کد خبر: ۱۳۷۸۷۳
تاریخ انتشار: ۲۲:۲۹ - ۱۷ فروردين ۱۳۹۹
بسته ویژه خبری؛
رصد‌خانه خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: جلسات غیر حضوری به مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید / شمخانی: ترامپ خطرناک‌تر از کروناست / سالک: جهش تولید را در روز‌های کرونایی فراموش نکنیم / کنایه معنادار دستیار ویژه لاریجانی به پمپئو و ... رصد‌خانه امروز را تشکیل می‌دهند.
 تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه ؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه را می‌بینید.

نتیجه تست کرونا فقط برای ده دقیقه تا یک ساعت معتبر است

رئیس انستیتو پاستور ایران با اعلام توانایی این مؤسسه در توانایی انجام ۱۰ تا ۱۵ هزار تست به صورت روزانه گفت: نتیجه این تست تنها برای مدت کوتاهی معتبر است و امکان آلودگی فرد با حضور در اجتماع وجود دارد. علیرضا بیگلری گفت: «در حال حاضر ۹۵ آزمایشگاه در دانشگاه‌های علوم پزشکی در سراسر کشور برای تشخیص ویروس کرونا فعالیت می‌کنند.» به گفته او، اگر تعداد آزمایش‌ها بالا باشد جواب‌دهی حدود ۲۴ ساعت به طول می‌انجامد.

قیمت ارزان‌ترین کیت کرونا در جهان چند؟

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تاکنون پنج شرکت در ایران تاییدیه تولید کیت تشخیص ویروس کرونا را به دست آورده‌اند، گفت: قیمت ارزان‌ترین کیت تشخیص ویروس کرونا در دنیا حداقل ۳۰۰ هزار تومان است. ️کیانوش جهانپور افزود: به کسی توصیه نمی‌کنیم به هر روشی تست کرونا بدهد. برخی افراد به دنبال پیدا کردن ابزاری برای آرامش و وسواس‌های خود هستند، زیرا ممکن است فرد این آزمایش را بدهد و جواب منفی باشد و یک ساعت بعد مبتلا شود.

مسمومیت بر اثر مصرف الکل صنعتی در یزد

مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: تاکنون ۶۶ تن به دلیل مصرف الکل صنعتی در استان مسموم شدند که از این تعداد هشت تن فوت کردند. چهار تَن نیز بینایی خود را از دست دادند و بقیه بیماران مسموم با الکل متانول که در مراکز درمانی بستری بودند، بهبود یافته و ترخیص شدند. / ایرنا

حجم نقدینگی ٢٠.٢ درصد افزایش یافت

حجم نقدینگی کل کشور در پایان آذرماه ٢٢٦٢٣.١ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به پایان سال ١٣٩٧ رشد ٢٠.٢ درصدی داشته است. در فصل پاییز ١٣٩٨ حجم صادرات غیرنفتی و واردات گمرکی به ترتیب ١١١٨٨ و ١٠٤١٤ میلیون دلار بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل، به ترتیب ٠.٩ درصد و ٧.٦ درصد رشد داشته است. /مهر

نمایش آنلاین «خروج» پیش از اکران در سینما‌ها؛ با توجه به شیوع ویروس کرونا و حضور طولانی‌مدت مردم در خانه‌ها در چند ماه گذشته و آتی، سازمان هنری رسانه‌ای اوج تصمیم بر نمایش آنلاین فیلم سینمایی «خروج» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا گرفت. همچنین این تصمیم با موافقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مراجع قانونی نمایش در کشور روبرو شد. تازه‌ترین اثر ابراهیم حاتمی کیا از اوایل هفته آینده در سامانه‌های نمایش آنلاین قرار خواهد گرفت و مخاطبان می‌توانند با خرید قانونی با خانواده به تماشای این فیلم سینمایی در فیلیمو و نماوا بنشینند. برای اولین بار است که یک فیلم سینمایی ابتدا پخش آنلاین مجازی و سپس اکران در سینما‌ها را خواهد داشت. / ایسنا

ترمز افزایش قیمت مسکن کشیده می‌شود؟

مسکن امسال گران می‌شود یا ارزان؟ این سوالی است که بسیاری این روز‌ها مطرح می‌کنند، سؤالی که البته پاسخی صریح بدان نمی‌توان داد. متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در فروردین ماه سال گذشته برابر با ۱۱ میلیون و ۴۱۷ هزار تومان بود که در ماه پایانی سال به ۱۵میلیون و ۶۵۸ هار تومان افزایش یافته است. برخی معتقدند کاهش شدید تقاضا در کنار نامعلوم بودن زمان پایان کرونا می‌تواند سبب شود تقاضا در کف باشد. همین امر می‌تواند در نیمه اول سال به کاهش قیمت‌ها منجر شود. در کنار این، تحلیل‌های فعالان بازار براین نکته استوار است که رشد شدید قیمت‌ها سبب شده است بسیاری توان وارد کردن نقاضای خود به بازار را نداشته باشند؛ از این روی، کاهش تقاضا در کنار فعال شدن پروژه‌ای مسکن ملی می‌تواند ترمز رشد قیمت‌ها را بکشد.

پیشنهاد هاشمی برای تردد در شهر: تردد‌ها بر اساس آخرین شماره کد ملی باشد

محسن هاشمی گفت: در جلسه صبح امروز برخی از اعضای شورای شهر با شهردار تهران در مورد موضوع کرونا مباحثی مورد بررسی قرار گرفت، از جمله اینکه چه اقداماتی را می‌توان انجام داد که حضور مردم در سطح شهر را کاهش دهیم. پیشنهادهایی مطرح شد از جمله اینکه مردم عادی براساس آخرین رقم کارت ملی خود به ۱۰ دهک تقسیم شوند و هر کدام یک روز امکان خروج از منزل برای پیگیری مسائل اداری و اقتصادی و حتی خرید را داشته باشند، که این مسئله سبب کاهش شدید حضور مردم در خیابان‌ها می‌شود. این موضوع نیاز به بررسی کارشناسی دارد و قرار شد پیروز حناچی شهردار تهران این مسئله را در ستاد کرونا مطرح کند.

کنایه معنادار دستیار ویژه لاریجانی به پمپئو

دستیار ویژه رئیس مجلس در توئیتی نوشت: تروریست‌های سازمان سیای آمریکا در سمت وزیر خارجه و دیپلمات‌های آمریکایی قرار گرفته‌اند. حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل در صفحه شخصی خود به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا واکنش نشان داد و نوشت؛ «آقای پمپئو! جهان شاهد است که تروریست‌های سازمان سیای آمریکا در سمت وزیر خارجه و دیپلمات‌های آمریکایی قرار گرفته اند، اما دیپلمات‌های ایرانی در حرفه «دیپلمات» هستند.»

زمان جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی جهاد مشخص شد

احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیأت‌رئیسه مجلس درباره زمان رأی‌گیری در مورد وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته، قرار است روز چهارشنبه هفته جاری (۲۰ فروردین) رأی‌گیری درباره وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی انجام شود. برنامه‌های کاظم خاوازی روز سه شنبه به جلسه صحن علنی مجلس ارائه شده و نمایندگان این برنامه‌ها را بررسی خواهند کرد. به گزارش فارس، پنجم اسفند سال گذشته رئیس‌جمهور، کاظم خاوازی را که معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی بود به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی به مجلس معرفی کرد.

هشدار وزارت کشور به منتشرکنندگان یک ادعای کذب

وزارت کشور با تاکید بر اینکه تشکیل هیچ استان جدیدی در دستور کار دولت و وزارت کشور نیست، اعلام کرد: منتشر کنندگان ادعای کذب پیگیری تشکیل استان جدید تحت پیگرد قرار می‌گیرند. در پی پخش یک شایعه و برخی مطالب خلاف واقع پیرامون آن مبنی بر "اعلام خبر پیگیری مراحل قانونی تشکیل یک استان جدید شامل برخی مناطق از دو استان در جنوب و جنوب غرب کشور، روابط عمومی وزارت کشور، ضمن تکذیب قاطع این ادعای کذب هشدار داد: با توجه به اهمیت و ضرورت حفظ آرامش عمومی در کشور، منتشرکنندگان اخبار کذب در زمینه تقسیمات کشوری، تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند. اساسا تشکیل هیچ استان جدیدی در دستور کار دولت و وزارت کشور قرار ندارد.

درگیری سپاه و اشرار مسلح در مرز سراوان

روابط عمومی قرارگاه قدس جنوب شرق اعلام کرد: به دنبال درگیری اشرار مسلح در منطقه مرزی «بم پشت» شهرستان سراوان با نیرو‌های بسیجی، یکی از بسیجیان منطقه به شهادت رسید. به گزارش روابط عمومی قرارگاه قدس جنوب شرق نیروی زمینی سپاه، در درگیری رزمندگان قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه سراوان با اشرار مسلحی که قصد ورود به خاک کشور را داشتند یک نفر از کارکنان بسیجی طرح امنیت بومی این منطقه به نام "اسماعیل قلندرزهی" به شهادت رسید. اشرار مسلح که با آتش سنگین رزمندگان قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه مواجه شده و توان ایستادگی و رویاروی را نداشتند با استفاده از تاریکی شب به داخل خاک کشور همسایه متواری شدند.

طعنه کرونایی محسن هاشمی به روحانی

رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه خوب نیست در این دوره آنقدر محافظه‌کاری نسبت به خودمان داشته باشیم، تاکید کرد: یک زمانی هست به اجبار می‌گویند اعضای شورا انسان‌هایی وزین هستند و اگر مشکلی برایشان پیش بیاید کار‌های کشور زمین می‌ماند ودر نتیجه باید قرنطینه شوند مثل آقای رییس جمهور که کسی ایشان را نمی بیند. محسن هاشمی در جریان بررسی پیشنهاد الهام فخاری عضو شورا و ۱۲تن دیگر مبنی بر مجازی شدن جلسات صحن گفت: برای آنکه در شرایط بحرانی شورا، امکان برگزار کردن جلسات مجازی را داشته باشد، هیات رییسه شورا از طریق هیات وزیران این موضوع را پیگیری می‌کند، اما فعلا طبق قانون ما باید دو بار در ماه جلسه صحن داشته باشیم.

او ادامه داد: در نتیجه پیشنهاد می‌دهم که ۴جلسه در هر ماه و جلسات فوق العاده مجازی برگزار شود. البته معتقدم صلاح نیست وقتی ما ٧٠هزار نیرو در شهرداری داریم و موظف کردیم حداقل یک سوم حضور داشته باشند به عنوان نماینده مردم مجازی کار کنیم. هاشمی با بیان اینکه خوب نیست در این دوره آنقدر محافظه‌کاری نسبت به خودمان داشته باشیم، تاکید کرد: یک زمانی هست به اجبار می‌گویند اعضای شورا انسان‌هایی وزین هستند و اگر مشکلی برایشان پیش بیاید کار‌های کشور زمین می‌ماند ودر نتیجه باید قرنطینه شوند مثل آقای رییس جمهور که کسی ایشان را نمی بیند.

سالک: جهش تولید را در روز‌های کرونایی فراموش نکنیم

سال ۹۸ بسیار سخت و با اتفاقات غیرقابل پیش بینی تمام شد. نه بلا‌های طبیعی مانند سیل و زلزله قابل پیش بینی بودند و نه بیماری کرونا که ناگهان آمد و گریبان همه را گرفت. بر همین اساس وقتی اتفاقی رخ می‌دهد، تمام مسئولین اندیشه و تدابیر خود را برای حل چالش‌های به وجود آمده به کار می‌اندازند. خوشبختانه در هر زمان و شرایطی که بین سران سه قوه تعامل و همکاری صورت گرفت، راندمان کار‌ها و مدیریت کردن شرایط بهتر شد. با این وجود توصیه می‌کنم که رؤسای قوای ۳گانه وحدت بین خود را بیش از گذشته حفظ کرده و آگاه باشند که اگر سعی به انجام کاری بدون همانگی با ۲ قوای دیگر داشته باشند فقط بار مشکلاتی کشور را بیشتر می‌کنند. رهبر انقلاب سال جدید را سال جهش تولید نامگذاری کردند؛ آن هم در سالی که کرونا آسیب‌های اقتصادی زیادی را بر کشور تحمیل کرده است و قبل از آن هم به سبب تحریم‌ها کشور با چالش‌های زیادی روبرو بود. در چین شرایطی باز هم رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال و رشد و رونق تولید داخلی از مهمترین تاکیدات رهبری در سال جاری هستند که در سایه همراهی همه نهاد‌ها و قوا می‌توان آن را محقق کرد. اگر تولید و جهش تولید را تحقق ببخشیم، راه برای حل دیگر مشکلات هم باز خواهد شد؛ معضلاتی، چون بیکاری خود به خود از بین می‌رود و معیشت مردم هم بهبود بخشیده خواهد شد.

شمخانی: ترامپ خطرناک‌تر از کروناست

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه تحریم اقلام بهداشتی، اقدامی غیرقانونی و ضدحقوق بشری است، تاکید کرد: ترامپ خطرناک‌تر از کروناست. دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در حساب کاربری خود در توئیتر تاکید کرد: تحریم اقلام بهداشتی، اقدامی غیرقانونی و ضدحقوق بشری و نماد دشمنی آشکار ترامپ با ملت ‎ایران است. وی در ادامه آورده است: مخالفت آمریکا با اعطای تسهیلات درخواستی ایران از صندوق بین‌المللی پول برای تأمین اقلام مورد نیاز مقابله با کرونا، مصداق واقعی ‎جنایت علیه بشریت است. ترامپ خطرناک‌تر از کروناست.

جلسات غیر حضوری به مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید

با توجه به شیوع ویروس کرونا و ضرورت پرهیز از اجتماعات در سال جدید تاکنون جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام غیر حضوری برگذار شده است. مجید انصاری، یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که جلسات مجمع در سال جدید و با توجه به شیوع ویروس کرونا چگونه برگزار می‌شود، اظهار کرد: غیر حضوری در موارد ضروری جلسات را تشکیل داده‌ایم و تصمیات موثری هم اتخاذ کرده ایم. وی در توضیح تکمیلی افزود: هیات‌عالی نظارت جلسه غیر حضوری برای بررسی بودجه که مهلت محدودی داشت و باید تصمیم‌گیری‌ها در ارتباط با آن صورت می‌گرفت را برگزار کرد. انصاری خاطرنشان کرد: به زودی جلسات ویدیو کنفرانسی نیز خواهیم داشت.

طعنه‌های ابطحی به مدیران نسل اول انقلاب

عضو مجمع روحانیون مبارز با بیان این که بسیاری از مدیران نسل اول انقلاب، امروز ادبیات نسل جوان را متوجه نمی‌شوند که ممکن است باعث ایجاد فاصله شود و برای آینده بحران آفرین باشد، خاطرنشان کرد: من امیدوارم با این تلنگر‌های لازم بحث استفاده از جوانان جدی گرفته شود تا ادبیات کشور یکسان شود. محمدعلی ابطحی عضو مجمع روحانیون مبارز در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره نقش جوانان در انقلاب اسلامی اظهار کرد: میانگین سنی کشور در چند دهه گذشته جوان بود، اما متاسفانه در چند سال اخیر این موضوع دیگر وجود ندارد.

عضو مجمع روحانیون مبارز افزود: از شروع انقلاب اسلامی تا یک دهه قبل محور اصلی اتفاقات در کشور جوانان بودند و پست‌های مدیریتی کشور نیز در اختیار این قشر بود، اما در چند سال اخیر که جوانان ابتدای انقلاب پیر شدند، دیگر بحث مدیریت جوانان در کشور کمرنگ شده است. او با بیان این که متاسفانه مدیریت پیر باعث بالا رفتن سن جوانی شده گفت: تمامی مدیران درجه یک کشور تا یک دهه قبل زیر ۵۰ سال داشتند و این باعث شده بود تا مدیران درجه دوم نیز زیر سی سال داشته باشند، اما متاسفانه نادیده گرفتن این موضوع باعث شد تا در حال حاضر به افرادی که بالای ۴۵ سال دارند و تازه به پست مدیریتی می‌رسند، مدیر جوان گفته شود.

حملات سلیمی‌نمین به روشنفکرنما‌ها؛ حقیر هستند

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران گفت: روشنفکرنما‌ها عناصر حقیری هستند که به هیچ عنوان به توانمندی داخلی قائل نیستند و اعتقاد دارند که زندگی بهتر تنها از مسیر غرب می‌گذرد. عباس سلیمی نمین، مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران و کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با مهر، با اشاره به فرمایش های رهبر انقلاب مبنی بر بی‌صبری برخی مسئولین و روشنفکرنماها گفت: در حالی که روشنفکر واقعی تلاش می‌کند تا خود را به جامعه نزدیک کرده و مسائل آن را درک کند تا بتواند نقاط مثبت جامعه را تقویت و نقاط ضعف جامعه را برطرف کند، روشنفکرنما‌ها تلاش می‌کنند خود را از جامعه متمایز کنند و این تمایز را مایع تفاخر برای خودشان قرار می‌دهند؛ بنابراین نمی‌توان این عناصر را روشنفکر خطاب کرد.

وی افزود: این جریان تلاش می‌کند حرف‌های ساختارشکنانه را طرح کند و هر جا که لازم باشد عقاید و آداب جامعه را در قیاس با سایر جوامع به سخره می‌گیرد، کما اینکه در ماجرای اخیر و ورود کرونا به کشور شاهد برخی از این کنش‌ها بودیم. مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران تاکید کرد: با اینکه مردم ما هشیاری بسیار قابل توجهی از خود نشان دادند و علیرغم اعتقاد گسترده به ائمه اطهار بر اساس دستاورد‌های علمی و پزشکی به راحتی پذیرفتند که پروتکل‌های تعریف شده از جمله عدم تجمع در اماکن مقدسه را مراعات کنند، با این حال جریان مزبور مطالبی را مطرح کرده، مبنی بر اینکه اعتقادات دینی و علوم روز در تضاد با یکدیگر قرار دارند.

استقبال مطهری از آزادی زندانیان سیاسی‌

علی مطهری ضمن مثبت دانستن آزادی زندانیان پس از شیوع کرونا درباره‌ی انتقاداتی که نهادهایی، چون نیروی انتظامی به این موضوع وارد کردند می‌گوید که ممکن است دلایلی داشته باشند، اما حفظ جان انسان‌ها حتی از آسیب‌های احتمالی این اقدام هم مهم‌تر است. حدود ۷۰ درصد زندانیان سیاسی ـ امنیتی اوین در چند وقت اخیر یعنی پس از شیوع کرونا در کشور به مرخصی آمده‌اند و از بند زنان اوین نیز تاکنون ۲۴ نفر از ۴۲ زندانی این بند به مرخصی اعزام شده‌اند. تا پیش از شیوع کرونا در کشور، در بند ۸ اوین حدود ۷۰ زندانی سیاسی-امنیتی مرد حضور داشتند که حدود ۵۰ نفر از آن‌ها به مرخصی یا مرخصی متصل به آزادی آمده‌اند.

علی مطهری، نماینده‌ی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، درباره‌ی آزادی‌ها، مرخصی‌ها و عفو‌های اخیر که بخاطر شیوع ویروس کرونا از سوی قوه قضاییه به زندانیان داده شد، به انصاف نیوز گفت: این یک اصل کلی است که باتوجه به شیوع ویروس کرونا، هر مقدار بتوانیم از تجمع‌ها و ازدحام‌ها بکاهیم زودتر می‌توانیم بر این ویروس پیروز شویم و در مجموع خوب است. باید از مسئولان قضایی تشکر کنیم که این تصمیم را برای حفظ سلامت زندانیان گرفتند. مخصوصا که این آزادی‌ها شامل زندانیان سیاسی هم شده که تاکنون سابقه نداشته؛ این هم قابل تقدیر است.

مساله‌ی آزادی زندانیان دوتابعیتی که مرتبط با روابط خارجی و دیپلماسی ما می‌شود هم اقدامی قابل تحسین بود. چه این‌ها واقعا جاسوس بوده و چه بعنوان مقابله به‌مثل با کشور دیگری بازداشت شده باشند، به نظرم فرصت خوبی بود که ما برای بهبود روابط خارجی‌مان این کار را انجام دهیم. مرخصی دادن به خانم نازنین زاغری هم به نظرم اقدامی خوب و قابل تقدیر بود؛ انشاءالله که مشکل ایشان هم حل شود و بتواند در سیاست خارجی‌مان موثر باشد. مطهری راجع به انتقادات ناجا به این آزادی‌ها گفت: تمامی انتقادات را درست ندیدم، اما اینطور که شنیدم نیروی انتظامی انتقاداتی به این موضوع داشته است. آن‌ها هم از دید امنیتی و از نظر نوع برخورد با تبهکاران به این مساله نگاه می‌کنند و ممکن است دلایلی برای خود داشته باشند؛ شاید نگران باشند که برخی مجرمان و تبهکاران مشکلاتی برای جامعه بوجود آورند. باید حرف‌شان را دقیق بشنویم و ببینیم چه دلایلی دارند. ولی به هرحال برای جلوگیری از تجمع در زندان‌ها احتمالا کار لازمی بوده که انجام شده است.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: