کد خبر: ۱۳۹۱۹۴
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۵ - ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹
مدیرکل منابع طبیعی استان فارس گفت: در ۲ ماه نخست امسال ۳۰ مورد آتش‌سوزی در ۶۲ هکتار از مراتع و عرصه‌های منابع طبیعی استان فارس رخ داده است.
  شهرام منتصری با اشاره به آتش‌سوزی‌های اخیر در عرصه‌های منابع طبیعی در استان فارس، گفت: از ابتدای امسال تا کنون ۳۰ مورد آتش‌سوزی در ۶۲ هکتار از مراتع و عرصه‌های منابع طبیعی استان فارس رخ داده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۲۶۱ مورد آتش‌سوزی در ۵۶۱ هکتار در عرصه‌های منابع طبیعی استان رخ داده بود، گفت: امسال با توجه به بارندگی‌ها تراکم علوفه‌ها و پوشش گیاهی بیشتر شده و احتمال آتش‌سوزی بیشتر است.

مدیرکل منابع طبیعی استان فارس با اشاره به برگزاری جلسات مختلف برای کاهش خسارت ناشی از آتش‌سوزی‌ها افزود: آمادگی و همکاری خوبی میان دستگاه‌های اجرایی به ویژه در شهرستان‌ها و کانون‌های احتمالی آتش‌سوزی به وجود آمده و همین امر نیز سبب شد که خسارت در آتش‌سوزی‌های امسال زیاد نباشد.

منتصری با اشاره به شهرستان‌های درگیر آتش‌سوزی بیان کرد: تاکنون در شهر‌های کازرون، گراش، زرین دشت، لارستان، لامرد، مهر و فراشبند آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی رخ داده که در این میان شهر‌های کازرون، گراش و فراشبند بیشترین میزان آتش‌سوزی را داشته‌اند.

او با اشاره به اینکه برای کاهش خسارت به تجهیزات نیاز است، تصریح کرد: از استان و سازمان منابع طبیعی درخواست اعتبار کرده‌ایم و در صورت تخصیص این اعتبارات و مجهز شدن یگان‌های حفاظت می‌توان درصد آتش‌سوزی‌ها را کاهش داد.

مدیرکل منابع طبیعی استان فارس بر ضرورت وجود هواپیمای آبپاش در این استان تاکید و خاطرنشان کرد: استان فارس با توجه به سابقه‌ای که در زمینه آتش‌سوزی منابع طبیعی دارد، به هواپیمای آبپاش نیاز دارد و این موضوع می‌تواند تا حد بسیار زیادی خسارت ناشی از آتش‌سوزی را کاهش و زمان اطفای حریق را به حداقل برساند.

منتصری اظهار داشت: قابلیت تغییر در برخی از هواپیما‌ها وجود دارد که با طراحی تبدیل به هواپیمای آبپاش شود و این موضوع نیاز به یک عزم ملی دارد چراکه در سطح کشور نیز هواپیمای آبپاش وجود ندارد.

او در پایان اعلام کرد که خسارت ناشی از آتش‌سوزی در امسال و سال گذشته بیشتر متوجه علوفه‌ها و پای درختان بوده و درختان جنگلی استان خسارت جدی ندیده‌اند.

منبع: تسنیم

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: