد که در جای خود قابل بررسی است. در این رابطه جلسه ای با ریاست محترم شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان فارس برگزار شده که قول های مساعدی هم از سوی ایشان در این زمینه داده شد. لازم به ذکر است که پیگیری این مرکز قطعا فقط به همین جلسه ختم نخواهد شد. 

نکته ای دیگری هست که بخواهید بیان کنید؟
بنده فکر می کنم در دهه پنجم از انقلاب اسلامی جوانان مومن و انقلابی که رویش های انقلاب اسلامی هستند با پاگذاشتن در عرصه مطالبه گری  و عمل به رهنمودهای مقام معظم رهبری در این زمینه قطعا کمک شایانی به بسط و گسترش عدالت اجتماعی و مبارزه با فساد،تبعیض و ویژه خواری خواهند نمود که این امر بی شک تاثیر مضاعفی در سربلندی انقلاب اسلامی خواهد داشت.

دریـچـــــــــــــــــــــه
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
حسین ملک مکان
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
0
0
نکته مهمی که باید در جواب دبیر محترم مطالبه گری بسیج دانشجوئی عرض کنم این است که اولا باید توجه داشته باشند که مطالبه گری باید دقیقا طبق موازین شرعی و قانونی صورت گیرد تا قبل از اثتبت هر گونه خطا و جرم در مراجع قانونی نسبت به کسی اعلام جرم و خطا ننمایند.
ثانیا: مرجعه رسیدگی به جرم و خطای هر فرد و دستگاهی در قانون کاملا مشخص است و چناچه کسی اطلاع از خطا و جرم دارد صرفا باید در مراجع قانونی مطرح نماید و رسیدگی و تشخیص خطا بودن و یا جرم بودن عملی همان مرجع یا مراجعه قانونی می باشند. لذا طرح آن در فضاهای محازی و ... تا قبل از اثبات خود از جهت شرعی و قانونی اشکال دارد.ثالثا: هر خطا و جرمی مجازات مخصوص ببه خود را دارد، هر خطا و یا جرمی مجازاتش عزل یک فرد از مسئولیت نیست. لذا باید باید دستگاه مربوطه موضوع را دقیقا بررسی نماید و سپس بر اساس موازین شرعی و قانونی تصمیم اتخاذ کند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: