کد خبر: ۱۳۴۰۷۵
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۴ - ۱۹ آبان ۱۳۹۸
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس از آغاز فصل نخست مستندنگاری پلان سازه‌های شهر جهانی گور فیروزآباد خبر داد.
به گزارش شیرازه، مصیب امیری با اعلام این خبر اظهار داشت: فصل اول مستندنگاری پلان سازه‌های شهر گور شهرستان فیروزآباد با روش ژئو فیزیک پس از اخذ مجوز از طرف پژوهشگاه وزارت به سرپرستی علیرضا عسکری چاوردی و پی یر فرانچسکو کالیری  از 14 آبان تا 5 آذرماه امسال انجام می‌شود.

وی ادامه داد: شهر گور از جمله شهرهای دوران ساسانی است که به نام‌های دیگری مثل اردشیر خوره، شهر جور، کوره اردشیر خوانده می‌شود، این شهر با نقشه‌ای کاملا مدور با قطر 1950 متر ساخته شده است. فضای داخلی شهر مثل یک چرخ پره‌دار با 10 محور خیابانی به 20 ناحیه بزرگ و همانند هم تقسیم شده است.

امیری اظهار داشت: فضای مرکزی شهر، خود در باروی مدور دیگری که قطر آن در حدود 400 متر بوده قرار داشته است. خیابان‌های شهر به صورت شعاع‌هایی به کناره‎های این باروی داخلی منتهی می‎شده‌اند. در نقطه مرکزی فضای داخلی شهر، برج عظیم چهار گوشه‌ای قرار دارد که در واقع مرکز تمامی شهر محسوب می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس بیان کرد: در اطراف این برج تپه‌های بزرگی که از آوار بناها شکل گرفته‌اند، دیده می‌شود. برخی از آنها همانند بنای موسوم به تخت‌نشین که آتشکده اصلی شهر بوده تا حدودی شناخته شده‌اند و می‎توان گفت که در داخل دایره مرکزی شهر فقط ابنیه آیینی، اداری، تشریفاتی قرار داشته‎ در حالی که دایره خارجی و بزرگتر شهر محل خانه‌ها و ابنیه ساکنان شهر بوده است. 

لازم به ذکر است این بنا در سال 97 به همراه 7 اثر دیگر با عنوان منظر (محور) ساسانی فارس در سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

انتهای پیام/323

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: