کد خبر: ۱۳۶۳۶۸
تاریخ انتشار: ۱۷:۲۵ - ۰۲ اسفند ۱۳۹۸
معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز:
روزانه ۱۰۰ هزار ماسک در استان فارس تولید می‌شود.
 معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از تولید روزانه ۱۰۰ هزار ماسک در یکی از کارخانه‌های استان فارس خبر داد وگفت: بازدید‌ها و اقداماتی موثر برای تامین ماسک مورد نیاز مردم این استان انجام شده است.

محمد جواد خشنود افزود: با توجه به این که وزارت بهداشت و درمان بصورت متمرکز برای مقابله با کرونا عمل خواهد کرد، نیاز استان‌ها به تجهیزات پزشکی اعلام شده و مقرر شده این وزارت نحوه تامین نیاز‌های استان‌ها را اعلام کند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: در استان فارس یک کارخانه تولیدی ماسک و ملزومات مرتبط وجود دارد که پیگیری‌های لازم برای صدور مجوز تولید و عرضه این کارخانه صورت گرفته وروزانه بیش از ۱۰۰ هزار عدد ماسک تولید می‌کند.

وی اضافه کرد: این واحد تولیدی برای فعالیت بهتر منتظر دریافت یک ماده اولیه است که این ماده اوایل هفته آتی از تهران تحویل می‌شود و ماسک‌های تولیدی از روز دوشنبه قابل عرضه است.
دکتر خشنود با تاکید بر اینکه کرونا فعلا داروی خاصی ندارد بر اقدامات پیشگیرانه تاکید کرد.

کرونا ویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود. از اواخر دسامبر ۲۰۱۹ میلادی، نوع تازه‌ای از ویروس کرونا در شهر ووهان چین با همه گیری در انسان شیوع پیدا کرده و تاکنون باعث شیوع بیماری در تعدادی از کشور‌های دنیا شده است.

باید همه مردم در گروه‌های سنی مختلف با رعایت بهداشت فردی، در این زمینه آگاه و هشیار باشند، به این دلیل همواره رعایت اصول بهداشتی می‌تواند سلامت ما را در برابر این ویروس تامین کند.

روش‌های انتقال ویروس کرونا
کرونا ویروس به سرعت از طریق قطرات تنفسی از انسان به انسان یا از برخی حیوانات به انسان منتقل می‌شود؛ این نوع ویروس از راه تنفس و پخش آن در هوا هم قابل انتقال است و تجمعات افراد در مکان‌های بسته، به سرعت شرایط را برای انتقال این ویروس مساعد می‌کند.

نشانه‌های بیماری کرونا ویروس
از نشانه‌های این بیماری می‌توان به گلودرد، سرفه و تب شدید اشاره کرد که در درصدی از افراد به التهاب ریه و نارسایی کلیه منجر می‌شود.

دوره نهفتگی ویروس کرونا
دوره نهفتگی این بیماری یک تا ۱۴ روز و گاهی تا ۲۳ روز نیز، اعلام شده است.
در کسانی که سابقه بیماری مزمن مانند بیماری تنفسی، قلبی، کبدی یا کلیوی داشته اند یا به هر دلیلی سیستم دفاعی بدنشان ضعیف شده است، مانند دیابت، یا درمان‌های دارویی ضعیف کننده ایمنی بدن، ممکن است بیماری کروناویروس جدید شدیدتر شده و منجر به بستری و گاهی فوت بیمار شود.

افراد جوان که تغذیه سالم داشته و از سلامت کافی جسمی بهتری برخوردار هستند، در صورت عفونت به این ویروس، بیماری خفیف تری را اغلب تجربه می‌کنند.
تاکنون بیشتر موارد فوتی افراد بالای ۶۰ سال بوده اند، هر چند که محدود به گروه سنی خاصی نبوده و شدت بیماری و میزان کشندگی کروناویروس جدید از آنفلوانزای «H ۱ N ۱» پایین‌تر است.

پیشگیری از آلودگی و ابتلا به ویروس کرونا
در حال حاضر واکسنی برای ویروس کرونا وجود ندارد و بهترین راه پیشگیری از این عفونت، دوری از قرار گیری در معرض ویروس است. ایرنا

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: