کد خبر: ۱۳۸۵۷۴
تاریخ انتشار: ۲۲:۴۲ - ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹
بسته ویژه خبری؛
رصد‌خانه خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند ظریف خطاب به آمریکا: شکست خوردید، به رؤیاپردازی خاتمه دهید / ۲۵ نفر از کارمندان بانک مرکزی تحت تعقیب قرار گرفتند / فوت ۵۲۵ نفر بر اثر مصرف الکل تقلبی در کشور / اظهارات جنجالی اردشیر زاهدی در گفت‌وگو با «بی بی سی» و ... رصد‌خانه امروز را تشکیل می‌دهند.
رقابت۱۱ نفره برای تصاحب کرسی لاریجانی / فوت ۵۲۵ تن بر اثر مصرف الکل تقلبی در کشور / اظهارات جنجالی اردشیر زاهدی در گفتگو با

 تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه ؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه را می‌بینید.
 
شهردار منطقه یک تبریز دستگیر شد
 
این دستگیری که ظاهرا در ادامه پرونده دستگیری صادق نجفی شهردار سابق تبریز، به اتهام مسائل مالی و اقتصادی است، زوایای جدیدی را از تخلفات شهردار سابق تبریز تعدادی از شورای شهر گذشته و شورای چهارم باز خواهد کرد. / تسنیم

افزایش ۱۴ درصدی تولید فولاد ایران علی رغم محدودیت‌های کرونا/ کاهش ۶ درصدی تولید در جهان

انجمن جهانی فولاد اعلام کرد: درحالی که شیوع کرونا، بسیاری از کارخانه‌ها را تعطیل و تولید فولاد در جهان و کشورهای صنعتی را کاهش داد، اما تولید فولاد ایران در ماه مارس 14.1 درصد و در سه ماه سال جاری میلادی 13.2 درصد افزایش یافت.

هشدار ستادکل نیروهای مسلح به برهم‌زنندگان ثبات امنیت در منطقه

ستادکل نیروهای مسلح در بیانیه‌ای حضور ارتش ایالات متحده آمریکا در خلیج فارس را مخل امنیت منطقه توصیف و تأکید کرد: تشکیل ائتلاف‌های دروغین به‌رهبری آمریکا به‌بهانه حفظ امنیت کشتیرانی، برهم‌زننده صلح و امنیت منطقه است.
 ستادکل نیروهای مسلح در بیانیه‌ای حضور ارتش ایالات متحده آمریکا در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان را مخل امنیت منطقه توصیف و تأکید کرد تشکیل ائتلاف‌های دروغین به‌رهبری آمریکا به‌بهانه حفظ امنیت کشتیرانی نه‌تنها برای کمک به این امر نیست بلکه اقدامی مخاطره‌آمیز و در عین حال برهم‌زننده صلح و امنیت منطقه است.
در متن این بیانیه آمده است:‌ خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان به‌عنوان آبراههای مهم بین‌المللی و شاهرگ اقتصاد جهانی همواره مناطق امنی برای تردد و عبور و مرور کشتی‌های نفتی و تجاری بوده و در تمام سال‌های گذشته از امنیت لازم برخوردار بوده است و در این جهت جمهوری اسلامی ایران با همکاری کشورهای منطقه کوشیده است ثبات و آرامش را در تراز قابل قبولی حفظ کنند.

آمارهای اختلافات بین زوجین در زمان قرنطینه ۳ برابر افزایش یافته است

به گفته مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور میزان تماس‌های زوجین مربوط به اختلافات خانوادگی در دوران قرنطینه و کرونا با صدای مشاور بهزیستی با شماره ۱۴۸۰ نشان می‌دهد آمارهای اختلافات بین زوجین، سه برابر افزایش یافته است.
به گفته بهزاد وحیدنیا در دوران قرنطینه، ساعات تماس زوج‌ها و مدت زمان تعامل آنها با یکدیگر بیشتر است و اختلافات زناشویی افزایش می‌یابد. وی می‌گوید: شرایط خاص کرونا موجب شده تا روزانه چهار هزار تماس با صدای مشاور بهزیستی کشور از ساعت هشت صبح گرفته شود و به طور مثال برخی اختلافات زوجین مربوط بر سر مسائل رعایت اصول بهداشتی و هنگام بیرون رفتن یکی از اعضای خانواده است.
همچنین  گزارش‌های بهزیستی حاکی از  افزایش اختلافات زناشویی،  همسر آزاری و کودک آزاری در نتیجه این وضع است که به نوعی در همه کشورها اتفاق افتاده است.همچنین  فشارهای اقتصادی، روانی و تفاوت‌های عاطفی و فرهنگی نیز خود به نوعی سبب به وجود آمدن برخی از مشکلات می‌شود، گرچه این شرایط جنبه‌های مثبتی مانند همگرایی، درک متقابل و افزایش همدلی و هم‌افزایی اجتماعی را به همراه داشت اما جنبه‌های منفی آن و به ویژه شرایط اقتصادی نامناسب منجر به فشار مضاعف بر خانواده‌ها شده است.

ظریف خطاب به آمریکا: شکست خوردید، به رؤیاپردازی خاتمه دهید

ظریف در توئیتر نوشت: دو سال پیش، پامپئو و رئیسش اعلام کردند، مشارکت آمریکا در برجام را متوقف می‌کنند، با این امید که فشار حداکثری آن‌ها ایران را به زانو درخواهد آورد. بعد از شکست تحقیرآمیز این سیاست، او (پامپئو) می‌خواهد دوباره به مشارکت در برجام بازگردد. به رؤیاپردازی خاتمه دهید، ملت ایران همیشه خود برای سرنوشتش تصمیم می‌گیرد.

۲۵ تن از کارمندان بانک مرکزی تحت تعقیب قرار گرفتند

دادستان تهران گفت: درخصوص تخلفات ارزی علاوه بر دریافت کنندگان متخلف ارزی حدود ۲۵ نفر از کارکنان بانک مرکزی تا سطح مدیرکل و تعدادی از افراد متخلف در بانک‌های عامل تحت تعقیب قرار گرفته‌اند. کارگروهی متشکل از دیوان محاسبات و بانک مرکزی و گمرک و وزارت صمت و ضابطین زیرنظر بازپرس ویژه پرونده جهت رسیدگی کارشناسانه به ابعاد مختلف گزارش دیوان محاسبات تشکیل شده است. / فارس

سردار شریف: تهیه یک‌میلیون و ۵۰۰هزار بسته معیشتی توسط سپاه برای آسیب‌دیدگان کرونا

سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تهیه یک‌میلیون و ۵۰۰هزار بسته معیشتی توسط سپاه در جریان رزمایش کمک مؤمنانه خبر داد.
  سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌وگوی تلفنی با برنامه «در انتهای الوند» ضمن اشاره به پرتاب ماهواره نور گفت: تقریباً همه رسانه‌های داخلی و خارجی این موضوع را پوشش دادند و فکر می‌کنم زاویه پنهانی وجود ندارد که بخواهم در موردش حرف بزنم؛ می‌خواهم این موفقیت بزرگ را که مرهون تلاش فرزندان ایران عزیزمان در مجموعه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و ترم جدیدی از دستیابی به علوم فضایی و نظامی  را  به مجموعه کشور هدیه داد خدمت ملت ایران تبریک بگویم. این کار بزرگ در آستانه ماه مبارک رمضان رخ داد و خیروبرکتی دوچندان داشت.
  سخنگوی سپاه پاسداران درباره اقدامات سپاه در مبارزه با کرونا گفت: متناسب با شرایطی که در آن قرار داریم و با توجه به مصوبات ستاد ملی کرونا، کمک‌های سپاه پاسداران و بسیج همچنان ادامه دارد؛ روزهای اول بحث بهداشت و در اختیار قرار دادن بیمارستان‌ها و ایجاد نقاهتگاه‌ها در مراکز استان‌ها و تهران را در دستور کار داشتیم. این نیازی بود که ستاد ملی کرونا و وزیر بهداشت درخواست داشتند اما در روزهای بعد شرایط متفاوت‌تر شد و به‌کارگیری خانواده بسیج و سپاه برای ضدعفونی‌کردن مراکز تجمع بزرگ ازجمله بیمارستان‌ها را شاهد بودیم. اخیراً نیز بعد از فرمایشات رهبری مبنی بر کمک مؤمنانه به کسانی که شغلشان را در جریان کرونا ازدست داده بودند و مشکل دارند قرارگاهی را تحت عنوان قرارگاه امام حسن(ع) راه‌اندازی کردیم و تاکنون یک‌میلیون و پانصد هزار بسته معیشتی برای 3.5 میلیون خانواده تهیه شده است که مرحله دوم و سوم آن در طول ماه مبارک رمضان انجام خواهد شد.

 عضو کمیته استیناف: برتری ۳ بر صفر پرسپولیس مقابل سپاهان تایید شد

کمیته استیناف فدراسیون فوتبال نظر خودش را در خصوص اعتراض باشگاه سپاهان به رأی کمیته انضباطی اعلام کرد.  اعضای کمیته استیناف فدراسیون فوتبال عصر امروز در محل فدراسیون برای اعلام رأی نهایی دیدار سپاهان و پرسپولیس جلسه شور گذاشتند و در پایان این جلسه رأی کمیته انضباطی را تأیید کردند. با اعلام مهدی دادرس عضو کمیته استیناف اعتراض سپاهان به رأی کمیته انضباطی رد شد و نتیجه 3 بر صفر این بازی که توسط کمیته انضباطی اعلام شده بود تأیید شد. جریمه 150 میلیونی باشگاه سپاهان هم مورد تایید قرار گرفت. با اعلام دادرس کمیته استیناف رای به ملغی شدن محرومیت تماشاگران سپاهان داد و تیم اصفهانی می‌تواند در بازی بعدی می‌تواند از حضور تماشاگران خود بهره ببرد.

پیش بینی آخوندی از بیکاری ۳ میلیون

عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی گفت: برآورد می‌شود بحران کرونا به بیکاری ۳ میلیون شاغل موجود و تعطیلی هزاران کارگاه و بنگاه کوچک و متوسط بینجامد که ممکن است برای مدت‌ها نتوانند فعال شوند. بسته یکصد هزارمیلیاردی دولت و جدول توزیع آن هیچ تناسبی با میزان عمق فاجعه ندارد. مشخصا پیشنهاد من انتشار معادل ریالی دستِ‌کم ۲۰ میلیارد دلار اوراق مشارکت به پشتوانه‌ی دارایی‌ها صندوق توسعه ملی است. نکته مورد تاکید من این است که اگر این صندوق امروز به داد مردم ایران نرسد، پس کی می‌خواهد مؤثر عمل کند؟ چه توسعه‌ای مؤثرتر از حفظ کلیّت همبستگی اجتماعی و اقتصاد ملی ایران وجود دارد؟ چه طرح و پروژه‌ای وجود دارد که از نجات اقتصاد ایران از وضعیت وجود مهم‌تر باشد؟ /جماران

فوت ۵۲۵ تن بر اثر مصرف الکل تقلبی در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت: متاسفانه از اول اسفند تا صبح امروز، ۵۰۱۱ نفر در کشور به دلیل مصرف الکل تقلبی دچار مسمومیت شدند و ۵۲۵ نفر از این مسمومین که به مراکز درمانی مراجعه کرده اند، جان خود را از دست داده اند. هم اکنون ۲۲۹ نفر از این مسمومیت در بخش‌های عادی و ۴۷ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه ICU بستری هستند، اما سه هزار و ۴۵۱ نفر ترخیص شده اند. تعداد ۹۵ نفر از مسمومین، نابینا و کم بینا شده و ۴۰۵ نفر نیز نیازمند خدمات دیالیز شده اند. /صدا و سیما

اگر قالیباف اشکال داشت، باید همان موقع اعلام می‌شد

توکلی، نماینده ادوار مجلس گفت: بنده مخالف فساد و سوءاستفاده هستم و این‌ها را بنا به دلایل سیاسی نمی‌گویم، در واگذاری‌های شهرداری جرم و تخلف صورت گرفته است. وقتی یک نفر می‌خواهد نماینده مجلس شود، شورای نگهبان صلاحیت آن فرد را بررسی می‌کند؛ بر همین اساس، من نتایج بررسی‌هایی که انجام دادم، در قالب یک نامه به شورای نگهبان ارسال کردم، اما شورا سبک و سنگین، نمی‌کند. روزی که فهمیدند قالیباف اشکال دارد باتوجه به اینکه پُست کمی هم نداشت و شهرداری نهاد کوچکی نیست، باید همان موقع اعلام می‌کردند نه حالا که یک ماه دیگر می‌خواهند در مورد ریاست او رأی بگیرند. این گونه اقدامات سیاسی کاری و تخریبی است که نتیجه‌ای هم ندارد. /برنا

ارزان‌ترین بنزین دنیا گران‌ترین شد

بنزین در ونزوئلا در پی بحران کمبود سوخت از ارزان‌ترین بنزین جهان چرخش ۱۸۰ درجه‌ای داد و بالاترین نرخ را در جهان پیدا کرد. جهش قیمت بنزین در ونزوئلا در حالی روی داده که قیمت بنزین در نقاط دیگر جهان به دلیل کاهش تقاضا در بحبوحه شیوع ویروس کرونا به شدت کاهش پیدا کرده است. طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، در آمریکا قیمت میانگین هر لیتر بنزین در هفته منتهی به ۲۰ آوریل، ۴۸ سنت بود. /ایسنا

رقابت۱۱ نفره برای تصاحب کرسی لاریجانی

اعتماد نوشت: هنوز ۱۱ کرسی مجلس یازدهم صاحبی ندارد و تا ۲۱ شهریورماه که موعد برگزاری انتخابات مرحله دوم مجلس یازدهم باشد، این ۱۱ کرسی کماکان بی‌سرنشین خواهندماند. محمدباقر قالیباف، سیدمصطفی میرسلیم، علیرضا زاکانی، مرتضی آقاتهرانی، علی نیکزاد، سیدشمس‌الدین حسینی، فریدون عباسی، عبدالرضا مصری، حمیدرضا حاجی‌بابایی، الیاس نادران و مسعود پزشکیان، آن ۱۱ گزینه‌ای هستند که این روز‌ها در محافل سیاسی-رسانه‌ای از آن‌ها به عنوان گزینه‌های احتمالی ریاست مجلس آینده صحبت شده است

طعنه عضو فراکسیون امید به جنجال آفرینی اروپایی‌ها

یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: پرتاب ⁧ماهواره نور⁩ نقض قطعنامه ۲۲۳۱ ⁧ شورای امنیت⁩ نیست. علی قربانی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «پرتاب ⁧ ماهواره نور⁩ نقض قطعنامه ۲۲۳۱ ⁧ شورای امنیت⁩ نیست، ⁧ اروپایی⁩‌ها بی‌خود جنجال آفرینی نکنند، به جای هیاهو به تعهدات ⁧ برجامی⁩ خود برگردند. بنده این افتخار بزرگ را به همه ملت رشید ⁧ ایران⁩ بویژه بچه‌های غیرتمند ⁧ سپاه⁩ تبریک می‌گویم.»

اظهارات جنجالی اردشیر زاهدی در گفتگو با "بی بی سی"
 
اردشیر زاهدی داماد سابق محمدرضا پهلوی در اظهاراتی جنجالی در گفتگو با بی بی سی فارسی ضمن دفاع از عملکرد جمهوری اسلامی با اشاره به ولخرجی‌های حکومت پهلوی برای خرید هواپیما و ... تاکید کرد اکنون ایران خودش هواپیما و زیردریایی می‌سازد و جوانان برای کشورشان تصمیم می‌گیرند. اردشیر زاهدی، وزیر امورخارجه دوران پهلوی در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی صحبت‌هایی انجام داد؛ هرچند مجری این شبکه چند بار سعی کرد حرف‌های خودش را در دهان وی بگذارد، در این کار موفق نبود و در نهایت به استفاده از تیتر زیر اکتفا کرد.

بخش‌هایی از صحبت‌های داماد شاه پهلوی که زمانی سفیر ایران در انگلستان و آمریکا بود را می‌خوانید.
* در پاسخ به این سوال که: مخالفت شما با تحریم، نتیجه‌ای جز تقویت جمهوری اسلامی ندارد و نوعی حمایت از جمهوری اسلامی تلقی می‌شود آیا شما از جمهوری اسلامی حمایت می‌کنید گفت: راجع به دولت و جمهوری اسلامی هیچ وقت صحبت نکردم و نمی‌کنم، در این موضوع عقیده‌ام بوده و هست درحالی که ما در اینجا [خارج]خوش می‌گذرانیم و خوب می‌خوریم، دلم با ایرانی‌هایی است که در ایران شرایط اقتصادی مساعد و حتی دارو ندارند. آن‌ها را برادران و خواهران خودم می‌خوانم.
* دیپلمات‌های ایران الحق و الانصاف ۵ سال زحمت کشیدند و توافقنامه‌ای را امضا کردند، اما رئیس جمهور آمریکا [ترامپ]آمد گفت، چون رئیس‌جمهور قبلی [اوباما]که امضا کرده سیاه پوست من آن را قبول ندارم؛ این چیز‌ها در دنیای امروز قابل قبول نیست.
* ایرانی‌هایی که در خارج می‌گویند بروید آنجا بمب بیاندازید، به نظرم آن‌ها دیگر ایرانی نیستند و شرافتشان را فروختند و از خارج پول بگیرند.
* من به قدرت ارتش ایران که برای مملکت خودش قسم خورده افتخار می‌کنم، به همین دلیل با یک ژنرالش بد بودند آن برخلاف قوانین بین‌المللی چه کردند؟ بعد به سایرین می‌گویند شما تروریست هستید تروریست کسانی هستند که برخلاف قوانین ترور می‌کنند و بعد می‌گویند افتخار می‌کنیم که ترور کردیم.
* درپاسخ به این سوال که آیا حمایت شما از آقای سلیمانی به این معنا نیست که شما به سمت حمایت جمهوری اسلامی کشیده شده اید؟ بگذارید هرکسی هرچیزی دلش می‌خواهد بگوید این سربازان و افسران و به بالا [فرماندهان]به قرآن و مملکتشان قسم خوردند و برای مملکتشان مقابل اسرائیل جنگیدند و از مملکتشان دفاع کردند.
* من به او [ قاسم سلیمانی]افتخار می‌کردم، افتخار می‌کنم و افتخار خواهم کرد، کسی که جان خودش را در راه مملکتش فدا کرد نه کسانی که خودشان را به پول فروخته‌اند.
* ۶۰ میلیون از جمعیت امروز ایرانی سواد دارند و ۴۰ میلیون آن‌ها مدرسه و دانشگاه رفته و یا دکتر و مهندس هستند ۲۰ میلیون از این جمعیت خانم‌ها هستند و این سرمایه‌ای است که بسیاری از کشور‌ها آن را ندارند. من به منابع انسانی ایران افتخار می‌کنم.
* آینده ایران در اختیار کسانی است که اراده دارند و می‌توانند خودشان دولت را بیاورند و ببرند و ما در خارج چنین حقی را نداریم.
* غلط می‌کنند کسانی که تغییر حکومت در ایران را عامل پیشرفت می‌دانند.
* آمریکا و شرکایش مانند اسرائیل و سعودی در برابر ایران به زانو درآمدند. آن‌ها خلاف قانون سازمان ملل که خودشان در آن حضور دارند و در آنجا رای دادند عمل می‌کنند.
* اگر می‌خواهید علیه مردم ایران زور بگوید، من طرفدار هرکسی [ جمهوری اسلامی]می‌خواهید بگویید هستم.
* دولت ایران امروز مال مردم ایران است. آن جوانان هستند که برای خودشان تصمیم می‌گیرند. ما کسانی که از ایران رفتیم پول هم برای خودمان برداشتیم و آوردیم حق نداریم بگوییم لنگش کن! این خلاف شرف است.
* ایران بیدی نیست که با این باد‌ها بلرزد.
* ما چندین میلیارد پول برای خرید طیاره (هواپیما) و ... دادیم، اما امروز ایران خودش هواپیما و زیردریایی می‌سازد، من به آن‌ها افتخار می‌کنم.
* وزیر خارجه آمریکا غلط می‌کند که از خلیج ع. ر. ب.‌ی به جای خلیج فارس استفاده می‌کند، کجا خوانده؟ او بچه بوده.
* من صریح بگویم آینده ایران برای جوانان ایران است. من به این جوان‌ها سر تعظیم فرود می‌آورم، من به آن‌ها حسادت نمی‌کنم چرا که بیشتر از من می‌فهمند و مناسبات زندگی امروزی را هم رعایت می‌کنند حتی در مساجد ما هم امروزه کامپیوتر است.
* من نمی‌خواهم کسی از خارج برای ما تصمیم بگیرد.

 ادعای رسانه‌های ژاپنی؛ عمل جراحی اولیه کیم جونگ اون ناموفق بوده است

برخی منابع ژاپنی بعد از ظهر شنبه مدعی عدم موفقیت عمل جراحی رهبر کره شمالی شده‌اند.  برخی رسانه های ژاپنی شنبه بعد از ظهر مدعی ناموفق بودن عمل اولیه جراحی رهبر کره شمالی شدند. برخی رسانه های ژاپنی به نقل از منبع نزدیک به تیم معالجه کننده «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی نوشتند که عمل جراحی نخست روی وی موفق نبوده است.به ادعای این منابع، رهبر کره شمالی کماکان زنده است اما مغز وی فعالیتی نشان نمی دهد. برخی اخبار نیز از اعزام یک تیم پزشکی چینی برای درمان رهبر کره شمالی حکایت دارد.
خبرگزاری «رویترز» این مطلب را به نقل از سه منبع مطلع که اشاره‌ای به نام آنها نشده نقل کرده و نوشته سفر این تیم در بحبوحه انتشار گزارش‌های ضد و نقیض درباره سلامت رهبر کره شمالی صورت گرفته است.  با این وجود این خبرگزاری نوشته نمی‌تواند مستقیماً مشخص کند سفر این گروه از کارشناسان حاوی چه دلالت‌هایی در خصوص سلامت رهبر کره شمالی است. 
دو نفر از منابع مورد استناد رویترز می‌گویند هیئتی به سرپرستی یکی از اعضای ارشد «اداره ارتباطات بین‌المللی حزب کمونیست چین» پنجشنبه پکن را به مقصد کره شمالی ترک کرده‌اند. این اداره اصلی‌ترین سازمانی است که وظیفه تعامل با کره شمالی را بر عهده دارد.

ورود بدون ماسک به مترو تهران ممنوع شد

 علیرضا زالی، فرمانده مدیریت مقابله با بیماری کرونا در تهران در اخبار شبکه پنج اظهار کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا افرادی که قصد استفاده از مترو و وسائل حمل و نقل عمومی را دارند باید دارای ماسک باشند.
او ادامه داد: با توجه به اینکه حجم بالای تردد و استفاده مردم از مترو است و در روز گذشته حدود ۵۲۰ هزار نفر از مترو استفاده کردند تامین این مقدار ماست توسط مترو دچار مشکل بوده به همین دلیل وزارت صمت مسئولیت تامبن ماسک را برعهده گرفته است.
زالی گفت: قرار شد بعد از فراهم کردن زیرساخت‌های لازم ماسک‌های یارانه‌ای با قیمت دولتی در اختیار افراد قرار ‌گیرد. هنگامی که مجموعه شهرداری تمامی زیر ساخت‌های لازم را در این خصوص فراهم کرد از ورود افراد بدون ماسک به وسائل حمل و نقل عمومی جلوگیری می‌شود.

محسن رضایی: اگر موانع تولید رفع نشوند، مهار نقدینگی در بانک و سرمایه در بورس از دست می‌رود

دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در حساب شخصی خود در توئیتر نسبت به صحبت‌های اخیر رئیس جمهور درباره بورس واکنش نشان داد.
در متن این توئیت آمده است: «توضیحات آقای رئیس‌جمهور درباره بورس ناکافی و غیر کارشناسانه بود. اگر موانع تولید و اشتغال رفع و بخش حقیقی فعال نشود، مهار نقدینگی در بانک و سرمایه در بورس از دست می‌رود.»

مخالفت وزارت جهاد کشاورزی با واردات لیموترش

زهرا جلیلی‌مقدم، مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: با وجود تولید حدود ۶۲۰ هزار تن لیموترش در کشورمان و به منظور پیشگیری از ورود آفات و بیماری‌های نوظهور، با واردات لیموترش به کشور مخالف هستیم. وی با اشاره به تولید حدود ۵ میلیون و ۳۰۰ هزارتنی مرکبات در کشورمان، گفت: کشور ما جزو ده کشور برتر تولیدکننده مرکبات در دنیاست. وی ادامه داد: از حدود ۵ میلیون و ۳۰۰ هزارتن مرکبات، حدود سه میلیون و دویست هزار تن پرتقال، ۷۵۰ هزار تن نارنگی، ۶۲۰ هزار تن لیموترش و بیش از ۶۰۰ هزار تن لیموشیرین است. جلیلی مقدم با اشاره به واردات لیمو، تصریح کرد: با وجود تولید حدود ۶۲۰ هزار تن لیموترش در کشورمان و به منظور پیشگیری از ورود آفات و بیماری‌های نوظهور، با واردات لیموترش به کشور مخالفیم. وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر حدود ۵۰ هزار تن ذخیره پرتقال در سردخانه‌ها وجود دارد، یادآور شد: با توجه به عمر انبار پرتقال، این میوه باید وارد چرخه مصرف شود. /تسنیم

 فیفا رسما باشگاه استقلال را تهدید کرد 

روز 4 اردیبهشت ماه فدراسیون جهانی فوتبال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال فرستاد که تهدید برای آبی‌ها به حساب می‌آید.  فیفا رسما باشگاه استقلال را تهدید کرد در صورتی که مبلغ بدهی خود به مارتین فورکل را پرداخت نکند، طبق قوانین با آنها برخورد خواهد کرد. فورکل در دوران حضور شفر به عنوان مربی بدنساز استقلال فعالیت می‌کرد و اخیرا کمیته تعیین وضعیت فدراسیون جهانی فوتبال حکم داد آبی‌ها 20 هزار یورو به این مربی پرداخت کنند. نامه روز 23 آپریل(4 اردیبهشت ماه) از سوی فیفا برای فدراسیون ارسال شده و فدراسیون هم آن را در اختیار استقلال قرار داده است. در این نامه ذکر شده آبی‌ها تا 6 روز پس از ارسال آن، زمان دارند تا پول مارتین فورکل را پرداخت کنند. تاکید فیفا این است که مدارک واریز پول باید برای آنها ارسال شود. حتی اگر آبی‌ها یک روز بعد از اتمام مهلت پول را واریز کنند، اثری نخواهد کرد.

کاهش قیمت مرغ و رشد ۳۵ درصدی قیمت گوجه فرنگی در ماه گذشته
 
مرکز آمار ایران اعلام کرد: بر اساس این گزارش قیمت برنج ایرانی درجه یک با ۳۷.۷ درصد بالاترین رشد قیمت و قیمت پیاز با منفی ۲۱.۷ درصد بیشترین کاهش قیمت را نسبت به فرودین ۹۸ داشته اند. به نقل از مرکز آمار ایران، متوسط قیمت اقلام خوراکی مناطق شهری در فروردین ۹۹ اعلام شد، بر اساس این گزارش قیمت برنج ایرانی درجه یک با ۳۷.۷ درصد بالاترین رشد قیمت و قیمت پیاز با منفی ۲۱.۷ درصد بیشترین کاهش قیمت را نسبت به فرودین ۹۸ داشته اند.


دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: