کد خبر: ۱۳۸۹۶۸
تاریخ انتشار: ۲۲:۲۳ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
هفتاد و هفتمین بسته ویژه خبری؛
رصد‌خانه خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: کواکبیان: وزیر کشور گرانی خودرو را جدی بگیرد / اظهارات تند نماینده مجلس علیه ظریف / واکنش پزشکیان به اظهارات آیت‌الله جنتی و ... رصد‌خانه امروز را تشکیل می‌دهند.
 میر اصولگرایان با توپ پُر می‌آید / روایت آقای وکیل از دادگاه امروز نجفی / انتقاد توکلی از ضیافت‌های اشرافی منتخبان مجلس یازدهم / خسارت ۲۷ میلیاردی ایران به انگلستان بابت حمله به سفارت

 تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه ؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه را می‌بینید.

میر اصولگرایان با توپ پُر می‌آید

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم تاکید کرد: اقدامات غیر کارشناسی و شتابزدۀ آخرین روز‌های مجلس دهم بدقت رصد و پس از افتتاح مجلس یازدهم مجددا بررسی خواهد شد.سیدمصطفی میرسلیم در صفحه شخصی خود با انتقاد از برخی اقدامات نمایندگان مجلس دهم در واپسین روز‌های نمایندگی خود نوشت: اقدامات غیر کارشناسی و شتابزدۀ آخرین روز‌های مجلس دهم بدقت رصد و پس از افتتاح مجلس یازدهم مجددا بررسی خواهد شد.ی در تشریح این اقدامات افزود: گسترش بی رویۀ مناطق آزاد، حذف صفر‌ها و تغییر نام پول ملی، تشکیل مجدد وزارت بازرگانی برای چراغ سبز دادن به واردات!

الکاظمی عبدالمهدی و کابینه‌اش را برکنار کرد

ایرنا نوشت: نخست وزیر جدید عراق با صدور حکمی عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشین و اعضای کابینه وی را بازنشسته کرد. به گزارش پایگاه خبری المعلومه، مصطفی الکاظمی در حکم خود آورده است: این تصمیم با توجه به رای اعتماد مجلس به دولت جدید و انجام سوگند قانون اساسی از سوی آن و با استناد به اختیاراتی که قانون اساسی به نخست وزیر داده است، گرفته شد.
الکاظمی در حکم خود افزود: عبدالمهدی و اعضای کابینه وی از تاریخ ۵/۷ /۲۰۲۰ (۱۸ اردیبهشت) بازنشسته شده اند.نخستین نشست دولت جدید عراق روز شنبه به ریاست الکاظمی برگزار شد.دولت جدید بامداد پنجشنبه هفته گذشته از پارلمان رای اعتماد گرفت.الکاظمی در مراسم رسمی که در کاخ نخست وزیری در بغداد برگزار شد، وظایف و مسوولیت دولتی را از سلف خود «عادل عبدالمهدی» تحویل گرفت.وی در این مراسم گفت که ما سوگند خورده ایم تا از کشور محافظت کنیم؛ به شهروندان اطمینان دهیم و برای آنها پیام بفرستیم که این دولت برای تامین نیازهای زندگی مناسب و معقول کوشش خواهد کرد.دولت الکاظمی ساعاتی پس از کسب رای اعتماد پارلمان با استقبال گسترده بین المللی رو به رو شد.از مجموع ۲۳ وزیر، پارلمان عراق در نشست خود به ۱۵ وزیر رای اعتماد داد، پنج وزیر رد شدند و تکلیف سه وزارتخانه مهم دارایی، نفت و وزارت امور خارجه به زمان دیگر موکول شد.

فریاد سیدجلال بلند شد؛پرونده‌های پرسپولیس در فیفا شوخی نیست

فارس نوشت: کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس از وضعیت نامشخص باشگاه بابت مسائل مالی گلایه دارد.
در حالی که پرسپولیس با 10 اختلاف امتیاز نسبت به تیم دوم در صدر جدول قرار دارد و این روزها هجمه‌های زیادی به مسؤولان تصمیم گیرنده از سوی سایر تیم‌ها وارد می‌شود تا ادامه مسابقات برگزار نشود، اوضاع داخلی تیم صدرنشین چندان مساعد نیست. در باشگاه برای عقد قرارداد با یک کارگزار مالی بین اعضای هیأت مدیره اختلاف نظر وجود دارد و از سویی مدت‌هاست که به اعضای تیم پرداختی صورت نگرفته است. آخرین پرداختی از سوی باشگاه به بازیکنان و اعضای کادر فنی به چند روز قبل از عید نوروز بازمی‌گردد که فقط 3 درصد از پول قرارداد بازیکنان و کادر فنی به حسابشان واریز شده، این در شرایطی است که مدیران پرسپولیس مدعی هستند نمی‌خواهند مانند مدیران گذشته وعده و وعید بدهند و هرگاه پول دستشان برسد به تیم اعلام می‌کنند، اما با این اختلاف نظرهایی که در باشگاه پرسپولیس وجود دارد، به نظر می‌رسد این باشگاه به زودی از لحاظ مالی تأمین نمی‌شود، آن هم در شرایطی که غیر از مطالبات بازیکنان فعلی، باشگاه در فیفا پرونده‌های سنگینی دارد که مهم‌ترین آنها پرداخت بیش از 15 میلیارد تومان به برانکو است.
در همین زمینه سید جلال حسینی با گلایه از شرایط موجود اظهار داشت: در روزهایی هستیم که همه با استفاده از نام پرسپولیس کارهای خود را پیش می‌برند و متأسفانه مشکلات بازیکنان چند برابر شده است.
وی افزود: به دلیل موفقیت‌هایی که تیم در این چند سال به دست آورده، مشکلات باشگاه پشت نام این موفقیت‌ها قایم شده است در حالی که در این مدت خیلی از مدیران و شاید خیلی از افراد دیگر از این موفقیت‌ها استفاده کردند، اما حالا مشکلات مانده و ما بازیکنان.
کاپیتان سرخ‌پوشان تأکید کرد: پرونده‌هایی که باشگاه در فیفا دارد شوخی نیست و همه آنها در صورت عدم پرداخت، پرسپولیس را زمین‌گیر می‌کند، اما از این سو مدیریت، مدت‌هاست که اعضای تیم مشکلاتی دارند و همیشه به خاطر موفقیت‌هایی که داشته‌ایم صدای کسی درنیامده، مگر می‌شود همه از نام پرسپولیس استفاده کنند اما بازیکنان و اعضای داخلی تیم با مشکل رو به رو باشند. ما می‌خواهیم این وضعی که باشگاه دارد درست شود تا ما هم بتوانیم با آرامش بهتری به آینده فکر کنیم.

 آبادان قرنطینه کامل شد

تسنیم نوشت: به‌منظور قطع زنجیره کرونا ادارات و بانک‌های شهرستان آبادان تا آخر هفته تعطیل و ‌کریدورهای ورودی آبادان از سمت اهواز و ماهشهر مسدود شد و تحت تدابیر سختگیرانه تردد قرار گرفت. با دستور سید زین‌العابدین موسوی معاون استاندار و فرماندار ویژۀ آبادان و در راستای کمک به قطع زنجیرۀ بیماری کرونا تمام ادارات (به‌غیر از بخش‌های خدماتی و درمانی و عملیاتی) و بانک‌های شهرستان آبادان تا آخر هفتۀ جاری تعطیل اعلام شد. معاون استاندار و فرماندار ویژۀ آبادان در این باره با اشاره به اهمیت خودقرنطینگی شهروندان‌ گفت: از همه ‌مردم آبادان تقاضا داریم با اجتناب از انجام سفر غیرضروری و رفت‌وآمد در سطح شهر، با ماندن در منزل به قطع زنجیرۀ انتشار این بیماری کمک کنند. وی با بیان اینکه به‌منظور جلوگیری از ورود شهروندان شهرستان‌های تعطیل‌شده از فردا ورودی آبادان از دو نقطۀ اهواز و ماهشهر تا پایان هفته مسدود خواهد شد، از همه اهالی سایر شهرها خواست که در طول تعطیلات به آبادان سفر نکنند.
موسوی با تأکید به اینکه در این مدت بازرسی‌های لازم توسط کمیتۀ اجرایی در سطح شهرستان تشدید خواهد شد، تصریح کرد: در پایان هفته نیز تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد.

پیام تسلیت رهبر انقلاب به حادثه دیدگان کرونا

 حساب توییتر سایت رهبر انقلاب با هشتگ شهادت بخشی از سخنان امروز رهبر انقلاب در ارتباط ویدئو کنفرانسی با ستاد مقابله با کرونا را نشر داده که فرمودند: لازم میدانم تسلیت عرض کنم به مصیبت دیدگان در حادثه کرونا؛ و برای مبتلایان به این بیماری از خدای متعال شفا مطالبه کنم، و برای درگذشتگان، رحمت الهی و بخصوص برای کسانی که در حرکت جهادی در این راه به شهادت رسیده اند، درجات عالی را از خداوند متعال مسئلت کنم.

موضع جدید استراماچونی در خصوص هدایت تیم ملی ایران

سرمربی سابق استقلال تمایل چندانی به حضور دوباره در فوتبال ایران ندارد. چندی پیش شایعه پیشنهاد فدراسیون فوتبال ایران به آندره آ استراماچونی سرمربی ایتالیایی و پیشین تیم فوتبال استقلال در رسانه ها مطرح شد. شایعه ای که البته خیلی زود و با تایید شدن از سوی استراماچونی رنگ واقعیت به خودش گرفت و او اعلام کرد که این پیشنهاد را نپذیرفته است.
حالا استراماچونی که پس از دوران موفق اما کوتاهش در استقلال مجبور به ترک این تیم شد،در جدیدترین صحبت هایش در خصوص آینده کاری اش حرف زده است. استراماچونی در این مورد گفت: اولویتم برای کار کردن در آینده کشور ایتالیا است و ترجیح می دم در کشور خودم کار کنم. دوران حضورم در ایران بسیار زیبا و باور نکردنی بود. من همیشه نسبت به حسی که هواداران استقلال به من داده اند ممنون هستم. در آن ۶ ماه هواداران استقلال حسی به من دادند که فراتر از فوتبال بود.

 5 بازیکن لالیگا کرونایی شدند

 با اعلام لالیگا و پس از انجام آزمایش های مربوط به ویروس کرونا، 5 بازیکن شاغل در لیگ اسپانیا به این ویروس مبتلا شده اند.
در شرایطی که تیم های اسپانیایی تمرینات خود را به صورت انفرادی آغاز کرده اند، تست کرونای این 5 بازیکن که هم از لالیگا و هم شامل بازیکنان دسته دوم اسپانیا است، مثبت شده است.بر اساس قوانین، بازیکنان برای شرکت در تمرینات باید تست کرونا بدهند. نام 5 بازیکن کرونایی به دلیل قوانین موجود اعلام نشده است. در بیانیه منتشر شده توسط لالیگا این 5 بازیکن، هیچ کدام علائم کرونا را نداشته‌اند و پیش از این هم در روز گذشته تست کرونای 3 بازیکن در لالیگا مثبت اعلام شده بود. اتفاقی که به احتمال فراوان از سر گیری رقابت های لیگ اسپانیا را با وقفه مواجه خواهد کرد.

اتحادیه اروپا رژیم صهیونیستی را تحریم می‌کند؟

  یک رسانه رژیم صهیونیستی گزارش داد، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا تلاش دارد این اتحادیه اقدام به مجازات و وضعیت تحریم علیه این رژیم در صورت اجرای طرح الحاق کرانه باختری کند.  روزنامه اسرائیل هیوم گزارش کرد، کمیسیون امور خارجی اتحادیه اروپا مذاکراتی را بر سر تحریم و مجازات اسرائیل در صورت اجرای طرحش برای الحاق کرانه باختری به منظور اعلام حاکمیت بر آن مطابق با طرحی که دولت دونالد ترامپ برای خاورمیانه ارائه کرده، داشته است.
رژیم صهیونیستی اعلام کرده، قرار است این طرح الحاق را اول ژوئیه با حمایت دولت آمریکا اجرا کند.

اتفاقی که پس از ۲۷ سال برای کاخ باکینگهام می‌افتد

ایسنا نوشت: رسانه های انگلیس گزارش دادند، ملکه این کشور قرار است "تا اطلاع ثانوی" و تا زمان برطرف شدن تهدید مربوط به شیوع کروناویروس جدید همچنان در "قلعه ویندزور" بماند و کاخ سلطنتی باکینگهام در تابستان برای نخستین بار در حدود ۳۰ سال گذشته بسته مانده و تمامی مراسمهای آن لغو می‌شود.
 نشریه ساندی تایمز انگلیس گزارش کرد، کاخ باکینگهام برای نخستین بار در ۲۷ سال گذشته در فصل تابستان تعطیل خواهد بود و رخدادهایی که قرار بوده با حضور الیزابت دوم، ملکه انگلیس در آن برگزار شود نیز لغو می شوند.
گمان برده می شود که این طولانی ترین دوری ملکه ۹۴ ساله انگلیس از وظایف رسمی‌اش در طی مدت سلطنت ۶۸ ساله او باشد و انتظار نمی رود که تا اواسط پاییز او انجام امور را از سر بگیرد. او هم اکنون به همراه همسرش شاهزاده فیلیپ در کاخ ویندزور به سر می‌برد.
هر دوی آنها از ۱۹ مارس و به دنبال تشدید بحران شیوع ویروس کووید-۱۹ به قلعه ویندزور منتقل شده‌اند و تعداد اطرافیان آنها نیز کاهش یافته است.ملکه الیزابت قرار بود ماه اکتبر در سفری رسمی به آفریقای جنوبی برود اما هنوز انجام این سفر بر طبق برنامه قبلی قطعی نیست.
یک منبع وابسته به دربار سلطنتی انگلیس گفت: ملکه انگلیس کاری مغایر با توصیه های پزشکی مربوط به سنش انجام نمی دهد و پذیرای تمامی توصیه های مناسب خواهد بود.
الیزابت دوم در هفته های گذشته دو سخنرانی خطاب به مردم انگلیس داشت که اولین سخنرانی در پنجم آوریل انجام شد. او در دومین سخنرانی خود به مناسب روز پیروزی در اروپا و پایان جنگ جهانی دوم، از انگلیسی‌ها خواست هرگز تسلیم و ناامید نشوند.

رئیس دولت اصلاحات: ذره‌ای دلم برای قدرت تنگ نشده است

رئیس دولت اصلاحات گفت: من سه چهارسال پیش از سرخیرخواهی مساله آشتی ملی را مطرح کردم. منی که هیچ نگاهی به قدرت ندارم و نخواهم داشت و یک ذره دلم برای قدرت تنگ نشده و فقط و فقط خدایم شاهد است برای این مملکت، برای نظام و مردم آنچه به نظرم خیر می‌آید، مطرح می‌کنم و گفتم آشتی ملی که مورد اعتراض هم قرار گرفت. معتقدم اگر این آشتی مورد قبول واقع شده بود شاید امروز بسیاری از مشکلات را نداشتیم و وضع بهتری داشتیم.

بخش‌هایی از اظهارات حجت الاسلام سیدمحمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات را بخوانید؛
*دولت ما در زمینه کرونا نسبتا خوب عمل کرد. بخش‌های دولتی خوب عمل کردند به خصوص بخش بهداشت و درمان، پزشکان عزیز ما، پرستاران عزیز و بخش خدمات پزشکی ما فوق العاده و فداکارانه کار کردند و آبرویی برای دولت و نظام کشور خریدند و دل‌ها را به خودشان نزدیکتر کردند.
*رئیس محترم قوه قضائیه سال گذشته کار ابداعی‌ای انجام دادند و آن اینکه برای زندانیان و به خصوص کسانی که سیاسی بودند و با تعبیر اینکه ما میان زندانیان سیاسی و امنیتی تفاوت قائلیم، تقاضای عفو کردند. این عفو را گسترده‌تر کنند تا کسانی که از حضور در اجتماع محروم مانده اند و آزادی هایشان محدود شده نیز بتوانند به صحنه بیایند و در خدمت جامعه باشند. این‌ها است که می‌تواند همبستگی در جامعه را قوی‌تر کند و ما را به پیش ببرد.

*معتقدم همانطور که نظرسنجی‌ها هم این را نشان می‌دهند تا حدودی فاصله میان دولت و ملت ترمیم شده و این نعمت بسیار بزرگی است.

*ما باید همبستگی ملی را که زمینه آن را کرونا فراهم کرده گسترش دهیم. بخش‌های مختلف جامعه باید در کنار هم باشیم. دولت باید اولویت‌هایی برای حفظ این همبستگی و ایجاد امید در جامعه تعیین کند.

*اولویت دولت باید مشاغل کوچک و تولیدکنندگان خرد و همین مشاغل و خدماتی که از کرونا بیشترین آسیب را دیدند، باشد. اتفاقا بیشتر مشاغل جزو این‌ها هستند و دولت باید از هر راهی که می‌تواند آن‌ها را مد نظر قرار دهد.

*اگر ذخایری داریم، الان جای استفاده از آن است. برای اینکه بتوانیم هم اشتغال موجود را حفظ کنیم و هم مردم آسیب دیده را راضی نگه داریم.

*درست است که دشمن داریم و دشمن در ایجاد مشکلات ما موثر بوده، ولی عمدتا مشکلات ناشی از خود ماست و دشمن از این مشکلات سوءاستفاده می‌کند. از جدایی ملت و دولت سوءاستفاده می‌کند. ما باید جلو این سوءاستفاده را بگیریم و این سوءاستفاده با همبستگی خنثی می‌شود.

اظهارات کدخدایی درباره نامه مطهری به آیت الله جنتی

سخنگوی شورای نگهبان گفت: نظارت استصوابی بر اساس مصوبه مجلس، نظارت قانونی است.روزگذشته علی مطهری در نامه ای به آیت الله جنتی، از اظهارنظر دبیرشورای نگهبان درباره تصویب طرح اصلاح قانون انتخابات در آخرین هفته های مجلس دهم انتقاد کرد و در قسمتی از این نامه نوشت: «به شما و آقای کدخدایی -که از همان ابتدا از این طرح ابراز نگرانی کرد- حق می دهم که نگران باشید، چرا که سالها مطلق العنان تحت عنوان مبهم «نظارت استصوابی» هر کاری که خواسته اید کرده اید و اکنون بناست این نظارت بر اساس معیارهای مشخص انجام شود.»در همین راستا، عباسعلی کدخدایی در توییتی در واکنش به نامه مطهری، نوشت: دلایل رد صلاحیت نمایندگان به چند اظهارنظر سیاسی قابل درک است! اما عملکرد آنان نیز توسط مردم قضاوت می شود. نه مطلق العنان بودن آرزوست و نه مقام خدایی داشتن. نظارت استصوابی بر اساس مصوبه مجلس، نظارت قانونی است. اجرای آن حاکمیت قانون است و مخالفت با آن فرار از قانون و آنارشیسم!

کواکبیان: وزیر کشور گرانی خودرو را جدی بگیرد

مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) پارلمان در تذکری شفاهی از افزایش قیمت خودرو پراید انتقاد کرد و از وزیر کشور خواست که این موضوع را جدی بگیرد.وی خطاب به رئیس جمهور گفت: به وزیر راه و شهرسازی دستور دهید که با توجه به زلزله اخیری که در دماوند و پایتخت آمد، شورای ساماندهی امور پایتخت را جدی بگیرند. ۵.۱ ریشتر زلزله آمد و اگر این مقدار بالاتر باشد و به تهران نزدیک‌تر باشد می‌گویند ۴ میلیون نفر از بین می‌روند.نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد: لااقل طرح‌های که برای ساماندهی تهران و برای انتقال پایتخت نوشته شده را جدی بگیرید در این زمینه قانون‌های نیز وجود دارد.وی در در پایان از وزیر بهداشت و درمان خواست که حق و حقوق پرستاران را با دقت کامل اجرا کند.
 
اظهارات تند نماینده مجلس علیه ظریف

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس در تذکری به وزیر امور خارجه، نامه او به دبیرکل سازمان ملل را ادامه دیپلماسی ذلیلانه خواند.محمدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی در تذکری به وزیر آموزش و پرورش خواستار پرداخت حقوق معلمان خرید خدماتی شد.وی همچنین خطاب به وزیر امور خارجه، افزود: تا چه زمانی می‌خواهید دیپلماسی ذلیلانه را ادامه دهید؟ نامه شما به دبیرکل سازمان ملل اشتباه بود؛ می‌خواهید آن‌ها حواس شان به ما باشد؟ابطحی ادامه داد: اظهار عجز پیش ستمگر روا مدار، اشک کباب باعث طغیان آتش است.نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی در خاتمه تصریح کرد: این‌ها با ما دشمن هستند، شما به دشمن رو می‌زنید و التماس می‌کنید، این التماس کردن جز تحقیر ملت ایران چه فایده‌ای داشته است.
 
انتقاد رئیس فراکسیون زنان از هجمه‌ها نسبت به مجلس دهم

رئیس فراکسیون زنان مجلس با اشاره به انتقادات و هجمه‌های صورت گرفته نسبت به مجلس دهم گفت: انصاف و تقوای سیاسی نسبت به عملکرد مجلس دهم رعایت نشده است.فریده اولاد قباد نماینده تهران و رئیس فراکسیون زنان مجلس در مراسمی که ظهر امروز (یکشنبه، ۲۱ اردیبهشت) با حضور نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی در مجلس برگزار شد، با اشاره به انتشار دو کتاب "عملکرد فراکسیون زنان در حوزه نظارت" و "عملکرد فراکسیون زنان در حوزه قانونگذاری" از دکتر لاریجانی به دلیل حمایت از فراکسیون زنان در تصویب لوایح، طرح‌ها و مطالبات بحق حوزه زنان و خانواده تشکر کرد.وی با اشاره به انتقادات و هجمه‌های صورت گرفته نسبت به مجلس دهم افزود: انصاف و تقوای سیاسی نسبت به عملکرد مجلس دهم رعایت نشده است.نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: تخریب عملکرد قوه‌ای که در راس امور قرار دارد، باعث هدف گرفتن اعتماد مردم و ایجاد فاصله بین مردم و حاکمیت می‌شود.عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: در مجلس دهم لوایح و طرح‌های خوبی همچون طرح تشدید مجازات اسیدپاشی، اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی به سرانجام رسید و در حوزه نظارت نیز باید از تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان، بانک سرمایه و اعمال ماده ۲۳۶ آیین نامه داخلی در خصوص وضعیت مدارس خارج از کشور نام برد.رئیس فراکسیون زنان مجلس همچنین گزارش‌های متعدد دیوان محاسبات در خصوص حسابرسی ملی و استانی و گزارش تفریغ بودجه ۹۷ را از اهم عملکرد‌ها و اقدامات ارزشمند مجلس دهم دانست.

ریشه‌یابی عماد افروغ از عامل اعتماد مردم به دولت

عماد افروغ جامعه‌شناس و استاد دانشگاه معتقد است کرونا کل نظام سرمایه داری و رابطه استثماری ذاتی آن را به چالش کشیده و لطمه بزرگی به جهانی سازی سرمایه‌داری و پیوند‌های سرمایه‌داری جهانی وارد کرده است.عماد افروغ جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفتگو با تسنیم، در پاسخ به این سوال که با توجه به گذشت نزدیک به سه ماه از شیوع کرونا در ایران و مقایسه نحوه مدیریت این ویروس در ایران و دیگر کشور‌های جهان، آیا در نظرسنجی‌ها و تفهم‌ها و برداشت‌های شما از جامعه تغییری در اعتماد به رسانه‌های داخلی دیده می‌شود؟ گفت: با وجود اینکه در ابتدای همه گیری کرونا شاید مردم نسبت به مسئولان ذیربط و آمار و ارقام رسمی درباره مبتلایان به ویروس کرونا بی اعتماد بودند، اما با گذشت مدتی از شیوع این ویروس و رسانه شدن عملکرد ضعیف کشور‌های غربی در مواجهه با کرونا به تدریج اعتماد مردم به دولت و رسانه‌ها نیز بیشتر شد.عضو پژوهشگاه علوم انسانی معتقد است که یکی از دلایل بی‌اعتمادی مردم در ابتدای همه گیری کرونا در ایران، پمپاژ شایعات و اخبار نامعتبر در شبکه‌های اجتماعی بود که با توجه به اقدامات مثبتی که مسئولان وزارت بهداشت در راستای اعلام شفاف آمار مبتلایان و فوتی‌های قطعی ویروس کرونا داشتند این بی‌اعتمادی ترمیم و به اعتماد تبدیل شد.
 
روایت آقای وکیل از دادگاه امروز نجفی

وکیل‌مدافع نجفی با بیان اینکه تحقیقات دادگاه تمام شده و منتظر صدور رأی خواهیم بود، گفت: از آنجایی که دادگاه آخرین دفاع را اخذ کرد، به نظر می‌رسد رسیدگی به پایان رسیده باشد.حمیدرضا گودرزی، وکیل مدافع محمدعلی نجفی در گفتگو با ایلنا در خصوص شکایت مؤسسه شمس‌الشموس از نجفی و جلسه دادگاه امروز، اظهار کرد: موضوع پرونده، شکایت مؤسسه شمس‌الشموس بود که یکی از سهامداران این شرکت الیاس قالیباف است و این پرونده با عنوان افترا و گزارش خلاف واقع به دادگاه ارسال شد.وی افزود: جلسه رسیدگی امروز ساعت ۱۱ صبح در شعبه ۱۰۵۹ مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرایم کارکنان دولت، برگزار شد که در این جلسه وکیل مؤسسه شمس‌الشموس، متن شکایت را قرائت کرد و سپس مسئول حراست شهرداری منطقه ۲ و شهردار منطقه ۲ که از متهمان این پرونده بودند، دفاعیاتشان را ارائه دادند و پس از آن‌ها آقای نجفی و من هم به عنوان وکیل دفاع کردیم.گودرزی با بیان اینکه تحقیقات دادگاه تمام شده و منتظر صدور رأی خواهیم بود، گفت: از آنجایی که دادگاه آخرین دفاع را اخذ کرد، به نظر می‌رسد رسیدگی به پایان رسیده باشد.این وکیل پایه یک دادگستری بیان کرد: مسئله‌ای که وجود دارد این است که گزارش ارائه شده به دادستانی مربوط به شخص آقای الیاس قالیباف نبوده بلکه این گزارش مربوط به مؤسسه شمس‌الشموس است و کلمه احتمال در گزارش ذکر شده است.
 
اعلام وضعیت قرمز شیوع کرونا در ۹ شهر خوزستان

بغلامرضا شریعتی استانداری خوزستان ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت:دلیل افزایش بیش از حد مبتلایان کرونا در خوزستان، یکی به خاطر افزایش قابل ملاحظه تست کرونا و بیماریابی ماست و دیگری به خاطر عدم رعایت فاصله گذاری هوشمند در برخی از شهر‌های خوزستان است. وی ادامه داد:تعداد بیمارانی که اعلام کردیم سه برابر شده است در حالیکه تعداد بستری‌ها ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده است یعنی دو برابر و نیم افراد مبتلا در خانه قرنطینه شده اند. استاندار خوزستان گفت:میزان بروز در استان ما به متوسط کشوری نرسیده است میزان میرایی و کشندگی این بیماری در خوزستان کمتر از متوسط کشوری است. وی افزود:برخی عکس و تصاویر از وضعیت بیماران و نبود تخت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که کذب است و چنین شرایطی در خوزستان وجود ندارد

انتقاد توکلی از ضیافت‌های اشرافی منتخبان مجلس یازدهم

احمد توکلی «رئیس دیده‌بان شفافیت و عدالت» در نامه‌ای از افشای اسامی گردانندگان ضیافت‌های اشرافی خبر داد. متن این نامه به شرح ذیل است:
منتخب گرامی مجلس یازدهم.
سلام علیکم، طاعات‌تان مقبول.
در ادوار اخیر مجلس برای تصرف مناصب قدرت در مجلس، نمایندگانی به ضیافت‌های اشرافی در مکان‌های گران‌قیمت دعوت می‌شدند که میزبان یا میزبانان از نمایندگان جاه‌طلب گدای رأی بودند که ظاهراً در این دوره نیز تکرار می‌شود. بی‌شک این رفتار اموی در این دوره زشت‌تر و شرم‌آورتر است، چون ادعای اصولگرایی هست و ملتی که این خانه را به عاریه به شما سپرده‌اند زندگی مشقت‌بارتری دارند.
کارگروه مجلس سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت، با مسئولیت برادر محترم جناب دکتر امیرآبادی نماینده مردم شریف قم، مصمم است نام میزبانان ضیافت اشرافی را اعلام کند.
احمد توکلی
رئیس هیئت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت

انتقاد محسن هاشمی از صداوسیما

محسن هاشمی: اقدام غیرقابل توجیه رسانه ملی در پخش خبر مربوط به جریمه شورای شهر تهران که پرونده‌ای مربوط به ۵ سال قبل و مصوبات دوره قبلی شورا بوده است، نیز شائبه تخریب هدفمند مدیریت شهری تهران را تقویت می‌کند. هاشمی تاکید کرد: خبر مذکور در شرایطی بصورت گسترده منتشر شد که همچنان نرخ وهزینه استفاده شهروندان از اماکن ورزشی شهرداری تهران، بسیار کمتر از هزینه تمام شده بوده و جادارد بجای جریمه این نوع ارائه خدمات به شهروندان اطلاع رسانی صحیح می‌شود. وی تأکید کرد که اعلام خبر جریمه شورا یک بدعت بود، مصوبات شورا به تایید فرمانداری و وزارت کشور می‌رسد و قیمت بلیت‌های اماکن ورزشی شهرداری از اماکن دولتی کمتر است. هاشمی عنوان کرد که صداو سیما توضیح شورا را پخش نکرد.

خسارت ۲۷ میلیاردی ایران به انگلستان بابت حمله به سفارت

احمد مازنی در تذکر شفاهی، گفت: در آذرماه سال ۹۱ افراد خودسر سفارت بریتانیا در تهران را تسخیر کردند و چند اثر هنری متعلق به دولت انگلیس تخریب شد. وی ادامه داد: گفته می‌شود پس از ترمیم آثار هنری به سفارت بریتانیا در تهران برگردانده شدند و یک میلیون و ۳۰۰ هزار پوند معادل ۲۷ میلیارد تومان هزینه خودسری عده‌ای خودسر از جیب مردم پرداخت شد. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ضمن قدردانی از وزیر امور خارجه و تلاش ایشان در عرصه دیپلماسی درخواست داریم که در این زمینه روشنگری کنند که آیا پرداخت چنین مبلغی صحت دارد و با چه منطقی چنین اتفاقی رخ داده است؟

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: