کد خبر: ۱۳۷۲۰۲
تاریخ انتشار: ۱۶:۰۶ - ۲۷ اسفند ۱۳۹۸
درخواست هزار و ۷۱۹ نفر از کارگران برای بازنشستگی به دلیل اشتغال در کار‌های سخت و زیان آور در سال ۹۸ مورد تایید قرار گرفت.
به گزارش شیرازه، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس از بررسی ۳۹۷۷ مورد تقاضای بازنشستگی پیش از موعد در کمیته‌های استانی خبر داد که از این تعداد ۱۷۱۹ درخواست مورد تایید قرار گرفته است.

سهراب مختاری با بیان اینکه فارس به عنوان یکی از استان‌های پیشرو در اجرای قوانین بازنشستگی پیش از موعد کارگران در مشاغل سخت و زیان آور است، افزود: کلیه درخواست‌های متقاضیان بازنشستگی در این مشاغل در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت و از طریق سامانه مشاغل سخت و زیان آور رسیدگی می‌شود.

او افزود: با به کارگیری تدابیر ویژه و بررسی سامانه‌ای درخواست‌ها زمان رسیدگی از ۹ ماه در اوایل سال به یک ماه در پایان سال کاهش یافته است.

مختاری با بیان اینکه از ابتدای سال ۹۸ تاکنون ۵۰ جلسه کمیته بدوی برگزار شده است؛ یادآور شد: در این راستا ۳۴۰۸ تقاضا در غالب ۱۳۲۰۹ عنوان شغلی از ۵۰۹۲۰ کارگاه ثبت شده است و همچنین ۲۲ جلسه تجدید نظر با ۵۶۹ تقاضا با ۱۰۴۵ عنوان شغلی از ۶۶۰ کارگاه ثبت و مورد بررسی قرار گرفت.

او گفت: همچنین کارگران با ۲۰ سال سابقه کار متوالی یا ۲۵ سال متناوب می‌توانند درخواست بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور را جهت طرح در کمیته‌های تخصصی بدوی و تجدید نظر مربوطه مطرح کنند تا مورد بررسی قرار گیرد و از مزایای طرح استفاده نمایند.

مختاری افزود: کارگران می‌توانند درخواست خود را در سامانه Http//: SAKHT.MCLS.GOV.IR ثبت کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با اشاره به رسالت و ظرفیتی که در قانون کار به منظور خدمت رسانی و در راستای ایمنی و بهداشت جامعه کار دیده شده است؛ ابراز کرد: بازرسان کار این استان به عنوان ضابطین قانونی نسبت به شناسایی عوامل زیان آور و خطرناک با هدف سالم سازی محیط کار و ارتقاء سطح ایمنی و بهداشت در کارگاه‌ها فعال بوده اند.

مختاری ادامه داد: همچنین نسبت به بازرسی‌های مستمر اقدام و موارد به مسئولین کارگاه ابلاغ شده است و کارفرما موظف است اقدامات سالم سازی شرایط محیط کار را در ظرف دو سال انجام دهد.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس اظهار کرد: کارفرمایان کارگاه‌های مختلف مکلف و موظف به ایمن سازی محیط کار و رعایت آئین نامه‌های مرتبط و به خصوص ضد عفونی کردن مرتب واحد‌های خود در مقابله با ویروس کرونا هستند.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: