کد خبر: ۱۳۷۵۶۶
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۳ - ۰۸ فروردين ۱۳۹۹
سخنگوی وزارت خارجه ایران اتهام زنی بی اساس آمریکا به رئیس جمهور ونزوئلا را محکوم کرد.
ایران اتهام زنی بی اساس آمریکا به رئیس جمهور ونزوئلا را محکوم کرد

 سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (جمعه) ضمن محکوم کردن اتهام زنی بی اساس آمریکا به رئیس جمهور ونزوئلا افزود: هیچ مقرره ای در حقوق بین الملل به آمریکا اجازه نمی دهد که با سوء استفاده از ساز و کارهای قضایی خود در امور داخلی سایر کشورها دخالت کرده و مقدمات کودتا، براندازی یا تجاوز به یک کشور مستقل را فراهم کند و بدتر آنکه برای دستگیری رئیس یک دولت خارجی جایزه تعیین کند و با این روش پوسیده و قدیمی بخواهد او را از درجه اعتبار ساقط کند. 

سید عباس موسوی همچنین اظهار داشت: دولت آمریکا با وقاحت یکجانبه گرایی و اعمال فرامرزی قوانین داخلی خود را به اوج رسانده و اینگونه اقدامات خودسرانه و نقض قوانین بین المللی به حدی رسیده که ممکن است تمامیت سازمان ملل متحد و جامعه بین المللی را با خطر مواجه کند. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی، بی تفاوتی، سکوت و تسلیم در مقابل این اقدامات دولت آمریکا را نوعی همراهی و کمک به رفتار غیر قانونی آمریکا ارزیابی و تاکید کرد: ما از همه اعضای جامعه بین المللی می خواهیم که همصدا با یکدیگر  از چند جانبه گرایی دفاع کرده و با صدای بلند به اقدامات یکجانبه قهرآمیز آمریکا "نه" بگویند.

وزارت دادگستری آمریکا روز پنجشنبه اتهاماتی را علیه «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا و تعدادی از سران ارشد دولت وی به دلیل قاچاق مواد مخدر عنوان کرد.

بنا بر این ادعا، مادورو هدایت گروه قاچاق کوکائین با نام «کارتل خورشید» را بر عهده داشته که سیاستمداران و نظامیان ارشد ونزوئلا نیز در آن حضور دارند.

همچنین وزارت خارجه آمریکا پاداشی ۱۵ میلیون دلاری را برای ارائه اطلاعات درباره نیکلاس مادورو تعیین کرده است.

از سوی دیگر براساس اظهارات یکی از مقامات ونزوئلا، تحریم‌های یکجانبه آمریکا مانع خرید دارو تجهیزات پزشکی برای مواجهه با بیماری کرونا در این کشور شده است.

 «دونالد ترامپ»‌ رئیس‌جمهور آمریکا آبان ماه ۱۳۹۸ ضمن ابراز رضایت از استعفای «اوو مورالس» رئیس‌جمهور بولیوی، تلویحاً خواستار وقوع کودتای مشابه در ونزوئلا و نیکاراگوئه نیز شده بود.

انتهای پیام/

خبرگزاری فارس
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: