کد خبر: ۱۳۸۲۶۶
تاریخ انتشار: ۲۳:۳۵ - ۲۸ فروردين ۱۳۹۹
بسته ویژه خبری؛
رصد‌خانه خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند؛ منابع ایرانی: مانور شناور‌ها در پاسخ به اقدام تحریک‌آمیز آمریکا بود / وبگاه leader.ir گزینه کمک مالی به آسیب دیدگان از کرونا را فعال کرد / ناصر ایمانی: قیاس سرنوشت قالیباف و عارف صحیح نیست و ... رصد‌خانه امروز را تشکیل می‌دهند.
تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه ؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه را می‌بینید.

فریدون عباسی برای ریاست مجلس یازدهم نامزد می‌شود

فریدون عباسی منتخب مردم کازرون در مجلس یازدهم برای ریاست مجلس اعلام آمادگی کرد.فریدون عباسی دوانی نماینده منتخب شهرستان کازرون و رئیس سابق سازمان انرژی اتمی چهارشنبه شب در جلسه‌ای با حضور ۱۶ نفر از نمایندگان منتخب فارس و خوزستان، برای ریاست مجلس شورای اسلامی اعلام آمادگی کرد.وی در این جلسه گفت: ضمن احترام به نمایندگان فعلی که برای ریاست مجلس فعالیت می‌کنند، به عنوان اولین نماینده بصورت رسمی کاندیداتوری خود برای ریاست مجلس شورای اسلامی یازدهم را اعلام می‌کنم.وی با تاکید بر اینکه می‌خواهم این روال که از بیرون مجلس برای درون مجلس تصمیم سازی شود را عوض کنم گفت: نمایندگان باید خودشان در مجلس تصمیم بگیرند تا بتوانند در نهایت با انتخاب یک نماینده انقلابی به عنوان ریاست، مجلس را در رأس امور آورند.وی تاکید کرد: متأسفانه افراد دیگری در بیرون مجلس مشغول فعالیت هستند و بنا دارند تا تعیین کننده تصمیمات و مدیریت درون مجلس باشند.
 
رسول جعفریان: بخش زیادی از نخبگان حکومتی ضد علم‌اند

حجت الاسلام والمسلمین رسول جعفریان، پژوهشگر و رییس کتابخانۀ دانشگاه تهران گفت: اینکه رهبری این قدر بر علم تاکید می‌کند بخاطر آن است که ارزش و کارکرد علم در اداره کشور و قدرت ایران را می‌داند، اما بخاطر ضدعلم بودن بخش زیادی از نخبگان حکومتی حرف ایشان به نتیجۀ مطلوب نمی‌رسد.رسول جعفریان معتقد است «جریان ضدعلم در جامعه ما، می‌خواهد علم را به جهت‌گیری به نفع غرب پیوند بزند و ما را از علم محروم کند در حالی که نتیجه آن، اتفاقا شکست ما در برابر همین غرب است».رییس کتابخانۀ دانشگاه تهران در گفتگوی زنده اینستاگرامی گفت: «اینکه رهبری این قدر بر علم تاکید می‌کند بخاطر آن است که ارزش و کارکرد علم در اداره کشور و قدرت ایران را می‌داند، اما بخاطر ضدعلم بودن بخش زیادی از نخبگان حکومتی حرف ایشان به نتیجۀ مطلوب نمی‌رسد».استاد تاریخ دانشگاه تهران، عصر سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ در یک گفت‌وگوی انتقادی زنده به میزبانی انجمن اندیشه و قلم شرکت کرد و به بخشی از پرسش‌هایی که در واکنش به مطالب تازه‌اش درباره علم و تمدن و طب سنتی ارسال شده بود، پاسخ داد.از جمله اینکه علم در جامعه ایران، حوزویان و مدیران جمهوری اسلامی چه جایگاهی دارد؟ آیا علم جنبه ارزشی و ایدئولوژیک دارد؟ آیا موضوعاتی مانند طب اسلامی یا طب سنتی ارزش علمی دارند؟ موضوعاتی که در ماه‌های اخیر دکتر رسول جعفریان به‌گونه‌های مختلف درباره آن نوشته و نقد کرده است.
 
توضیح سخنگوی سپاه درباره سامانه مستعان

سخنگوی سپاه سامانه هوشمند تشخیص لحظه‌ای کرونا را محصول خلاقیت و جسارت ایرانی دانست و گفت: به زودی فرآیند تولید و مختصات و قابلیت‌های فنی سامانه "مستعان" با حضور اصحاب رسانه و متخصصین تشریح خواهد شد.در پی رونمایی از سامانه هوشمند تشخیص لحظه‌ای ویروس کرونا با نام "مستعان" و برخی واکنش‌های داخلی و خارجی در قبال این دستاورد بزرگ و منحصر به فرد که به دست متخصصین و ظرفیت‌های دانش بنیان بسیج علمی کشور رقم خورد؛ سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت: خدای بزرگ را شاکریم به رغم تحریم‌های ظالمانه و گسترش ویروس‌های دشمنی و کینه‌توزی آمریکا و متحدان آن، فرزندان ملت ایران به مدد الطاف و عنایات خداوندی با به کارگیری اراده و عزم راسخ و شکوفایی استعداد‌ها و خلاقیت‌های خود هر روز با پدید آوردن موفقیت‌های جدید به ویژه در حوزه علم و فناوری، موجبات افتخار و عزت بیشتر ایرانیان و در مقابل حیرت و عصبانیت دشمنان و بدخواهان داخلی و خارجی را رقم زده‌اند.وی افزود: سامانه هوشمند تشخیص لحظه‌ای کرونا که با تمسک به قرآن مجید نام "مستعان" برای آن انتخاب شده است، یک سامانه منحصر به فرد و دارای قابلیت‌های بالا و راستی‌آزمایی شده در تشخیص ویروس کرونا است که قبل از رونمایی رسمی بیش از ۱۰ روز در حداقل ۱۰ بیمارستان و مرکز درمانی درگیر بیماران کرونایی در کشور، تست و آزمایش شده است.

سردار شریف خاطر نشان کرد: سطح و میزان دقت این سامانه در تشخیص و کشف کرونا بین ۷۰ تا ۸۰ درصد مورد اذعان متخصصین و پزشکان قرار گرفته است که در صورت نیاز اساسی بیمارستان‌ها و پزشکان منتشر خواهد شد.سخنگوی سپاه با بیان اینکه همان گونه که در مصاحبه اخیر سردار سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین آمده است این سامانه محصول مجاهدت، خلاقیت و جسارت ایرانی است، خاطرنشان کرد: "مستعان" محصول همت و تلاش جهادی متخصصین و ظرفیت‌های دانش بنیان بسیج جامعه علمی کشور است که با حمایت‌های سپاه و بسیج رقم خورده است و یک دستاورد ایرانی و بومی در سال جهش تولید است.سردار شریف حیرت، تعجب و برخی پرسش‌ها و سوالات مطرح شده پیرامون این دستاورد‌ها را امری طبیعی و رایج دانست و گفت: پدیده‌ها و موفقیت‌های علمی به ویژه در این سطح و آن هم دستاوردی که به گرفتاری امروز بشریت در ابتلا به بیماری کرونا مربوط می‌شود، می‌تواند مورد شبهات و تردید افکنی‌های ناآگاهانه قرار گیرد.وی افزود: غالب واکنش‌های اخیر در قبال این دستاورد‌ها که بیشتر توسط رسانه‌ها و شبکه‌های وابسته به بیگانه طراحی و ضریب داده شده است، ناشی از احساس ضعف، حقارت و استیصال آنان از اقتدار و اراده ایرانی برای حل مشکلات و مسائل مبتلا به از جمله آنچه در این روز‌ها علاوه بر ملت ایران، سایر ملل و جوامع را به خود درگیر و مشغول ساخته است، بوده و این تهاجمات به زودی رنگ خواهد باخت و آن‌ها به مانند مصادیق تجربه شده در گذشته مانند موشک‌های نقطه زن و پهپاد‌های راهبردی، مجبور به پذیرش حقایق و واقعیات و اذعان به خدشه ناپذیر بودن این دستاورد شگرف خواهند شد.
 
واکنش عضو حقوقدان شورای نگهبان به مصوبه جنجالی مجلس

یک عضو حقوقدان شورای نگهبان نسبت به مصوبه روز گذشته مجلس شورای اسلامی درباره اصلاح قانون انتخابات واکنش نشان داد.هادی طحان‌نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در صفحه شخصی‌اش نوشت: در خبر‌های دیروز آمده که مجلس، دوفوریت طرح الحاق یک تبصره به قانون انتخابات را تصویب کرد. فارغ از بحث ماهوی در این خصوص که در صورت تصویب نهایی، این طرح مانند هر طرح و لایحه‌ای در شورای نگهبان بررسی خواهد شد، اما واقعیت این است که در فضای عمومی کشور و در میان مردم اولویت سنجی و پیگیری اولویت‌های تعیین‌شده، جایگاه نهاد‌ها را مشخص می‌کند.اینکه نمایندگان مردم چقدر دغدغه مردم و مسائل آن‌ها را در چنین روز‌های کرونایی داشته باشند، جایگاه مجلس را در ذهن جامعه روشن می‌کند. اینکه الآن مردم در چه وضعیتی هستند و با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند و نمایندگان آن‌ها چقدر پیگیر مسائل و موضوعات مردم باشند، آن‌ها را در رأ‌س امور می‌نشاند.براساس اصل ۷۱ قانون اساسی مجلس می‌تواند در عموم مسائل ورود نموده و قانون‌گذاری کند تا برای حل مردم مسائل مردم هیچ بن‌بستی وجود نداشته باشد.

اما وقتی مردم با چشمان خود می‌بینند که مجلس محترم در آخرین روز‌های فعالیت خود در خصوص تصویب قانون بودجه که مهم‌ترین قانونی است که بر وضعیت اقتصادی آنان و کشور در یک سال آتی اثرگذار است، دست به دامان رهبری با حکم حکومتی می‌شود، از ظرفیت‌های قانون اساسی مانند اصل ۷۹ که دقیقا برای چنین روز‌هایی تعبیه شده بهره نمی‌برد و در شرایط کرونایی به تأمین هزینه‌های بیمه‌ای و درمانی بیماران کرونا و خصوصا افراد نیازمند مبتلا به این بیماری، اعطای کمک و تسهیلات جبرانی برای کسب و کار‌هایی که به خاطر این شرایط دچار مشکل شده‌اند و همچنین تأمین اقلام و نیاز‌های ضروری و اساسی مردم در شرایطی کم‌توجهی می‌کند و مسائل و دغدغه‌های دیگری مانند نمایندگان ردصلاحیت شده، برای آنان اولویت دارد، به که و کجا باید پناه برد؟ و الا شورای نگهبان که سال‌هاست در خفا و علن اصلاح قانون انتخابات را فریاد می‌زند؛ موضوعی که چند سال قبل یعنی سال ۹۵، در سیاست‌های کلی انتخابات بر عهده مجلس محترم نهاده شد و مجلس متأسفانه نتوانست در عمل، دِین خود را در این خصوص به رهبری و مردم ادا کند.ما در شورای نگهبان، مجلس را در رأس امور می‌دانیم ولو اینکه برخی از نمایندگان معدود ظاهرا چنین اعتقادی نداشته و از بیان چنین حرف خلاف و نادرستی واهمه‌ای هم ندارند، اما نگرانیم که برخی عملکرد‌ها و اولویت‌سنجی‌ها سبب شود که این سخن غیرمنصفانه برخی از سیاسیون در جبین این مجلس بماند که این مجلس، مجلسی است که خود نمی‌خواهد در رأس امور باشد.به گزارش خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب طرح دوفوریتی برای اصلاح قانون انتخابات، خواهان مجازات‌هایی برای افرادی که گزارش‌های کذب درباره کاندیدا‌های انتخابات ارائه می‌کنند، شدند.
 
ناصر ایمانی: قیاس سرنوشت قالیباف و عارف صحیح نیست

ایمانی در پاسخ به این پرسش که آیا قالیباف ریاست مجلس را پله‌ای برای رسیدن به ریاست‌جمهوری می‌داند یا خیر، اظهار کرد: «آقای قالیباف به طور طبیعی باید در مجلس بماند و اگر بخواهد به مجلس یک‌ساله نگاه کند خاصه وقتی که رئیس مجلس شود، برای اعتبار سیاسی خودش هم خوب نیست. او باید برنامه‌ای چهارساله و نه یک ساله برای مجلس داشته باشد. حالا اگر یک نماینده ساده بشود و ریئس نشود، شاید قدری قابل پذیرش باشد که نامزد ریاست جمهوری شود، هرچند آن هم درست نیست، اما اقدام برای ریاست‌جمهوری از کرسی ریاست‌مجلس پسندیده نیست».

این فعال سیاسی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه آیا این احتمال وجود دارد که قالیباف در صورت رئیس‌مجلس نشدن سرنوشتی مشابه محمدرضا عارف را پیدا کند و عمر سیاسی‌اش به پایان برسد، گفت: «قیاس آقای قالیباف با آقای عارف کاملا اشتباه است، زیرا تفاوت زیادی بین این دو شخصیت وجود دارد. آقای قالیباف را از جهت انرژی سرشار، سابقه طولانی مدیریت و ایده‌پرداز بودن و خلاق‌بودن به هیچ‌وجه نمی‌توان با آقای عارف مقایسه کرد. آقای قالیباف حتی اگر رئیس‌مجلس هم نشود، رئیس یکی از کمیسیون‌ها می‌شود و حتی اگر مسئولیتی در مجلس هم نداشته باشد، چنان تأثیرگذار خواهد بود که بازهم می‌تواند در مسئولیت‌های دیگر ایفای نقش کند».ایمانی در پایان درباره اختلاف‌نظر‌های پایداری‌ها با بدنه اصلی جریان اصولگرایی و تأثیر آن بر انتخاب رئیس‌مجلس هم گفت: «توافق طیف‌های مختلف اصولگرایی به راحتی به دست نیامد و امیدوارم به سادگی هم از دست نرود. تصور می‌کنم خود نیرو‌های جبهه پایداری هم می‌دانند که شکسته‌شدن وحدت ضرر‌های زیادی را در پی خواهد داشت، زیرا مردم از مجلس اصولگرای یازدهم انتظار دارند که اقدامات مثبتی انجام شود و به‌هرحال اگر قرار باشد در ابتدای کار و در موضوع انتخابات رئیس‌مجلس اختلاف‌نظر‌ها بالابگیرد، ادامه وحدت در چهارسال پیش روی مجلس سخت خواهد بود».
 
وبگاه leader.ir گزینه کمک مالی به آسیب دیدگان از کرونا را فعال کرد

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری گزینه کمک مالی به آسیب دیدگان از کرونا را در وبسایت خود فعال کرد. علاقه‌مندان می‌توانند با ورود به سایت دفتر و مراجعه به قسمت پرداخت وجوهات شرعی به نشانی www.leader.ir/fa/monies قسمت کمک به آسیب دیدگان به کرونا را انتخاب کنند.
 
منابع ایرانی: مانور شناور‌ها در پاسخ به اقدام تحریک‌آمیز آمریکا بود

منابع ایرانی به یک شبکه قطری گفتند که مانور شناور‌های ایرانی در نزدیکی کشتی‌های آمریکایی در پاسخ به اقدامات تحریک آمیز آمریکا بود. منابع ایرانی به شبکه الجزیره قطر گفتند که چندی پیش یک جنگنده آمریکا تلاش داشت وارد حریم هوایی کشورمان شود، اما هشدار پدافند هوایی ایران موجب تغییر مسیر این جنگنده شد. این منابع افزودند: «نوع برخوردی که با کشتی‌های جنگی آمریکایی [در خلیج فارس]شد، در پاسخ به این اقدام جنگنده آمریکایی بود.» این منابع به جزئیات بیشتری در این خصوص اشاره‌ای نکردند.
 
انتقاد محمد قوچانی از رکود در جریان اصلاحات

محمد قوچانی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی و سردبیر ارگان رسمی این حزب، در شماره امروز (پنج شنبه ۲۸ فروردین) در یادداشتی با عنوان «اصلاحات در تعطیلات» از رکود ایجاد شده در جریان اصلاحات پس از انتخابات مجلس شورای اسلامی انتقاد کرده است. قوچانی با تاکید بر اینکه برای عبور از قرنطینه سیاسی باید به جای حرکات جنبشی به بازسازی نهاد‌های مدنی پرداخت، عنوان کرده است: "پیوست شکست قابل پیش بینی (و البته قابل پیشگیری) جبهه اصلاحات در انتخابات مجلس یازدهم (چه آنان که لیست دادند و چه آنان که فقط رای دادند) با شیوع ویروس کرونا، ظاهراً ویروس رخوت و کسالت را هم افزون بر این بیماری به جان اصلاحات انداخته است". وی ضمن تشریح وضعیت احزاب و فعالان سیاسی اصلاح طلب پس از انتخابات مجلس، به انتقاد از عدم کنش سیاسی از سوی محمدرضا عارف به عنوان رئیس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان پرداخته و ادامه می‌دهد: "با گذشت دو ماه از انتخابات مجلس یازدهم کمتر نشست و تحلیل راهبردی از احزاب اصلاح‌طلب درباره نه تنها انتخابات و آینده اصلاحات بلکه نقش سیاست ورزی منتشر شده است و به جز مناظره راهبردی سید مصطفی تاجزاده و غلامحسین کرباسچی و گفتگوی انتقادی علی مطهری، تندیس سکوت اصلاحات دکتر محمدرضا عارف که «رئیس شورای عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح طلبان (؟!)»هم هست (شورایی که مهمترین کارش خلع ید از خویش در تنها مأموریتش بود) هنوز کلمه‌ای سخن نگفته است". وی همچنین در کنایه‌ای به اعضای فراکسیون امید مجلس نوشته است: "فراکسیون امید مجلس نیز نه تنها در قرنطینه است که طرح سه فوریتی تعطیلی کل کشور را البته فقط به عنوان یک نمایش سیاسی تا صحن برد و بلافاصله عقب‌نشینی کرد چرا که از اول هم می‌دانست که نه می‌تواند و نه صلاح است که کشور را تعطیل کند".

نکات جالب اساسنامه لو رفته فدارسیون فوتبال
دنیای ورزش تورنتو نوشت: پیش‌نویس اولیه اساسنامه فدراسیون فوتبال منتشر شد که نشان از تغییرات اساسی نسبت به گذشته دارد. اخیرا خبری مبنی بر لو رفتن پیش‌نویس اساشنامه جدید فدراسیون فوتبل منتشر شد که البته این اساسنامه لو رفته، جدید نبود و در واقع اصلاحیه همان اساسنامه سابق بود که گفته می‌شود هوشنگ نصیرزاده آن‌را نوشته بود و اساسنامه قطعی نیست. این اساسنامه گرچه دارای بندهای خوبی مانند افزایش تعداد اعضا است اما در مقابل ایراداتی هم در خود دارد. از جمله مهم‌ترین این ایرادات می‌توان به وجود حق رای برای اعضای غیرانتخابی و بازیکنان فوتبال آن‌هم در حالی که هنوز اتحادیه‌ای برای آن تشکیل نشده، رسمی نیستند و نماینده‌هایشان به صورت انتخابیِ اعضا نیستند، اشاره کرد. علاوه بر این موضوع افزایش تیم‌های باشگاهی که اغلب به صورت دولتی هستند هم بحثی است که باعث می‌شد نفوذ دولتی‌ها افزایش یابد. بحث دیگر هم بحث مربوط به ادغام کمیته اخلاق و کمیته انضباطی که در فیفا هم این‌گونه نیست و این‌که رییس این کمیته انتخابی و بقیه اعضای آن انتصابی باشد در گذشته نشان داده که اتفاق مثبتی نیست.

 تولد نوزاد عجول گنابادی در بالگرد اورژانس
نوزاد رحمت آبادی، هنگام انتقال مادر باردار به بیمارستان، در بالگرد اورژانس هوایی گناباد به دنیا آمد. دکتر امین زمانی رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: در پی اعلام اورژانس گیسور مبنی بر نیاز فوری برای انتقال یک مادر باردار با درد زایمانی، بالگرد اورژانس هوایی گناباد به منطقه اعزام شد.او افزود: این مادر باردار که از اهالی رحمت آباد گناباد است، بلافاصله توسط اورژانس هوایی به بیمارستان علامه بهلول گنابادی منتقل شد، اما دقایقی قبل از به زمین نشستن بالگرد در محوطه پایگاه اورژانس هوایی، با آغاز فرایند زایمان، نوزاد با کمک تکنسین‌های پرواز در داخل بالگرد به دنیا آمد.رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی گناباد ادامه داد: با نشستن بالگرد، مامای تیم تحویل گیرنده بیمار که با هماهنگی قبلی در پایگاه حضور داشت، اقدامات لازم برای مادر را انجام داد و مادر و نوزاد به بیمارستان منتقل شدند. زمانی با قدردانی از تکنسین‌های پرواز، بیان کرد: حال این نوزاد دختر و مادر خوب است.


دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: