کد خبر: ۱۳۴۱۸۲
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۴ - ۲۲ آبان ۱۳۹۸
رئیس اتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستری ایران:
مرتضی شهبازی نیا گفت: برای استقرار مردم سالاری، حفظ حقوق شهروندی و توسعه کشور چاره‌ای جز استقلال کانون وکلا و نهاد وکالت نداریم.

به گزارش شیرازه، مرتضی شهبازی نیا رئیس اتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستری ایران در سی و سومین همایش اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری کشور در شیراز، با بیان اینکه وکلای مستقل، مهمترین و اساسی ترین یاری رسان برای استقلال قضایی هستند، تأکید کرد: برای استقرار مردم سالاری، حفظ حقوق شهروندی و توسعه کشور چاره‌ای جز استقلال کانون وکلا و نهاد وکالت نداریم و تا جایی که بتوانیم مقاومت خواهیم کرد.

وی استقلال را وظیفه سنگین، اما یک حق عامه برای وکیل دانست و با بیانا اینکه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آن را به رسمیت شناخته است تصریح کرد: ما سیاسی نیستیم، اما قانون اساسی و حفظ حقوق مردم برای ما اهمیت دارد، اگرچه مردم نگاه منفی به وکلا ندارند اما منکر برخی تخلفات نیستیم.

رئیس اتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستری ایران، وکلای ایران را سربازان کشور و حافظ منافع ملی دانست و با اشاره به خدمات چشمگیر معاضدتی ارائه شده توسط وکلای دادگستری گفت: این برخلاف همه جای دنیا است که دولت تامین مالی برای افرادی که نیاز به وکیل معاضدتی دارند، می کند.

به عقیده شهبازی نیا، پیاده نظام دشمن کسانی هستند که انسجام ملی را نشانه می‌گیرند و موجب یاس در بخش مهم و موثری در جامعه یعنی کانون وکلا می‌شوند.

وی گفت: امروز کشور بیش از هر چیزی به انسجام نیاز دارد، لذا بی اعتبار کردم نهادهای رسمی کشور بزرگترین ضربه به اعتماد مردم است.

این وکیل پایه یک دادگستری، به طرح تحول قوه قضاییه و سیاست مبارزه با فساد توسط این قوه هم اشاره و بیان اینکه کانون وکلا از ابتدا از تحولات ایجاد شده در این نهاد قضایی حمایت کرده است، عنوان کرد: اگر واقعا می‌خواهیم تحول ایجاد کنیم باید بر حاکمیت قانون اصرار داشته باشیم.

شهبازی نیا اضافه کرد: از قوه قضاییه گله داریم که اگر برنامه‌ای برای تحول در دستور کار قرار داده باید کانون وکلا با جمعیت ۶۰ هزار نفری که هر روز با این قوه در ارتباط هستند را در جریان این برنامه‌ها قرار دهد.

وی همچینن با بیان اینکه ما را به انحصار متهم می‌کنند در حالی‌که مسئله این نهاد، مسئله ظرفیت نیست بلکه طرح آن، بهانه‌ای برای سلب استقلال نهاد وکالت است، گفت: چه کسی تاکنون در این کشور احساس کرده که در گرفتن وکیل، انحصاری عمل شده است؟

رئیس اتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستری ایران خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: معتقدیم که قانون گذار نباید دخالت نامناسب کند بلکه رسالت او در رابطه با نهادهای دسترسی به عدالت، مبتنی بر تضمین استقلال آنها باشد و در این راستا قانون تصویب کند.

شهبازی نیا خواستار کنار گذاشتن پیوندهای ناموزونی شد که با تاسیس نهادهای موازی وکالت ایجاد شده است و خاطرنشان کرد: توقع داریم از دولت و نمایندگان مجلس که از استقلال کانون‌ وکلا دفاع کنند؛ گله‌هایی هم از مسئولان قضایی داریم که به موقع اعلام می‌کنیم.

وی همچنین از قضات خواست تا برای همبستگی با وکلا، از استقلال نهاد وکالت دفاع کنند و اظهار کرد: هدف اصلی از گرفتن استقلال وکیل، گرفتن استقلال قضات است و سلب استقلال قضایی را هدف حوادث پیرامون این روزهای نهاد وکالت می‌دانیم.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: