کد خبر: ۱۳۶۱۶۹
تاریخ انتشار: ۰۰:۵۸ - ۲۵ بهمن ۱۳۹۸
جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: زمانی که نخبگان به توانایی بیشتری دست یابند، می‌توانند ایران را به پرچم‌داری علمی دنیا برسانند، در واقع نخبگان باید در شکستن مرزهای علم نقش ایفا کنند.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، در همایش  «بهترین هدیه» که به منظور بازگشت مدال‌های اهدا شده به رهبر معظم انقلاب  در مجموعه یادمان شهدای ۷ تیر عصر امروز برگزار شد، رسول محمد قلی مؤسس کانون دانش پژوهان نخبه و مدیر مرکز علم و فناوری شتاب، گفت: کانون دانش‌پژوهان نخبه از سال ۷۳ در جنوب تهران در مناطق ۱۵ تا ۲۰ نمایندگی دارد، ماموریت این کانون شناسایی نوجوانان نخبه است تا با رشد آنها دستاوردهایشان را به نمایش بگذارند الان ۵۰۰ دانشجو و ۳۰۰ طلبه را درون خود دارد.

* دغدغه‌های نخبگان ناظر بر رهنمودهای رهبری است

وی افزود: تمام دغدغه نخبگان ناظر بر رهنمودهای رهبری است که ما در فرایند آموزشی خود آنها را به مراکز و دانشگاه‌‌های برتر معرفی می‌کنیم که بیشتر آنها فنی و مهندسی هستند؛ البته برخی هم در حوزه‌های علمیه مشغول هستند که در درس مقام معظم رهبری شرکت می‌کنند. تعدادی از جوانان ما توانستند المپیادهای کشوری را کسب کنند که شامل طلا، نقره و برنز است که از سال ۸۲ این اتفاق افتاده است.

وی تصریح کرد: اهدای مدال به عنوان یک فرهنگ و سنت حسنه در کانون دانش پژوهان شد که هرساله این برنامه اهدای مدال به مقام معظم رهبری انجام می‌شد که بیش از ۱۰۰ مدال دانشجویان است. هر یک از مدال‌های دانشجویان ایرانی که از بین ۱۰۰ هزار دانشجو در دنیا بدست آمده است نشان از پیشرفت علم و فناوری کشور دارد.

 محمد قلی اضافه کرد: یکی از ارکان قدرت پیشرفت علم و فناوری است و اگر امروز در آسایش هستیم به خاطر شهدا و بخصوص شهدای هسته‌ای و افرادی همچون شهید سلیمانی است که ما وظیفه داریم در مرکز علم و فناوری شتاب ایران را قوی کنیم.

* مشکل خام فروشی نفت را باید حل کنیم

همچنین در ادامه این همایش، سردار علی فدوی جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز گفت: جمع‌های نخبگان از ارزشمندترین گردهمایی‌ها است، امروز در ۴۱ سالگی ایران شاهد پیشرفت ایران اسلامی هستیم و در برابر شیطان بزرگ ایستادگی کردیم کشور ما هر روز نسبت به روز قبل متفاوت است و دیگر با ماه‌ها، سال‌ها و دهه‌های قبل قابل مقایسه نیستیم.

وی افزود: در دعوای امروز در یک طرف شیطان است و در طرف دیگر جبهه انقلاب اسلامی وجود دارد که امام خمینی  (ره) فرمودند پیروزی با جبهه حق علیه باطل است که امروز شاهد آن هستیم.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: اگر همه افراد به تکالیف خود عمل کنند، خداوند عنایت کرده و بهترین‌ها را برای ما رقم می‌زند. وقتی مسلمانان به تکالیف خود عمل نکردند مسلمانان با اینکه فرمانده لشگر اسلام پیامبر بودند در جنگ‌های احد شکست خوردند پس باید از تکالیفی که خداوند مشخص کرده پیروی کنیم.

* موفقیت و پیروزی با کشور ایران است

وی ادامه داد: اگر همه جوانان و مسؤولان به طور مثال با صد واحد قدرت به تکالیف خود بپردازند خداوند هم با قدرت ۹۰۰ واحد به پیشرفت و رشد اسلام کمک می‌کند. در حال حاضر در توانمندی نظامی مانند هواپیما و موشک  قابل مقایسه نیستیم، شاید نمره ظاهری و نمادین دشمنان بیشتر باشد اما موفقیت و پیروزی با کشور ایران است.

سردار فدوی خاطر نشان کرد: زمانی که شما نخبگان به توانایی بیشتری دست یافتید، می‌توانید ایران را به پرچم‌داری علمی دنیا برسانید، در واقع باید در شکستن مرزهای علم نقش ایفا کنید.

وی گفت: جوانان  ایرانی از بهره هوشی بسیار بالایی برخوردار هستند، از زمان دولت بازرگان درباره خام فروشی نفت صحبت کردند اما اکنون سال ۹۸ است و ما هنوز درباره نفروختن نفت حرف می‌زنیم اما کاسه چه کنم بدست گرفته‌ایم. تنها به خاطر اینکه آمریکا گفته از ایران نفت خریداری نشود، متأسفانه در این موضوع با قدرت و هدفمند وارد نشدیم.

سردار فدوی اظهار کرد: ما همه چیز داریم، از نخبه گرفته تا علمای دینی، که باید دست به کار شویم و مباحثی مانند خام فروشی نفت را حل کنیم. چرا که اگر با اخلاص، صدق و نیت خدایی پای هرکاری رفتیم با موفقیت ۱۰۰ درصدی مواجه شدیم. اینکه از سراسر جهان و داخل کشور مردم از پیکر شهید سردار سلیمانی استقبال کردند از اهمیت بسزایی برخوردار است.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: حمله به پایگاه آمریکایی کار مهمی بود که اگر آنها اقدامی می‌کردند مطمئن باشید پاسخ کوبنده و جواب غیر قابل منتظره ای به آنها می‌دادیم.

وی درباره دستگیری شناور آمریکایی گفت: اگر آمریکایی‌ها آن زمان  یک تیر می‌زدند، شناور را غرق می‌کردیم. 

وی در پایان گفت: من مطمئنم در آینده‌ای نزدیک با حضور شما نخبگان در قسمت‌های مختلف کشور ما دیگر شاهد این گرفتاری‌های امروز نخواهیم بود که این موضوع وعده خدا است که اکنون ۴۱ سال این وعده را تجربه کرده‌ایم.  اینکه می‌گویند ما موشک و شناور به یمن می‌دهیم اشتباه است آنها خودشان دارای تاسیسات و تجهیزات هستند امروز کشورها نمی‌توانند کمک‌های دارویی و غذایی به کشورهای نیازمند برسانند چه برسد به اینکه موشک به کشور یمن بفرستند.

* پایه اقتصاد ایران باید نیروی انسانی شود

اما در پایان این مراسم سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: برای من جای افتخار است که در محلی که یادآور مجاهدت افراد انقلابی بوده در جمع نخبگان حضور دارم، باید بدانید امروز در مبارزه با دشمنان هستیم و باید در اقتصاد کشور ساختارها را عوض کنیم.

* ساختارهای نفتی پایه اقتصاد است

 وی افزود: اگر پایه اقتصاد ما نیروی انسانی شود در آینده شاهد تحول اساسی خواهیم بود. ساختارهای نفتی پایه اقتصاد است که باید آن را تغییر دهیم که این کار با حضور شما نخبگان است.معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: باید یادمان نرود که بر روی دوش چه کسانی ایستادیم تا در دنیا دیده شدیم در واقع ما به ایران مدیون هستیم.ستاری اضافه کرد: در حال حاضر کشور ایران در حوزه‌های نانو، هوافضا و سلول‌های بنیادی جایگاه خوبی دارد و باید عقب افتادگی‌ها را با کمک نخبگان جبران کنیم.

وی افزود: آخرین کسی که با ما مبارزه کرد صدام بود که اکنون کجاست؟ می‌خواهم بگویم ما به ایران و ملت محتاج هستیم وگرنه این کشور خیلی غنی و قوی است.

ستاری ادامه داد: سیستم آموزش عالی ما با همه ایراداتی که دارد افرادی را تربیت می‌کند که کشور‌های دیگر به دنبال جذب آنها است که جای خوشحالی است.

*   اقتصاد خارج از نفت آینده کشور را به جایگاه بالا در رشد علم و فناوری می‌برد

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: امروز اقتصادی را در حال تجربه هستیم که بعد از صد سال دارد رقم می‌خورد، در واقع اقتصاد خارج از نفت آینده کشور را به جایگاه بالا در رشد علم و فناوری می‌برد.

ستاری ادامه داد: از الان مسؤولیت شما جوانان نخبه خیلی بیشتر از گذشته است باید تلاش خود را افزایش دهید تا یک اثر مثبت در کشور رقم بزنید و برای مردم کار کنید، در واقع باید مشکلات مردم را شما نخبگان حل کنید.

وی در پایان خطاب به نخبگان گفت: قرار نیست به مردم خیانت کنید، چون بر روی دوش مردم ایستادیم تا دنیا ما را دید پس باید به آنها خدمت کنید در واقع باید جایگاه ایران در المپیادهای جهانی حفظ شود.

انتهای پیام/

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: