کد خبر: ۱۳۸۹۳۹
تاریخ انتشار: ۰۰:۰۵ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
هفتاد وششمین بسته ویژه خبری؛
رصد‌خانه خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: ارجاع طرح اصلاح قانون انتخابات به مجلس / شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان دست به کار اصلاح شد / کرونا کدام بازار را سکه کرد / ضربه مهلک فدراسیون فوتبال به تیم‌های ملی در ۴ سال اخیر و ... رصد‌خانه امروز را تشکیل می‌دهند.
هشدار قاضی‌پور: مراقب «هنر پیشه‌های بورس» باشید! / پزشکیان: امثال اردشیر زاهدی باید بتوانند بیایند و بروند/ بحران چادر در صداوسیما!/ مردم به راحتی سهام عدالت را از دست ندهند

تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه ؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه  را می‌بینید.
 
بحران چادر در صداوسیما!

ایسنا نوشت: در روز‌های اخیر برخی از مهمانان سابق برنامه‌های گفت‌وگومحور تلویزیون در فضای مجازی مدعی شده‌اند، برنامه میزبان از آن‌ها خواستار برداشتن چادرشان شده است. یکی از این زنان دختر طلبه‌ای است که به دلیل تغسیل اموات کرونا پیشتر شهرت پیدا کرده است. او مدعی شده است که عوامل برنامه تلویزیونی در شبکه نسیم از او خواسته‌اند که بدون چادر مقابل دوربین حاضر شود. دیگری هم زنی بوده که برای برنامه‌ای شعبده‌بازی در تلویزیون حاضر شده و او هم مدعی شده که از او خواسته‌اند چادر از سر بردارد. در پی ادعا‌های این دو زن که واکنش‌های متفاوتی را هم به همراه داشت، برخی دفاع کردند و صداوسیما را متهم و برخی آن را برای رسیدن به فالور بیشتر دانستند، امروز روابط عمومی‌های شبکه‌های تلویزیونی در خبر‌هایی مجزا با اعلام برائت از اتهام‌هایی که در روز‌های اخیر برخی از مهمانان به آن‌ها وارد کردند، اعلام نمودند این ادعا‌ها را پیگیری قانونی خواهند کرد.

محرز: گرما پاشنه آشیل کرونا نیست

مینو محرز روز شنبه در گفت وگو با ایرنا ضمن ابراز نگرانی از احتمال اوج گیری مجدد ویروس کرونا بر اثر شروع زودهنگام کار و فعالیت در جامعه، افزود: همه بیرون آمده اند و رعایت نمی‌کنند انگار که اصلا ویروسی نیامده و نبوده! گویا فراموش کرده اند. این در حالیست که هنوز هم فاصله گذاری فیزیکی مهمترین نکته و تنها راهی است که در دنیا کنترل کرونا توسط آن صورت گرفته است. وی با تاکید بر اینکه مردم حتی المقدور و در موارد غیر ضروری نباید از خانه خارج شوند، تصریح کرد: خوشبختانه در ماه رمضان ماندن در خانه بیشتر شده و به امر مقابله با کرونا کمک کرده، اما اگر رفت وآمد‌های روزمره و بی توجه به نکات بهداشتی تکرار شود و ادامه یابد، مشکل خواهیم داشت. محرز درباره شایعه‌ای که در نخستین روز‌های کرونا منتشر شد مبنی بر این که کرونا با شروع گرما از بین می‌رود، خاطرنشان کرد: گرما در محیط باعث می‌شود ویروس کرونا زودتر از بین برود، اما تاثیر بسیار کمی در روند کم شدن فاکتور‌های سرایت آن یا به طور کلی از بین رفتن آن دارد.

اولین واکنش سینا کمال‌خانی پس از ابطال نتیجه انتخابات تفرش

سینا کمالخانی منتخب مردم تفرش در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که اخیرا مدرک تحصیلی وی خبرساز شده است، در این رابطه بیانیه‌ای منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: اینجانب سینا کمالخانی جوانی ۳۲ ساله در قرن بیست و یکم و در عصر تکنولوژی به دلیل مشغله‌های کاری، تصمیم به ادامه تحصیل از طریق دانشگاه‌های الکترونیکی گرفتم و نهایتا از طریق فراخوان اینترنتی با یکی از این موسسات آشنا شدم و ثبت نام کردم. بواسطه فعالیت آشکارا و دامنه اینترنتی این موسسه که کسب آن مستلزم دریافت مجوز قطعی از نهاد‌های ذیربط است، به این موسسه اعتماد کرده و از طریق همان سایت به تحصیل، دریافت جزوات، ارسال پایان‌نامه و واریز شهریه در طول چند ترم اقدام کرده‌ام. علیرغم مستندات و هولوگرام معتبر مدرک تحصیلی، امروز نهاد‌های مربوطه آن موسسه را فاقد مجوز دانسته و متعاقبا مدرک تحصیلی بنده را تایید نکرده اند. بدیهی است نظارت بر عملکرد این موسسات و صحت سنجی مجوز‌های آن‌ها برعهده نهاد‌های مسئول بوده و بنده هم، چون سه و نیم میلیون دانشجوی دیگر لزومی به بررسی مجوز این موسسات و دانشگاه‌ها و یا مجوز رشته‌های ارائه شده نمی‌دیدم؛ و در نهایت من ماندم و اشتباه دیگران، و قطعا به سهم خود از مردم عذرخواهی می‌کنم که نتوانستم آنچنان که باید از حق خود، رای اعتماد مردم و مطالباتی که تحقق آن بر گردنم گذاشته شده بود دفاع کنم.

شکایت پسر قالیباف از محمدعلی نجفی

محمدعلی نجفی شهردار پیشین تهران که به دلیل قتل میترا استاد همسر دومش از حدود یک سال پیش در بازداشت به سر می‌برد، فردا ۲۱ اردیبهشت ماه در پرونده‌ای جداگانه و با شکایت الیاس قالیباف فرزند محمدباقر قالیباف شهردار اسبق تهران محاکمه می‌شود. حمیدرضا گودرزی وکیل مدافع محمدعلی نجفی با اعلام این خبر گفت: جلسه رسیدگی به شکایت الیاس قالیباف از نجفی فردا در شعبه ۱۰۵۹ مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرایم کارکنان دولت برگزار می‌شود. وی افزود: در این پرونده، الیاس قالیباف و شرکت شمس‌الشموس از شهردار وقت منطقه ۲، مدیر وقت حراست شهرداری منطقه ۲ و همچنین از نجفی به عنوان شهردار وقت تهران تحت عنوان نشر اکاذیب و گزارش خلاف واقع شکایت کرده و پرونده مزبور در دادسرای کارکنان دولت در مرحله رسیدگی است. بنا بر این گزارش، ماجرا از این قرار است که حراست منطقه ۲ شهرداری تهران در ۱۷ بهمن سال ۹۶ گزارشی در مورد تخلفات موسسه نوآوران آموزشی شمس‌الشموس متعلق به الیاس قالیباف مبنی بر تخلفات و جرایم تهیه و آن را به شهردار وقت منطقه ۲ یعنی رسول کشت‌پور اعلام کرد.

حرم رضوی در شب‌های قدر بسته خواهد بود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: حرم مطهر رضوی در شب‌های قدر همچنان بسته خواهد بود و مشتاقان می‌توانند از طریق برنامه زنده تلویزیونی از فرصت معنوی این شب‌ها بهره‌مند شوند. به منظور بهره‌گیری از فرصت معنوی شب‌های قدر مقرر شد در نقاطی از اماکن عمومی و روباز با رعایت کلیه اصول و پروتکل‌های بهداشتی مراسم این شب‌ها برگزار شود. ۲۲ مکان روباز در مناطق مختلف سطح شهر به این امر اختصاص یافته، این مکان‌ها با همکاری شهرداری مشهد، هیات مذهبی و سایر دستگاه‌های مرتبط در فاصله ساعات ۲۱.۳۰ تا ۳۰ دقیقه بامداد به برگزاری مراسم اقدام خواهند کرد/شهر آرا

ضربه مهلک فدراسیون فوتبال به تیم‌های ملی در چهار سال اخیر

تیم‌های ملی فوتبال ایران در سال‌های گذشته نتایج بسیار بدی را کسب کردند که نتیجه این اتفاق، سقوط تیم‌های ایرانی در رده‌بندی آسیایی و همینطور شکست در رقابت‌های مختلف بود. فدراسیون فوتبال در دوره مدیریتی علی کفاشیان با وجود تمام انتقاد‌ها توانست نتایج خوبی را به دست آورد و در پی همین برنامه‌ریزی‌ها بود که تیم‌های ملی بزرگسالان، جوانان و نوجوانان توانستند با موفقیت در رقابت‌های آسیایی، راهی جام جهانی شوند. این روند در دوران مهدی تاج و با سیاست‌های مختلف محمدرضا ساکت به شکست منتهی شد و امروز تیم‌های ملی در وضعیت مناسبی حضور ندارند. /ایسنا

بلوچستانی‌ها کوچکترین مادران ایران

سخنگوی سازمان ثبت احوال گشور گفت: بیشترین میانگین سن مادران در استان‌های تهران و اصفهان (۳۰ سال) بوده است. ️کمترین میانگین سن مادران در استان‌های سیستان و بلوچستان (۲۵.۸۸)، گلستان (۲۷.۶۴)، اردبیل (۲۸.۲۷) و خراسان شمالی (۲۸.۳۹) بوده است. /باشگاه خبرنگاران

بدهی عجیب ۶ هزار و ۴٠٠ دلاری پرسپولیس!

بحران مالی در پرسپولیس شرایط این باشگاه را بحرانی‌تر از همیشه کرده است. شرایطی که مدیران وقت پرسپولیس را مجبور کرده برای تأمین هزینه‌های یکی از سفر‌های تیم، مبلغی را از آژانس ارائه دهنده خدمات هواپیمایی قرض بگیرند. یعنی باشگاه عملا نه تنها هزینه هتل و پرواز را پرداخت نکرده بود، بلکه در اقدامی جالب برای هزینه‌های جاری خود نیز از مدیر آژانس تقاضای پولی به عنوان قرض می‌کند. ️در ادامه مدیر این آژانس هم ۶۴٠٠ دلار به نماینده باشگاه پرسپولیس پرداخت می‌کند؛ پرداختی که تا به امروز تسویه نشده است. /ایسنا

کرونا کدام بازار را سکه کرد

با وجود بحران اقتصادی جهان به دلیل شیوع ویروس کرونا، بعضی از شرکت‌ها رشد و سود عجیب و غریبی داشته‌اند. فروش نسخه جدید بازی «کال آو دیوتی» با عنوان «جنگ مدرن» که سال گذشته منتشر شد، در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ نسبت به ۲۰۱۹، ۲۱ درصد رشد کرده و به ۱.۵۲ میلیارد دلار رسیده است.» درآمد شرکت «Electronic Arts» نیز که بازی‌های مشهور و محبوبی مانند فیفا و سیمس را ساخته، ۱۲ درصد رشد کرده است. «زوم» برندی است که بزرگترین رشد ناگهانی را در جهان داشته است. این برنامه که ابزاری برای کنفرانس ویدئویی است، تنها در یک روز میزبان ۳۰۰ میلیون نفر در جلسات ویدئویی بوده است. در سه ماهی که از سال ۲۰۲۰ گذشت، سهام این شرکت ۱۲۰ درصد رشد کرد.

نسخه ساقیان موادمخدر برای درمان کرونا!

مشکینی، پزشک و درمانگر اعتیاد و مدیر پیشین مرکز ملی مطالعات اعتیاد گفت: سوداگران مرگ بلافاصله پس از شیوع بیماری کرونا در ایران، موضوع دروغین نقش و تاثیر دو مخدر تریاک و شیره در پیشگیری از ابتلا به این بیماری را بین مصرف کنندگان و چه بسا سایر افراد را مطرح کردند تا منابع درآمدی جدید برای خود دست و پا کنند. تبلیغات دروغین و فریبنده این چنینی در مورد مصرف مشروبات الکلی هم انجام شده که متاسفانه موجب نابینایی و مرگ گروه زیادی شده و آمار آن قابل تامل است. مصرف هیچ یک از مخدر‌ها نه‌ تنها در مبتلا نشدن افراد به بیماری کرونا نقشی ندارد، بلکه با تضعیف سیستم ایمنی بدن افراد، ضریب احتمال ابتلای آن‌ها به بیماری کووید- ۱۹ را نیز افزایش می‌دهد.

باید از آمریکا حساب کشی شود

وزیر امورخارجه با انتشار متن کامل نامه خود به دبیرکل سازمان ملل متحد، نوشت: در دومین سالگرد «پایان مشارکت ایالات متحده» در برجام، از آنتونیو گوترش دبیرکل ملل متحد خواستم که از ایالات متحده به دلیل تخطی از وظایفش و همچنین وادار کردن دیگران به همین کار حساب‌کشی شود. زورگویی قانون‌شکنانه، اعتبار ملل متحد را به خطر می‌اندازد و صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند.

پزشکیان: امثال اردشیر زاهدی باید بتوانند بیایند و بروند
 
 پزشکیان در اظهاراتی جالب طرفدار رفت و آمد اردشیر زاهدی به ایران است.مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس با تمجید از مواضع اردشیر زاهدی گفت: این نگاه تنگ ماست که باعث فرار عده‌ای می‌شود و خود به خود یک عده‌ای تصور می‌کنند که مملکت فقط مال اینهاست. مملکت مال همه‌ی آن کسانی است که اهل این مملکت هستند. وی در ادامه افزود: من که اعتقادم این است همه‌ی کسانی که ایرانی هستند به آب و خاک‌شان پایبندند. این نگاه تنگ ماست که باعث فراری عده‌ای می‌شود و خود به خود یک عده‌ای تصور می‌کنند که مملکت فقط مال اینهاست. مملکت مال همه‌ی آن کسانی است که اهل این مملکت هستند، در آن به دنبال می‌آیند، تلاش می‌کنند، زندگی می‌کنند و می‌میرند. کسی که اهل این مملکت است بعید می‌دانم که به این راحتی … مگر این که دلش مریض باشد، وگرنه یک انسان سالم هیچ وقت حاضر نمی‌شود که کشورش را معامله کند، فرقی نمی‌کند چپ یا راست، مذهبی یا غیرمذهبی. یک فطرتی در انسان‌ها وجود دارد که بر اساس آن پایبند به اصولی هستند.
 
شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان دست به کار اصلاح شد
 
فعال اصلاح طلب گفت: شورای اصلاح طلبان در نظر دارند تا عملکرد‌ها و ساختار و شیوه کار را مورد بازنگری قرار دهند.علی محمد نمازی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی، با اشاره به موضوع نو اصلاح طلبی مطرح شده از سوی چهره‌های اصلاح طلب گفت: اولا معتقدم که یک سو برداشتی از اظهارات کرباسچی صورت گرفت، زیرا انتقاد کرباسچی بیشتر از ریاست شورای عالی اصلاح طلبان و عارف بود و یک اشاره‌ای هم به رئیس دولت اصلاحات شد که این را مطبوعات و جریانات و تشکل‌های سیاسی خیلی بزرگ کرده و خیلی به آن بها دادند. او ادامه داد: با این حال به نظرم بیش از ۸۰ درصد از اصلاح طلبان بر ادامه روند فعلی رهبری شورای عالی اصلاح طلبان اتفاق نظر دارند. اما هر تشکلی باید مثل هر دستگاه دیگری دائم به بازنگری خود بپردازد و هر طیفی باید به بازخورد‌های عملکرد خود توجه داشته باشد و اگر نارضایتی وجود دارد، باید توجه داشته و علت این نارضایتی‌ها را بازبینی کرد.

نمازی افزود: اکنون شورای اصلاح طلبان در نظر دارد تا عملکرد‌ها و ساختار و شیوه کار را مورد بازنگری قرار دهد. این اتفاق در اصل یک حرکتی در جهت تقویت جبهه اصلاح طلبان است که البته همین کار را اصولگرایان هم باید انجام دهند.سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی درباره احتمال شورایی شدن رهبری شورای عالی اصلاح طلبان نیز بیان کرد: اولا رئیس دولت اصلاحات هرگز ادعا را نداشته که رهبر جریان اصلاحات بوده و روحیه خود خاتمی به کار شورایی بسیار نزدیک‌تر است. این مکانیزم هم قبلا بوده و احتمال دارد که شورای عالی اصلاح طلبان مجددا بر آن تاکید کنند، اما به نظر می‌آید که قرار است تجدید ساختار به طور جدی تری مورد توجه قرار بگیرد.فعال اصلاح طلب تاکید کرد: معتقدم که هم ساختار باید مورد تجدید نظر قرار بگیرد و هم اعضا بازنگری شوند؛ البته من قبلا هم گفتم که باید به سمت حاکمیت عملکرد حزبی در اداره کشور و مخصوصا در عرصه انتخابات برویم؛ زیرا اینگونه فعالیت سیاسی پسندیده نظام جمهوری نبوده و ما نباید از این کار دفاع کنیم، بلکه باید به سمت داشتن دو الی ۳ حزب قوی در کشوربرویم.
 
هشدار قاضی‌پور: مراقب «هنر پیشه‌های بورس» باشید
 
عضو کمیسیون «صنایع و معادن» مجلس با بیان اینکه تازه‌وارد‌های بورس مراقب هنر پیشه‌های این حوزه باشند، گفت: این افراد با شیوه‌های خود کاری می‌کنند که ممکن است پایین دستی‌های بورس به یک آن ورشکسته شوند.نادر قاضی‌پور در گفتگو با میزان، با اشاره به روند صعودی سرمایه‌گذاری مردم در بورس گفت: بهترین مکان برای جلوگیری از پول‌های شناور، بازار بورس است، اما پیش از این‌ها باید برای تبلیغ تولیداتمان در بورس پیش قدم می‌شدیم. وی تاکید کرد: اگر پول‌های شناور مردم به جای اینکه در مؤسساتی همچون کاسپین سرمایه گذاری شد، در بورس سرمایه گذاری می‌شد، قطعا تولید و اشتغالزایی رونق می‌گرفت. عضو کمیسیون «صنایع و معادن» مجلس اظهار داشت: اندوخته‌های مردم بهتر است در بورس سرمایه گذاری شود و نه در رشته‌هایی همچون طلا، ارز، سکه و مسکن. این نماینده مجلس اظهار داشت: در شرایط فعلی حضور هیجانی مردم در بورس به مانند تیغ دو سر است لذا مسؤلان اگر جلوی حباب موجود در بورس را نگیرد و مردم در این شرایط سهامی را خریداری کنند که ارزش واقعی اش مشخص نیست، قطعا ضربه خواهند خورد و این به مراتب نگران کننده‌تر و بدتر از مؤسسات مالی و اعتباری ورشکسته است.

عضو کمیسیون «صنایع و معادن» مجلس با بیان اینکه در حال حاضر افرادی در بورس هستند که از محل بورس سود به جیب زده‌اند، گفت: برخی روز اول با ۶۰ میلیون تومان سرمایه وارد بورس شده‌اند، اما در حال حاضر سود میلیاردی به جیب زده‌اند که به این افراد «هنرپیشه بورس» گفته می‌شود. این افراد با شیوه‌های خود کاری می‌کنند که ممکن است پایین دستی‌های بورس به یک آن ورشکسته شوند. وی تاکید کرد: بنابراین نیاز است مسئولین سازمان بورس اجازه ندهند سهام برخی شرکت‌ها حباب شود تا از این طریق مردم ضرر و زیان جبران ناپذیری داشته باشند.این نماینده مجلس با بیان اینکه بورس باید از سرمایه مردم صیانت کند، گفت: بنابراین اگر بورس به خوبی مدیریت نشود به واقع خسارات آن از مؤسسات مالی و اعتباری ورشکسته بیشتر خواهد بود و هزار برابر آن ضرر به مردم وارد خواهد شد.قاضی پور ادامه داد: انتظار داریم مردم سهام شرکت‌هایی را خریداری کنند که حداقل قیمت را دارند و یا اینکه با کارشناسان مشورت کنند.

خواسته یک امام جمعه درباره سهام عدالت
 
امام جمعه موقت شهرستان ورامین ضمن اشاره به اینکه استفاده از سهام عدالت بهره‌مندی مردم از حقوق حقه خودشان است بر سرعت عمل دولت در اجرایی کردن آزاد سازی این سهام تاکید کرد. حجت الاسلام سید محسن محمودی در گفتگو با میزان، با اشاره به آزادسازی سهام عدالت آن را بهره‌مندی مردم از حقوق حقه خود دانست و بیان کرد: در این شرایط که بسیاری از خانواده‌ها به دلیل مشکل کرونا با مشکلات بسیاری دست به گریبان هستند، استفاده از سهام عدالت می‌تواند کارگشا باشد. امام جمعه موقت شهرستان ورامین با تاکید بر سرعت عمل دولت در اجرایی کردن آزاد سازی سهام عدالت افزود: مسئولان همچنین باید سود این سهام را بدون کم و کاست به مردم پرداخت تا مردم بتوانند گرهی از زندگی خود باز کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب، نهم اردیبهشت امسال با صدور ابلاغیه‌ای ضمن موافقت با درخواست رییس‌جمهور برای آزادسازی سهام عدالت و با اشاره به نقش سهام عدالت در گسترش عدالت اجتماعی و توانمندسازی خانواده‌های کم درآمد، موارد سه‌گانه‌ای را به عنوان امور لازم‌الرعایه در این واگذاری‌ها مورد تأکید قرار دادند و خاطرنشان کردند: دولت هر چه زودتر اقدامات مقتضی را به عمل آورد تا مردم سریعتر از منافع سهام خود بهره‌مند شوند.
 
ارجاع طرح اصلاح قانون انتخابات به مجلس
 
سخنگوی شورای نگهبان از ارجاع طرح دوفوریتی اصلاح برخی قوانین انتخابات به مجلس خبر داد.آقای عباسعلی کدخدایی، طرح اصلاح برخی قوانین مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شورا‌های اسلامی کشور را دارای ایراد‌ها و ابهامات متعدد دانست.وی با اشاره به نتایج بررسی این طرح در جلسه شورای نگهبان، گفت: علاوه بر ایراد‌های متعدد این طرح، فرایند نظارتی پیش بینی شده به موجب این مصوبه از ابعاد مختلف دارای ابهام شناخته شد.آقای کدخدایی، نسبت نحوه رسیدگی به اعتراض داوطلبان و تکالیف مراجع نظارتی مربوط در این مصوبه را با تکالیف مندرج در قانون لزوم رسیدگی دقیق به شکایات داوطلبان رد صلاحیت شده در انتخابات مختلف که سال ۷۸ در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسیده است، از ابهامات این طرح دانست.سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: این طرح همچنین از حیث نسبت ترتیبات اجرایی مقرر با قوانین موجود انتخاباتی دارای ابهام شناخته شد که طبعا پس از اصلاح در مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان درباره آن اظهار نظر می‌کند.
 
کنایه بایدن به ترامپ در سالگرد خروج آمریکا از برجام
 
نامزد بالقوه حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای به مناسبت دومین سالگرد خروج کشورش از برجام یادآوری کرد، وعده رئیس‌جمهور آمریکا برای عقد توافقی بهتر با ایران محقق نشده است. «جو بایدن»، نامزد بالقوه حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای به مناسبت دومین سالگرد خروج از «برجام» از سیاست «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور کشورش علیه ایران انتقاد کرد. وی همچنین یادآوری کرد، با وجود گذشت دو سال از خروج آمریکا از برجام به دستور دونالد ترامپ هنوز وعده او برای عقد توافقی بهتر با ایران محقق نشده است.

همتی: اقتصاد کشورمان روزهای سخت را می گذراند

عبدالناصر همتی: تلاش‌های بانک مرکزی و کمک های دولت به همراه تلاش بانکها در بهبود وضعیت ترازنامه های خود، شرایط پولی و ارزی کشور را در وضعیت مناسب تری نسبت به دو سال پیش قرار داده است. امروز، شرايط بازار سرمايه امكان خوبی براى بهبود شرایط تأمين مالى در كنار تأمين كسرى بودجه، از راه عرضه سهام بنگاهها و اموال مازاد  و مهمتر از همه، انتشار هدفمند و مدیریت شدهٔ اوراق بدهی، که هر دو ضد تورمی هستند، فراهم كرده است كه اميد است دولت از آن استفاده کند. با توجه به گزارش هایی که از فعالیت‌های بخش های کشاورزی، صنعت و معدن و خدمات، خصوصاً خدمات مدرن و مبتنی بر دانش وفناوریهای نوین می‌رسد، قطعاً امسال شاهدتحولات قابل توجهی  در عرصه تولید ملی خواهیم بود. اما باید اذعان کرد که اقتصاد کشورمان روزهای سخت و در عین حال تعیین کننده ای را می گذراند. اطمینان دارم اين شرايط سخت قابل مدیریت است. شرایط فشار حداکثری  و محدودیت‌های تحریمی بیش از حد تصور است، که شاید بتوان آن را در زمره جنایت علیه بشریت نامید. ملت ایران از گردنه سخت تلاطمات گذشته و آنچه بدخواهان از تنش در بازار ارز، تلاطم در نظام بانکی و کمبود کالاهای اساسی دنبال می کردند، نه تنها حاصل نشده، بلکه وضعیت ایران امروزه و درحین عبور از بحران کرونا از بسیاری از کشورها مطمئن تر و آرام تر است. یقیناً، ملت بزرگ ایران با قدرت مشکلات باقی مانده را نیز با موفقیت پشت سرخواهدگذاشت.

دلار در صرافی بانکی گران شد

در معاملات امروز بازار ارز، شاهد رشد نسبی قیمت‌ها هستیم. به گونه‌ای که هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی به نرخ ۱۵۷۰۰ تومان از مردم خریداری و با رشد ۱۰۰ تومانی نسبت به روز پنج شنبه، به قیمت ۱۵۸۰۰ تومان به متقاضی دریافت دلار آمریکا فروخته می‌شود. همچنین هر اسکناس یورو به نرخ ۱۷۱۰۰ تومان از مردم خریداری و به قیمت ۱۷۲۰۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می‌شود که نسبت به روز پنج شنبه، ۱۰۰ تومان افزایش داشته است. همچنین در بازار آزاد، نرخ دلار آمریکا هم اکنون به رقم ۱۶۲۳۰ تومان، یورو به رقم ۱۷۵۰۰ تومان و هر درهم امارات نیز به رقم ۴۵۲۰ تومان رسیده است.
 
مقام مسئول: پراید ۹۰ میلیونی تومانی، کاغذی است
 
رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو درباره اینکه پراید با چه قیمتی در بازار خودرو، خرید و فروش می شود، گفت: بالاترین عددی که خودروی پراید معامله شده ۷۳ میلیون تومان بوده و مابقی اعدادی که اعلام می شود، تنها روی کاغذ است و این بدان معنا است که پراید با قیمت های ۸۰ و ۹۰ میلیون تومانی که گفته می‌شود، اصلا خرید و فروش نمی شود. از روزی که گفته شده قیمت پراید به بیش از ۸۰ میلیون تومان رسیده نه فردی خریده و نه فردی با این قیمت فروخته است. چند وقتی است که در بازار خودرو، خریداری وجود ندارد و کسب و کار نمایشگاه داران به شدت کساد است؛ از سویی حضور برخی از دلالان در بازار خودرو باعث شده که نمایشگاه داران و سایر فعالان این حوزه با چالش های زیادی مواجه شوند. از زمانی که اعلام شد قیمت خودرو قرار است بازنگری شود، قیمت پراید و سایر خودروها بالا رفت و این امر ربطی به توقف خط تولید پراید ندارد.
مقام مسئول: پراید ۹۰ میلیونی تومانی، کاغذی است/ عبور بورس از مقاومت یک میلیونی/ شرکتی که در قرنطینه کرونا در هر ساعت ۱ میلیون یورو ضرر می‌کند

موتمنی با بیان اینکه نمایشگاه داران مخالف هر گونه افزایش قیمت خودرو هستند، چرا که این امر رکود بازار خودرو را تشدید می کند، تصریح کرد: بازار خودرو به نظارت نیاز دارد تا دلالان نتوانند جولان دهند، این افراد با سوء استفاده از شرایط بازار می خواهند قیمت ها را بالا ببرند. اگر شرکت های خودروسازی حجم بیشتری خودرو وارد بازار کنند، قیمت ها معقول خواهد شد و دیگر امکان سوء استفاده از بازار نیست. امیدواریم مراجع نظارتی، سطح نظارت بر بازار خودرو را بیشتر کنند تا مشکلات به وجود آمده برطرف شود.

بازگشت رونق به بازار خودروی چین

فروش ماهانه خودرو در چین برای نخستین‌ بار از حدود دو سال گذشته با رشد مواجه شد؛ در حالی که پس از کنترل شیوع ویروس کووید-۱۹ و همزمان با بازگشایی نمایندگی‌های فروش و کسب‌و‌کارها، انتظارها نیز برای بهبود بازار خودرویی این کشور افزایش یافت. بر اساس اعلام سازمان تولیدکنندگان خودروی چین در ماه آوریل، خودروسازان حدود دو میلیون دستگاه از محصولات خود را به نمایندگی‌های فروش تحویل دادند که این میزان نشان از رشد ۹/ ۰ درصدی نسبت به آوریل ۲۰۱۹ دارد. این نخستین رشد ماهانه بر پایه مقایسه سالانه در بازار خودرو از ژوئن ۲۰۱۸ محسوب می‌شود، اگرچه فروش خودرو طی چهار ماه نخست سال ۲۰۲۰ و تحت‌تاثیر مستقیم تعطیلی‌های ناشی از کرونا، با ثبت کاهش ۳۲ درصدی به ۶۷/ ۵ میلیون دستگاه رسید. آمارهای مثبت ماه آوریل امیدواری‌ها نسبت به بهبود بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان را پس از افول بحران کرونا تقویت کرده و امید را به خودروسازان بازگردانده است.

افزایش قیمت سکه در بازار تهران
 
قیمت سکه طرح جدید، امروز در معاملات بازار آزاد تهران به ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید. همچنین قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۳ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۹۳۰ هزار تومان و سکه یک گرمی یک میلیون تومان است. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز به ۶۵۸ هزار و ۳۸۴ تومان رسید.
 
نبض نرخ طلا در بازار جهانی
 
با توجه به تقویت امید در مورد بازگشایی کشورها پس از قرنطینه های کووید 19، قیمت طلا از بالاترین رقم دو هفته گذشته پایین آمد اما ادامه موج اجرای محرک های بانک های مرکزی همچنان سبب شد تا این فلز گران بها روند هفتگی افزایشی را ثبت کند. هر اونس طلا در بازارهای جهانی با 13 دلار و 36 سنت کاهش 1702.70 دلار فروخته شد. طلا به 1722.56 دلار، بالاترین رقم از 27 آوریل هم رسیده بود. فلز زرد طی هفته گذشته رشد 0.3 درصدی را ثبت کرد.
 
عبور بورس از مقاومت یک میلیونی 
 
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز، با افزایش 42294 واحدی معادل 4.32 درصد به رقم یک میلیون و 20 هزار واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد 364 واحدی به رقم 11 هزار و 513 واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش 11248 واحدی معادل 4.32 درصد به رقم 271 هزار و 336 واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد 11246 واحدی معادل 3.65 درصد، عدد 319 هزار و 381 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش 7462 واحدی معادل 3.65 درصد به رقم 211 هزار و 912 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، 52625 واحد افزایش معادل 4.26 درصد را رقم زد و به سطح یک میلیون و 288 هزار واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با 31559 واحد افزایش معادل 4.45 درصد به رقم 740 هزار و 560 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با 82956 واحد افزایش معادل 4.14 درصد همراه بود و عدد 2 میلیون و 87 هزار واحد را به نمایش گذاشت.
مقام مسئول: پراید ۹۰ میلیونی تومانی، کاغذی است/ عبور بورس از مقاومت یک میلیونی/ شرکتی که در قرنطینه کرونا در هر ساعت ۱ میلیون یورو ضرر می‌کند
  
مردم به راحتی سهام عدالت را از دست ندهند
 
رئیس کل سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه شرکت‌های سبد سهام عدالت جزو ۵۰ شرکت بالای بورس و اوراق بهادار محسوب می‌شوند، گفت: این شرکت‌ها جزو بهترین سهام محسوب می‌شود؛ بنابراین به مردم توصیه می‌شود به راحتی این سهام را از دست ندهند. صالح با بیان اینکه افرادی که مهارت لازم را برای خرید و فروش سهام در بورس دارند، می‌توانند روش مدیریت مستقیم سهام را در سامانه سازمان خصوصی سازی را انتخاب کنند، خاطرنشان کرد: سایر افرادی که تمایلی به مدیریت مستقیم سهام را ندارند، وارد سایت این سازمان نشوند. وی گفت: کسانی که مدیریت غیرمستقیم را انتخاب می‌کنند، عضو شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهند شد و در آینده، هیچ محدودیتی برای فروش سهام خود نخواهند داشت.افرادی که مدیریت مستقیم را انتخاب می‌کنند، برای آن‌ها محدودیت‌هایی برای خرید و فروش ایجاد خواهد شد.
 
شرکتی که در قرنطینه کرونا در هر ساعت ۱ میلیون یورو ضرر می‌کند
 
وزیر اقتصاد آلمان خواهان افزایش تلاش‌های دولت برای نگهداری از پرچمدار ایرلاین‌های این کشور(لوفتهانزا) در مواجه با بحران پاندمی کرونا شد. آلتمایر در مصاحبه با روزنامه آلمانی بیلد گفت: لوفتهانزا در کنار شرکت‌های دیگر، بخشی از دارایی با ارزش اقتصاد ما است و به همین علت ما از فروخته شدن آن جلوگیری خواهیم کرد. وزیر اقتصاد همچنین گفت: دولت آلمان از خود در مقابل سرمایه‌گذاران خارجی که گمان می‌کنند می‌توانند شرکت‌های معروف آلمان را با قیمت‌هایی بسیار پایین بخرند، دفاع خواهد کرد. این بیانیه چند روز پس از آن منتشر می‌شود که خبرگزاری اشپیگل گزارش داد: لوفتهانزا به دنبال ۱۰ میلیارد یورو وام دولتی در ازای بخش بزرگی از سهام این ایرلاین است. در این گزارش آمده بود که لوفتهانزا در قرنطینه کرونا در هر ساعت ۱ میلیون یورو ضرر می‌کند.
 
ضرر 4.5 میلیارد دلاری پست آمریکا به خاطر کرونا
شرکت ارائه دهنده خدمات پست آمریکا، اعلام کرد که ضرر این کشور در سه ماهه نخست سال جاری به خاطر شیوع کرونا، دو برابر شده و به 4 و نیم میلیارد دلار رسیده است. این شرکت هشدار داده که کاهش رشد اقتصادی ناشی از شیوع کووید 19 بر درآمدهای این شرکت طی 18 ماه آینده اثر منفی خواهد گذاشت. مگان برنان، مقام بلند پایه این شرکت می‌گوید: نکته قابل توجه این است که شیوع کرونا تاثیرات کوتاه مدت و بلندمدت جدی به بار خواهد آورد و امسال و سال‌های آینده به کاهش قابل توجه درآمد پست آمریکا منجر خواهد شد. وی تاکید کرد:‌این مسئله توانمندی ما برای ارائه خدمات جهانی خود را در غیاب کمک‌های کنگره تحت تاثیر قرار خواهد داد. برنان می‌گوید: شرکت پست آمریکا از کنگره این کشور خواسته تا در کنار کمک مالی دست این شرکت را برای استقراض و دریافت وام به صورت نامحدود باز نگه دارد. وی ماه گذشته طی یک جلسه با نمایندگان کنگره اعلام کرد که شیوع کرونا تنها طی سال جاری 13 میلیارد دلار به پست آمریکا آسیب خواهد زد. این مقام بلند پایه همچنین گفت: پایین آمدن نرخ بهره در این کشور هزینه پرداخت غرامت کارگران را از 771 میلیون دلار در سه ماهه اول سال 2019 به 2.92 میلیارد دلار در سه ماهه نخست سال 2020 افزایش داده است.


دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: