کد خبر: ۱۳۳۹۷۸
تاریخ انتشار: ۱۶:۲۳ - ۱۴ آبان ۱۳۹۸
حسینیه شیرازه:
در حسینیه شیرازه، آدرس و ساعت برگزاری مهم ترین مراسم های عزاداری هیئات مذهبی شهر مقدس شیراز برای شهادت امام حسن عسکری(ع) را به شما معرفی خواهیم کرد.
به گزاش شیرازه، درگذشت امام حسن عسکری (ع) در هشتم ربیع الاول، اتفاقی ناگهانی بود که همه دوستداران و شیعیان ایشان را در شهر سامرا شوکه کرد. حتی کسانی که در دروه خفقان شهر سامرا حب اهل بیت (ع) را در خود سرکوب کرده بودند، پس از شهادت حضرت حسن عسکری (ع) خود را به منزل ایشان رساندند.

با شهادت یازدهمین اختر امامت، در حالی که بیش از پنجاه بهار از عمر شریفشان سپری نشده بود، امامت حجت الهی آغاز شد.

معتمد در ربیع الاول سال ۲۶۰ هجری قمری به واسطه یکی از نزدیکان خویش، امام حسن عسکری (ع) را با زهر مسموم کرد و امام در اثر آن، چند روز در بستر بیماری قرار گرفتند و در این ایام معتمد پیوسته پزشکان درباری را بر بالین امام می‌فرستاد تا مردم گمان کنند که حضرت از بیماری طبیعی رنج می‌برد. او می‌خواست از طرفی ضمن مداواى حضرت (ع) و کسب وجهه عمومى، از طریق مأمورانش اوضاع و شرایط را زیر نظر بگیرد و رفت و آمد‌ها را تحت کنترل در بیاورد تا آنها اگر صحنه مشکوکى در رابطه با جانشینى و امامت پس از امام حسن (ع) دیدند آن را گزارش کنند.

چگونگی شهادت امام حسن عسگری (ع)

امام عسکری پس از مدت کوتاهی به دلیل تشدید بیماری، در روز جمعه هشتم ماه ربیع الاول سال ۲۶۰ هجری هنگام نماز صبح به شهادت رسیدند.

ایشان در بیست و هشت سالگى از دنیا رفتند و دوره‏ امامتشان فقط شش سال طول کشید. بنابر روایات تاریخی، تمام این مدت شش سال یا در حبس و یا اگر هم آزاد بودند، اجازه ملاقات با مردم را نداشتند. در واقع ایشان از نظر معاشرت آزادى نداشتند.

چگونگی شهادت امام حسن عسگری (ع)

مرحوم شیخ طوسی و برخی دیگر از بزرگان، به نقل از اسماعیل بن علی معروف به ابوسهل نوبختی نوشته اند: در آن روزهائی که امام حسن عسکری (ع) در بستر بیماری قرار گرفته بود، که در همان مریضی هم به شهادت نائل آمد، به ملاقات و دیدار حضرت (ع) رفتم.

پس از آن که لحظه‌ای در کنار بستر آن امام مظلوم با حالت غم و اندوه نشستم و به جمال مبارک حضرتش می‌نگریستم، ناگاه دیدم حضرت، خادم خود را (که به نام عقید معروف و نیز سیاه چهره بود) صدا کردند و به او فرمودند:‌ ای عقید! مقداری آب به همراه داروی مصطکی بجوشان و بگذار سرد شود. همین که آب، جوشانیده و سرد شد، ظرف آب را خدمت امام حسن عسکری (ع) آورد تا بیاشامند. موقعی که حضرت ظرف آب را با دست‌های مبارک خود گرفتند، لرزه و رعشه بر دست‌های حضرت عارض شد، به طوری که ظرف آب بر دندان‌های حضرت می‌خورد و نمی‌توانستند، بیاشامند. آب را روی زمین نهادند و به خادم خویش فرمودند:‌ ای عقید! داخل آن اتاق برو، آن جا کودکی خردسالی را می‌بینی که در حال سجده و عبادت است، بگو نزد من بیاید.

چگونگی شهادت امام حسن عسگری (ع)

خادمِ حضرت گفت وقتی داخل اتاقی که امام (ع) اشاره نمودند رفتم، کودکی را در حال سجده مشاهده کردم که انگشت سبّابه خود را به سوی آسمان بلند نموده است، بر او سلام کردم. آن حضرت نماز و سجده را مختصر کرد. پس از پایان نماز عرض کردم که آقای من می ‏فرمایند شما نزد ایشان بروید. در همین لحظه، کنیزی صقیل نام نزد آن فرزند عزیز آمد و دست کودک را گرفت و پیش پدرش برد. ابوسهل نوبختی گوید: هنگامی که کودک (که بسیار زیبا با چهره همچون ماه نورانی و موی سر مجعد که ما بین دندانهایش گشاده بود) نزد پدر آمد، سلام کرد و همین که چشم پدر به فرزند خود افتاد، گریست و به او فرمود:‌ ای سید اهل‏ بیت، مرا آب بده، همانا من به سوی پروردگار خویش می‏ روم.

آن کودک قدح آب جوشانیده را به دست خویش گرفت و بر دهان پدر گذاشت و او را سیراب کرد. آنگاه فرمود: مرا آماده کنید که می‏خواهم نماز بخوانم، پس آن کودک حوله‌ای را که در کنار پدر بود، روی دامان امام (ع) انداخت و سپس پدرش را وضوء داد. و چون حضرت ابومحمّد، امام عسکری (ع) نماز را با آن حال مریضی انجام داد، روی به فرزند کردند و فرمودند: پسرم بشارت باد تو را که تویی مهدی و حجّت خدا بر روی زمین و تویی پسر من و منم پدر تو و تویی (م ح. م. د) بن الحسن بن علی بن محمد بن علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن ابیطالب و پدر توست رسول‏ خدا (ص) و تویی خاتم ائمه طاهرین و نام تو هم نام رسول خدا است و این عهدی است به من از پدرم و پدران طاهرین تو «صلّی الله علی اهل البیت ربّنا، انّه حمیدٌ مجید» و در همان هنگام به شهادت رسیدند.

اعلام مراسم های عزاداری :


آستان مقدس احمد ابن موسی(ع) شاهچراغ

سخنران: حجت الاسلام رضوی اردکانی

همراه با نماز مغرب و عشا

مکان: حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع)


هیئت نوجوانان عاشورایی

سه شنبه 14 آبان ماه همراه با نماز مغرب و عشا

با مداحی مداحان اهل البیت (ع)

مکان: بلوار پاسداران، حسینیه عاشقان ثارالله (ع)


هیئت مصباح الهدی

سه شنبه 14 آبان ماه ساعت 20

سخنران: حجت الاسلام والمسلمین یاسر بیگی

مداح: کربلایی بهنام زارع

مکان :میدان احمدی، مسجد خاتم الانبیا (ص)


هیئت جان نثاران ابوالفضل (ع)

سخنران : حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم حیدر پور

مداحان: مداحان اهل البیت (ع)

مکان: شهرک سعدی، بلوار شهید وفایی، 12 حسینیه آل محمد (ص)


هیئت السابقون

سه شنبه 14 آبان ساعت 18:30

سخنران: حجت الاسلام والمسلمین سید ذاکری

مداحان: مادحین اهل البیت (ع)

مکان: بلوار مدرس، بلوار رازی، کوچه1/1 پلاک 21


مجتمع فرهنگی مذهبی امام حسن عسکری (ع)

سه شنبه 14 آبان ماه همراه با نماز مغرب و عشا

سخنران: آیت الله دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس

مداحان: حاج سید عباس انجوی

مکان: قصرالدشت، نرسیده به پل معالی آباد، مجتمع فرهنگی مذهبی امام حسن عسکری (ع)


هیئت مدینه النبی (ص)

شنبه 4 آبان ماه به مدت 3 شب ساعت 20

سخنران: حجت الاسلام متوسل

مداح: کربلایی امیر محمدی، حاج حسن جوکار

مکان: چهارراه هوابرد، ابتدای بلوار سرباز، حسینیه بیت الاحزان حضرت زهرا (س)


هیئت عشاق الحیدر (ع)

سه شنبه 14 آبان ماه از ساعت 20:30

سخنران: حجت الاسلام خاتم

مداحان: حاج اکبر افخمی، حاج صمد توکلی، حاج محمد حسین معانی، کربلایی حسن پور حسن

مکان: چهار راه تحویلی، انتهای 20 متری لاله ، مهدیه شهدا

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: