کد خبر: ۱۳۷۹۲۹
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۲ - ۱۹ فروردين ۱۳۹۹
بسته ویژه خبری؛
رصد‌خانه خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: پیشنهاد متفاوت برای برگزاری جلسات علنی مجلس / واکنش دوباره سفیر چین به توئیت سخنگوی وزارت بهداشت/ نقوی حسینی: جلسه علنی مجلس کانون تجمع ویروس کروناست و ... رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.
 تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه ؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه را می‌بینید.
 
بنابر فتوای رهبر انقلاب جان‌باختگان کرونا از این‌ به‌ بعد با آب غسل داده می‌شوند

سازمان بهشت‌زهرای تهران اعلام کرده از شنبه ۱۶فروردین، جان باختگان کرونا در شهر تهران و سراسر کشور، با رعایت همه «تمهید‌های بهداشتی»، در «سالن‌های تطهیر سازمان بهشت زهرا تهران برای اجرای حداکثری فتوای رهبرانقلاب و انجام این واجب کفایی، با آب غسل داده‌ می‌شوند.» بنا بر اعلام این سازمان شهری تهران، سازمان‌های تبلیغات اسلامی؛ سپاه محمد رسول‌الله؛ سپاه سیدالشهدا؛ دادستانی؛ پزشکی قانونی؛ وزارت کشور؛ سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها؛ بازرسی کل کشور؛ سازمان فرهنگی هنری شهرداری؛ آب‌وفاضلاب؛ محیط‌زیست؛ آتش‌نشانی؛ پسماند و ... در این کار هم‌کاری داشته‌اند. در این اعلامیه آمده که برای این کار، روز جمعه ۱۵فروردین در سازمان بازرسی‌کل کشور، معاونان خدمات شهری و رئیسان آرامستان‌های سراسر کشور، معاون و نیز رئیس مرکز بهداشت محیط وزارت بهداشت و معاون سازمان تبلیغات اسلامی جلسه‌ای برگزار کرده‌ب ودند.
 
تغییر نحوه محاسبه گازبهای مشترکان خانگی به دلیل شیوع کرونا

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران: به پیشنهاد شرکت ملی گاز ایران و وزارت نفت و با تصویب هیات دولت، به‌منظور تعیین الگوی مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی، امسال به‌طور استثنا پایان دوره فصل سرد همه اقلیم‌ها و استفاده مشترکان خانگی از گازب‌های فصل سرد تا پانزدهم اردیبهشت‌ماه ۹۹ تمدید شد. بر اساس مصوبه هیات دولت، محاسبه قبوض گاز مصرفی مشترکان خانگی در کل، به دو بخش فصل سرد و گرم تقسیم می‌شود. یعنی از پانزدهم فروردین تا پانزدهم آبان‌ماه هر سال، فصل گرم و از پانزدهم آبان تا پانزدهم فروردین سال بعد، فصل سرد به شمار می‌آید و محاسبه قبوض گاز بر این اساس انجام می‌شود./ ایرنا
 
جشن نیمه شعبان در مسجد مقدس جمکران برگزار نمی‌شود

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم گفت: محدودیت‌های ترافیکی از صبح روز چهارشنبه ۲۰ فروردین تا جمعه ۲۲ فروردین در تمام معابر منتهی به مسجد جمکران و محور‌های منتهی به استان قم اجرا می‌شود. عباس ذاکریان با اشاره به تصمیمات اتخاذشده در ستاد ملی مبارزه با کرونا اظهار داشت: تمام تصمیمات شهرداری و مدیران شهری بر اساس شرایط ایجادشده و حفظ سلامت شهروندان گرفته می‌شود.
 
وی با توجه به نزدیکی ایام نیمه شعبان به تشریح برنامه‌های شهرداری پرداخت و افزود: اخذ تصمیمات جدید برخلاف روال هرسال برای شهرداری و مدیران شهری و استانی نیز سخت بوده، اما باید با توجه به اولویت‌ها تصمیم‌گیری شود. معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم با تأکید بر عدم برگزاری جشن‌های نیمه شعبان در مسجد مقدس جمکران تصریح کرد: در جلسات استانداری و کمیسیون‌های مربوطه برای جلوگیری از تردد مردم تمهیدات لازم اندیشیده شده است. وی از اجرای محدودیت‌های ترافیکی در روز‌های چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه خبر داد و خاطرنشان کرد: در جلسه‌ای که با حضور شهرداری، پلیس راهور، اورژانس و آتش‌نشانی برگزار شد تصمیمات اجرایی لازم برای روز‌های ۲۰، ۲۱ و ۲۲ فروردین نهایی شده است. ذاکریان آغاز محدودیت‌های ترافیکی را از صبح روز چهارشنبه ۲۰ فروردین اعلام کرد و گفت: این محدودیت‌ها در تمام معابر منتهی به مسجد مقدس جمکران و بلوار پیامبر اعظم (ص) با حضور پلیس راهور اجرا می‌شود. وی ادامه داد: اطلاع‌رسانی دقیق توسط پلیس راهور انجام شده است و مردم از انجام سفر‌های غیرضروری در این سه روز پرهیز کنند و برای حفظ سلامت خود و جامعه در خانه بمانند.

سازمان آرامستان‌های شهرداری رشت تدفین دسته جمعی اموات کرونایی را تکذیب کرد

رئیس سازمان آرامستان‌های شهرداری رشت با رد ایجاد گور‌های دسته جمعی در این آرامستان تاکید کرد: هر گور ساخته شده که با عمق بیش از دو متر آماده می‌شود، تنها برای دفن یک میت کرونایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و شایعاتی را که در زمینه دفن دسته جمعی اموات کرونایی پخش شده را به شدت تکذیب می‌کنم. سهراب راستگو با بیان اینکه همه محوطه اداری، خیابان‌ها، قبور عادی و کرونایی و سراسر آرامستان دولت آباد رشت، هر شب با محلول‌های ضدعفونی ویژه گندزدایی می‌شود، اظهار داشت: شهروندان گرامی رشت یقین داشته باشند که در دفن اموات کرونایی همه پروتکل‌های بهداشتی و همچنین اصول و مقررات شرعی رعایت می‌شود. رئیس سازمان آرامستان‌های شهرداری رشت با رد ایجاد گور‌های دسته جمعی در این آرامستان تاکید کرد: هر گور ساخته شده که با عمق بیش از دو متر آماده می‌شود، تنها برای دفن یک میت کرونایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و شایعاتی را که در زمینه دفن دسته جمعی اموات کرونایی پخش شده به شدت تکذیب می‌کنم. وی همچنین خاطرنشان کرد: اموات کرونایی در قطعه‌ای مجزا و مشخص در آرامستان رشت دفن می‌شوند و خانواده‌ها هم فعلاً هزینه‌ای برای دفن اموات خود پرداخت نمی‌کنند تا این موضوع پس از فروکش کردن بحران از شورای شهر رشت در قالب ارسال یک لایحه تعیین تکلیف شود.

احکام سیل شیراز صادر شد

دادگاه کیفری ۲ شیراز حکم مربوط به پرونده سیل دروازه قرآن شیراز را صادر کرد. ظهر ۵ فروردین ۹۸، سیل دروازه قرآن شیراز را در برگرفت. این سیل ناگهانی موجب جان باختن ۲۱ نفر شد. همچنین بر اساس آمار، سیل ۱۱۹ مصدوم بر جای گذاشت. طغیان مسیل در شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود برد. سیلاب ۵ فروردین در شیراز و دیگر شهر‌های استان فارس به ۳ هزار و ۸۵۰ واحد شهری خسارت جزئی و به ۲۸۹ واحد خسارت کلی وارد کرد. بر اساس این حکم شهردار فعلی شیراز به سه سال حبس تعزیری که به صورت تعلیق درآمده محکوم شد. بر اساس این حکم شهردار اسبق شیراز نیز از حیث تعزیر مشمول مرور زمان شد. علاوه بر این، در حکم صادره شهردار فعلی، شهردار اسبق و شهرداری هر سه از حیث تضامنی به پرداخت دیه محکوم شده‌اند. البته این حکم قابل تجدید نظراست. ظهر ۵ فروردین ۹۸، سیل دروازه قرآن شیراز را در برگرفت تا ظرف ۱۰ دقیقه‌ای ۲۱ نفر را در برگیرد.

شمار قربانیان مصرف الکل صنعتی در فارس به ۹۰ نفر رسید

مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی فارس گفت: از ابتدای شیوع بیماری کرونا (اسفندماه ۹۸) تا هجدهم فروردین‌ماه ۹۹ در این استان ۹۰ نفر به دلیل مصرف الکل صنعتی جان خود را از دست دادند. محمد جواد مرادیان، روز دوشنبه افزود: در مدت یاد شده، در مجموع ۷۱۹ نفر به سبب مصرف الکل صنعتی دچار مسمومیت شدند که ۶۲۹ نفر از آن‌ها تحت درمان قرار دارند. وی ادامه داد: مسمومیت چند نفر از افراد بستری شده بسیار شدید و حال آن‌ها نیز وخیم گزارش شده است. مرادیان، میانگین سنی افرادی را که در این استان به دلیل مصرف الکل صنعتی دچار مسمومیت شده‌اند بین ۲۰ تا ۴۰ سال اعلام و بیان کرد: مصرف الکل صنعتی به صورت خوراکی موجب مرگ می‌شود و بر خلاف آنچه مطرح می‌شود، مصرف الکل هیچ تاثیری در از بین بردن ویروس کرونا ندارد. علاوه بر شیراز، در شهرستان‌های فسا، نی‌ریز، اقلید، خرم‌بید، استهبان، داراب، خفر، فراشبند، خرامه، لامرد، ارسنجان، لارستان، کازرون، آباده، اوز، خنج، مرودشت، سپیدان، قیروکارزین، فیروزآباد، جهرم، گراش، بوانات، زرقان و سرچهان بیماران مبتلا به کرونا شناسایی شده است.

نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه: آمریکا مقصر اصلی شیوع کرونا در دنیاست

حجت‌الاسلام «علی شیرازی» مسئول نمایندگی، ولی فقیه در نیروی قدس سپاه در یادداشتی با عنوان «جنگ بیولوژیک استکبار؛ به ضرر ایران یا آمریکا؟» نوشت: این موجود بسیار ریز (ویروس کرونا) را وارد میدان کردند تا قدرت ایران و چین را بشکنند. ویروسی که با اراده‌ی الهی، آمریکا را وارد گودی کرد که خودش رتبه‌ی یکم در میان دویست‌وپنج کشور دنیاست که مبتلا به کرونا هستند. آمریکا یک چهارم مبتلایان به کرونا در جهان را به خود اختصاص داده است.
 
حکایت ترکان از دو ویروسی که ایران با آن درگیر است

اکبر ترکان می‌گوید: ما الان با دو ویروس طرف هستیم، یک ویروس کروناست و یک ویروس تیراناست که پایتخت آلبانی است و در انجا هزار و ۵۰۰ منافق در اردوگاه‌هایی هستند که برای این‌ها سالن‌هایی را تجهیز کرده اند و این‌ها هر روز آنجا می‌روند و پشت کامپیوتر می‌نشینند و شروع به جنگ روانی و جنگ اینترنتی علیه جمهوری اسلامی می‌کنند. «اکبر ترکان» مشاور عالی پیشین حسن روحانی و عضو حزب اعتدال و توسعه در این رابطه به خبرآنلاین می‌گوید: دولت بعد از رفع کرونا باید اولین قدم را در راه سیاست‌های جبرانی برای رفع آسیب‌هایی که به بازار کسب و کار وارد شده، بردارد. او می‌گوید «برای آنکه آسیب‌های اقتصادی به اعتراضات مردمی ختم نشود باید مسئولین با مردم سخن بگویند و شرایط را توضیح دهند.»البته او توصیه‌ای هم به دولت داشت و آن این بود که به نمایندگانی که با وجود تخلفات مالی خود را به صندلی مجلس یازدهم رسانده‌اند باج ندهد.
 
پیشنهاد متفاوت برای برگزاری جلسات علنی مجلس

عضو هیات رئیسه مجلس جزئیاتی از پیشنهاد جدید تعدادی از نمایندگان برای نحوه برگزاری جلسات علنی پارلمان در شرایط بحران کرونا را تشریح کرد. اکبر رنجبرزاده، با اشاره به برخی پیشنهادهای مطرح از سوی تعدادی از نمایندگان درباره نحوه حضورشان در مجلس در شرایط بحران کرونا، گفت: تعدادی از نمایندگان پیشنهاد کرده‌اند برای تسریع در روند برگزاری جلسات علنی پارلمان، هیچ کدام از آن‌ها یک ماه از ساختمان مجلس خارج نشوند و به خانه هایشان نروند. وی افزود: طبق این پیشنهاد، نمایندگان خواهان این هستند که به مدت یک ماه و نهایتا تا فروکش کردن اپیدمی کرونا، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های ستاد مقابله با کرونا در مجلس حضور داشته باشند و جلسات مجلس و کمیسیون‌ها نیز طبق روال به صورت حضوری برگزار شود. عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه پیشنهاد نمایندگان برای حضور یک ماهه در ساختمان مجلس در هیئت رئیسه مورد بررسی قرار خواهد گرفت، تاکید کرد: در صورتی که این پیشنهاد مورد تصویب هیات رئیسه مجلس قرار گیرد، می‌بایست اکثریت نمایندگان نیز با آن موافقت کنند. رنجبرزاده در پایان خاطرنشان کرد: در شرایط بحران کرونا و تعطیلی جلسات حضوری مجلس، تعداد زیادی از نمایندگان خواهان برگزاری جلسات علنی و ایجاد سازوکار‌هایی به این منظور بوده‌اند که احتمالا تصمیماتی در این زمینه اتخاذ شود.
 
واکنش دوباره سفیر چین به توئیت سخنگوی وزارت بهداشت

سفیر چین در تهران در واکنش به توئیت جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران عنوان کرد: دوستان باید به یکدیگر کمک کنند، ما با هم می‌جنگیم.«چانگ هوا» سفیر چین در ایران امروز (دوشنبه) در صفحه توئیترش و در واکنش به توئیت کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران نوشت: «‏دوستان باید به یکدیگر کمک کنند، ما با هم می‌جنگیم.» به گزارش فارس، جهانپور امروز در پی اظهاراتی که درباره آمار جان باختگان کرونا در چین عنوان کرده بود و واکنش سفیر چین در ایران را به همراه داشت در توئیتی نوشت: «.. و اما، دولت و ملت ⁧‫ایران‬⁩ قدردان دولت‌ها و ملت‌هایی است که بویژه در این همه گیری جهانی ⁧‫کرونا‬⁩ در کنارشان ایستادند و حافظه تاریخی ایرانیان البته این قسمت ماجرا را هم فراموش نخواهد کرد. حمایت‌های ⁧‫چین‬⁩ از ملت ایران در این روز‌های سخت، هکذا فراموش ناشدنی است. بیگانگان ذوق زده نشوند.» جهانپور یکشنبه در توئیتی نوشته بود: «مباحث علمی را هیچگاه نه می‌توان و نه باید با سیاست آمیخت.همه محافل آکادمیک دنیا بر پایه اطلاعات اپیدمیولوژیک و گزارش محققان چین، حداقل آنفلوآنزای تیپ A. را از ویروس نوپدید کرونا وخیم‌تر قلمداد کردند، امروز یافته‌ها خلاف این را نشان می‌دهد، به یافته‌های خودی اطمینان بیشتری داریم.»این توئیت واکنش توئیتری «چانگ هوا» سفیر چین در تهران را به همراه داشت و در توئیتی نوشت: «وزارت بهداشت چین هر روز نشست خبری دارد. پیشنهاد می‌کنم برای حصول نتیجه، اخبار آن را با دقت بخوانید.»لازم به ذکر است کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت همچنین در گفتگو با خبرگزاری آناتولی گفته بود که چین با ارائه آمار و مدارکش نسبت به بیماری کووید-۱۹ شوخی تلخی با دنیا کرد و افزود: همه کشور‌های درگیر این بیماری به استناد مدارک چین تصور کردند بیماری شبیه و آسان‌تر از بیماری آنفلوآنزاست.در پی این اظهارات نیز سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران یکشنبه شب در توئیتی نوشت: «دولت و ملت چین پیشگام مبارزه با ویروس کرونا و اعطای کمک‌های سخاوتمندانه به سایر کشور‌ها در اقصی نقاط جهان هستند. شجاعت، تعهد و حرفه‌ای‌گری چین در مهار کرونا شایسته تبریک است. ایران همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده است.»
 
نقوی حسینی: جلسه علنی مجلس کانون تجمع ویروس کروناست

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی برگزاری جلسات علنی مجلس در وضعیت شیوع کرونا را کاری خطرناک و خلاف همه موازین بهداشتی و درمانی دانست و گفت: چرا کرونا و راه مقابله با آن جدی گرفته نمی‌شود؟ سید حسین نقوی حسینی، با اشاره به برگزاری جلسات علنی مجلس در روز‌های سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری گفت: من از جمله نمایندگانی هستم که در دوازده سال دوره نمایندگی‌ام کمترین غیبت را داشته و بدون تاخیر در جلسات حضور داشتم، اما برگزاری جلسات در شرایط شیوع ویروس کرونا را خطرناک می‌دانم و تعجب می‌کنم که چرا کرونا و راه مقابله با آن را جدی گرفته نمی‌شود؟وی افزود: الان باید کشور قرنطینه کامل شود نه اینکه مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد قانون‌گذار کشور که باید بر روی اجرای دستورات بهداشتی همچون پرهیز از تشکیل اجتماعات، میتینگ‌ها و جلسات تاکید داشته باشد، خود اقدام به برگزاری جلسه‌ای با دعوت از ۲۹۰ نماینده از استان‌های مختلف کند. نمایندگانی که هر کدام با مردم برخورد داشته و بعد از جلسات مجلس هم برخورد خواهد داشت. نماینده ورامین با بیان اینکه «جلسه علنی مجلس کانون تجمع ویروس کرونا است» گفت: در شرایطی که موارد بسیاری از ابتلا به ویروس کرونا شناسایی شده که هیچ علامتی نداشتند، هیات رییسه می‌خواهد ۲۹۰ نماینده را در یک محل جمع کند. فقط همین تعداد هم نیست با تشکیل جلسات مجلس باید ۲۰۰۰ نفر اعم از نیروی حفاظت، کارشناسان، مدیران و کارمندان در ساختمان جمع شوند. به نظر می‌رسد این جلسه تحت تأثیر برخورد‌های پوپولیستی در رسانه‌ها برگزار می‌شود، مبنی بر اینکه چرا جلسات مجلس تشکیل نمی‌شود.وی ادامه داد: از طرف دیگر صندلی‌های مجلس ثابت و با فاصله کم است و نمایندگان مجبورند با فاصله کم کنار همدیگر بنشیند این یعنی تشکیل جلسات مجلس کاری خطرناک و خلاف همه مقررات بهداشتی و درمانی و دستورالعمل‌ها برای کنترل و ویروس کرونا است و نمی‌دانم چرا هیات رییسه چنین تصمیم غلطی را گرفته است. نقوی حسینی خاطرنشان کرد: سوال این است آیا زیرساخت‌های فضای مجازی کشور اجازه نمی‌دهد جلسات مجلس شورای اسلامی به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شود؟ اگر چنین امکانی وجود ندارد باید در وزارت ارتباطات و شورای عالی فضای مجازی را گل گرفت. آن هم در شرایطی که کلاس‌های درس در کشور‌های همسایه به راحتی به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شده و قوه مقننه چنین امکانی ندارد.
 
رسیدگی فوری به پرونده‌های قدیمی در دادگستری تهران

رئیس کل دادگستری استان تهران از رسیدگی فوری به پرونده‌های قدیمی در دادگستری تهران و کاهش ۷۷۰۰ موردی پرونده‌های معوقه قضایی خبر داد. به گزارش روابط عمومی و ارتباطات دادگستری کل استان تهران، محمدجواد حشمتی با اشاره به برنامه‌های تحولی جاری در رسیدگی به پرونده‎‌های قضایی از کاهش میزان ۷۷۰۰ موردی پرونده‎‌های معوقه خبر داد و اظهار کرد: یکی از علل مراجعات مکرّر به دستگاه قضا و مسئولان قوه قضاییه، درخواست برای رسیدگی به پرونده ‎های معوقه و پرشاکی است که با تلاش و کار جهادی همکاران و همچنین استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود شاهد دستیابی به نتایج مطلوب می‌باشیم. وی رسیدگی به پرونده‌های قدیمی و پر شاکی را از اولویت‌های اجرایی دادگستری کل استان تهران برشمرد. رئیس کل دادگستری استان تهران افزود: با وجود شرایط بحرانی ناشی از شیوع بیماری کرونا، حکم پرونده تعاونی مسکن کارگران منطقه برق تهران با دوازده هزار شاکی که از یازده سال پیش در جریان بوده، از جمله این موارد است. در این زمینه رئیس دستگاه قضا از تلاش‌های دادگستری کل استان تهران، برای رسیدگی فوری و به نتیجه رساندن پرونده ‎های پرشاکی با وجود شرایط خاص کشور نیز تقدیر کرد. بر اساس این گزارش، اولین جلسه رسیدگی به پرونده شرکت عظیم خودرو به صورت علنی در شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی کاشانکی بیستم اسفند ماه برگزار شده است.
 
نامه انتقادی سردار غیب‌پرور به رئیس صداوسیما
 
رئیس سابق سازمان بسیج مستضعفین در نامه‌ای انتقادی به رئیس سازمان صداوسیما، تاکید کرد: به نیرو‌های مؤمن و انقلابی میدان دهید و مجاهدانه جلوی خط ضد انقلاب و نفوذی بایستید. سردار غلامحسین غیب پرور رئیس سابق سازمان بسیج مستضعفین و جانشین قرارگاه امنیتی امام علی (ع) در نامه‌ای انتقادی به عبدالعلی علی عسگری رئیس سازمان صداوسیما با اشاره به حواشی اخیر ایجاد شده در برنامه‌های رسانه ملی، تاکید کرد: به نیرو‌های مؤمن و انقلابی میدان دهید و مجاهدانه جلوی خط ضد انقلاب و نفوذی بایستید.
 
متن این نامه به شرح زیر است؛

برادر ارجمند جناب آقای علی عسگری

سلام علیکم
با آرزوی توفیقات بیشتر برای جنابعالی و مجموعه رسانه ملی نکاتی به نظر رسید که مشفقانه با شما در میان می‌گذارم. بیش از یک سال است که در کنار کار‌های خوب رسانه ملی، مواردی مشاهده می‌شود که قابل هضم و پذیرش برای نیرو‌های انقلاب نیست، در ادبیات امام و خلف صالحش (امام خامنه‌ای عزیز) قرار بود رسانه ملی به دانشگاه انسان‌ساز و مؤثرترین مرکز نشر معارف و ارزش‌های انقلاب اسلامی تبدیل شود. بلکه نقطه ثقل و گرانیگاه فرهنگی کشور در صداوسیما باشد. همگان از مشرب رسانه رفع عطش کنند و در دایره فرهنگ و تربیت حرف اول را صداوسیما بشنویم قرار بود شما الگو باشید نه تنها برای ایرانیان بلکه برای مردمان منطقه و جهان، قرار بود رسانه ملی روح و روان انسان‌ها را مدیریت کند.
آقای علی عسگری خود قضاوت کنید وضعیت فعلی رسانه چیست و کجاست؟ آیا شما در طراز انقلاب اسلامی تلاش می‌کنید؟ در سریال‌ها چه اتفاقات تربیتی و ارزشی را می‌توانید ارائه دهید؟ معرف جامعه ایران اسلامی کدام سریال است؟ یکی را آدرس دهید. به بوی باران دلخوش کنیم که در آن قتل پشت قتل را نمایش دادید و بقیه قضایا در این مجموعه یا به سریال کاملاً ضد اخلاقی پایتخت؟ یا به سریالی که قرص می‌خورند و اموال مردم را غارت می‌کنند؟ که حتی یک پیام فرهنگی را در آن نمی‌توان دید یا به سریال‌هایی که لودگی را سرمشق قرار داده و زندگی‌های لوکس را ترویج می‌کنند؟
در شرایط سخت اقتصادی آیا تبلیغ اشرافی‌گری رواست؟ چقدر مردمانی که خانه‌های شیک و لوازم زندگی لوکس را می‌بیند و حسرت می‌خورند که بخشی از نقش‌آفرینان این فیلم‌ها معمولاً کسانی هستند که دل در گرو کشور و انقلاب ندارند.
آقای علی عسگری: این تذهبون
آیا مسئولین رسانه ملی می‌دانند یا در غفلتند؟ یا خدای نکرده بگوییم جریان نفوذ اتفاق افتاده است؟
جناب آقای عسگری نوشتن این جمله تلخ است، خدا می‌داند تلخ است، ولی به نظرم می‌آید کلاف کار از دست شما خارج شده است.
چگونه است در برنامه زنده بازیگری نه چندان مطرح می‌آید و همه چیز را زیر سؤال برده و به گونه‌ای که شما مجبور می‌شوید آنتن را قطع کنید (فرمول یک و سخنان نسنجیده امیرحسین رستمی)، چرا دقت نیست؟ همان شب با مدیر شبکه یک آقای زین‌العابدین تلفنی صحبت کردم، ولی دیگر فایده‌ای نداشت.
از سوی دیگر بعضی از مدیران مؤمن و انقلابی را زیر سؤال می‌برید (تهران ۲۰) به گونه‌ای که این چهره‌های خدوم را وادار به واکنش می‌نمایید. مگر در این نظام چند نفر مدیر انقلابی مانند مهندس فتاح یا سردار جلالی داریم؟
برادر ارجمند برای خدا یا اصلاح کنید یا واگذار نمایید. این انقلاب به برکت خون شهیدان پیروز شد و به ثمر نشست که خط مبارک و سرخ آنان هنوز تداوم دارد که شهید سرافراز قاسم سلیمانی از آن جمله است. شما امانتدارید، بگذارید تاریخ راجع به شما خوب قضاوت کند. به نیرو‌های مؤمن و انقلابی میدان دهید، مجاهدانه جلوی خط ضد انقلاب و نفوذی بایستید و به نصرت الهی مطمئن باشید از اینکه این قلم قدری تند و تلخ بود بر این برادرتان خرده نگیرید که جز عمل به وظیفه شرعی چیزی در ذهن و قلبم نبوده و نیست.
برادر شما غلامحسین غیب پرور
 
عملکرد ویروس کرونا در ایران به روایت آشنا

مشاور فرهنگی و رسانه‌ای رئیس جمهور در صفحه توئیتر خود با اشاره به میزان ابتلا و فوت مبتلایان به کرونا نوشت: در حال مهار سرعت گسترش کرونا هستیم نه مهار بیماری! پس هیچ چیز عادی نیست. حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی و رسانه‌ای رئیس‌جمهور در صفحه توئیتر خود با هشتگ کرونا، نوشت: «عملکرد ویروس کرونا در ایران امروز مطابق آمار رسمی به شرح زیر است؛ تقریبا در هر یک ساعت: ۱۰۰ نفر را مبتلا می‌کند. ۶ نفر را می‌کشد. مهار کرونا هم مثل مهار تورم است ما در حال مهار سرعت گسترش کرونا هستیم نه مهار بیماری! پس هیچ چیز عادی نیست.»
 
پنجمین گروه از بحرینی‌ها ایران را ترک کردند

گروه دیگری از اتباع بحرین امروز ایران را ترک کردند. به گزارش جی دی ان آن لاین، یک گروه دیگری از بحرینی‌ها امروز با یک پرواز ایران را ترک کردند و به کشورشان بازگشتند. این گروه از شهروندان پنجمین گروه از بحرینی‌ها بودند که ایران را ترک کردند و به بحرین بازگشتند.
 
مجلس یازدهم از ابتدا تا حدی علیل به دنیا آمده است!!

عباس عبدی، در گفتگویی با ایلنا به نکاتی پرداخت: مجلس یازدهم هرچند یکپارچه در اختیار جریان راست قرار دارد، این جریان به صورت یک طیف با گروه‌های مختلف خواهد بود، پیش‌بینی شما از مواجهه طیف‌های متعدد این جریان اعم از قالیبافی‌ها، راست‌های سنتی، جبهه پایداری و احمدی‌نژادی‌ها با یکدیگر به ویژه در مساله ریاست مجلس چگونه است و آن‌ها به چند فراکسیون تقسیم خواهند شد؟ همچنین در مورد نحوه مواجهه این جریان با دولت روحانی آیا مواجهه‌ای تعاملی خواهد بود یا تقابلی؟ فکر نمی‌کنم طیف‌بندی‌ها یا فراکسیون‌های جناح اصولگرا در شرایط کنونی اهمیت زیادی داشته باشد، چراکه این مجلس با این رای اندک و فضای محدود امیدی که به آن وجود دارد از ابتدا ناتوان و ناکارآمد و تا حدی علیل به دنیا آمده است، لذا اینکه مجلس به خودی خود بتواند کاری صورت دهد یا بخواهیم خیلی به جزئیات آن فکر کنیم تاثیر چندانی در وقایع ندارد. اما به طور کلی می‌توان یک نکته را بیان کرد و آن اینکه جناح راست هرچه بیشتر عناصر قدرت را در دست می‌گیرد به طور طبیعی در درون این جریان شکاف بیشتری ایجاد می‌شود، این شکاف درونی آن‌ها را تجزیه می‌کند و با توجه به اینکه نمی‌توانند از بیرون کسی را وارد این جریان کنند، در نتیجه کل بنیان‌های سرمایه اجتماعی آن‌ها با گذشت زمان کمتر و کمتر می‌شود.
 
اعلام جرم علیه یک نماینده به دلیل اظهارنظر خلاف واقع درباره هواپیمای اوکراینی

رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح خبر داد که علیه حسن نوروزی، نماینده مجلس، در مراجع قضایی ذی صلاح تحت عنوان نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی اعلام جرم شده است و پیگیری لازم به عمل خواهد آمد. سازمان قضایی نیرو‌های مسلح اعلام کرد:در پی مصاحبه حسن نوروزی نماینده مجلس شورای اسلامی با روزنامه همدلی در هفدهم فروردین ماه و بیان اظهاراتی عجیب و غیرمستند و خلاف واقع از سوی ایشان از جمله «در پرونده شلیک به هواپیمای اوکراینی مواخذه و بازداشتی وجود نخواهد داشت و کسی بازداشت نشده است...»، رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح توضیحاتی ارائه کرد. حجت الاسلام بهرامی با اشاره به اینکه مفاد مصاحبه خبری صورت گرفته بر خلاف حقیقت و مستندات موجود است، اظهار کرد: در پرونده قضایی تشکیل شده تحقیقات گسترده‌ای به عمل آمده و از مسئولان و افراد دخیل در موضوع نیز تحقیق شده و تاکنون افرادی به عنوان متهم احضار و یک نفر کماکان در بازداشت بسر می‌برد. وی افزود: این مصاحبه، برداشت شخصی ایشان و بدون اطلاع از کم و کیف قضیه بوده است و این گونه اظهارات علاوه بر اخلال در تحقیقات قضایی، موجبات تشویش اذهان عمومی را فراهم می‌نماید. رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح تصریح کرد: از این روی، علیه نامبرده در مراجع قضایی ذی صلاح تحت عنوان نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی اعلام جرم شده است و پیگیری لازم به عمل خواهد آمد.


دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: