کد خبر: ۱۳۳۶۴۴
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۳ - ۳۰ مهر ۱۳۹۸
صدایش وقتی در می‌آید که کار از کار گذشته باشد. شاید به همین خاطر است که پوکی استخوان را بیماری خاموش می‌نامند.
 براساس پژوهش‌های انجام شده از سوی وزارت بهداشت، ۴۷ درصد زنان و ۴۴ درصد مردان بالای ۵۰ سال در ایران دچار کمبود تراکم استخوان بوده و ۶/ ۴ افراد ۲۰ تا ۷۰ سال در ایران به پوکی استخوان در ستون فقرات مبتلا هستند. همچنین از هر چهار زن ایرانی بالای ۵۰ سال، یک نفر به پوکی استخوان مبتلاست. در سرتاسر دنیا از هر سه زن، یک زن و از هر پنج مرد یک مرد بالای ۵۰ سال دچار پوکی استخوان است و این نشان می‌دهد بیماری پوکی استخوان در مردم کشور ما از شیوع کمتری برخودار است، اما فاکتور‌هایی همچون تغذیه نامناسب، کم‌تحرکی، دریافت نامناسب کلسیم و ویتامین D و مصرف غذا‌های خالی از پروتئین سلامت استخوان مردم ما را تهدید می‌کند.
کوروش کمالی رئیس اداره بیماری‌های اسکلتی عضلانی وزارت بهداشت، با بیان اینکه بیماری پوکی استخوان از جمله بیماری‌های وابسته به سن و جنس است، درباره آمار این بیماری در کشورمان می‌گوید: «پیش‌بینی می‌شود، ۳ میلیون نفر در کشور ما به پوکی استخوان مبتلا باشند که متأسفانه به دلیل روند افزایشی سالمندی در جامعه شیوع این بیماری نیز افزایش پیدا می‌کند.»

به گفته وی ایجاد ناتوانی به دلیل شکستگی‌ها یکی از عوارض این بیماری به شمار می‌رود و معمولاً اکثر افراد مبتلا به پوکی استخوان شکستگی را تجربه می‌کند. به طور مثال در آقایان بالای ۴۷ سال مبتلا به پوکی استخوان خطر شکستگی ۲۷ درصد بیشتر از خطر ابتلا به سرطان پروستات تخمین زده می‌شود.

کمالی تصریح می‌کند: «در افرادی که شکستگی لگن ایجاد می‌شود وابستگی به دیگران ۳۳ درصد افزایش پیدا می‌کند و این افراد باید در بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار بگیرند؛ همچنین شکستگی لگن ۲۵ درصد خطر مرگ آن‌ها را افزایش می‌دهد.»

وی توصیه‌هایی برای پیشگیری از پوکی استخوان می‌گوید: «خانم‌های بالای ۵۰ سال روزانه ۸۰۰ تا هزار و ۲۰۰ میلی‌گرم کلسیم مصرف کنند و در صورتی که دریافت کلیسم از طریق موادغذایی آن‌ها کمتر از ۸۰۰ میلی‌گرم در روز است، با نظر پزشک از مکمل کلسیم استفاده کنند. مصرف پروتئین مناسب برای حفظ عملکرد سیستم عضلانی اسکلتی ضروری است. همچنین به منظور جلوگیری از پوکی استخوان مصرف سیگار و الکل باید قطع شود ومصرف قهوه و نوشابه را محدود کرد و با انجام ورزش‌های مختلف استقامتی و تعادلی زندگی فعال داشته باشید.»
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: