کد خبر: ۱۳۶۹۸۲
تاریخ انتشار: ۲۰:۲۶ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۸
بسته ویژه خبری؛
رصد‌خانه؛ خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: واکنش صالحی امیری به شایعه ابتلا به کرونا / راهکار «سپنتا نیکنام» و زرتشتیان یزد برای مقابله با کرونا و ... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.
 
واکنش روحانی به شایعاتی درباره غیبتش

روحانی در جلسه هیات دولت: اخیراً بعضی از دوستان نامه نوشتند، بعضی از نمایندگان محترم مجلس و دیگران که من ستاد را به عهده داشته باشم؛ دوستان بدانند حداقل هفته‌ای یک جلسه ستاد با ریاست و مدیریت خود من تشکیل می‌شود؛ در هفته‌ای که الان رو به پایان است، از شنبه جلسه گذاشته بودیم و هفته آینده هم جلسه داریم؛ در ایام تعطیلات عید هم باز جلسه خواهیم داشت؛ خود من جلسات را هفته‌ای یکبار می‌گذارم؛ اگر مشکلی داشتم معاون اول می‌گذارد و خود ستاد ملی به ریاست خود آقای دکتر نمکی به طور منظم در هفته هر چند بار لازم باشد جلساتش گذاشته می‌شود. نکته دیگری که باید در این زمینه تأکید کنم اینکه این روز‌ها به شایعات در این زمینه نباید توجه کنیم؛ این شایعات گاهی وقت‌ها در فضای مجازی است و به رسانه‌های داخلی و روزنامه هم سرایت می‌کند و گاهی وقت‌ها به صدا و سیما؛ نمی‌دانم چگونه شده و یک دیوار حفاظتی و ماسک و چیزی باید بگذارند، به آن‌ها اصابت می‌کند و یک گوینده خبری مثلاً دلش تنگ می‌شود برای رئیس جمهور و می‌گوید من دو روز است رئیس جمهور را ندیدم؛ این خوب است و من تشکر می‌کنم از اینکه لطف و محبت دارند؛ اما همه سر کار خودشان هستند و بدون استثناء در حال تلاشند.

ویژه‌برنامه‌های نوروزی حرم امام رضا غیرحضوری خواهد بود

آستان قدس رضوی (ع) طی اطلاعیه‌ای نحوه برگزاری مراسم تحویل سال ۹۹ را اعلام کرد. در بخشی از این اطلاعیه آمده: همراه با سلام و درود و آرزوی صحت و سلامت برای همه مردم شریف ایران اسلامی و ارادتمندان به ساحت قدسی ائمه معصومین علیهم السلام اجمعین در اقصی نقاط عالم، با عنایت به توصیه‌های مؤکد مسئولان و متخصصان امور بهداشتی و درمانی در جلوگیری از برگزاری تجمعات، ضمن عذرخواهی از مشتاقان زیارت حرم مطهر رضوی به استحضار می‌رسانیم ویژه‌برنامه‎های نوروزی و اعیاد شعبانیه آستان مقدس رضوی از جمله برنامه تحویل سال نو به‌صورت غیرحضوری برگزار خواهد شد. آستان قدس رضوی با همکاری سازمان صداوسیما و خدمتگزاران اهل‌بیت اطهار علیهم السلام اجمعین در بخش‌های مختلف رسانه‎ای و فضای مجازی در نظر دارد بستر بهره‌مندی همه ارادتمندان از انوار معنوی مضجع منور رضوی به‌صورت غیرحضوری و زنده و مستقیم را فراهم کند؛ بنابراین از همه هم‌میهنان عزیز و عاشقان حضرت ثامن الحجج علیه آلاف التحیة والثناء خواهشمندیم از تشرف حضوری خودداری و به‌صورت غیرحضوری و زیارت از راه دور، متوسل به وجود مبارک حضرت علی‌بن موسی الرضا صلوات الله علیه شوند.

علی مطهری: باید مشخص شود چه کسانی و با چه انگیزه‌ای مانع قرنطینه اولیه قم شدند

علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس، درباره ضرورت قرنطینه کردن کانون‌های آلوده به ویروس کرونا گفت: طبق نظر متخصصان و تجربه‌ای که در چین رقم خورد، قرنطینه شهر‌ها و کانون‌های آلوده در حال حاضر هم می‌تواند مفید باشد، ولی کار درست این بود که همان زمان که ویروس کرونا در قم پیدا شد، قرنطینه این استان را شروع می‌کردند تا آلودگی به سایر نقاط کشور سرایت نکند. نماینده مردم تهران در خانه ملت با تاکید بر این مساله که باید بررسی شود که چه عاملی مانع از قرنطینه قم در همان روز اول آلودگی شده است، گفت: باید مشخص شود چه کسانی با چه انگیزه‌ای مانع قرنطینه اولیه قم شدند. آیا وزارت بهداشت در این باره کوتاهی کرده یا مقاومت‌هایی بر اساس عقاید عوام‌فریبانه و خرافی در شهر قم وجود داشته است؟ مطهری ادامه داد: در صورت وجود مقاومت‌هایی برای قرنطینه قم، باید معلوم شود عوامل مخالف چه کسانی بوده‌اند؛ مثلاً آیا تولیت آستان حضرت معصومه در این قضیه دخیل بوده است یا نه. این موارد باید بررسی شوند و اگر کوتاهی صورت گرفته است، مسئولیت جان مردم با آنهاست و حتماً باید پیگرد قضایی انجام شود که چرا عده‌ای در یک کار تخصصی پزشکی دخالت کرده‌اند. عضو فراکسیون امید مجلس تاکید کرد: این سوالات همواره مطرح است که چرا قم همان روز قرنطینه نشد؛ آیا وزارت بهداشت هم همین نظر را داشته است یا آن‌ها خواستار قرنطینه بودند و گروهی مقاومت کردند و این کار حیاتی انجام نشد.

دعوت به رقص توسط سلبریتی‌ها زیر ذره‌بین پلیس

سرهنگ تورج کاظمی رئیس پلیس فتا پایتخت در خصوص دعوت به رقص که این روز‌ها در فضای مجازی توسط برخی از سلبریتی‌ها در حال جریان است، اظهار داشت: پلیس فتا بعد از رصد فضای مجازی و موارد مذکور، این موضوع را با تنظیم گزارش به همراه مستندات به مرجع قضایی اعلام کرده است. رئیس پلیس فتا پایتخت تصریح کرد: اگر دستگاه قضایی موضوع را جرم تشخیص دهد اقدام قانونی صورت می‌گیرد. وی گفت: به محض دستور مقتضی از سوی مقام قضایی، برخورد قانونی توسط پلیس فتا انجام خواهد شد.

نماز جمعه این هفته نیز در مراکز استان‌ها برگزار نمی‌شود

شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه در اطلاعیه اعلام کرد این هفته نماز جمعه در مراکز استان‌ها برگزار نخواهد شد. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: به اطلاع مردم مومن و انقلابی ایران اسلامی به ویژه نمازگزاران عزیز جمعه می‌رساند، پیرو ابلاغیه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و مذاکره با وزیر محترم بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، نمازجمعه مورخه ۹۸/۱۲/۲۳ در مراکز استان‌ها برگزار نخواهد شد. برگزاری نماز جمعه در سایر شهرستان‌ها مطابق روال هفته گذشته، منوط به جمع بندی و تصمیم گیری کمیته استانی تعیین شده، با محوریت نمایندگان محترم، ولی فقیه در مراکز استان‌ها می‌باشد.
 
ادامه سریال بازداشت شاهزادگان سعودی

پایگاه خبری میدل ایست آی از دستگیری محمد بن سعد آل سعود دومین عضو شورای بیعت عربستان خبر داد؛ شورایی که جانشین پادشاه سعودی را تعیین می‌کند. محمد بن سعد آل سعود پسر سعد بن عبد العزیز، برادر درگذشته پادشاه عربستان است. دست‌کم ۲۰ شاهزاده سعودی از روز جمعه تا کنون دستگیر شده‌اند. /ایسنا

۸۰ میلیون ماسک هر هفته در کشور مصرف می‌شود

محمد مهدی ناصحی، نماینده وزیر بهداشت در مدیریت بیماری کرونا در استان‌های مازندران و گلستان، گفت: تا پیش از شیوع کرونا، مصرف ماسک در کشور حدود ۴ میلیون در روز بوده است، اما اکنون این مصرف به حدود هفته‌ای ۸۰ میلیون رسیده و کمبود‌ها به همین خاطر است. دارو کم است، اما تاکنون به مشکلی بر نخوردیم و آمادگی دانشگاه‌های علوم پزشکی خوب بوده است و استانداری و سپاه نیز پای کار هستند و کمک می‌کنند، اما هدف ما این است تا همکاران ما در بیمارستان‌ها اطمینان خاطر داشته باشند و تعداد زیادی ماسک مربوط به بخش ویژه واردات داشتیم که توزیع شد؛ وضعیت مطلوب نداریم، اما تا حد زیادی انجام شده است. /باشگاه خبرنگاران

چه کسانی بیشترین سود را در بورس بردند؟

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: بورس تهران درحالی با ثبت بازدهی ۱۷درصدی در بهمن ماه بهترین عملکرد ماهانه در سال ۹۸ را به ثبت رساند که کارگزاری‌های فعال در بازار سرمایه نیز با جهش بی‌سابقه معاملات، رکوردی جدید را در کارنامه خود ثبت کردند. بررسی روند معاملات به ثبت رسیده توسط ۱۰۶ شرکت کارگزاری فعال در بازار سرمایه نشان از آن دارد که نهاد‌های مزبور در بهمن ماه سال ۹۸، دادوستد ۱۶۵هزار و ۳۰۰میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند. این درحالی است که با توجه به خرید و فروش ۱۲۸هزار و ۷۰۰میلیارد تومانی کارگزاری‌ها در دی ماه امسال، رونق قابل‌توجهی در عملکرد آن‌ها مشاهده می‌شود.

ستاد ملی مقابله با کرونا مرجع تصمیم گیری در مورد قرنطینه است

یک منبع مطلع نزدیک به شورای عالی امنیت ملی گفت: کلیه تصمیم گیری‌ها در مورد اقدامات لازم الاجرا برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا اتخاذ می‌شود و سایر نهاد‌های کشور موظف به اجرا و پشتیبانی از مصوبات هستند. همانگونه که امروز جناب اقای دکتر روحانی اعلام کردند، مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا همانند مصوبات شورای عالی امنیت ملی بوده و تصمیمات آن لازم الاجراست. این مقام مطلع با تکذیب مداخله این شورا در موضوع قرنطینه یا عدم قرنطینه استان‌ها و شهر‌های کشور، بیان مطالبی از این دست را غیر دقیق و موجب شکل گیری شبهه در افکار عمومی عنوان کرد. /نورنیوز

کدام شغل‌ها از کروناویروس بیشترین آسیب را دیدند؟

اصلانی عضو کانون عالی شورا‌های اسلامی کار: به دنبال گسترش کروناویروس، متاسفانه بسیاری از مشاغل خرد و کوچک و کارگاه‌ها زیان دیدند. این ویروس ناشناخته به تمام آرایشگاه‌ها، باشگاه‌های ورزشی، رستوران‌ها، تالارها، هتل‌ها، استخرها، مراکز تفریحی و فست فود‌ها ضربه زده است. اکثر این مشاغل بیکار شده و کارگرانشان را شب عید تعدیل یا اخراج کرده‌اند. /ایسنا

آماری جدید از تعداد نمایندگان مجلس مبتلا شده به کرونا

مسعود پزشکیان در برنامه گفت و گوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما درباره دلایل تعطیلی مجلس، گفت: با توجه به آلوده بودن ۲۲ نماینده از تعداد ۱۰۰ نفر تست شده احتمالاً اگر از همه نمایندگان تست کرونا گرفته می‌شد حدود ۶۰ نفر مبتلا به کرونا شناسایی می‌شد پس اصلاً صلاح نبود که مجلس باز بماند.

احتمال واریز کمک معیشتی به دستفروشان پایتخت

نژادبهرام عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران گفت: امسال به دلیل بروز کرونا امکان فعالیت دستفروشان به دلیل ایجاد تجمع و احتمال انتقال این بیماری وجود ندارد و با فعالیت‌هایی در این راستا برخورد می‌شود. در تلاش هستیم با رایزنی‌های انجام گرفته با دستگاه‌هایی همچون بنیاد مستضعفان کمک معیشتی به قشر دستفروش تا قبل از پایان سال انجام شود. /فارس

راهکار «سپنتا نیکنام» و زرتشتیان یزد برای مقابله با کرونا
 
«سپنتا نیکنام» با اشاره به این که انجمن‌ها و سازمان‌ها و گروه‌های مردم نهاد می‌توانند برای جلوگیری از شیوع کرونا ویروس به بیماران قرنطینه و افراد ناتوان مانند سالمندان کمک کنند، در این باره تصریح کرد: این و گروه‌ها و نهاد‌ها می‌توانند با اقداماتی مانند انجام خرید‌ها و تهیه اقلام مورد نیاز، جامعه تحت پوشش خود را برای ماندن در خانه حمایت کنند.وی به عنوان نمونه از اقدام به خرید اقلام و مایحتاج زرتشتیان یزد توسط انجمن این اقلیت خبر داد و گفت: از آنجایی که بعضاً تعدای از افراد جامعه زرتشتیان استان درگیر این ویروس هستند و برخی از از افراد سالمند و خانواده‌های بیماران مشکوک یا دارای هر گونه معذوریت، خود را قرنطینه خانگی کرده و در خانه مانده‌اند، برای کمک به آن‌ها خریدهایشان توسط انجمن انجام می‌شود.مسئول انجمن زرتشتیان یزد افزود: این افراد در ساعات مشخصی در روز لیستی از خرید‌های خود را به افراد انجمن داده و هزینه آن را پرداخت می‌کنند، اما هزینه ایاب و ذهاب و سایر هزینه‌ها از سوی انجمن پرداخت می‌شود تا با این اقدام، نه تنها سلامت این افراد بلکه جامعه حفظ شود.
 
نامه کنایه آمیز ذوالنور به رئیس جمهور درباره کرونا

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس طی نامه‌ای به رئیس جمهور نوشت: گسترش بیماری مهمترین تهدید برای مردم کشور محسوب می‌شود و تقریباً کشور را به تعطیلی کشانیده است، کاری مهمتر از مبارزه با آن وجود داشته باشد که وقت رئیس جمهور محترم مصروف آن گردد و فرصت فرماندهی و مدیریت قرارگاه و ستاد مذکور را نداشته باشند. حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری طی نامه‌ای به حسن روحانی نوشت: جناب آقای رئیس جمهور، تصور نمی‌شود با توجه به شرایط موجود و وضعیت کنونی که روند رو به رشد و گسترش بیماری مهمترین تهدید برای مردم کشور محسوب می‌شود و تقریباً کشور را به تعطیلی کشانیده است، کاری مهمتر از مبارزه با آن وجود داشته باشد که وقت رئیس جمهور محترم مصروف آن گردد و فرصت فرماندهی و مدیریت قرارگاه و ستاد مذکور را نداشته باشند. خواهشمند است تا دیر نشده است اقدام فرمایید. در بخشی از این نامه آمده است: جناب آقای رئیس جمهور در وضعیت کنونی که دشمن عنود ملت ایران با تحریم‌های همه‌جانبه به ویژه تحریم دارویی کشور به جنگ ملت مقاوم ایران برخاسته و حتی این ویروس منحوس نیز به احتمال قریب به واقع از مصادیق بیوتروریسم و اقدامات ضدبشری محور سلطه و شرارت یعنی آمریکاست، عدم اقدام جدی و به موقع و متناسب با نوع مشکل و اقتضاء شرایط، با توجه به نوع گسترش و جهش ویروس منحوس ممکن است فاجعه‌ای انسانی و بحرانی غیرقابل کنترل در پی داشته باشد.
 
واکنش صالحی امیری به شایعه ابتلا به کرونا

رییس کمیته ملی المپیک در ‍واکنش به شایعه ابتلای وی به ویروس کرونا گفت: تولیدکنندگان اخبار جعلی، چون دین ندارند هر نوع دروغی را جایز می‌شمارند.«سیدرضا صالحی امیری» روز چهارشنبه در گفتگو با ایرنا به این شایعه پاسخ داد و گفت: اکنون در محل کارم در کمیته ملی المپیک حضور داشته و مشغول بررسی امور جاری موجود در کارتابل کاری هستم.پس از تکذیب ابتلای وزیر ورزش و جوانان به ویروس کرونا این بار نوبت به انتشار شایعه ابتلای رییس کمیته ملی المپیک به این ویروس در فضای مجازی رسید؛ این در حالی است که وی همچنان در محل کار خود طبق روال گذشته حضور داشته و به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد.در واقع علاوه بر ادامه روال معمول کاری، صالحی امیری امروز در نشستی در محل کار خود از ۲ تن از کارمندان بازنشسته این نهاد ورزشی تقدیر کرد.
 
آیت‌الله محمد یزدی عزادار شد

همسر آیت‌الله شیخ محمد یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین درگذشت. همسر آیت‌الله شیخ محمد یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین و عضو فق‌های شورای نگهبان صبح امروز بر اثر کهولت سن و ایست قلبی در منزل درگذشت.
 
غیبت مجدد جهانگیری در جلسه امروز هیئت دولت!

جلسه هیئت دولت صبح امروز در کاخ سعدآباد برگزار شد. از حواشی امروز این نشست غیبت معاون اول رئیس‌جمهور بود. جلسه امروز هیئت دولت (۲۱ اسفندماه) در کاخ سعدآباد برگزار شد. جلسه گذشته کابینه نیز در سعدآباد برگزار شده بود. از حواشی این نشست، غیبت اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور بود که در جلسه قبلی هیئت دولت نیز حضور نداشت. آخرین حضور جهانگیری در مقابل دوربین‌ها مربوط به ۹ اسفندماه و حضور در جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا بود. در جلسه امروز همه وزرا و معاونان رئیس جمهور با ماسک و فاصله از هم نشسته بودند.
 
حمله کرونایی کیهان به نماینده رشت

اخیراً یکی از نمایندگان مجلس [جعفرزاده ایمن آبادی]که ظاهراً صلاحیتش در انتخابات نیز تأیید نشد به نقل از اظهارات وزیر بهداشت در جلسه غیرعلنی مجلس مدعی شد ویروس کرونای مشاهده شده در گیلان با ویروس کرونای چینی که در ووهان دیده شده متفاوت است و همین هم باعث کشنده‌تر بودن آن شده است! این اظهارت عجیب که تکذیب آن نیز قابل پیش‌بینی بود، بار دیگر این پرسش را مطرح می‌کند که چرا سطح برخی نمایندگان مجلس تا به این حد تنزل کرده که اگر خوش‌بین باشیم باید بگوییم اساساً در فهم و تشخیص درست مباحث مطرح شده دچار مشکل‌اند و اگر بدبینانه بنگریم باید گفت: برای مصالح فردی و شخصی، از جایگاهی که دارند سوء‌استفاده می‌کنند.در مورد اظهارات نماینده مذکور نیز ماجرا از این دو حالت خارج نیست. وی یا در فهم درست سخنان وزیر بهداشت دچار مشکل بوده یا با علم و فهم درست این اظهارات، بنا به عرف رایج در میان سیاسیون شکست‌خورده یا زخم‌خورده، ترجیح داده در این روز‌های پایانی حضور خود در مجلس سوپرمن‌وار صندلی بهارستان را وانهد!حقیقت آن است در هر دو حالت باید فکری کرد برای پالایش مجلس‌ها از این معضل بزرگ به‌گونه‌ای که دیگر شاهد حضور نمایندگانی در این سطح در مجالس آینده نباشیم. نمایندگی ملت جایگاه رفیعی است که نباید آن را به راحتی در اختیار هر کسی قرار داد. چنانکه بزرگان سیاسی بار‌ها تاکید کرده‌اند باید رویه‌ای اتخاذ شود که روند پالایش متقاضیان این جایگاه محدود به برخی ملاحظات سیاسی متعارف نباشد و پیش از آن برخی توانایی‌های لازم مورد توجه قرار گیرد و در صورت مشاهده برخی رفتار‌های پرشائبه از سوی نمایندگان نیز چنین رفتاری بلافاصله با واکنش نهاد‌های نظارتی مربوطه مواجه شود. شاید مشاهده چنین فرصت‌طلبی‌هایی در فضای مجازی و از سوی سیاستمداران کنار گود نشسته امری غیر قابل اجتناب بنماید، اما ملاحظه آن نزد برخی در گودنشستگان سیاست قابل تحمل نیست. به‌خصوص آنکه چنین اظهارنظرات نادقیق و غیر مسئولانه‌ای به بهای نگرانی و تشویش‌خاطر جمعیت زیادی از هموطنان تمام می‌شود.دشواری‌های مربوط به مبارزه با شیوع کرونا و نگرانی عمومی که در کل کشور در این زمینه وجود دارد بهانه خوبی برای برخی مطامع شخصی و سوء‌استفاده نیست.یادآور می‌شود برخی نمایندگان مجلس که اتفاقاً غالباً جزو رد صلاحیت شده‌های شورای نگهبان هستند یا با عدم اعتماد دوباره مردم مواجه شده‌اند، طی هفته‌های اخیر با اظهارات غیرمسئولانه، سعی در غواصی سیاسی و موج‌سواری و یا انتقام‌جویی داشته‌اند و در خوش‌بینانه‌ترین حالت خواسته‌اند با اظهارنظر‌های پوپولیستی و غیرکارشناسی، مسئولیت را از سر خود باز کنند. البته برخی نمایندگان هم هستند که به شهادت تاریخ، بعد‌ها معلوم شده که عناصر نفوذی بوده‌اند.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: