کد خبر: ۱۳۸۱۱۲
تاریخ انتشار: ۲۰:۰۶ - ۲۴ فروردين ۱۳۹۹
بسته ویژه خبری؛
رصد‌خانه خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: کاهش ۳۵۰۰ تومانی تعرفه صادرات گوشت مرغ / در زمینه حمله بیولوژیک بودن کرونا مطالعات دقیقی صورت دهند / انتقاد هاشمی طبا از کسانی که چوب لای چرخ دولت می‌گذارند و ... رصد‌خانه امروز را تشکیل می‌دهند.
 ایزدی: رهبر انقلاب بهترین کارشناس مسائل آمریکاست / آنها که با حدود ۱۰ هزار رای به دروازه بهارستان رسیدند / احضار تعدادی از کارگران هپکو به دادگاه / واکنش عباس عبدی به اعتراضات درباره حقوق کارگران
 تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه ؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه را می‌بینید.
 
اختصاص ۲۰ درصد حقوق ماهانه فرماندهان سپاه به آسیب‌دیدگان کرونا

سردار رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه از تصمیم فرماندهان سپاه برای اختصاص ۲۰ درصد از حقوق ماهیانه خود به افرادی که به دلیل شیوع بیماری کرونا شغل خود را از دست داده اند، خبر داد و گفت: فرماندهان در ستاد فرماندهی کل، حوزه مرکزی تا سپاه‌های استانی در این نهضت مومنانه مشارکت کرده اند و به فضل الهی تا پایان بحران کرونا با اختصاص ۲۰ درصد از حقوق ماهیانه خود بخشی از نیاز‌های این دسته از هموطنانی که تحت تأثیر بیماری کرونا شغل خود را از دست داده اند، را تامین خواهند کرد. سردار شریف افزود: آحاد کارکنان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز آمادگی خود برای تخصیص بخشی از حقوق ماهیانه خود برای مشارکت در رزمایش کمک مومنانه را اعلام کرده‌اند که با هماهنگی کارگزینی رده مربوطه مورد اقدام قرار خواهد گرفت.

کاهش ۳۵۰۰ تومانی تعرفه صادرات گوشت مرغ

معاون وزیر جهاد کشاورزی از کاهش ۳۵۰۰ تومانی تعرفه صادرات گوشت مرغ برای تعادل بخشی عرضه و تقاضا خبر داد و گفت: کانال واردات و صادرات باید همیشه باز باشد تا تعادل بخشی در کشور رخ دهد. مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با کاهش قیمت مرغ در کشور اظهار کرد: قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان برای مصرف کننده است اما قیمتی که امروز شاهد آن هستیم حدود ۲ هزار تومان افت کرده است. وی افزود: در حال حاضر در برخی از فروشگاه‌ها، مرغ ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان عرضه می‌شود که در روزهای مختلف هفته متفاوت بوده و در روزهای پنج‌شنبه کمی افزایش می‌یابد اما به طور میانگین حدود ۲ هزار تومان افت قیمت در فروش گوشت مرغ داریم.

دلار در صرافی بانکی تکان نخورد؛ در بازار آزاد گران شد

در معاملات امروز بازار ارز، هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی های بانکی و مجاز سطح کشور، به نرخ 15500 تومان از مردم خریداری و به قیمت 15600 تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شد که نسبت به روز قبل، بدون تغییر می باشد. همچنین هر اسکناس یورو در این صرافی ها، به نرخ 16900 تومان از مردم خریداری و به قیمت 17000 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد که نسبت به روز قبل، تغییری نداشت. اما بر اساس اطلاعت دریافتی از معاملات حاشیه بازار، هر اسکناس دلار آمریکا به رقم 16230 تومان رسیده است که نسبت به روز قبل، افزایش داشته است. یورو نیز در بازار آزاد، هم اکنون به نرخ 17740 تومان معامله می شود.

سکه گران شد

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در معاملات امروز با رشد ۸۰ هزار تومانی قیمت نسبت به روز معاملاتی گذشته به بهای ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ارزش‌گذاری شد. به دلیل تعطیلی واحدهای صنف طلا و جواهر، قیمت اعلام شده برای طلا و انواع سکه در این روزها بر اساس محاسبه نرخ دلار و قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی انجام می شود. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز امروز ۶ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان قیمت گذاری شد. همچنین نیم سکه نیز سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۹۸۰ هزار تومان تعیین قیمت شد. هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۶۴۳ هزار تومان و هر مثقال طلا نیز ۲ میلیون و ۷۸۶ هزار تومان ارزش‌گذاری شد.

 سود وام یک میلیونی یارانه‌بگیران چقدر است؟

وام یک میلیونی احتمالا همراه با یارانه اردیبهشت به حساب متقاضیان واریز می شود و در هر ماه از محل یارانه‌ ای که دریافت می کنند، قسط آن طی ۲۴ ماه کم خواهد شد.

اما در این بین برخی به اشتباه تصور می‌کنند که قسط این تسهیلات بالا بوده و با توجه به سود ۱۲ درصدی که برای آن در نظر گرفته شده است، در هر ماه بخش زیادی از یارانه آنها صرف پرداخت قسط خواهد شد و در مجموع  برایشان به صرفه نیست. این در حالی است که محاسبه سود و بازپرداخت وام یک میلیونی نشان می‌دهد که دریافت یک میلیون تومان با سود ۱۲ درصد و بازپرداخت ۲۴ ماه؛ در مجموع حدود ۱۲۹ هزار تومان سود  دارد و باید برای دریافت یک میلیونی؛ تا یک میلیون و ۱۲۹ هزار و ۷۶۳ تومان برگردانده شود.

دریافت کنندگان وام یک میلیونی در هر ماه حدود ۴۷ هزار تومان قسط پرداخت می‌کنند که از محل یارانه واریزی و البته کمک معیشتی آنها به طور خودکار کسر می شود. به نقل از ایسنا؛ در حال حاضر حدود ۷۸ میلیون نفر در هر ماه یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دریافت می کنند و در کنار آن حدود ۶۰ میلیون نفر از این جمع، کمک معیشتی به تناسب اعضای خانوار دریافت می کنند؛ به طوری که برای خانوارهای تک‌نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان واریز انجام می‌شود.

انتقاد یک نماینده از جایگزین کردن تیبا به جای پراید

عبدالله رضیان عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره توقف خط تولید پراید در اردیبهشت ماه و جایگزین شدن تیبا و ساینا به جای آن، گفت: اگرچه در سال‌های اخیر، توقف خط تولید پراید یکی از تاکیدات اصلی کارشناسان صنعت خودرو بود اما این توصیه ها در شرایط عادی انجام می‌گرفت، از آنجا که در حال حاضر واردات خودرو ممنوع شده توقف تولید آن با اما و اگرهای بسیاری همراه خواهد بود. وی ضمن تاکید بر اینکه توقف خط تولید پراید در شرایط فعلی و با توجه به کاهش قدرت خرید مردم می تواند تاثیرات نامناسبی بر اقشار آسیب پذیر داشته باشد، معتقد است اجرایی کردن این تصمیم می تواند موجب کمبود خودرو در بازار و افزایش قیمت شود. 

وی افزود: از آنجایی که قیمت تیبا و ساینا از پراید گرانتر است، تولید این خودروها صرفه اقتصادی بیشتری برای خودروسازان دارد، در واقع ممکن است منافع خودروسازان در جایگزین کردن تیبا و ساینا به جای پراید باشد. این نماینده مردم در مجلس دهم جایگزین کردن ساینا و تیبا به جای پراید را خالی کردن جیب مردم در شرایط کنونی دانست و اظهار کرد: علیرغم اینکه کیفیت تیبا و ساینا تفاوت چندانی با پراید ندارد، اما قیمت آنها بیشتر است و این امر می تواند با توجه به کاهش توان مالی مردم، اقشار آسیب پذیر را از خرید خودروهای ارزان قیمت نیز محروم کند، از سوی دیگر احتمال نابسامانی بیشتر بازار خودرو دور از انتظار نخواهد بود. /خانه ملت 

کواکبیان: فریاد کاربران به خاطر سرعت اینترنت بلند است

مصطفى کواکبیان، نماینده مردم تهران، رى، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس در مجلس شوراى اسلامى و دبیرکل حزب مردم سالارى توئیت کرد: فریاد کاربران فضای مجازی بر سر وزارت ارتباطات به خاطر کندی اینترنت بلند است؛ چرا صداوسیما با استفاده از باند‌های فرکانسی۷۰۰ و ۸۰۰ تحت اختیارش به این وزارتخانه کمکی نکرده و پاسخگو نیست؟! رییس فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس خاطرنشان کرد: امیدوارم رئیس جمهور و رئیس شورای عالی فضای مجازی با پادرمیانی در این روز‌های کرونایی مشکل را حل نمایند.

کفاشیان: سر فیفا کلاه گذاشتیم و دروغ گفتیم!

رییس پیشین فدراسیون فوتبال با تاکید بر این که در اصلاح اساس‌نامه فدراسیون باید ماهیت این فدراسیون به درستی نگاشته شود، افزود: به نظرم هر چیزی که هستیم را باید در اساس نامه جدید قید کنیم. مسوولان در اساس‌نامه جدید بنویسند که فدراسیون نهاد عمومی و غیردولتی است. اگر فیفا این موضوع را قبول کرد که مشکلی ندارد، اما اگر قبول نکرد، به دروغ به فیفا نگوییم که نهاد مستقل و غیردولتی است. کفاشیان با اشاره به ماجرای اصلاح اساس‌نامه این فدراسیون در سال ۸۶ توسط هیات رییسه انتقالی خاطرنشان کرد: ما در گذشته فیفا را گول زدیم. وقتی در سال ۸۶ اساس‌نامه توسط گروه ۶ نفره از نمایندگان دولت و فیفا تصویب شد، آقای کیومرث هاشمی، عضو پیشین هیات رییسه فدراسیون در پیش گفتار اساس‌نامه نوشت که این نهاد مستقل و غیردولتی است. این موضوع صحت ندارد. ما سر فیفا کلاه گذاشتیم و دروغ گفتیم. او ادامه داد: نباید دروغ می‌گفتیم. الان باید بگوییم که نهاد عمومی غیردولتی هستیم. اگر قبول نکردند، قانون را به مجلس ببریم که مدیران بعدی به مشکل نخورند. هر وقت تکان خوردیم، چوب را سر ما کوبیدند که فدراسیون فوتبال نهاد عمومی و غیردولتی هستیم.

وقتی یک ناقل کرونا، دو روستا را آلوده کرد

فرماندار رامشیر آخرین وضعیت دو روستای این شهرستان در پی گسترش ویروس کرونا را تشریح کرد. مجید حسینی‌نژاد، با اشاره به وضعیت شهرستان رامشیر از نظر شیوع کروناویروس، اظهار کرد: طبق گزارش‌های دانشگاه علوم پزشکی اهواز در طول مدت شیوع کرونا در خوزستان، رامشیر از نظر شیوع در رتبه‌های آخر قرار داشت و این منطقه تقریبا پاک بود. وی افزود: متاسفانه در فروردین‌ماه در پی حضور یک فرد ناقل ویروس کرونا از اهواز در یکی از روستا‌های رامشیر و برپایی چادر و حضور چندین نفر در این چادر، موجب شد که دو روستای رامشیر به این ویروس آلوده شوند. فرماندار رامشیر با بیان اینکه در حال تلاش هستیم تا بیماری به روستا‌های دیگر سرایت نکند، گفت: در حال حاضر در حال مدیریت موضوع هستیم و امیدواریم به زودی به مرحله مهار طغیان برسیم. حسینی‌نژاد تصریح کرد: در پی این وضعیت، کنترل‌ها افزایش یافته و محدودیت در فعالیت اصناف و ورود و خروج دو روستای مطبگ و رمیله انجام شده است. فرماندار رامشیر در خصوص تعطیلی این شهرستان در دو روز گذشته برای جلوگیری از گسترش شیوع ویروس، تصریح کرد: در شهرستان مشکلی نداریم، اما در خصوص استمرار تعطیلی باید ببینیم استاندار خوزستان چه تصمیمی اتخاذ می‌کند.

محکومیت «نجفی» نقض شد

حمید رضا گودرزی وکیل مدافع محمد علی نجفی شهردار سابق تهران گفت: شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور رای محکومیت موکلم را نقض کرده است. وی افزود: دیوان عالی هم اکنون پرونده را به شعبه هم عرض ارسال کرده است. این وکیل دادگستری گفت: دیوان عالی پرونده را به دادگاه کیفری استان و بعد به شعبه جدیدی ارجاع می‌دهد و پس از آن جلسه دادرسی تشکیل و رای را صادر خواهند کرد اگر رای صادره بر مبنای نظر دیوان عالی و مناسب باشد، ما به آن اعتراض نمی‌کنیم، اما اگر شعبه جدید هم اصرار به قتل عمد کند، مجدداً پرونده به دیوان عالی برمی‌گردد. گودرزی گفت: زمانی که دیوان عالی رای را نقض می‌کند و پرونده را به شعبه هم عرض می‌فرستد یعنی از نظر ماهیتی رای صادره را قبول ندارد این در حالیست که شعبه ۹ دادگاه، قتل عمد را تایید کرده بود، اما اکنون معنایش این است که شبه عمد بوده است. گودرزی گفت: در این صورت مجازات سبک، پرداخت دیه و حبس یک تا سه سال در نظر گرفته می‌شود که در صورت رضایت شاکی نسبت به آن هم تخفیفات لازم اعمال خواهد شد. وی افزود: رای هنوز ابلاغ نشده و ممکن است تغییرات دیگری هم در آن باشد و ظرف چند روز آینده نسبت به آن اطلاع رسانی کامل خواهد شد.

تاکسیرانی: ۱۳ راننده تاکسی در تهران بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران در صفحه توئیتر خود نوشت: ۳۰۲ راننده به کرونا مبتلا شدند که از این تعداد ۱۳ راننده جان باختند. به گزارش روز یکشنبه مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، علیرضا قنادان توئیت کرد: ۸۰ درصد ابتلا در اسفندماه ۱۳۹۸ بوده و با کاهش تردد در شهر نرخ بیماری به شدت کاهش یافته است. وی، تعداد کل مبتلایان را ۳۰۲ نفر، بهبود یافتگان ۵۳ نفر، در حال بهبودی و قرنطینه خانگی ۱۹۸ نفر، بستری در بیمارستان ۳۸ نفر و فوت شده را ۱۳ نفر اعلام کرد. قنادان در ادامه توییت نوشت: در هفته جاری برای همه تاکسیرانان بیمار و بهبود یافته که در طرح پایش سلامت تاکسیرانی تهران شناسایی می‌شوند و همچنین خانواده عزیزانی که از کنار ما پرکشیده‌اند علاوه بر ارایه خدمات مشاوره روانشناسی، بسته کالای حمایتی از سوی شهرداری تهران ارسال خواهد شد.
 
کانادا دانلود جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی را به‌تعویق انداخت

کانادا دانلود جعبه‌های سیاه پرواز ۷۵۲ هواپیمای اوکراینی سانحه‌دیده در ایران را تا زمانی نامعلوم به‌تعویق انداخت. به گفته رئیس تیم تحقیقاتی ایران، از نمایندگان ۸ کشور برای سفر به آزمایشگاهی در اروپا به منظور آغاز این فرایند دعوت شده است، اما این کشور‌ها به دلیل شیوع کرونا خواسته اند این برنامه به زمان دیگری موکول شود. / ایرنا

والدین پیش ثبت نام مدارس غیردولتی را انجام دهند

مجتبی زینی‌وند رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی:با توجه به وضعیت بیماری کرونا در کشور و این که مشخص نیست تا مهرماه چه اتفاقاتی رخ می‌دهد توصیه می‌شود خانواده‌ها پیس ثبت نام‌ها را انجام دهند. والدین تاریخ چک‌های شهریه را که به مدرسه می‌دهند برای بعد از سی و یکم خرداد تنظیم کنند. شهریه آموزشی به خانواده‌ها برنمی‌گردد، اما اگر مدارس تا پایان خرداد همچنان تعطیل بمانند آنگاه کمیته‌ای ویژه در مورد نحوه بازگشت شهریه فوق برنامه‌های غیرآموزشی مثل هزینه اردو‌ها به خانواده‌ها (در صورتی که مدرسه‌ای در یافت کرده باشد) تصمیم گیری می‌کند. /ایسنا

دولت به معلولان وام معیشتی بلاعوض بدهد

علی همت محمودنژاد رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان گفت: با توجه به اینکه تعداد زیادی از معلولان به دلیل شیوع کرونا شغل خود را از دست داده اند، به همین دلیل وام معیشتی دولت برای این افراد بلاعوض پرداخت شود. با توجه به آمار مرگ و میر معلولان به دلیل شیوع کرونا، خواهان تخصیص بودجه‌ای برای ارائه خدمات بهداشتی و مراقبتی به معلولان هستیم. /مهر

۴۰۰ راننده تاکسی به کرونا مبتلا هستند

مرتضی ضامنی، مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشورگفت: بر اساس آمار‌های به دست آمده تا امروز نزدیک به ۴۰۰ نفر از رانندگان تاکسی در کشور به ویروس کرونا مبتلا شدند که از این تعداد متأسفانه ۲۲ نفر جان خود را از دست دادند. از تعداد ۲۲ راننده تاکسی جان باخته، ۱۳ تن از رانندگان تاکسی تهران و ۹ تن دیگر برای دیگر استان‌های کشور بودند. /باشگاه خبرنگاران

نوه‌های آیت‌الله خامنه‌ای کجا ایشان را همراهی می‌کنند؟

حجت‌الاسلام محمدحسن رحیمیان تولیت مسجد مقدس جمکران در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR:یکی از دوستان دفتر نقل می‌کرد که حضرت آقا هر زمانی که مثلاً احساس خستگی و ملالت می‌کنند یکی از این سه کار را انجام می‌دهند: به زیارت امام رضا علیه‌السّلام می‌روند، به مسجد جمکران می‌روند و دیگری دیدار با خانواده‌های شهدا است. آقا معمولاً هر بار که به مسجد می‌آیند چند نفر از اعضای خانواده‌شان و چند نفر از نوه‌هایشان را به همراه خود می‌آورند که من همیشه این را به‌عنوان یک درس برای دیگران عرض می‌کنم که ما باید بچه‌هایمان را از همان سن کودکی همراه خودمان وصل بکنیم و به مسجد و عبادت پیوند بدهیم.

آنها که با حدود ۱۰ هزار رای به دروازه بهارستان رسیدند

مجلس یازدهم هنوز روی کار نیامده، اما ذهن مقایسه‌گر دائما در حال بالا پایین کردن ویژگی‌های آن نسبت به مجالس ادوار گذشته یا حداقل مجلس دهم است؛ اولین چیزی هم که مثل یک چراغ قرمز جلب توجه می‌کند تعداد آراء پایین برخی نمایندگان این پارلمان است.  در برخی از شهر‌ها منتخبین آرایی کمتر از ۱۵ هزار رای را در سبد خود ریخته‌اند و این رقم حتی به زیر ۱۰ هزار رای نیز می‌رسد. نماینده محلات که در مجلس دهم حدود ۱۱ هزار و ۴۷۰ رای را از آن خود کرده بود، اما در این دوره با ۱۰۰۰ رای کمتر توانست مجوز نمایندگی را به دست بیاورد. در مثالی دیگر نماینده شادگان در مجلس دهم نزدیک به ۳۵ هزار رای به دست آورد، اما در این دوره او تنها ۱۲ هزار رای به دست آورد. برخی کاندیدا‌ها نیز که عاقبت حضورشان در کارزار انتخاباتی به مرحله دوم کشیده شد گا‌ها با ۵ هزار رأی به مرحله دوم رفته‌اند. / خبرآنلاین
 
انتقاد هاشمی طبا از کسانی که چوب لای چرخ دولت می‌گذارند
 
مصطفی‌هاشمی طبا در روزنامه شهروند نوشت:درباره شیوع ویروس کرونا حقیقت این است که ما همه چیز را در آینه دولت می‌بینیم و انتظار داریم تمام کار‌ها را ‏دولت به سرانجام برساند. دولت هم در ایران همواره سعی می‌کند مسائل و مشکلات خود را به‌طور ‏شفاف بیان نکند. به این ترتیب با دولتی مواجه هستیم که تصمیمات خود را ‏هم با ترس و لرز اتخاذ می‌کند. ‏برای مثال، در همین تعطیلات عید دولت می‌توانست اعلام کند به کسانی که قصد رفتن به ‏مسافرت دارند، بنزین آزاد ارایه نخواهد کرد. متاسفانه با شیوع کرونا در کشور همه حالتی از شوک ‏داشتند و دولت هم کمربندهایش را محکم نبست. دولت باید از همان ابتدا وضع کشور و وجود تحریم‌‏ها را شفاف با مردم در میان می‌گذاشت. اینکه بخواهیم قضایا را عادی جلوه دهیم درست نیست. اگر به ‏استقبال مشکلات نرویم مشکلات بیشتر و به بحران تبدیل می‌شود. ‏البته نباید از این مسأله هم گذشت که دولت تنها است و برخی از نهاد‌ها هستند که چوب لای چرخ ‏دولت می‌گذارند و برخی هم انتظارات و توقعاتی را بیان می‌کنند که دور از دسترس است. برای مثال ‏پس از تعطیلات نوروز در مجلس صحبت از طرح تعطیلی کشور شد که واقع‌بینانه نبود. نمی‌شود ‏مملکت را تعطیل کرد. این وضع بحرانی نیاز به بررسی دقیق دارد و باید با برنامه‌ریزی عمل ‏کرد. اما اینکه بخواهیم کارخانه‌های کشور را تعطیل کنیم امکان‌پذیر نیست. مگر می‌شود دولت تنها ‏پول پرداخت کند و صنعت کشور تعطیل باشد؟باید بپذیریم که با وجود تحریم‌ها و شیوع کرونا درسال جدید با مشکلات زیادی مواجه خواهیم‌بود. ما ‏زمانی درگیر جنگ بودیم و سعی کردیم متناسب با آن تصمیم‌گیری کنیم. الان هم با توجه به اینکه ‏شیوع ویروس کرونا با تحریم‌ها همزمان شده باید مثل آن دوره فکر کنیم؛ باید در هر شرایطی طراحی‌‏های لازم را برای گذر از بحران‌ها داشته باشیم‎.
 
وام یک میلیونی با بهره ۱۲ درصد توجیه منطقی ندارد
 
منتخب مردم تبریز در مجلس یازدهم گفت: وام یک میلیونی تخصیص یافته برای کمک به مردم در شرایط کنونی دردی را از کسی دوا نمی‌کند و اعطای این وام با بهره ۱۲ درصد هیچ توجیه منطقی ندارد.محمدرضا میر تاج الدینی با اشاره به شرایط خاص پیش آمده برای اقتصاد کشور در شرایط کنونی گفت: دولت باید از بنگاه‌های اقتصادی کوچک در شرایط فعلی که بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا در کشور می‌بینند حمایت‌های جدی به عمل آورد.وی افزود: در کنار اعطای تسهیلات، دولت می‌تواند با در نظر گرفتن معافیت‌ها برای این بنگاه‌های کوچک همچون نگرفتن هزینه آب و برق و یا مدارا و همراهی در بحث دریافت مالیات از آن‌ها حمایت به عمل آورد.منتخب مردم تبریز در مجلس یازدهم با اشاره به در نظر گرفتن وام یک میلیونی به اقشار آسیب پذیر در شرایط فعلی اظهار داشت: وام یک میلیونی آن هم در این شرایط اقتصادی دردی را از کسی دوا نمی‌کند و اخذ بهره ۱۲ درصدی از این وام هیچ توجیه منطقی ندارد.
 
در زمینه حمله بیولوژیک بودن کرونا مطالعات دقیقی صورت دهند

منتخب تهران در مجلس یازدهم گفت: در کنار همه اقداماتی که برای کنترل و مهار کرونا در هر حال انجام است سازمان پدافند غیرعامل و پژوهشکده‌های مرتبط می‌توانند پرونده بیوتروریسم بودن کرونا را بررسی کنند.زهره الهیان گفت: یکی از موضوعاتی که اکنون مطرح است این است که شاید کرونا ویروس که اکنون در ایران و سایر کشور‌ها وجود دارد حاصل دستکاری‌های ژنتیکی از سوی کشور‌هایی مثل آمریکایی که دستی در گسترش سلاح‌های بیولوژیک دارند باشد و آن‌ها متهم اول این پرونده هستند.وی با اشاره به ابلاغ دستور مقام معظم رهبری به ستاد کل نیرو‌های مسلح و اشاره به بیوتروریسم بودن کروناویروس گفت: سازمان پدافند غیر عامل و سایر پژوهشکده‌ها باید در این زمینه مطالعات دقیق و وسیعی را انجام دهند تا در صورتی که بحثت دستکاری ویروس کرونا به عنوان یک سلاح بیولوژیک علیه ملت‌ها به ویژه ملت ایران اثبات شود باید پرونده مجزا تشکیل داده تا هم مسئولان متوجه ابعاد این فاجعه باشند و هم اینکه از طریق مجامع بین المللی و دستگاه دیپلماسی پیگیری جدی شود.
 
واکنش عباس عبدی به اعتراضات درباره حقوق کارگران

عباس عبدی گفت: آنچه اهمیت دارد این است که وضع عمومی اقتصاد خوب نیست. همه اقشار جامعه، برخی کمتر و برخی بیشتر، حس می‌کنند که فشار اقتصادی رو به افزایش است، ولی آنچه واقعیت دارد این است که تبعات اخراج کارگران به‌مراتب، بدتر از مناسب نبودن افزایش دستمزدهاست.عباس عبدی روزنامه نگار و رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران درباره تعیین حداقل دستمزد کارگران و نیز تعدیل نیرو‌های مطبوعات در هفته‌های اخیر گفت: مستقل از اینکه افزایش دستمزد چنددرصد است و آیا بیشتر از نرخ تورم بوده یا کمتر، واقعیتی که وجود دارد این است که دستمزد‌ها کفاف حداقل‌های زندگی را نمی‌تواند بدهد. بنابراین، کارگران حق دارند که خواستار افزایش بیشتری باشند. اما واقعیت مهمتر این است که کشور در دو سال گذشته رشد اقتصادی نداشته حتی رشد منفی داشته است و این، جای نگرانی دارد و فشار ناشی از آن، کمابیش به همه طبقات منتقل می‌شود.او در پاسخ به سوالات کانال تلگرامی «راهبرد» گفت: ضمن اینکه افزایش دستوری و قانونی هم اگر مبتنی بر واقعیات نباشد، درنهایت مشکلی را حل نمی‌کند. به این معنا که اگر هر دستوری و هر افزایشی که داده شود که با منطق دخل و خرج بنگاه‌ها نخواند، ممکن است اتفاقات دیگری از جمله اخراج و قرارداد صوری رخ دهد.او ادامه اد: تبعات اخراج کارگران به‌مراتب، بدتر از مناسب نبودن افزایش دستمزدهاست. چراکه وقتی کارگران اخراج می‌شوند، ممکن است تولید هم پایین بیاید که عوارض آن خیلی بیشتر است. بعلاوه، چون دست کارگر کوتاه است و حمایت جدی از کارگران نمی‌شود؛ ممکن است با قرارداد‌های صوری مواجه شوند و در عمل، دستمزد تعیین‌شده نادیده انگاشته شود. ما این مساله را در مورد حقوق زنان در حوزه کار هم داریم. زمانی آمدند و یک‌سری حقوق را برای زنان در حوزه کار تعیین کردند که نتیجه آن، عملا این شد که مس از آن بسیاری از کارفرمایان زنان را استخدام نکردند و در نهایت، به ضرر خانم‌ها شد.

احضار تعدادی از کارگران هپکو به دادگاه برای ارائه پاره‌ای توضیحات

رئیس شورای کار هپکو گفت: با توجه به اعتراضات کارگران شرکت هپکو در گذشته، حدود ۱۵ کارگر به دادگاه احضار شدند که در حال حاضر نیز برای ارائه پاره‌ای از توضیحات مجددا به دادگاه فراخوانده شده‌اند.رضا عبدلی در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: امیدواریم مشکلی از سوی دادگاه از باب صدور حکم برای این کارگران ایجاد نشود چراکه اعتراضات آن‌ها تنها اعتراض کارگری برای تحقق مطالبات به حق‌شان بوده و هیچ اعتصابی صورت نگرفته است. شورای کارگری هپکو نیز حمایت از کارگران و پرسنل را در تمام شرایط انجام خواهد داد.رئیس شورای کارگری هپکو بیان کرد: پس از خصوصی سازی شرکت هپکو، زمینی به مساحت حدودا ۲۵ هکتار در جوار شرکت و جدا از حریم کارخانه به شرکت هپکو منتقل شد که در گذشته صحبت‌هایی مبنی بر تبدیل این زمین به اراضی تجاری و مسکونی شنیده شد، اما هنوز این موضوع قطعیت ندارد.عبدلی بیان کرد: باید در نظر داشت که هرگونه اتفاقی برای تغییر کاربری این زمین باید تحت نظارت سازمان خصوصی سازی و با تاییدیه این سازمان صورت گیرد. برخی مدیران به دنبال تغییر کاربری و افزایش ارزش ریالی این اراضی بودند، اما هیچ دستور و تصمیمی در این خصوص تاکنون گرفته نشده البته باید در نظر داشت که بیشتر املاک هپکو در گرو بانک قرار دارد.
 
ایزدی: رهبر انقلاب بهترین کارشناس مسائل آمریکاست

کارشناس مسائل آمریکا گفت: بعضی وقت‌ها رهبر انقلاب درباره آمریکا نکاتی مطرح می‌کنند که برای من جالب است، معتقدم رهبری بهترین کارشناس مسائل آمریکا در ایران است.کارشناس مسائل آمریکا در ۲۳۳ قسمت برنامه «بدون توقف» که ۲۳ فروردین‌ماه از شبکه سه سیما به روی آنتن رفت با تأکید بر لزوم ارتقای مطالعات آمریکا در ایران به اهمیت تأثیرگذاری جمهوری اسلامی با استفاده از ابزار‌های مختلف در سطح افکار عمومی آمریکا اشاره کرد.«فؤاد ایزدی» عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در برنامه «بدون توقف» در پاسخ به این سؤال که «با وجود اندیشکده‌هایی که در آمریکا به طراحی ساختار و برنامه‌ریزی بلندمدت برای این کشور می‌پردازند فکر نمی‌کنید موضوع افول آمریکا بازی است که خودشان راه انداختند» گفت: من مخالفم، چون درست است که در آمریکا اندیشکده‌های مختلفی برای طراحی و برنامه‌ریزی آینده وجود دارد، ولی آن‌ها هم گاف می‌دهند، اشتباه می‌کنند و تصمیمات غلط می‌گیرند.او ادامه داد: مثل همین اشغال عراق، حضورشان در سوریه، لبنان، افغانستان، چند اندیشکده در زمینه خاورمیانه هم دارند، ولی نتیجه فعالیت‌شان این شکست‌هاست، اتفاقا قشر‌های حزب‌اللهی ما هم گاهی دچار این مشکل می‌شوند چیزی شنیدند با نام فراماسون فکر می‌کنند یک اتاقی است، یک سری آدم می‌نشینند ساختار طراحی می‌کنند، رئیس جمهور انتخاب می‌کنند، همه چیز را آنجا برنامه‌ریزی می‌کنند این‌ها را جدی نگیرید، در آمریکا فراماسون داریم، ولی این‌ها هم خطا می‌کنند.

تکذیب یک شایعه درباره معصومه ابتکار
 
خبر ملاقات معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، با زنان شاغل در سفارت‌خانه‌های خارجی تکذیب شد.در بیانیه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری که در کانال تلگرامی معصومه ابتکار منتشر شده، آمده است:به دنبال نشر اکاذیب متعدد در روز‌های اخیر علیه معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، امروز خبر جعلی دیگری مبنی بر دیدار معصومه ابتکار معاون رییس جمهور با زنان شاغل در سفارت خانه‌های مستقر در ایران منتشر شده که تکذیب می‌شود. این خبر که به نظر می‌رسد منشاء آن ترول‌های منافقین در آلبانی باشد از اساس دروغ بوده و خانم ابتکار هیچگونه دیداری با بانوان شاغل در سفارت خانه‌های خارجی در هیچ محلی نداشته است. همچنین گفت و شنود‌های مورد اشاره نیز زاده توهمات معمول منتشرکنندگان اینگونه اخبار جعلی است.دیدار‌های خارجی معاون رئیس جمهور در محل معاونت با حضور نماینده وزارت امور خارجه و فقط در سطح سفرای کشور‌ها صورت می‌گیرد. همچنین لازم به ذکر است که نامه به رهبران سیاسی زن جهان فقط به صورت مکاتبه و از طریق وزارت امور خارجه بوده و برای ارسال این نامه هیچگونه ملاقات خارجی صورت نگرفته است.
 
استوریِ نعیمه اشراقی خبرساز شد

استوریِ ضدآمریکایی نعیمه اشراقی؛ نوه امام خمینی (ره) در ساعات گذشته در فضای مجازی خبرساز شد. نعیمه اشراقی در استوری اینستاگرام نوشت:
 
 ۴۰۰ راننده تاکسی به کرونا مبتلا هستند / آنها که با حدود ۱۰ هزار رای به دروازه بهارستان رسیدند / پیروزی حقوقی بزرگ دولت روحانی در مقابل دولت ترامپ / وقتی یک ناقل کرونا، دو روستا را آلوده کرد
 
 
پیروزی حقوقی بزرگ دولت روحانی در مقابل دولت ترامپ

رئیس جمهور گفت: موفقیت خوب این روز‌ها آنجایی است حقوق‌دانان، وزارت خارجه و بانک مرکزی توانستند پول بلوکه شده ما در لوکزامبورگ را پس بگیرند. حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به گزارش مقایسه‌ای انجام شده بین ایران و برخی کشور‌های اروپایی، گفت: فاصله بسیار زیادی در این گزارش‌ها نسبت به وضع ایران با اروپا وجود دارد. مثلا تعداد افراد فوتی‌مان بسیار کم و ۷ درصد بوده و در برخی کشور‌های اروپایی این میزان، ۲۲ درصد بود. برخی از این مقایسه خوششان نمی‌آید که بگوییم وضع ما از اروپا بهتر است. او دلیل این فاصله را مردم، مجاهدت کادر پزشکی، صدا و سیما، نیرو‌های مسلح، فضای مجازی، هنرمندان عنوان کرد و ادامه داد: دلیل این امر این است که همه در کنار هم هستیم و دست به دست هم دادیم، اما شما ندادید. روحانی همچنین با برشماری موفقیت‌های این روز‌های جمهوری اسلامی به موضوع مهم دیگری اشاره کرد و گفت: موفقیت خوب این روز‌ها آنجایی است حقوق‌دانان، وزارت خارجه و بانک مرکزی توانستند پول بلوکه شده ما در لوکزامبورگ را پس بگیرند. آمریکایی‌ها ظلم عظیمی به ما می‌کنند وام می‌خواهیم بگیریم کارشکنی می‌کنند؛ با اینکه خودشان گرفتار این ویروس هستند و از مشکلات ما به خوبی خبر دارند، اما هر روز بر فشار‌های خود می‌افزایند و این کار غیرانسانی و ضد بشری در تاریخ آنان برای همیشه ثبت شده است و می‌ماند. وی افزود: در همین سختی‌ها حقوق دانان، بانک مرکزی و وزارت خارجه در یک مبارزه حقوقی موفقیت خوبی به دست آوردند و یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار در لوکزامبورگ که آمریکایی‌ها آن را توقیف کرده بودند و روی آن دست گذاشته بودند را چند روز قبل آزاد کردند. این کار حقوق‌دانان ما در این شرایط سخت برای آزاد کردن پولی که حق ملت و مردم ایران و متعلق بانک مرکزی است، انجام شد.


دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: