کد خبر: ۱۳۳۴۴۵
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۱ - ۲۰ مهر ۱۳۹۸
برگزاری مراسم بزرگداشت خواجه اهل راز؛
مراسم بزرگداشت حافظ با حضور وزیر ارشاد، مسئولان، اندیشمندان و حافظ شناسان در آرامگاه خواجه اهل راز برگزار شد.
 
حافظ معتقد است باید بر اساس حق عمل کرد
آیت‌الله لطف‌الله دژکام امشب در آیین یادروز حافظ با اشاره به حدیثی از پیامبر اسلام اظهار داشت: طبق این حدیث بنی‌اسراییل به 72 فرقه تقسیم شدند که یک فرقه اهل حق بود و بعد فرمود امت من نیز 73 فرقه بود و یک فرقه اهل حق.

وی افزود: پرسش این است آیا حافظ می‌خواسته تمام طریقه‌ها را تایید کند و همدلی برای صلح را مطرح کند یا اینکه قائل بود باید حقیقت را کشف کرد؟

امام جمعه شیراز ادامه داد: بر طبق نظر حافظ، باید حق را شناخت و بر اساس آن عمل کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: «حافظ» در متن و حاشیه زندگی ایرانیان حضور دارد/ امام‌جمعه شیراز گفت: حافظ معتقد است باید بر اساس حق عمل کرد/ رونمایی از مجموعه ۱۱ جلدی «دو سده سخنوری»

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: بزرگان عرفا در فضای شناخت چیز دیگری نمی‌گویند و نباید چیز دیگری بر گردن آنها انداخت.
دژکام با اشاره به حدیث دیگری از پیامبر ادامه داد: حق‌گرایی صفت اول دین اسلام است و این دین سخت‌گیرانه نیست.

امام‌جمعه شیراز خاطرنشان کرد: اسلام در برخود با دیگران فضا را برای شناخت آنها نیز فراهم می‌کند و آقامنشی را به انسان اهدا می‌کند.
دژکام افزود: در روش و منش حافظ این مسائل جاری است.

وی همچنین گفت: ما در فرآیند کشف حقیقت گاهی اختلاف می‌کنیم و اگر بنا باشد روزی به پایان برسیم باید آن روزی را فرض کنیم که فلسفه ما بتواند عقل و کشف را کنار هم بنشانیم.

امام‌جمعه شیراز افزود: ملاصدرا می‌گوید هرچه قرآن می‌گوید با برهان و فلسفه نیز می‌توان به آن رسید؛ مثلاً حافظ به مدارا فکر کرد اما ملاصدرا به فراتر از آن اندیشید.

وی ادامه داد: این مسایلی که برای حافظ دغدغه بود باید دید تا امروز چه مسیری را طی کرد تا بعد ببینیم چگونه می‌توان تمدن ساخت.


در نگاه حکمت‌ آمیز حافظ عشق گوهری ترین‌سرمایه انسان است
 دکتر عنایت الله رحیمی در آیین بزرگداشت شاعر بلند آوازه دیار فارس، خواجه حافظ شیرازی گفت؛بی گمان سخن از حافظ سخن از میراث معنوی ارزش های ماندگار اندوخته های تاریخی و فرهنگی یک تمدن بزرگ است که در آن کرامت انسانی و کمال مطلوب او به شیوا ترین شیوه ترسیم شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: «حافظ» در متن و حاشیه زندگی ایرانیان حضور دارد/ امام‌جمعه شیراز گفت: حافظ معتقد است باید بر اساس حق عمل کرد/ رونمایی از مجموعه ۱۱ جلدی «دو سده سخنوری»
وی با اشاره به جایگاه رفیع حافظ در میان سایر طبقات اجتماعی و جوامع انسانی گفت: رازی در این کلام نهفته که از ملک تا ملکوت حافظ را محرم راز قرار داده است.

نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به محوریت پژوهشی' حافظ و انسان' در فعالیت های امسال یاد روز حافظ خاطر نشان کرد: در نگاه حکمت آمیز حافظ عشق گوهری ترین سرمایه انسان است و نگاه حافظ نیز به بشر از همین منظر پاک است.
استاندار فارس با تاکید بر ضرورت بهره گیری از حکمت و زبان حافظ در برخورد با پدیده های انسانی گفت:بشر امروز بیش از هر زمانی نیازمند عقلانیت و معنویت و عشق ورزی است و تحقق این امر توسط ادیبان و فرهنگورانی است که از سعدی و حافظ می آموزند.

وی افزود:جامعه بشری زمانی آسمانی و آرمانی می‌شود که در اخلاق رشد کند و این امر خطیر باید در ظاهر و باطن یکسان و این همان مسیری است که پیامبر اعظم اسلام به دنبالش بودند.
گفتنی است آیین گرامی داشت یاد روز حافظ شیرازی با سخنرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پایان یافت.


حافظ پس از قرن‌ها در حافظه مردم زنده و با طراوات است
سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بیست و سومین مراسم بزرگداشت شاعر نامدار فارسی که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد در آرامگاه حافظ برگزار شد، گفت: مردمی‌ترین شاعر حافظ است و او پس از قرن‌ها در حافظه مردم زنده و با طراوات است.

او با بیان اینکه امشب به یک دو محوری می‌پردازم که از این زاویه‌ها گرچه به آن توجه شده، اما می‌توان باز هم به آن دوباره نگریست اظهار کرد: نکته نخست این است که چرا حافظ به این میزان در حافظه مردمی ما زنده و با طراوت است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: «حافظ» در متن و حاشیه زندگی ایرانیان حضور دارد/ امام‌جمعه شیراز گفت: حافظ معتقد است باید بر اساس حق عمل کرد/ رونمایی از مجموعه ۱۱ جلدی «دو سده سخنوری»

صالحی افزود: شش و نیم قرن از مرگ حافظ می‌گذرد، اما هنوز حافظ‌تر و تازه است و این نکته بدیهی است بزرگان زیادی بعد از حافظ آمده اند داشتیم، اما حافظ مردمی‌ترین شاعر ایران است.

وزیر ارشاد با بیان اینکه حافظ در حافظه این مردم، چون گل بهاری‌تر و تازه است ادامه داد: چرا و چگونه است که هنوز در حوزه نشر و انتشار دیوان حافظ هر سال با ده‌ها دیوان با تصحیح‌های مختلف با تیراژ‌های مختلف عرضه می‌شود و فضای مجازی هم مجال‌های جدیدی برای مراجعه به حافظ ایجاد کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: کمتر ایرانی است که چند بیتی از حافظ و گاه چندین غزل و گاهی غزل‌های بسیار از حافظ به خاطر نداشته باشد حافظ کنار طاقچه، سفره عید و یلدا در متن زندگی و حاشیه ما ایرانی‌ها است.
صالحی تصریح کرد: چه اکسیری حافظ دارد که می‌تواند بیش از شش و نیم قرن، مردم ایران را اینگونه با خود همراه و هم نفس کند.

او با بیان اینکه از زاویه‌های مختلف به این پرسش می‌توان پرداخت ادامه داد: به چند نکته اشاره می‌کنم نکته نخست این است که به نظر می‌آید که حافظ به خود آگاهی ما کمک می‌کند.

صالحی افزود: با حافظ خطوط ارتباطی پیدا می‌کنیم، چون می‌توانیم از طریق اول نقدی به درون مان بزنیم و چراغی به باطل مان بگشاییم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نصریح کرد: ساعت‌ها می‌توان در این زاویه سخن گفت که چگونه هر کس در آینه حافظ خودش را می‌بیند و تفسیر می‌کند، خودش را می‌بیند و بهتر می‌شناسد و این یکی از راز‌های ماندگاری حافظ است، چون حس میکنیم که با حافظ گویا نجوا با خود داریم.

صالحی بیان کرد: نکته دیگری که ما را با حافظ نزدیک می‌کند این است که ما مردم ایران در طول چهارده قرن یا چندین هزار سال در معبر زخم‌های داخلی و بیرونی بوده ایم و حافظ سنگ صبور درد‌ها و رنج‌های ما است.

صالحی افزود: نکته دیگری که باز راز ماندگاری حافظ را در حافظه مردمی ما تعریف می‌کند این است که حافظ تنها یک شاعر نیست، حافظ یک رسانه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: «حافظ» در متن و حاشیه زندگی ایرانیان حضور دارد/ امام‌جمعه شیراز گفت: حافظ معتقد است باید بر اساس حق عمل کرد/ رونمایی از مجموعه ۱۱ جلدی «دو سده سخنوری»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: حافظ انتقال دهنده معنا نیست، حافظ حتی مولد معنا هم نیست بلکه حافظ معنای خامی را تولید می‌کند که مخاطب این معنای خام را فرآوری می‌کند.

صالحی گفت: خواجه حافظ در لابلای کلماتش و سطورش نقطه چین‌های فراوان دارد و این نقطه چین‌ها را که مخاطب پر می‌کند و در یک مشارکتی با حافظ قرار می‌گیرد احساس می‌کند که با حافظ دارد شاعرانگی می‌کند.

او بیان کرد: بخشی از ماندگاری حافظ به این است که جامعه ایرانی احساس نمی‌کند که شعر می‌خواند، بلکه احساس می‌کند با حافظ دارد شعر می‌سراید.

وزیر ارشاد با بیان اینکه حافظ در حافظه جهانی است، افزود: حافظ همانطوری که در حافظه ایرانی تداوم دارد در حافظه جهانی نیز تداوم دارد و ما باید جایگاه حافظ را در حافظه جهانی بیش از پیش بشناسیم.

رونمایی از مجموعه ۱۱ جلدی «دو سده سخنوری»
 کاووس حسن‌لی شاعر، پژوهشگر و حافظ پژوه در مراسم بزرگداشت حافظ، اظهار کرد:  این مجموعه ۱۱ جلدی به همت استادان دانشگاه‌های کشور و به سر ویراستاری  کاووس حسنلی در مدت دو سال جمع آوری شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: «حافظ» در متن و حاشیه زندگی ایرانیان حضور دارد/ امام‌جمعه شیراز گفت: حافظ معتقد است باید بر اساس حق عمل کرد/ رونمایی از مجموعه ۱۱ جلدی «دو سده سخنوری»

به گفته حسنلی، بیش از ۴۰ نفر به شکل مستقیم در تدوین این دانشنامه ۱۱ جلدی مشارکت داشتند.

همچنین در بیست و سومین مراسم یادروز حافظ کتاب ۴ جلدی «دانشنامه حافظ و حافظ پژوهی» به سرویراستاری بهاالدین خرمشاهی به عنوان کتاب سال حافظ معرفی شد.

کتاب«دانشنامه حافظ و حافظ پژوهی» در ۱۷۰۰ مدخل و مقاله و بیش از ۲۶۰۰ صفحه تدوین و به کوشش بهاالدین خرمشاهی سرویراستاری شده است.


برچسب ها: یشس ، شیراز ، شیرازه
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: