کد خبر: ۱۳۹۳۰۷
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۳ - ۰۳ خرداد ۱۳۹۹
اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در نظر دارد با همکاری دانشگاهیان، کارشناسان و مشاوره با افراد متخصص حوزه حیات وحش نسبت به بازپروری توله ها اقدام نماید.
به گزارش شیرازه به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، حمید ظهرابی؛ مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس گفت: حدود یک ماه پیش دو قلاده توله خرس قهوه ای سرگردان با گزارش روستائیان در اطراف کامفیروز زنده گیری و به شیراز منتقل شدند. توله ها که به دلیل جدا افتادن از مادر و تحمل گرسنگی و تشنگی طولانی مدت در آستانه مرگ بودند با تلاش دامپزشکان اداره کل حفاظت محیط زیست فارس از مرگ حتمی نجات یافتند.
ظهرابی افزود: پس از طی مراحل درمان، توله ها به منظور نگهداری در فضایی مناسب به یکی از مراکز امانی شهرداری شیراز انتقال یافتند. اداره کل حفاظت محیط زیست فارس در نظر دارد با همکاری دانشگاهیان، کارشناسان و مشاوره با افراد متخصص حوزه حیات وحش نسبت به بازپروری توله ها اقدام نماید.

وی در ادامه گفت: این اقدام بر اساس تجاربی که سایر کشورها در زمینه بازگرداندن توله خرس های جدا مانده از مادر به طبیعت داشتند؛ از میان سایر گزینه ها انتخاب شده است. با توجه به اینکه تجربه مشابهی در کشور در خصوص بازپروری توله های خرس قهوه ای وجود ندارد ؛ تصمیم گرفته شد تا به عنوان یک فرصت پژوهشی از این امکان استفاده و تمام امکانات به منظور نگهداری در فضایی مناسب و عدم خوگیری آنها به انسان بکار گرفته شود. در نهایت طی ماه های آینده مجددا موضوع بررسی و در صورت موفقیت برنامه های پیش بینی شده در خصوص رهاسازی آنها در زمان مناسب و در زیستگاه اصلی تصمیم گیری می شود. در حال حاضر این مکان نگهداری نیز موقت بوده و با بزرگ شدن توله ها، آنها به محدوده فنس کشی شده یک هکتاری که مهیا و در حال تکمیل است، منتقل می شوند.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: