کد خبر: ۱۳۳۵۹۱
تاریخ انتشار: ۰۷:۳۷ - ۲۷ مهر ۱۳۹۸
همزمان با فرا رسیدن اربعین حسینی(ع)، موج پیاده‌روی به سمت کربلا راهی شده‌اند اما این آئین متعلق به امروز و دیروز نیست بلکه در طول تاریخ به انجام می‌رسیده است.
به گزارش شیرازه، از زمان امامان شیعه که بعد از امام حسین(ع) به مقام امامت رسیده بودند، راهپیمایی اربعین باب بوده است و مستندات تاریخی نشان می‌دهد این اقدام در زمان بنی امیه و بنی عباس نیز میان شیعیان از اهمیت بسزایی برخوردار بود. در «کتاب ادب الطف» برگزاری مراسم اربعین در کربلا به تجمع در خانه خدا در مکه تشبیه شده است که در کربلا مردمان بسیاری در سوگ حسین(ع) به زبان‌های ترکی، عربی، فارسی و اردو مرثیه می‌خوانند.

در گذشته که وسایل نقلیه وجود نداشت، عاشقان ثارالله با کاروان راهی کربلا می‌شدند. بعدها که اوموبیل به عرصه تکنولوژی پا گذاشت سفر با این وسایل انجام می‌شد اما یکی از اساتید حوزه علمیه در نجف (سید محمود حسینی شاهرودی) پیاده رفتن به کربلا را سفر مقدس دانست و طلاب نجف از آن پس پیاده به کربلا رفتند و گفته می‌شود که شماری از ایرانیان نیز در این سفر آنها را همراهی می‌کردند.

ممانعت از راهپیمایی اربعین

شاید در تنها دوره‌ای که راهپیمایی اربعین کمرنگ شد، زمان حکومت حزی بعث عراق بود که با زائران در این ایام رفتار نامناسبی می‌شد و اعمال خشونت در مقابل این مراسم مهم برای شیعیان در پیش گرفته می‌شد. پس از سقوط این حزب اما برای ایرانیان نیز درهای کربلا گشوده شد و شمار زائرانی که در راهپیمایی اربعین راه مرقد امام حسین (ع) را در پیش گرفتند افزایش چشمگیری یافت. امروز نیز از ده‌ها روز مانده به اربعین راهپیمایان به شور حسین (ع) از ادیان مختلف راهی این دیار می‌شوند که روزی حسین (ع) غریبانه در آن شهید شد و امروز در جمع هوادارانش پس از گذشت 1400 سال غریب نیست.

 

مسیری برای ایرانیان عاشق

گرچه زائران عراقی از شهرهای مختلف خود راه کربلا را پیاده در پیش می‌گیرند، زائران ایرانی اغلب مسیر نجف تا کربلا را پیاده طی می‌کنند. آنچه در این مسیر برای عاشقان حسینی(ع) راه را هموار می‌کند، برپایی موکب‌هاست که در این میان موکب‌های فراوانی از شهرهای مختلف ایران بر پا می‌شود. موکب احمد بن موسی(ع) که از شیراز در کربلا برپا می‌شود نیز از بزرگترین این موکب‌هاست.

هوسه خوانی

یکی از رسومی که همزمان در روز اربعین در کربلا انجام می‌شود، «هوسه خوانی» است که در آن قصایدی به زبان عربی در مدح شجاعت و رشادت امام حسین(ع) و واقعه کربلا خوانده می‌شود. این آئین که بی‌شباهت به تعزیه‌خوانی ما نیست با تلفیق در مراسم زنجیرزنی و سینه‌زنی صحنه بی‌نظیری در چهلم سالار شهیدان به تصویر می‌کشد که خستگی را از راهپیمایانی که برای شرکت در اربعین حسینی(ع) مسیرهای طولانی را طی کرده‌اند، می‌زداید.

 

مراسمی برای بازماندگان اربعین

بسیاری از سوگوارانی که به هر دلیل موفق نشده‌اند با راهپیمایان اربعینی راه کربلا را در پیش بگیرند در همین شیراز خودمان در مراسم پیاده‌‌روی تجمع عظیم اربعین روز شنبه 27 مهرماه شرکت می‌کنند. در صحن مطهر حضرت شاهچراغ(ع) نیز ساعت 10 صبح 27 مهر برای زائرانی که از همراهی با پیاده‌روان اربعینی جا مانده‌اند، مراسم سوگواری برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، مسیرهای راهپیمایی اربعین حسینی در شهر شیراز از میدان امام حسین(ع)، فلکه مصدق، چهارراه شاهزاده قاسم (ع) و پارامونت در روز اربعین در نظر گرفته شده است.

فارس

انتهای پیام/

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: