کد خبر: ۱۳۴۴۹۸
تاریخ انتشار: ۰۸:۳۶ - ۰۷ آذر ۱۳۹۸
در مهرماه امسال ۳ هزار و ۱۴۷ میلیارد ریال از مبلغ چک‌های مردم فارس به دلیل کسری یا فقدان موجودی برگشت خورده است.
به گزارش شیرازه، مهرماه امسال در کل کشور بالغ بر 7.3 میلیون فقره چک بـه مبلغی حدود 844 هزار میلیارد ریال مبادله شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد 1.7 درصد کاهش و از نظر مبلغ 1.3 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

در استان فارس نیز 2 هزار و 534 فقره چک مبادله‌ای (3.4 درصد کل چک‌های مبادله‌ای کشور) به مبلغ 27 هزار و 704 میلیارد ریال (3.3 درصد کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای کشور) مبادله شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد 0.9 درصد و از نظر مبلغ 1.9 درصد افزایش داشته است.

در مهرماه 50.3  درصد از تعداد چک‌های مبادله‌ای کل کشور در سه استان تهـران (32.1 درصد)، اصفهان (10 درصد) و خراسان رضوی (8.2 درصد) مبادله شده است.

 از لحاظ مبلغ نیز 64.2 درصد از مبالغ چک‌های مبادله‌ای در سه استان تهران (51.6 درصد)، خراسان رضوی (6.5 درصد) و اصفهان (6.1 درصد) مبادله شده است.

افزایش مبلغ چک‌های وصولی فارس

مهرماه امسال در کل کشور بیش از 6.7 میلیون فقره چک به مبلغی بالغ بر 741 هزار میلیارد ریال وصول شد کـه نسبت به ماه قبل از نظر تعداد 0.9 درصد کاهش و از نظر مبلغ 2.2 درصد افزایش داشته است.

در ماه مورد گزارش  91.6 درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای کشور و 87.8 درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شده است.

در بین استان‌های کشور بیش‌ترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله‌ای به ترتیب به استان‌های گیلان (93.9درصد)، البرز و یزد (92.6درصد) و خراسان رضوی (92.2 درصد) اختصاص یافته است و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد (85.2 درصد)، چهارمحال و بختیاری (87.8 درصد) و خراسان شمالی (88.5 درصد) پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله شده را به خود اختصاص داده‌اند.

در استان فارس 2 هزار و 303 فقره چک (90.9 درصد تعداد چک‌های مبادله‌ای) به مبلغ 24 هزار و 339 میلیارد ریال وصول شده که نسبت به ماه گذشته از نظر تعداد 1.4 درصد و از نظر مبلغ  3.2 درصد افزایش داشته است.

چک‌های برگشتی

مهر ماه امسال در کل کشور بالغ بر 618 هزار فقره چک به ارزشی حدود 103 هزار میلیارد ریال برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد 10.2 درصد و از نظر مبلغ 4.8 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، در کل کشور 8.4 درصـد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و 12.2 درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است.

کاهش 8 درصدی مبلغ چک‌های برگشتی در فارس

در استان فارس 9.1 درصد کل تعداد چک‌های مبادله‌ای (230 فقره چک) و 11.9 درصد کل ارزش چک‌های مبادله‌ای (سه هزار و 305 میلیارد ریال) برگشت خورده که نسبت به ماه گذشته از نظر تعداد 4.6 درصد و از نظر مبلغ 8.3 درصد کاهش داشته است.

استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و هرمزگان بیش‌ترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله‌ای و استان‌های گیلان، البرز و بوشهر کم‌ترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله‌ای را در بین استان‌های کشور به خود اختصاص داده‌اند.

مهرماه امسال در کل کشور حدود 594 هزار فقره چک (96.1 درصد تعداد چک‌های برگشتی) به مبلغ حدود 97 هزار میلیارد ریال (94.5 درصد ارزش چک‌های برگشتی) به دلیل کسری یا فقدان موجودی برگشت خورده است.

عدم وصول 96.9 درصد چک‌های برگشتی فارس به دلیل کسری و فقدان موجودی

در استان فارس 223 فقره چک (96.9 درصد چک‌های برگشتی) به مبلغ سه هزار و 147 میلیارد ریال به دلیل کسری یا فقدان موجودی برگشت خورده و تنها 3.1 درصد چک‌های برگشتی به دلیل عدم تطابق امضا، نقص امضا، مغایرت تاریخ عددی و حروفی، مخدوش بودن امضا یا مندرجات چک، مغایرت مبلغ حروفی با عددی چک، مسدود بودن حساب مورد نظر و مسدود بودن چک با شماره سری و سریال مرتبط برگشت خورده است.

آمار چک‌‌های برگشتی از آنجا حائز اهمیت است که افزایش یا کاهش آن میزان رکود در بازار و اقتصاد را نشان می‌دهد، شاخص چک‌های برگشتی شاخص خوبی از وضعیت اقتصادی کشور و نمادی برای اعتماد بازار است. وقتی رکود در بازار حاکم باشد کسانی که کالاهای خود را از طریق صدور چک خریداری کرده‌اند توانایی فروش کالا و پاس کردن چک‌ها را ندارند و در نتیجه چک آنها برگشت می‌خورد بنابراین هر چه رکود بر بازار شدیدتر باشد تعداد چک‌های برگشتی بیشتر است.

تسنیم
انتهای پیام/


دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: