کد خبر: ۱۳۶۵۰۳
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۲ - ۰۶ اسفند ۱۳۹۸
رئیس جمهور در مراسم افتتاح منطقه یک آزاد راه تهران_ شمال:
رئیس جمهور گفت: تحریم نتوانست بر اراده عوامل پروژه آزادراه تهران- شمال برای تکمیل این پروژه بسیار مهم تاثیر بگذارد.
 حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در حاشیه  مراسم افتتاح منطقه یک آزاد راه تهران_ شمال  با تبریک فرا رسیدن ماه رجب گفت: افتتاح پروژه آزادراه تهران- شمال خبر خوشحال کننده‌‌ای برای ملت بزرگ ایران است و عملا ما این پروژه را در دوران تحریم ساختیم و افتخار می‌کنیم به اینکه مهندسان،کارگران، مدیران ما و همه بخش‌های مختلف مانند وزارت راه و بنیاد مستضعفان تلاش خود را کردند و تحریم نتوانست بر اراده آنها برای تکمیل این پروژه بسیار مهم تاثیر بگذارد؛ البته ممکن است تحریم با یک زمان بندی، ما را با تاخیر مواجه کند اما در پروژه‌های مهم تاثیر نگذاشت.

روحانی در ادامه افزود: دولت زمانی آغاز بکار کرد که ما در تحریم بودیم تحریمی که از سال ۹۰ شروع شده بود لذا وقتی ما آمدیم در دولت، تحریم بودیم.

رئیس جمهور اظهار کرد: از همان روزهای اول در ریاست جمهوری، بنده آقای فروزنده که آن زمان رئیس بنیاد مستضعفان بود را صدا کردم و از او خواستم که نقشه آزاد راه شمال را بیاورید، بنده نقشه را مشاهده کردم که فقط ۱۷ درصد این پروژه انجام شده که ما باید حدود ۸۰ درصد از این پروژه را انجام می‌دادیم.

او تصریح کرد: ما از همان ابتدا گفتیم که دولت با تمام توان به دنبال انجام این پروژه خواهد بود؛ البته من از سال ۱۳۷۵ با این پروژه سر و کار داشتم. از زمانی که آیت‌الله هاشمی تصمیم گرفت این پروژه آغاز شود، ایشان من را خواستند و در این مورد با من صحبت کردند. کار این پروژه در دوره‌های مختلف ادامه پیدا کرد و آقای فتاح در دوره خود با تمام توان و قدرت همان‌گونه که در هر جای دیگر تلاش کرده، در این عرصه نیز وارد شد. دولت ما نیز در زمان وزارت آقای آخوندی تلاش‌های بسیاری را در این خصوص انجام داد.

حجت الاسلام روحانی ادامه داد: زمانی که مسافران از جاده شمال به تهران باز می‌گردند و وقتی با راه بندان مواجه می‌شوند لذت سفر برایشان از بین می‌برد؛ من وقتی در ایام تعطیلات از جاده چالوس به تهران می‌آمدم ۱۵ ساعت در ترافیک بودم. واقعا ما نسبت به عمر و لذت متعهدیم.

رئیس جمهور افزود: دشمنان می‌خواهند برای ما فشار و مشکلات بیافرینند. ما باید کاری کنیم آثار سوء حوادثی همچون زلزله، سیل، ویروس کرونا و... را در زندگی مردم کاهش دهیم.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: آقای اسلامی خستگی ناپذیر است و در هر ساعتی تماس با ایشان می‌گیرم، پای کار است و من موفق نشدم ایشان را در خواب پیدا کنم. شما بیان کردید که چقدر این پروژه باعث صرفه جویی در مصرف سوخت و زمان می‌شود. اینکه این جاده یک ساعت و نیم زمان را کم می‌کند، نمی‌توان بر آن قیمت گذاری کرد. وقتی این عدد را در مورد ۱۸ هزار خودروی عبوری و سرنشینان آن حساب می‌کنیم، می‌بینیم که چه ارزشی دارد و باید گفت عمر بشر قابل قیمت گذاری نیست.

او افزود: ما به عمر، لذت، شادی مردم متعهد هستیم. خداوند انسان را آفریده که زندگی شادمانه داشته باشند. دشمنان می‌خواهند برای ما مشکلات ایجاد کنند. برخی حوادث نیز انسانی نیست و منشأ طبیعی دارد. مثلاً ما سال ۹۸ را با سیل شروع کردیم که دیگر نمی‌توان مانع بروز آن شد. البته باید تلاش کرد آثار سوء آن را برای مردم کم کنیم. سال جاری غم و مشکلات زیادی داشتیم. از شهادت سردار سلیمانی گرفته تا حادثه کرمان و فوت هموطنان‌مان در هواپیمای اوکراینی باعث غم بزرگی برای ما شد.

روحانی اظهار کرد: ملت ما تسلیم نمی‌شود، سختی را تحمل می‌کند، مقاومت می‌کند و در مقابل دشمن سر خم فرود نمی‌آورد. مردم ما همچنین در حوادث طبیعی نیز به همدیگر کمک می‌کنند و دست یکدیگر را می‌گیرند. خداوند می‌فرماید زمین و آیات آن را آفریدیم تا مشخص شود در این مسابقه چه کسی بهتر عمل می‌کند. غم و شادی مهم نیست، مهم این است که در شادی و غم چگونه عمل می‌کنیم.

او ادامه داد: در حال حاضر ویروسی از کشوری آمده و ۴۰ کشور را درگیر کرده و به همه جا خواهد رفت. این مهمان ناخوانده‌ای است که بی دعوت آمده و مهم این است که باید از مشکلات نهراسید و با آن مقابله کرد. نباید برای روز سختی مردم، جیب دوخت. جیبی که برای سختی مردم دوخته شده، بد است. وقتی مردم برای ماسک، مایع ضد عفونی دستکش گرفتار هستند چرا باید سودجویی کرد. خداوند راه‌های مختلفی برای کسب مال حلال قرار داده، پس چرا برخی دنبال طلب مال حرام هستیم. در شرایط تحریم این افتتاح دلپذیر است. فردا انشالله پیمانکاران کار‌های خود را جمع و جور خواهند کرد و از صبح پنج‌شنبه مردم از این جاده تردد خواهند داشت.

رئیس جمهور بیان کرد: عوارضی را آقای اسلامی لحاظ کرده بودند که گفتیم بگذارید مردم شاد باشند و ما تخفیف در آن دادیم. ما گفتیم که بگذارید با شادی مردم این تردد آغاز شود و بعد‌ها به صورتی جبران خواهد شد. در روز‌های غیر تعطیل کمتر و در روز‌های تعطیل، با قیمتی بهتر و مناسب لحاظ شود. تصمیم گرفته ایم که از قطعه یک، دولت و بنیاد هر درآمدی دارند، برای ساخت قطعه دوم هزینه کنند. البته این درآمد کافی نیست و قطعه دوم پول بیشتری برای تکمیل می‌خواهد. دولت هم کمک می‌کند و ان‌شاءالله قرار ما با مهندس اسلامی و فتاح این است که تا پایان دولت دوازدهم یک مسیر از قطعه دوم افتتاح و یک مسیر هم از جاده قدیم استفاده شود تا مسیر بعد تکمیل شود.

او ادامه داد: تمام توان خود را به کار می‌گیریم. به دکتر نوبخت هم دستور می‌دهم همه امکانات لازم را در اختیار بگذارد تا ان شاءالله مردم زندگی راحت تری داشته باشند.

روحانی با اشاره به عبور از این جاده گفت: این جاده زیبا و افتخار آفرین است. این جاده یا پل است یا تونل. یعنی تمام این مسیر جاده از پل عبور می‌کنید، وارد تونل می‌شوید و از تونل خارج می‌شوید و روی پل می‌روید و مشخص است در این ۳۲ کیلومتر چه کار عظیم و بزرگی انجام شده است. ۱۸ تونل که یکی از این تونل‌ها نزدیک ۵ کیلومتر طول دارد. این همه پل‌های زیبا و مسیر قشنگ و فرصتی که ایجاد می‌شود بسیار مهم است.

رئیس جمهور ضمن قدردانی از استاندار تهران و البرز تصریح کرد: مردم تهران همیشه در ابتدای کرج کیلومتر‌ها معطل می‌شدند که به کرج برسند. وارد جاده چالوس شدن هم داستانی داشت تا به گچسر برسید، خیلی خسته کننده می‌شد. امروز روز مبارکی هم برای مردم تهران و هم مردم البرز و کرج است، زیرا یک ترافیک و آلودگی سنگین مدیریت می‌شود. از استاندار تهران و البرز تشکر می‌کنم که تمام تلاش خود را به کار گرفتند. برای این استان‌ها و مردم کشور و مردم استان‌های شمالی مازندران و گیلان هم مبارک است. کار عظیم و بزرگی انجام گرفته است. گفتند که ارزش روز چقدر است و ارزش اصلی این اقدام هم مشخص است که بیش از ۴ هزار میلیارد هزینه شده و بیش از ۱۰ هزار میلیارد ارزش فعلی آن است.

او تصریح کرد: این به نفع سلامت، زمان و انرژی مردم است. اینکه بیش از ۸۰ میلیون لیتر سوخت و بنزین کمتر مصرف می‌شود بسیار مهم است. وقت مردم، آلودگی و حفظ سلامت مردم در این جاده محقق می‌شود. امرور روز خوب در تاریخ ایران و مهندسین، پیمانکاران، کارگران و مدیران عزیز ما ثبت می‌شود به عنوان جهاد همه جانبه ملت ایران برای سازندگی ثبت می‌شود.جاده و راه آهن و هواپیما و کشتی و بندر که همه مسئولیت‌های سخت و سنگینش برای آقای اسلامی است زیربنای اصلی برای توسعه کشور است. الحمدلله در دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه بنادر و راه آهن کار بسیار عظیم و بی‌نظیری اتجام گرفته است.

روحانی در ادامه گفت: استان‌های همدان، کرمانشاه، ارومیه و رشت یعنی گیلان و تبریز از طریق میانه در دولت یازدهم و دوازدهم به راه آهن سراسری وصل شد. این کار بسیار عظیمی است و ان شاء الله بخش مهم راه آهن چابهار به زاهدان که بسیار برای ما اهمیت دارد به لحاظ تزریق مالی صورت گرفته انجام شود. ان شاءالله برای راه آهن بسیار مهم رشت-آستارا بودجه آن به عنوان طرح‌های بسیار مهم را تامین می‌کنیم. اصل رضای خداوند ومردم است، بقیه مسائل در گذر است. ملت بزرگ ما با همکاری وزارت سلامت از کرونا هم عبور می‌کند. در این ویروس بسیار سخت تایپ B یعنی ویروس آنفولانزا که در آمریکا ۱۶ هزار نفر و در ایران ۱۰۰ مورد تلفات داد عبور کردیم.

او افزود: این ویروس سخت‌تر از آن نیست البته ویژگی‌هایی از نظر تماس و سرعت انتقال ندارد، اما به هر حال نباید وحشتی میان مردم ایجاد شود. همه به دستورالعمل وزارت بهداشت عمل کنند و همدیگر را یاری کنند. سلامت و شفا از جانب خداوند است و خدا به همه شفا خواهد داد و ما هم وسیله هستیم.

رئیس جمهور در پایان خاطر نشان کرد: از همه پزشکان و پرستارانی که تلاش بسیار زیادی در این روز‌ها و هفته‌ها انجام دادند تشکر می‌کنم و انشاءالله اجرشان پیش خداوند باشد و ما هم بتوانیم روز‌های بسیار خوب و شادتری برای پایان سال داشته باشیم و خداوند سال ۹۹ را سال پر خیر و برکتی برای ما قرار دهد.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: