کد خبر: ۱۳۳۵۱۴
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۷ - ۲۲ مهر ۱۳۹۸
رئیس مرکز کاشت حلزون استان فارس از انجام پیشرفته‌ترین جراحی کاشت سمعک استخوانی خبر داد و گفت: این جراحی پیشرفته با نام "بون بریج" در بیمارستان پیوند اعضا ابوعلی سینا شیراز برای نخستین مرتبه در ایران‌‌ انجام شد.
به گزارش شیرازه، سید بصیر هاشمی رئیس مرکز کاشت حلزون استان فارس در تشریح این جراحی اظهارداشت: افراد نیمه شنوایی که قبلا اعمال جراحی برای بازسازی زنجیره استخوانی گوش میانی و افزایش شنوایی انجام داده‌اند ولی عمل آنها ناموفق بوده و از سمعک معمولی نیز سود چندانی نمی‌برند می‌توانند با استفاده از روش جراحی سمعک‌های قابل کاشت از جمله بون بریج " شنوایی خود را به دست بیاورند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه در روش جراحی "بون بریج" یک ایمپلنت شامل گیرنده و مبدل در زیر پوست و در پشت گوش و در جمجمه کاشته می‌شود و یک پردازشگر صوتی امواج صدا را دریافت می‌کند افزود: در افرادی که به صورت مادرزادی کانال گوش تشکیل نشده و امکان بازسازی زنجیره استخوانی گوش را ندارند نیز می‌توانند داوطلب مناسبی برای انجام جراحی بون بریج باشند این در حالی است که این دستگاه در استخوان گیجگاهی یک طرف کاشته و هر دو گوش برای شنیدن تحریک شده و صدا با کیفیت بهتر منتقل می‌شود.

هاشمی سن این بیمار را 40 ساله اعلام کرد و گفت: این بیمار که از سال‌ها پیش به دلیل عفونت و پارگی پرده دو طرف گوش تحت درمان‌های متعدد جراحی قرار گرفته بود و در نهایت به علت عدم بهبود شنوایی مفید و عدم رضایت از سمعک‌های معمولی پس از بررسی‌های دقیق ادیولوژیک و رادیولوژیک کاندیدا این عمل جراحی شدند.

به عقیده رئیس مرکز کاشت حلزون شنوایی فارس این جراحی 4 ساعته نتیجه یک کار تیمی است و روز گذشته با حضور متخصصینی از کشور اتریش که نماینده شرکت سازنده پروتز بون بریج بوده و به عنوان ناظر عمل حضور داشتند منجر به انجام یک جراحی موفق برای اولین بار در ایران شد.

هاشمی خواستار مشارکت و همراهی خیرین برای تامین بخشی از هزینه‌های انجام عمل جراحی بون بریج شد و گفت: پروتزهای مورد استفاده در این نوع جراحی بسیار گران قیمت است و هر فردی از عهده تامین مخارج آن بر نمی‌آید، بیمه نیز این گونه هزینه‌ها را پوشش نمی‌دهد از این رو مشارکت خیرین می‌تواند زمینه ساز بازگشت شنوایی برای بسیاری از افراد نیازمند به انجام این عمل جراحی باشد.

انتهای پیام/

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: