کد خبر: ۱۳۷۰۹۶
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۷ - ۲۵ اسفند ۱۳۹۸
بسته ویژه خبری؛
رصد‌خانه ؛ خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: آمریکا در قبال ایران مرتکب نسل‌کشی می‌شود / تکذیب شایعه قرنطینه تهران / و ... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.

مخالفت محیط زیست با درخواست جدید خودروسازان

رییس سازمان حفاظت محیط زیست: دو شرکت خودروساز سایپا و ایران خودرو به ما نامه زده و خواسته بودند که با توجه به تحریم‌ها و شیوع بیماری کرونا و... ارتقای استاندارد‌ها به یورو ۵ را همچنان به تاخیر بیندازند. ما نیز پاسخ دادیم که سلامت مردم از پول شما مهمتر است و از سال آینده موظف هستید که خودرو‌هایی با استاندارد یورو ۵ تولید کنید. متاسفانه به دلیل بوتولیسم حدود ۴۳ هزار پرنده مهاجر را از دست دادیم. /ایسنا

واکنش روحانی به پیشنهاد تعیین جریمه برای کسانی که با علائم بیماری به سفر می‌روند

رئیس جمهور در پاسخ به پیشنهاد وزیر بهداشت برای تصویب مصوبه کنترل تردد در یازده استان کشور این پیشنهاد را برای کنترل بیماری مفید ارزیابی کرد و گفت: باید دقت کنیم که نقاط کنترل در استان‌ها کاملاً مشخص باشد و تیم‌های کنترل‌کننده به گونه‌ای عمل کنند که مشکلاتی همچون ترافیک در راه‌ها ایجاد نشود و قبل از اقدام به مردم اطلاع‌رسانی شود. دکتر روحانی در واکنش به پیشنهاد وزیر بهداشت مبنی بر تعیین جریمه برای کسانی که با علائم بیماری به مسافرت و جابجایی در این استان‌ها اقدام می‌کنند، گفت: ممکن است این افراد از بیماری خود مطلع نباشند و همین که برگردانده شوند و به بیمارستان برای درمان هدایت شوند به عنوان جریمه برای آن‌ها کافی است. دکتر روحانی افزود: آرزوی همه ما تشرف به حرم‌های مطهر است، اما از هر کجا به آن‌ها متوسل شویم پاسخ ما را خواهند داد. در شرایط امروز توسل‌ها و توجهات باید با رعایت کامل اصول بهداشتی باشد.

حرم امام رضا (ع) سه روز تعطیل شد

رئیس شورای شهر مشهد در جلسه علنی امروز این شورا اعلام و از تولیت آستان قدس رضوی در این خصوص تشکر کرد. بر اساس گزارش خبرگزاری ها، حیدری در این جلسه تصریح کرد: ما هویت و هر آنچه در مشهد داریم به آستان قدس و حضرت رضا (ع) برمی‌گردد. از آقای مروی تشکر می‌کنم که در این موضوع برخورد عالمانه و کارشناسی کردند، اکنون نیز به مدت سه روز این بقعه مبارکه برای ضد عفونی تعطیل شده و امیدواریم بر مبنای همان نگاه با رجوع به بخش بهداشتی و کارشناسی و مدیران استان این موضوع تداوم یابد. رئیس شورای اسلامی شهر مشهد افزود: اگر مردم در سراسر کشور متوجه شوند به خاطر این شرایط امکان تشرف به مشهد را ندارند، مقصد سفر یا کلا سفر را کنسل خواهند کرد، اما اگر این بقعه پذیرای مردم باشد، جمعیت را به سمت خود جذب خواهد کرد. همان ‌طور که با خداوند راز و نیاز می‌کنیم، در حالی که او را نمی‌بینیم، قطعا امام رضا (ع) از راه دور زیارت ما را پذیرا خواهد بود.

حرم مطهر حضرت معصومه (س) و مسجد جمکران به زودی تعطیل می‌شود

یونس عالی پور امروز در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در نامه‌ای از سوی وزیر بهداشت و رئیس ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا به وزیر کشور تعطیلی حرم مطهر حضرت معصومه (س)، مسجد مقدس جمکران و بقاع متبرکه درخواست شده است. معاون هماهنگی امور زائرین استانداری قم افزود: این دستورالعمل از سوی وزیر کشور به مسئولان استان و این اماکن مقدس ابلاغ‌شده و به ‌زودی اجرایی می‌شود.

سفیر سوئیس به وزارت خارجه ایران احضار شد

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه از احضار سفیر سوئیس و حافظ منافع آمریکا به وزارت امور خارجه خبر داد. موسوی افزود: به دنبال اظهارات بی اساس رئیس جمهور آمریکا مبنی بر مسئول دانستن جمهوری اسلامی ایران در حمله به پایگاه نیرو‌های ائتلاف در التاجی عراق، سفیر سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا، بعد از ظهر روز جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ از سوی مدیرکل آمریکا وزارت امور خارجه به محل این وزارت فراخوانده شد و مراتب اعتراض شدید کشورمان به این اظهارات به وی ابلاغ شد. سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: در این ملاقات به حافظ منافع ایالات متحده گفته شد رئیس جمهور آمریکا به جای متهم کردن دیگران باید سیاست‌های غلط آمریکا در حضور غیرقانونی در عراق و کشتن فرماندهان و سربازان عراقی، که عامل اصلی نفرت مردم عراق از آمریکا شده است را به عنوان واقعیت بپذیرد و تاکید شد در واقع سیاست‌های غلط آمریکا در عراق باعث ایجاد تنش‌های کنونی است و مقامات آمریکا و به خصوص آقای ترامپ نمی‌توانند با اظهارات بی پایه و خطرناک از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کنند.

محمدرضا شجریان از بیمارستان مرخص می‌شود

محمدرضا شجریان که از مدت‌ها پیش در بیمارستان بستری بود و پزشکان از وخامت حال او خبر داده بودند طبق اطلاعیه جدید بیمارستان محل بستری‌اش به زودی از بیمارستان ترخیص خواهد شد. در آخرین بیانیه بیمارستان جم درباره وضعیت جسمی محمدرضا شجریان آمده است: «در راستای اطلاع رسانی به مردم هنردوست و هم‌میهنان عزیز، در کمال مسرت به استحضار می‌رساند با توجه به بهبود جمیع شرایط استاد از لحاظ کلیوی، قلبی و ریوی با نظر پزشکان معالج ایشان آماده ترخیص و پیگیری ادامه درمان در منزل زیر نظر پزشکان معالج هستند.»

برای جلوگیری از سفر مردم، باید حکومت‌نظامی اعلام شود

محمد قمی، نماینده پاکدشت و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، با اشاره به شیوع کرونا در کشور به اعتمادآنلاین گفت: در برخی از شهر‌ها شدت بیماری بالاست و مردم توصیه و خواهش را گوش نمی‌کنند و باز هم سفر می‌کنند. این در حالی است که سفر هم برای آن افراد و هم برای دیگران خطر دارد. او ادامه داد: شهر‌هایی که بیشتر درگیر شیوع کرونا هستند باید قرنطینه شوند. حتی باید در این شهر‌ها حکومت ‌نظامی اعلام شود که مردم به سفر نروند. رادیو و تلویزیون اعلام می‌کند که سفر نکنید، اما مردم گوش نمی‌کنند. متاسفانه مردم به جان خودشان رحم نمی‌کنند، اما امیدواریم به جان دیگران رحم کنند. به گفته این نماینده مجلس لازم است به هر نحوی شده به منظور جلوگیری از شیوع کرونا چه با قرنطینه و چه حکومت نظامی مانع سفر مردم شویم. قمی به چرایی سفر مردم با وجود هشدار‌ها اشاره کرد و توضیح داد: مردم فکر می‌کنند بیماری مال دیگران است. این تصور غلط است و این ویروس خبر نمی‌کند و ممکن است آن‌ها هم مبتلا شوند. مردم کرونا را باور نکردند و جدی نگرفتند. اگر مردم به بیمارستان‌ها سر بزنند و افراد مبتلا به کرونا را ببینند طبیعتاً می‌پذیرند که سفر نکنند. صحبت‌هایی که در مورد کرونا مطرح می‌شود علمی است نه سیاسی. تمام دنیا به این موضوع رسیده‌اند که سرعت انتشار ویروس زیاد است. برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا یکی از راه‌ها حضور نیافتن مردم در اجتماعات است. مردم تنها باید در موارد ضروری و با وسایل ایمنی به بیرون از خانه بروند. سفر مردم برای دولت بار مالی ندارد که به این دلیل بخواهند از سفر مردم جلوگیری کنند. بلکه دولت تنها می‌خواهد مردم سلامت بمانند. مردم اعتقاد ندارند که کرونا کشنده است و می‌تواند همه را مبتلا کند. مردم باید این موضوع را باور کنند.

توئیت موسوی درباره کشور‌هایی که به ایران کمک کردند

سخنگوی وزارت خارجه در توئیتی گفت، ایران دوستان روز‌های سخت را فراموش نمی‌کند. سیدعباس موسوی در توئیت خود درباره کمک کشور‌ها به ایران برای مقابله با کرونا نوشت: «در پی توئیت و تماس تلفنی ظریف و همچنین تلاش‌های سفارتخانه‌های ایران، علاوه بر کمک‌های چین، ترکیه، امارات عربی متحده، آلمان، فرانسه و انگلیس، کمک‌های نقدی و تجهیزات پزشکی از ژاپن، قطر، جمهوری آذربایجان و روسیه دریافت شده است.» وی افزود: «دولت و مردم ایران هرگز دوستان دوران سختی را فراموش نمی‌کنند.»

وقتی محمود صادقی به دروغ گفته بود تست کرونایش مثبت شده!

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی روایتی از ابتلای خود به بیماری کرونا تا بهبودی کاملش و خارج شدن از قرنطینه را بیان کرد. محمود صادقی در گفتگو با ایسنا با اشاره به ابتلای خود به ویروس کرونا اظهار کرد: سی ام بهمن ماه یعنی دو روز قبل از انتخابات مجلس علائم رایج بیماری کرونا یعنی تب، لرز و سرفه را داشتم که این وضعیت تا چهارم اسفند ادامه پیدا کرد؛ تا جایی که مجبور به مراجعه به بیمارستان با تب ۳۸.۵ درجه شدم. آن موقع سی تی اسکن گرفتم، اما گفتند که مبتلا به کرونا نشدم. فردای آن روز از بیمارستان با من تماس گرفته و گفتند که طبق سی تی اسکن ریه‌ها درگیر شده لذا توصیه کردند که در خانه بمانم. تلفنی نسخه‌ای از تعدادی از دارو‌ها را تجویز و توصیه‌هایی کردند.

وی در توضیح توصیه‌های دکتر گفت: توصیه اکید دکتر این بود که در منزل بمانم، چون علائم حاد دیگری مثل تنگی نفس نداشتم گفتند نیازی به حضور در بیمارستان نیست کما اینکه خودم هم به دلیل اینکه آلوده بودن محیط بیمارستان احتیاط‌های لازم را داشتم. خود را در اتاقی در منزل قرنطینه کرده و تلاش می‌کردم با سایر اعضای خانواده تماس نداشته باشم که آن‌ها خدای نکرده مبتلا نشود که خوشبختانه این اتفاق هم رخ نداد. صادقی افزود: توصیه پزشک مصرف مداوم آب و چای داغ، سوپ و مایعات و مصرف ویتامین D. و ویتامین C، مسکن و یک نوع قرص بود که قبلا برای مداوای بیماری سارس استفاده می‌شد. استفاده از محلول ضدعفونی کننده و دوری از اعضای خانواده هم توصیه‌های دیگر پزشک بود. وی اضافه کرد: در این مدت تب بنده تدریجا کاهش پیدا کرد. همان زمان دو جلسه مجلس برگزار شد که بنده حضور نداشتم، اما اعلام شد که به مجلس برای دادن تست برویم. مجبور به حضور در مجلس شده و تست دادم، اما بعد از یک هفته اعلام کردند که قابل تشخیص نیست و دوباره باید تست دهم که آن زمان هم کیت تشخیص تمام شده بود؛ کما اینکه اصراری به دادن آزمایش هم نداشتم. به هر حال بعد از گذشت ده روز مجددا در بیمارستان آزمایش دادم که اعلام کردند جواب منفی است و قرنطینه تمام شد. خوشبختانه اکنون حالم بهتر است.

در روز‌های کرونایی هم آب و برق مجانی نمی‌شود

غلامرضا مصباحی‌مقدم گفت: این روز‌ها برخی خواهان این هستند که دست‌کم دولت به مدت یکی دو ماه از دریافت پول آب و برق صرف نظر کند. این در حالی است که پولی که بابت آب و برق از مردم دریافت می‌شود، هزینه تولید را هم تامین نمی‌کند. فعال سیاسی اصولگرا گفت: در ایامی که مردم می‌توانستند در بازار شب عید سروسامانی به وضعیت اقتصادی خود بدهند، شیوع ویروس کرونا همه چیز را قفل کرد. طبعاً در چنین شرایطی گروهی کثیری از مردم به طور جدی متضرر می‌شوند، پس باید چاره‌ای اندیشید تا آن‌ها با بحران مواجه نشوند. نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش گفت: من، چون دیگر نماینده نیستم نمی‌دانم دولت به لحاظ مالی در چه شرایطی قرار دارد و آیا دارایی خزانه به قدری هست که بتوان بخشی از ضرر مردم را جبران کرد یا نه. به هر حال هم گرفتار تحریم‌هایی سخت هستیم و هم قیمت نفت پایین آمده است؛ بنابراین احتمالاً دولت توان واریز کمک نقدی به حساب‌ها را ندارد. مصباحی‌مقدم توضیح داد: این روز‌ها برخی خواهان این هستند که دست‌کم دولت به مدت یکی دو ماه از دریافت پول آب و برق صرف نظر کند. این در حالی است که پولی که بابت آب و برق از مردم دریافت می‌شود، هزینه تولید را هم تامین نمی‌کند. پس مجانی کردن حتی برای یک ماه ضرر هنگفتی به شرکت‌های آب و برق تحمیل می‌کند. غلامرضا مصباحی‌مقدم در پایان گفت: به هر حال با بحرانی عجیب و سخت روبه‌رو شده‌ایم. در چنین موقعیتی لازم است همه در کنار هم باشیم و اختلاف‌های سیاسی و عقیده‌ای را کنار بگذاریم تا بتوانیم حتی‌المقدور به مردم آسیب‌دیده یاری رسانیم.

تکذیب شایعه قرنطینه تهران

سخنگوی دولت با بیان اینکه هرگونه شایعه درباره قرنطینه تهران یک دروغ بزرگ است، گفت: هیچ تغییری در ساعات کار فروشگاه‌ها، مغازه‌ها، نانوایی‌ها و دیگر مشاغل ضروری صورت نخواهد گرفت. علی ربیعی سخنگوی دولت با بیان اینکه هرگونه شایعه درباره قرنطینه تهران یک دروغ بزرگ است، گفت: هیچ تغییری در ساعات کار فروشگاه‌ها، مغازه‌ها، نانوایی‌ها و دیگر مشاغل ضروری صورت نخواهد گرفت. وی همچنین با تاکید بر اینکه ساعات کار برخی مشاغل به تناسب نیاز‌های مردم نیز ممکن است افزایش یابد، تصریح کرد: برخی درصدند با ترویج شایعات، استرس و دغدغه‌های مردم را بیشتر کنند.

آمریکا در قبال ایران مرتکب نسل‌کشی می‌شود

نویسنده روزنامه الاخبار لبنان در توئیتی نوشت آمریکا با منع کردن ایران از خریداری تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با کرونا مرتکب نسل‌کشی می‌شود. حسن علیق، نویسنده روزنامه الاخبار لبنان در توئیتی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را که مانع کمک‌رسانی به کشورمان می‌شود، محکوم کرد. علیق نوشت آنچه واشنگتن در حق ایران مرتکب می‌شود، تلاش برای نسل کشی است. وی افزود: تحریم‌های آمریکا اجازه نمی‌دهد ایران تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با کرونا را خریداری کند. ایران با تلاش‌های داخلی و کمک گرفتن از سازمان جهانی بهداشت و چین تلاش می‌کند این خلا را پر کند. با این حال اجازه دریافت کامل نیازهایش را ندارد. علیق تاکید کرد: بشریت هر کاری انجام بدهد، قادر نخواهد بود این امپراتوری شر را به علت جنایت هایش مجازات کند.

نامه روحانی به سران جهان درباره کرونا

رئیس جمهور به سران برخی کشور‌های جهان نوشت: مدیریت بحران عظیم و خطرناک کرونا توسط هیچ کشوری به تنهایی میسر نیست چه رسد به اینکه آن کشور در دسترسی به بازار‌های مالی بین‌المللی و تأمین کالا‌های مورد نیاز خود با مشکلات فراوان مواجه باشد. حجت‌الاسلام حسن روحانی روز جمعه با ارسال نامه‌ای به سران تعدادی از کشور‌ها با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تبدیل شدن آن به یک اپیدمی جهانی، گفت: این ویروس مرز نمی‌شناسد و قربانیان خود را بدون ملاحظات سیاسی، اعتقادی، قومی و نژادی انتخاب می‌کند. رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مقابله با این ویروس مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی از یکسو و اتخاذ تدابیر سخت، تأمین نیازمندی‌های اساسی مردم، حمایت مالی از اقشار آسیب دیده از تعلیق کسب و کار‌های اقتصادی، هزینه‌های هنگفت بهداشتی و درمانی و... از سوی دیگر است؛ اجرای این تدابیر مستلزم برخورداری از یک بنیه و توان قوی اقتصادی و تأمین ده‌ها میلیارد‌ها دلار بودجه است.

تاکید سنایی بر ضرورت حقوق بشری رفع تحریم‌ها علیه ایران در زمان فراگیری کرونا

مشاور ارشد وزیر خارجه گفت: زمانی که کرونا تهدیدی فراگیر شده، رفع تحریم‌های نامشروع علیه ایران ضرورتی حقوق بشری است. مهدی سنایی مشاور ارشد وزیر خارجه با اشاره به تحریم‌های غیر قانونی ایالات متحده آمریکا علیه ایران در پیامی توییتری نوشت: در شرایطی که تهدید کرونا در جهان فراگیر شده است، رفع تحریم‌های یکجانبه و نامشروع علیه ایران ضرورتی حقوق بشری است. سایر کشور‌ها نیز در این شرایط در عدم رعایت این تحریم‌های خودسرانه، مسئولیتی تاریخی در قبال ملت ایران و ملل جهان دارند.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: