کد خبر: ۱۳۵۶۹۴
تاریخ انتشار: ۱۸:۳۲ - ۲۸ دی ۱۳۹۸
رئیس‌جمهور گفت: همین که در سیل سیستان و بلوچستان جان باخته نداشتیم برای مردم و دولت و نیروهای مسلح و نیروهای امدادی جای افتخار است.


 حجت‌الاسلام حسن روحانی در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان عناون کرد: رفتن در یک روستای مرزی در ۲۵ کیلومتری مرز در منطقه دشتیاری برایم لذت‌بخش بود. مردم با غرور و با ایمان و مردم مقاومی که علیرضم سیلاب و مشکلات پیش آمده خم به ابرو نیاوردند را دیدیم و آنچه از مردم شنیدیم خوبی و نیکویی بود که جای قدردانی دارد.

وی افزود: از مطالب آقای نجار فهمیدم وقتی کمک‌رسانی به روستاها می‌کردیم آنها که نیاز بالا نداشتند چیزی نمی‌گرفتند و می‌گفتند به فلان روستا که نیاز بیشتری دارند کمک‌ها را ببرید، این غیرت مردم، برادری و صمیمیت مردم جای قدردانی دارد.

رئیس‌جمهور یادآور شد: این حادثه سیل و مشابه آن در تاریخ و سراسر دنیا زیاد است که با آن مواجه می‌شویم. شما می‌بینید کشوری پیشرفته هفته‌ها گرفتار آتش‌سوزی جنگل‌هاست و نمی‌تواند آن را مهار کند و در کشوری مثل آمریکا که دارای ثروت و امکانات است وقتی طوفان می‌شود تا ماه‌ها مردم مشکل برق دارند.

وی با بیان اینکه به همه مسئولان جهوری اسلامی ایران افتخار می‌کنیم، گفت: اینکه ما بعد از یک هفته می‌گوییم مشکل برق در این استان حل شده و روستایی نداریم که دارای قطع برق باشد و اکثر مشکلات آبی حل شده این به معنای کار و تلاش و پیگیری است.

روحانی تاکید کرد: همین که جان باخته نداشتیم برای مردم و دولت و نیروهای مسلح و نیروهای امدادی جای افتخار است، در حادثه قبل در سال ۸۶ ، ۱۵ نفر از عزیزان جان باختند که البته سیلاب هم از این کمتر بوده است اما در این سیلاب از نظر جانی صدمه نداشتیم که جای شکرگذاری است. البته محل سکونت مردم و کشاورزی و راه ها یشان مشکلاتی پیدا کرده که رفع خواهیم کرد.

رئیس جمهور گفت: ما در این یکی دو سال اخیر با حوادث بسیار بزرگ و غمناکی روبرو بودیم. از زلزله استان کرمانشاه گرفته که مشکلات زیادی را به بار آورد و بحمدالله در موعد مقرری که تعیین کردیم خانه‌ها و محل کار ساکنان این استان تامین شد. در سیل فروردین امسال که سیل بی‌سابقه‌ای بود، خیلی از منازل مسکونی و زیربناها تخریب شد. کارها در این حوزه هم شروع شده و امیدواریم تا شب عید کارها تکمیل شود و مهندس تابش هم قول داده‌اند که تا عید همه کارها انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه این سیل برای مردم مشکل آفرید، گفت: در هواپیما که می‌آمدیم رئیس بنیاد مسکن از من پرسیدند دو نظر در خصوص بازسازی وجود دارد یکی اینکه فقط خانه‌های آسیب‌دیده را بازسازی کنیم یا خانه‌های دیگر هم مرمت شود که با وجود هزینه بالا خواستم و دستور دادم همه خانه‌ها مرمت شود. درست است که این مشکل سیل برای مردم زحمت شد اما امیدواریم از این نظر وسیله خیری برای رفاه آینده مردم و اعتماد و اطمینان مردم نسبت به مناطق مسکونی باشد.

روحانی افزود: در این حوادث همچنین کارهایی که تاکنون انجام گرفته نشان داده شد؛ یعنی مثلا سدهایی که الان در این استان است، اگر نبود اتفاقات تلخی رقم می‌خورد. همین سد سیرگان که ما از بالا بازدید کردیم اگر این سدها در اختیار نبود ببینید خسارت‌ها چقدر افزایش می‌یافت و همین سدهایی که در دست اقدام داریم که یکی ۸۵ درصد و دیگری ۹۰ درصد کارش انجام گرفته لازم است خیلی زود برای تکمیلش برویم چراکه می‌تواند مانع خسارت‌های آینده شود. اینکه گفته می‌شود امروز سیل می‌آید بازهم در آینده گرفتار سیل باشیم باید نمود داشته باشد که اگر مردم دچار مشکل شدند چه پیشگیری‌هایی انجام گرفته است.

رئیس دولت دوازدهم با بیان این که بحمدالله کار بزرگی انجام گرفته است، وزیر نیرو قول داده ۲۸۰ میلیون آب شیرین اختصاص داده است تا مشکلات مردم حل شود، گفت: موضوع آب شرب روستاها برای ما مهم است. آب شرب، برق و ارتباطات برای زندگی مردم مهم است امروز به روستایی رفتیم مردمش درخواست داشتند از لحاظ آموزش و بهداشت آینده بهتری داشته باشد.

وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی استان سیستان و بلوچستان، عنوان کرد: خاک استان سیستان و بلوچستان بسیار خاص است آب در خاک این منطقه دیر نفوذ می‌کند و خاک در آن ریزش پیدا می‌کند بنابراین اگر قرار است ساختمانی بنا شود باید بر مبنای این خاک باشد.

روحانی با اشاره به خسارات سیل اخیر سیستان و بلوچستان، عنوان کرد: در سیل اخیر راه‌ها و پل‌هایی که ساخته شده بود خسارت‌های زیادی دیده است که باید ساخته و ترمیم شود، از وزیر کشور و بنیاد مسکن و آقای نوبخت که رئیس سازمان برنامه بودجه هستند می‌خواهم به جد این موضوع را پیگیری کنند.

وی تاکید کرد: مردم عزیز استان بدانند با تمام توان و امکاناتمان برای بازسازی قدم برمی‌داریم. همه مردم استان از شیعیان و اهل سنت در کنار هم هستند. علمای بزرگ اهل سنت همچون مولوی عبدالحمید برای اتحاد و همبستگی مردم حضور دارد.

رئیس‌جمهور گفت: از همه نیروهای مسلح تشکر می‌کنم که همه امکانات را پای کار آوردند و ان‌شاءالله راه را ادامه می دهند تا زمانی که مردم در رفاه قرار گیرند.

وی تاکید کرد: استان سیستان و بلوچستان جایگاه بسیار مهمی در موقعیت استراتژیک کشور دارد،‌ این استان پیشانی امنیتی ایران است، جایی که به اقیانوس متصل می‌شود؛ می‌توان اتصال شمال و جنوب را به وجود آورد.

روحانی ادامه داد: بندر چابهار بسیار مهم است و در آینده نزدیک یکی از بنادر مهم کشور خواهد بود که حمل و نقل کالاها را انجام خواهد داد و حتی کشورهای شمالی و اروپا می‌توانند حمل و نقل را انجام دهند.
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: