کد خبر: ۱۳۸۷۰۸
تاریخ انتشار: ۱۶:۳۲ - ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹
رئیس سازمان فرهنگی شهرداری شیراز در آستانه روز شیراز:
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز اعلام کرد: برنامه‌های روز شیراز، طی یک هفته از ۱۵ تا ۲۱ اردیبهشت‌ماه و در فضای مجازی با در هم آمیختگی با ماه رمضان دنبال می شود.
مرتضی جعفری با بیان اینکه شیراز نخستین شهر ایران است که یک روز را در تقویم ملی به نام خود ثبت کرده است، صدای کهن‌دیار شیراز را ترانه مهر و عاشقی دانست.

وی ابراز داشت: نمی‌توانیم سمفونی دوستی را در روز موسوم به این شهر، در باغ و بوستان‌های رنگارنگ بنوازیم، اما به گونه‌ای دیگر راوی بهار شیرازیم و بار دیگر، خاطرات دوستداران پرشمار این دیار را ورقی تازه خواهیم زد؛ خاطراتی به یادگار که عطر خوشبوی بهار نارنج را با خود دارد.

جعفری اضافه کرد: شاید محدودیت‌های ناخواسته ناشی از بیماری ویروس کرونا توفیق اجباری برای معرفی دوباره شیراز باشد تا به جهانیان یادآوری کنیم که: باد صبح و خاک شیراز آتشی است / هر که را در وی گرفت آرام نیست.

رئیس سازمان فرهنگی شهرداری شیراز در همین راستا افزود: شهرداری شیراز بر آن است چالش پیش‌آمده در عرصه اجرایی را با بهره‌گیری از تجربه فعالیت در شبکه‌های اجتماعی به فرصتی برای معرفی هر چه بیشتر شیراز به جهانیان بدل کند.

معاون فرهنگی شهردار شیراز، این شهر را خال رخ هفت کشور و نامی به بلندای تاریخ خواند و گفت: امسال این نام را در فضای مجازی در وسیع‌ترین شکل ممکن تکرار می‌کنیم؛ شیرازی که شاعر شهیر شهرش، سعدی، آن را برترین زیستگاه می‌خواند و از سرآمدی آن مقابل «مصر و شام و بر و بحر» خبر می‌دهد، نیاز به حضوری مؤثر در چرخه ارتباطی جهان دارد و روز شیراز فرصتی مغتنم برای این حضورِ ضروری و ناگزیر است.

وی یادآور شد: شهر، بن‌مایه و ریشه همدلی‌های ماست؛ آنچه که در فرازها و فرودها، ما را کنار هم نگاه داشته و سیل مهربانی‌ها را سبب شده و نیز در کوران بیماری، راهی به آفتاب برایمان نمایانده است.

معاون فرهنگی شهردار شیراز با اشاره به ضرورت روایت‌سازی و روایت‌گری از شیراز در شبکه‌های اجتماعی گفت: تلاش می‌کنیم نما به نمای دیدنی‌های شیراز را در قابی ماندگار به جهانیان عرضه کنیم تا این زیبای دلربا، بیش از پیش در منظر جهانیان دیده شود.

دکتر جعفری در ادامه با بیان اینکه مجموعه سازمان فرهنگی شهرداری شیراز برای گرامی‌داشت این روز بزرگ از مدت‌ها پیش در حال تدارک است، در ادامه به تشریح این برنامه‌ها پرداخت و اظهار کرد: ۱۵ اردیبهشت‌ماه، مصادف با وفات حضرت خدیجه کبری (س) است؛ از همین رو، از ساعت ۲۱ طی آئینی معنوی در مسجد تاریخی وکیل، امام جمعه شیراز و نماینده ولی فقیه در استان فارس به ایراد سخن می‌پردازند.

وی افزود: آئین آغاز به کار رسمی جشنواره هفته شیراز ۱۶ اردیبهشت‌ماه با سخنرانی توسط شهردار شیراز از یکی از اماکن تاریخی شهر، به صورت زنده از فضای مجازی پخش می‌شود؛ همچنین اختتامیه این رویداد نیز ۲۱ اردیبهشت‌ماه با ایراد پیام رئیس شورای شهر شیراز در باغ ارم برگزار خواهد شد.

معاون فرهنگی شهردار شیراز ابراز داشت: آئین‌های این هفته، هر شب در یکی از مکان‌های تاریخی و گردشگرپذیر، با هدف شناساندن ظرفیت‌های تاریخی و فرهنگی شیراز و نیز ضرورت برخورداری از نگاه چندجانبه تقدیم مخاطبان خواهد شد.

موسیقی به یاد شیراز و برای شیرازیان

دکتر جعفری در ادامه به برگزاری کنسرت‌های مجازی موسیقی اشاره کرد و گفت: این کنسرت‌ها از ۱۶ تا ۲۱ اردیبهشت‌ماه با اجرای هنرمندان شیرازی و هنرمندان پرمخاطب ملی همچون علی زند وکیلی، به‌صورت زنده و رایگان از شبکه‌های مختلف مجازی اجرا خواهد شد.

شیرازشناسی، محور برنامه‌های هفته شیراز

وی همچنین به ساخت برنامه‌ها و تدارک مسابقات گوناگون با مشارکت شهروندان اشاره کرد و اظهار داشت: از جمله برنامه‌های هفته شیراز در فضای مجازی، ارائه مجموعه کلیپ‌هایی ۱ تا ۲ دقیقه‌ای به‌منظور معرفی شیراز و نمایش نقاط کمتردیده شده این شهر از منظر جغرافیای طبیعی و فرهنگی این شهر است.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در ادامه از ساخت دو فیلم کوتاه با موضوع شیراز خبر داد و گفت: فیلم‌های شعر شهرو رنگ شیراز مستندهای کوتاهی هستند که به دست هنرمندان شیراز ساخته شده است و از طریق رسانه ملی و شبکه‌های مجازی منتشر می‌شود.

به گفته جعفری از دیگر برنامه‌های فرهنگی و هنری هفته شیراز، عروسک‌گردانی عروسک‌های تاریخی شیراز در خانه‌های تاریخی، اجرای مسابقه راز سنگ سیاه، استمرار برنامه‌های دورهمی شیرازشناخت و اجرای جشنواره تئاتر خانگی برای همه شهروندان و هموطنان در رده‌های سنی مختلف است که همگی با محوریت معرفی شیراز تدارک دیده شده است.

تبلیغات محیطی و شهری با محوریت شناخت شیراز و معرفی زیبایی‌های آن در سراسر شهر، برگزاری مسابقات ورزش در خانه، اعلام برگزیدگان مسابقه "آرزویی برای شهرم"، ساخت استیکر اماکن گردشگری از دیگر برنامه‌های هفته شیراز بود که معاون فرهنگی شهردار شیراز نوید اجرای آن‌ها را داد.

به گزارش اداره ارتباطات سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز تمامی برنامه‌های یادشده هر شب از ساعت ۲۱ تا ۲۲ اجرا می‌شود و مردم می‌توانند از طریق سایت Tva.ir و صفحات اینستاگرامی شهرداری شیراز و نیز صفحات پر مخاطب مربوط به شهر شیراز این برنامه‌ها را به‌صورت رایگان تماشا کنند.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: