کد خبر: ۱۳۶۳۶۹
تاریخ انتشار: ۱۷:۲۹ - ۰۲ اسفند ۱۳۹۸
دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور:
سید اسماعیل موسوی دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: دستگاه‌های احراز هویت الکترونیک به منظور احراز هویت و تسهیل در امور است.
در همه شعب اخذ رای کشور این دستگاه‌ها وجود دارد و بخش زیادی از کار‌ها به سهولت در حال انجام است و طبق گزارش‌هایی که از شعب اخذ رای دریافت کردیم، این دستگاه‌ها بسیار کارامد بوده است.

وی با اشاره به این که وقتی کد ملی افراد در سامانه ثبت می‌شود ضرورتی به گرفتن اثر انگشت افراد وجود ندارد، افزود: به این منظور گرفتن اثرانگشت را به عنوان یک امر اختیاری در اختیار اعضای شعبه و نمایندگان فرماندار قرار دادیم که افراد در صورت تمایل می‌توانند اثرانگشت خود را ثبت کنند.
وی تصریح کرد: کدملی و ثبت کدملی افراد برای احراز هویت افراد در این مرحله کفایت می‌کند.

دبیر ستاد انتخابات تاکید کرد: با ثبت کدملی رای دهندگان در سامانه احراز هویت، امکان استفاده از شناسنامه افراد دیگر، فوت شدگان و یا افرادی که هنوز به سن قانونی رای دادن نرسیده اند و همچنین دوبار رای دادن وجود ندارد.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور درباره میزان مشارکت مردم در انتخابات گفت: تا این لحظه، بیش از ۹ میلیون نفر در انتخابات امروز شرکت کرده اند.

موسوی در خصوص لزوم ثبت کد داوطلبان در برگه رای گفت: ۵هزار و ۲۷۷ نامزد، مشغول رقابت در انتخابات هستند که برای هر کدام کدی اختصاص داده شده است. به دلیل وجود شباهت‌های اسمی میان نامزد‌های انتخاباتی، در صورت عدم ذکر کد نامزد‌های انتخابات، در شمارش آرا اشکالاتی ایجاد می‌شود. به همین منظور رای دهندگان، باید کد نامزد‌های مدنظر خود را در برگه‌های رای قید کنند تا شمارش آرا راحت‌تر باشد و مشکلی ایجاد نشود.

دبیر ستاد انتخابات کشور با تاکید بر اینکه هرگونه تبلیغات از ساعت ۸ صبح پنج شنبه ممنوع است، گفت: از آن زمان به بعد هیچ اثر تبلیغاتی قابل انتشار نیست و تخلف محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: به مردم توصیه داریم در حوزه‌هایی مانند تهران که تعداد نامزد‌ها زیاد است می‌توانند از قبل اسامی نامزد‌های مورد نظر خود را یادداشت کرده و با خود به شعبه اخذ رای بیاورند,، اما آثار تبلیغاتی نامزد‌ها و گروه‌های سیاسی را نباید با خود به همراه نداشته باشند.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: