کد خبر: ۱۳۳۳۸۹
تاریخ انتشار: ۰۱:۵۵ - ۱۷ مهر ۱۳۹۸
سی و چهارمین شب شعر عاشورا ۱۷ و ۱۸ مهرماه در شیراز برگزار می‌شود.
دبیر ستاد برگزاری شب شعر عاشورا گفت: سی و چهارمین شب شعر عاشورا با حضور جمعی از شاعران برجسته ادبیات آیینی کشور ۱۷ و ۱۸ مهرماه از ساعت ۱۹در تالار حافظ شیراز برگزار خواهد شد.

احد ده‌بزرگی افزود: شب شعر عاشورا قدیمی‌ترین و مستمرترین حرکت مردمی در حوزه‌ی ادبیات آیینی است که به مدت ۳۴ سال استمرار دارد و بدون وابستگی به هیچ نهاد دولتی یا رسمی به صورت مردمی و هیئتی برگزار می‌شود.

او گفت: موضوع مراسم امسال "حضرت علی اصغر و عبدالله رضیع، سوره‌های صغیر عاشورا" است که به حماسه کبیر شهادت حضرت علی اصغر علیه السلام و کودکان شیرخوار عاشورا می‌پردازد.

دبیر ستاد برگزاری شب شعر عاشورا ادامه داد: امسال نیز برنامه در دو روز متوالی شامگاه ۱۷ و ۱۸ مهرماه بعد از نماز مغرب و عشا و از ساعت ۱۹ در تالار حافظ واقع در چهارراه حافظیه برگزار می‌شود و حضور علاقه‌مندان به خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام آزاد است.

ده بزرگی با اشاره به اینکه ۴۰نفر برگزیده و مهمان در دو شب به قرائت شعر می‌پردازند گفت: قرائت کنندگان شامل برگزیدگان فراخوان و مهمانان ویژه‌ی مراسم هستند که از میان چهره‌های پیشکسوت و جوان ادبیات آیینی انتخاب شده اند.

او ادامه داد: از مهمانان کشوری امسال می‌توان به نام هایی، چون سیدحمیدرضا برقعی، دکتر اسماعیل امینی، افشین علا، غلامرضا طریقی، محسن حسن زاده لیله کوهی، محمودحبیبی کسبی، زهیر توکلی، امیر مرزبان، سیدحسین متولیان، قاسم صرافان، امید مهدی‌نژاد، احسان رضایی و... اشاره کرد.

دبیر شب شعر عاشورا گفت: در دو شب مراسم، مهندس سیدمجتبی حسینی و دکتر محمدرضا سنگری در حوزه‌ی مسایل معرفتی سخنرانی می‌کنند و حلقه‌های آزاد شعر و نقد نیز در حاشیه برنامه برپا خواهد بود.

ده بزرگی ادامه داد: پایان بخش برنامه‌ها مراسم عزاداری ویژه‌ی شعرا و یاران ستاد همراه با مراسم سنتی تربت نوشان و عهد شاعران مبنی بر فعالیت مستمر در حوزه‌ی ادبیات آیینی و شعر اهل بیتی خواهد بود و در همین مراسم با اعلام موضوع سال آینده دوره سی و پنجم شب شعر عاشورا آغاز خواهد شد.

این شاعر آیینی گفت: امسال نیز به سنت هرساله مجموعه‌ی آثار دوره‌ی سی و سوم همزمان با برنامه منتشر خواهد شد و با برپایی نمایشگاهی، کتاب‌های چاپ شده‌ی سال‌های گذشته و لوح فشرده‌ی تصویری و صوتی برخی مراسم‌های سالیان گذشته به علاقه‌مندان ارائه خواهد شد.

ده بزرگی گفت: امسال جلد دوم از کتاب ارزنده منظومه آینه داران آفتاب اثر طبع بانوی شاعر عاشورایی دکتر اعظم حسینی که به شهیدان تیرباران صبح عاشورا اختصاص دارد نیز همزمان با مراسم در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: