کد خبر: ۱۳۶۳۹۸
تاریخ انتشار: ۲۱:۲۶ - ۰۳ اسفند ۱۳۹۸
در حال حاضر حداکثر نرخ فروش به مصرف‌کننده نهایی هر عدد ماسک سه لایه ، مطابق مصوبه کمیسیون نرخ‌گذاری مربوطه ۴۱۰۰ ریال میباشد و کلیه داروخانه‌ها و مراکز عرضه مکلف به رعایت سقف قیمت تعیین شده در فروش انواع ماسک سه لایه هستند.
روابط عمومی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد با توجه به افزایش تقاضا برای انواع ماسک‌های پزشکی و به تبع آن سوءاستفاده‌های احتمالی برخی از عرضه‌کنندگان و عوامل توزیع در عدم عرضه مکفی و فروش اقلام مذکور به قیمتهای غیرمتعارف، حسب هماهنگی‌های بعمل آمده با سازمان غذا و دارو حداکثر نرخ فروش انواع ماسک سه لایه جراحی به تفکیک قیمت فروش کارخانه، فروش به مراکز درمانی از سوی عوامل توزیع و مصرف‌کننده نهایی پس از تصویب در کمیسیون نرخ‌گذاری مربوطه به کلیه واحدهای تولیدی ابلاغ گردید.

براساس این گزارش واحدهای مذکور مکلف به رعایت سقف قیمتهای مصوب تعیین شده و درج قیمت بر روی بسته‌بندی محصولات خود هستند.

در حال حاضر حداکثر نرخ فروش به مصرف‌کننده نهایی هر عدد ماسک سه لایه ، مطابق مصوبه کمیسیون نرخ‌گذاری مربوطه ۴۱۰۰ ریال میباشد و کلیه داروخانه‌ها و مراکز عرضه مکلف به رعایت سقف قیمت تعیین شده در فروش انواع ماسک سه لایه هستند.

تاکید می شود به جهت پتانسیل امکان تامین اقلام مذکور در داخل کشور از سوی تولیدکنندگان، در حال حاضر مشکلی برای تامین اقلام مذکور وجود نداشته و تولیدکنندگان با حداکثر ظرفیت خود در حال فعالیت می‌اشند، لذا از هموطنان عزیز تقاضا میشود از خریدهای غیرضروری و بیش از نیاز خودداری نمایند.

این سازمان ، در خصوص گرانفروشی انواع ماسک‌های پزشکی اعلام می دارد؛ آماده رسیدگی و برخورد با متخلفان است و شهروندان می توانند شکایات خود در این زمینه را به شماره ۱۲۴ اعلام نمایند؛ و با توجه به اینکه شیوع بیماری کرونا باعث لزوم استفاده از ماسک و دستکش یکبار مصرف برای پیشگیری از ابتلا شده، با آن دسته از توزیع‌کنندگان و عرضه‌کنندگانی که با سوءاستفاده از این شرایط نسبت به عدم عرضه و احتکار اقدام می‌کنند به عنوان اخلال در نظام توزیع، بدون چشم پوشی و برابر قانون برخورد قاطع می نماید.

این در حالیست که به جهت جلوگیری از بروز هرگونه اخلال در تأمین و فرآیند توزیع و همچنین احتکار انواع ماسک‌های تولید داخل، رصد و پایش مستمر میزان توزیع و عرضه کلیه تولیدکنندگان از سوی سازمان غذا و دارو انجام پذیرفته و فروش تامین‌کنندگان صرفاً میبایست از طریق عوامل توزیع دارای مجوز انجام پذیرد، مضافاً با هدف جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی در عرضه ماسک‌های تقلبی در بازار، کلیه داروخانه‌ها و عرضه‌کنندگان مکلف گردیدند از شبکه مجاز تعیین شده خرید خود را انجام دهند.

در همین راستا مدیر کل نظارت بر محصولات بهداشتی ، دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان  هشدار داد که  با کلیه احتکار کنندگان و گرانفروشان انواع ماسکهای پزشکی شناسایی و با آنها برخورد قانونی می شود.
اسماعیل مهدی پور با اعلام این خبر گفت: با توجه به افزایش تقاضا برای انواع ماسک‌های پزشکی و به تبع آن سوءاستفاده‌های احتمالی برخی از عرضه‌کنندگان و عوامل توزیع در عدم عرضه مکفی و فروش اقلام مذکور به قیمت¬های غیرمتعارف، حسب هماهنگی¬های بعمل آمده با سازمان غذا و دارو حداکثر نرخ فروش انواع ماسک سه لایه جراحی به تفکیک قیمت فروش کارخانه، فروش به مراکز درمانی از سوی عوامل توزیع و مصرف¬کننده نهایی پس از تصویب در کمیسیون نرخ¬گذاری مربوطه  به کلیه واحدهای تولیدی ابلاغ گردید.

وی در ادامه اظهار داشت: واحدهای مذکور مکلف به رعایت سقف قیمت¬¬های مصوب تعیین شده و  درج قیمت  بر روی بسته¬بندی محصولات خود  می باشند.

ایشان با تاکید بر اینکه افزایش قیمت هر گونه ماسک و کالای پزشکی، ممنوع است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر حداکثر نرخ فروش به مصرف¬کننده نهایی هر عدد ماسک سه لایه، مطابق مصوبه کمیسیون نرخ¬گذاری مربوطه 4100 ریال می¬باشد و کلیه داروخانه¬ها و مراکز عرضه مکلف به رعایت سقف قیمت تعیین شده در فروش انواع ماسک سه لایه می¬باشند.

اسماعیل مهدی پور ، همچنین درباره آخرین وضعیت تامین ماسک در کشور، متذکر شد: به جهت پتانسیل امکان تامین اقلام مذکور در داخل کشور از سوی تولید¬کنندگان، در حال حاضر مشکلی برای تامین اقلام مذکور وجود نداشته و تولید¬کنندگان با حداکثر ظرفیت خود در حال فعالیت می¬باشند، لذا از هموطنان عزیز تقاضا می¬شود از خریدهای غیر ضروری و بیش از نیاز خودداری نمایند.

مدیر کل نظارت بر محصولات بهداشتی، در خصوص گرانفروشی انواع ماسکهای پزشکی اعلام داشت: با توجه شیوع بیماری کرونا و افزایش میزان تقاضا برای انواع ماسک¬های پزشکی و انواع ضد عفونی¬کننده¬های دست، با آن دسته از توزیع¬کنندگان و عرضه¬کنندگانی که با سوء¬استفاده از این شرایط نسبت به عدم عرضه و احتکار اقدام می¬نمایند به عنوان اخلال در نظام توزیع، بدون چشم پوشی و برابر قانون برخورد قاطع صورت می پذیرد.

او از شهروندان تقاضا کرد شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلف از قبیل گرانفروشی ، احتکار ، عدم درج قیمت در این زمینه شکایات خود را به شماره 124 اعلام نمایند.

وی ضمن هشدار مجدد به محتکران و گرانفروشان ماسکهای پزشکی یادآور شد ؛ به جهت جلوگیری از بروز هرگونه اخلال در تأمین و فرآیند توزیع و همچنین احتکار انواع ماسک¬های تولید داخل، رصد و پایش مستمر میزان توزیع و عرضه کلیه تولیدکنندگان از سوی سازمان غذا و دارو انجام پذیرفته و فروش تامین¬کنندگان صرفاً می¬بایست از طریق عوامل توزیع دارای مجوز  انجام پذیرد.

مهدی پور همچنین افزود: کلیه داروخانه‌ها و عرضه‌کنندگان به منظور جلوگیری از سوء¬استفاده¬های احتمالی در عرضه  ماسک¬های تقلبی در بازار، مکلف گردیدند ، از شبکه مجاز تعیین شده خرید خود را انجام دهند.
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: