کد خبر: ۱۳۹۴۶۸
تاریخ انتشار: ۲۰:۵۲ - ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
نود و ششمین بسته ویژه خبری؛
رصد‌خانه خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: واکنش استانداری به مرگ زن حاشیه‌نشین کرمانشاهی / وزارت علوم: برخی مدیران سیاسی در دو ترم ارشد و دکتری می‌گیرند! و ... رصد‌خانه امروز را تشکیل می‌دهند.
 تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه ؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه را می‌بینید.
 
لاریجانی به استراحت سیاسی می‌رود

ایمانی در گفتگو با «آزادی» گفت: «به نظر من برای پیش‌بینی آینده سیاسی آقای لاریجانی باید به چند نکته توجه داشت. اول اینکه او صحنه سیاسی ایران را ترک نخواهند کرد و حتما در صحنه خواهد ماند. نکته دوم اینکه آقای لاریجانی تا یک سال آینده بر خلاف برخی گمانه‌زنی‌ها مسئولیت خاصی را نخواهد پذیرفت؛ نهایت اگر رهبری صلاح بدانند عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌شود».وی در پاسخ به اینکه آیا عدم پذیرش مسئولیت جدی در راستای ورود به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ است، گفت: «به نظر من آقای دکتر لاریجانی قرار قطعی برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده ندارند، اما قطعی هم نکرده‌اند که شرکت نکنند. یعنی منظر هستند که ببینند شرایط چطور پیش می‌رود. ممکن است که ایشان یکی از کاندید‌ها باشند و اگر هم شرایط را مقتضی نبیند مثل سال ۹۲ و ۹۶ کاندید نمی‌شود. در این صورت منتظر می‌ماند که ببیند رئیس جمهور بعدی کیست و با توجه به آن ببیند که امکان گرفتن مسئولیت دیگری را دارد یا نه. شاید هم کاندید شوند و رای آورند بنابراین آقای علی لاریجانی نه مثل ناطق نوری به طور کامل ازصحنه سیاست کنار می‌کشد و نه برای خود قطعی کرده که در انتخابات سال آینده شرکت کند یا نکند. به همین دلیل هم در یک سال آیند مسئولیت جدی را نخواهد پذیرفت».این فعال سیاسی اصولگرا همچنین تاکید کرد: «این را در نظر داشته باشید که سطح آقای لاریجانی به اندازه یک رئیس قوه است. او ۱۲ سال مسئولیت یک قوه مهم را داشته است و بنابراین در آینده مسئولیتی را خواهد پذیریفت که متناسب با ۱۲ سال رئیس مجلسی و ۱۰ سال ریاست صداوسیمای کشور باشد».وی در پاسخ به این پرسش که آیا گمانه تضعیف جدی خاندان لاریجانی را رد می‌کنید؟ گفت: «این‌ها دو موضوع مختلف است، اینکه که خاندان لاریجانی قدری تضعیف شده است، به نظر من درست است. اینکه علت آن چیست بحث مفصلی است، اما به هرحال این خاندان جایگاه چند سال قبل را ندارد. هم صادق لاریجانی، هم علی لاریجانی و هم باقر لاریجانی جایگاه قبلی خود را ندارند، اما این به معنای آن نیست که دکتر علی لاریجانی گوشه عزلت بنشیند. او قاعدتا سرنوشت خود را از سرنوشت برادران دیگر خود جدا می‌کند. او می‌تواند در آینده مسئولیت داشته باشد چو وضعیت او با دو برادر دیگر متفاوت است. به نظر من او درصحنه سیاست خواهد ماند، اما ممکن است در این یک سال پیش رو یک استراحت سیاسی کند و بعد از آن با توجه به شرایط تصمیم بگیرد».
 
چرا آیت‌الله جنتی در افتتاحیه مجلس یازدهم حاضر نشد؟

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز شنبه ۱۰ خرداد ماه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره دلیل عدم حضور آیت‌الله احمدی جنتی، دبیر شورای نگهبان در مراسم افتتاحییه مجلس یازدهم، عنوان کرد: افتتاحیه مجلس شورای اسلامی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شد و بر همین اساس تعداد کمی مهمان دعوت شده بود. به گزارش اعتماد آنلاین، سخنگوی شورای نگهبان در ادامه بیان کرد: برهمین اساس از شورای نگهبان هم من و آیت‌الله جنتی به این مراسم دعوت شده بودیم که آیت‌الله جنتی در مسافرت بودند و با وجود تلاش‌هایی که برای حضور در این مراسم انجام دادند، اما امکان حضور ایشان مهیا نشد.

واکنش استانداری به مرگ زن حاشیه‌نشین کرمانشاهی

هوشنگ بازونداستاندار کرمانشاه گفت: بر اساس گزارش تیم بازرسی استانداری از حادثه مرگ زن حاشیه نشین، علیرغم اعمال اقدامات قانونی، بی تدبیری در نحوه برخورد مشهود است و بر این اساس باید سریعاً با عاملان این حادثه برخورد جدی و قاطع صورت بگیرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان در پی این حادثه، مدیر اجرائیات شهرداری کرمانشاه و قائم مقام وی با حکم طلوعی شهردار کرمانشاه برکنار شدند. چند روز پیش ماموران اجراییات شهرداری کرمانشاه برای تخریب یک مورد ساخت و ساز غیرمجاز به شهرک فدک مراجعه می‌کنند که زن ساکن در این آلونک مانع از تخریب آن شده و گویا درگیری بین آنان ایجاد می‌شود و این زن مسن حین انتقال به کمپ "چشمه سفید" فوت می‌کند.

پیشنهاد ختم روزانه قرآن از سوی نمایندگان مجلس یازدهم

منتخب مردم رفسنجان و انار در مجلس یازدهم درباره پیشنهاد خود مبنی بر ختم روزانه قرآن کریم از سوی نمایندگان اظهار کرد: براساس این پیشنهاد به هر نماینده روزی دو صفحه از این کتاب الهی اختصاص می‌یابد و بنا داریم از جلسه روز یکشنبه این کار را آغاز کنیم. حجت‌الاسلام والمسلمین حسین جلالی، منتخب مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با ایکنا، درباره جزئیات پیشنهاد خود مبنی بر ختم روزانه قرآن کریم از سوی نمایندگان دوره یازدهم اظهار کرد: در روز ورود به مجلس و اولین جلسه علنی، قرآن‌های زیبایی را بر روی میز هریک از نمایندگان گذاشته بودند که کار خوب و مناسبی بود، اما فکر کردم که چطور می‌توان حق این کتاب بزرگ الهی را تا جایی که امکان دارد به جا آورد. وی افزود: بر همین اساس به ذهنم آمد که اگر مجموع نمایندگان دوره یازدهم هر روز دو صفحه قرآن کریم را بخوانند، می‌توانیم تقریباً روزانه یک ختم کامل داشته باشیم؛ لذا در حال تقسیم صفحات قرآن بین نمایندگان براساس حروف الفبا هستم و به ترتیب صفحات ابتدایی هر نماینده را برای وی ارسال می‌کنم تا از یکشنبه، ۱۱ خرداد‌ماه، این برنامه آغاز شود. منتخب مردم رفسنجان و انار در خانه ملت با بیان اینکه روال کار بدین شکل است که هر نماینده روز یکشنبه دو صفحه مربوط به خود را می‌خواند و در روز‌های بعد دو صفحه بعدی قرآن را تا اینکه یک ختم کامل داشته باشد، اظهار کرد: در شروع، صفحه اول و دوم برای آقای قالیباف، رئیس مجلس، در نظر گرفته شده است.

وزارت علوم: برخی مدیران سیاسی در دو ترم ارشد و دکتری می‌گیرند!

دکتر فریدون جعفری ضمن بیان این مطلب در صفحه اینستاگرام خود، با انتقاد از مدرک گرایی در اعتبار سنجی مسئولان و نمایندگاح مجلس اظهار کرد: این روز‌ها در اعتبارسنجی نمایندگان جدید مجلس یکی از موضوعات چالشی مدرک ماخوذه دانشگاهی آن‌ها است چنان چه برخی را از جلوس بر کرسی نمایندگان ملت محروم کرده است، در واقع وقتی حضور در جایگاهی سیاسی را منوط به داشتن کاغذی به نام مدرک می‌کنیم بدون این که آزمون‌ها و ارزیابی‌های درستی از دانش مرتبط با آن مدرک را تقویت و به‌گزینی کنیم نتیجه سوق سیاسیون به سمت مدرک گرایی با استفاده از نفوذ و قدرتشان خواهد شد. مدیر کل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم همچنین تصریح کرد: وقتی اساتید راهنما در رساله‌های دکتری پایان نامه‌های ارشد دقت علمی و مکفی در جلوگیری از سرقت‌های علمی و ادبی نکرده و بعضا هم حتی متن را یک بار نخوانده وارد جلسه دفاع می‌شود با مدرک بی اعتبار مواجه خواهیم شد. به گفته دکتر جعفری، وقتی ملاحظه می‌شود مدیری سیاسی در حال مدیریت کلان هم زمان در دانشگاه هم ثبت نام کرده و مدرک دکتری و ارشد می‌گیرد بدون حضور در کلاس ۱۴۰ واحد در دو ترم بالاتر از نابغه‌ترین نابغه‌ها پاس می‌کند شاید مدرکی ظاهرا صحیح داشته باشد، اما قطعا جعلی و بی اعبتار است. وی در پایان خاطر نشان کرد: د ر برخی موسسات علنا مدرک فروخته می‌شود به گونه‌ای که نام و عنوان در سوابق موسسه جعلی بوده، ولی فقط روی کاغذ فاجعه‌ای در فضای علمی و دانشگاهی در حال رخ دادن است. البته نباید منکر پیشرفت‌های علمی کشور از لحاظ کمیت و کیفیت شد.
 
قتل یک سیاه‌پوست آمریکا را تکان نمی‌دهد

علی بیگدلی کارشناس مسائل آمریکا به خبرآنلاین گفت: اتفاقات اخیر و شورش در شهر‌های آمریکا و واکنشی که کاخ سفید به آن نشان داده، می‌تواند بر فضای رای دهندگان دموکرات تاثیر بگذارد. اما رای دهندگان جمهوری خواه کماکان رای خود را به ترامپ خواهند داد. حزب جمهوری خواه یک رای ثابتی دارد که هر اتفاقی هم که بیفتد آن‌ها هیچ وقت به دموکرات‌ها رای نخواهند داد. بخشی از رای دموکرات‌ها همیشه سیال است و می‌تواند به آن اضافه شود، اما در مورد جمهوری خواهان رای سیالی وجود ندارد. اما این وضعیت ضرورتا به ضرر ترامپ تمام نخواهد شد. کسانی که قرار است به ترامپ رای بدهند و پیش از این هم همین کار را کرده اند، سفید پوستان و از طبقاتی هستند که نفرت عمیق درونی از سیاه پوستان دارند. برای همین کشته شدن یک سیاه پوست به دست یک پلیس سفید پوست نمی‌تواند آن‌ها را خشمگین کرده و علیه ترامپ کند. یادمان باشد این‌ها همان کسانی هستند که در مقابل کاخ سفید رفتند و گفتند که کاخ سفید جای یک سیاه پوست نیست.

پرداخت وام طرح مسکن ملی اولویت بندی می‌شود

محمدحسن علمداری معاون وزیر راه با بیان این‌که افرادی که در حساب صندوق پس انداز مسکن یکم سپرده‌گذاری کرده و موعد دریافت وام و تسهیلات آن‌ها فرارسیده، در اولویت ارایه تسهیلات برای طرح ملی مسکن قرار دارند، اظهار کرد: افرادی می‌توانند از تسهیلات متصل به حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم در اقدام ملی مسکن استفاده کنند که در سامانه طرح اقدام ملی مسکن به نشانی tem.mrud.ir ثبت‌نام کرده باشند. /تسنیم

احتمال وقوع زلزله در تهران چقدر است؟

هر دو سال زلزله ۵ ریشتری، هر بیست سال زلزله ۶ ریشتری و هر ۲۰۰ سال زلزله ۷ ریشتری در تهران رخ داده است. دکتر فرخ توکلی متخصص نقشه‌برداری و ژئودزی در سازمان نقشه‌برداری کشور در گزارشی از اندازه‌گیری‌های تعیین موقعیت ماهواره‌ایی GPS و زمین لرزه‌های دماوند اظهار داشت: «داده‌های لرزه‌نگاری تاریخی نشان می‌دهد که در منطقه البرز مرکزی اطراف شهر تهران حدودا هر ۱۵۸ سال یکبار، زمین لرزه اتفاق افتاده است. آخرین زمین‌لرزه برجسته در تهران مربوط به سال ۱۸۳۰ میلادی و به بزرگی ۷.۲ بوده است. به نظر تعدادی از کارشناسان علوم زمین و همچنین بر اساس آمار لرزه‌خیزی و تاریخی موجود انتظار می‌رود در دایره‌ای به مرکزیت تهران با شعاع ۱۰۰ کیلومتر هر ۲۰۰ سال یکبار زمین‌لرزه‌ای با بزرگای ۷، هر ۲۰ سال یکبار زمین‌لرزه‌ای با بزرگای ۶، هر ۲ سال یکبار زمین‌لرزه‌ای با بزرگای ۵ رخ بدهد».

قالیباف می‌تواند اختلافات داخلی را کاهش دهد؟

ایران نوشت:منطقی‌ترین کاری که از قالیباف در سمت تازه انتظار می‌رود این است که اختلافات سیاسی در سایه تحریم را کنار بگذارد و این را نیز در مجلس اعمال کند. این در اصل توصیه همه سیاستمداران در طول تاریخ بوده است که کشوری موفق است که بتواند ائتلافی را در درون شکل دهد تا در مقابل نیرو‌های متخاصم ایستادگی کند و ضرورت هر ائتلافی هم این است که اختلافات درونی بین اعضا کمتر از اختلافات آن اعضا با دشمن باشد.

هیات رییسه جدیدمجلس یازدهم چند رنگ است؟

اعتماد نوشت:صحن یکپارچه اصولگرای مجلس یازدهم شبیه به عکس‌ها و تصاویر هوایی که تنها از نقطه دید بالا سطحی صاف و یکدست به نظر می‌آید و اگر با لنز تله به همان منظره خیره شویم یا فاصله‌مان را با آن منظره صاف کاهش دهیم، با پستی و بلندی و فراز و فرود‌های فراوان مواجه می‌شویم، از نزدیک چندان هم یکدست و یکپارچه نیست. این وضعیت نه‌تن‌ها در وضعیت کلی صحن و بدنه مجلس یازدهم حتی میان همین ۱۲ نفر که از ظهر پنجشنبه‌ای که گذشت تا یک سال آینده، هیات رییسه «خانه ملت» را تشکیل خواهند داد، قابل رویت است. یکی قالیباف است، یکی قالیباف‌چی یا به اصطلاح خود قالیبافی‌ها، «نواصولگرا»، یکی سنتی، آن یکی پایداری‌چی و دیگری احمدی‌نژادی. هرچند بعضی هم آنقدر در ادبیات سیاسی-رسانه‌ای مملکت ناشناسند که هنوز معلوم نیست به کدام طیف از جناح راست متمایلند یا قرار است متمایل شوند.

 واکنش روزنامه جمهوری اسلامی به اظهارات جنجالی میرسلیم

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:ماجرای پرداخت ۶۵ میلیارد تومان به یک رئیس کمیسیون مجلس برای پس گرفتن یک طرح تحقیق و تفحص که سیدمصطفی میرسلیم مطرح کرد، هنوز شفاف‌سازی نشده است. افکار عمومی در انتظار است اولاً مشخص شود این ادعا درست است یا نه؟ ثانیاً اگر درست است پرداخت‌کننده ۶۵ میلیارد تومان رشوه چه کسی بوده؟ ثالثاً آن رئیس کمیسیون که رشوه گرفته چه کسی بوده؟ و سرانجام اینکه برای مشخص شدن صحت و سقم ادعای آقای میرسلیم، دستگاه قضائی چه وظیفه‌ای دارد؟

 سلیمی‌نمین: میرسلیم از نظر فهم سیاسی فاجعه است
 
سلیمی‌نمین ادامه داد: کاندیدای حزب موتلفه مدعی ریاست مجلس است، اما نمی‌داند کدام رسانه با او تماس گرفته و با چه کسی صحبت می‌کند. ببینید ادعا‌ها با واقعیت چقدر فاصله دارد. وزن این فرد در مجلس هم مشخص شده، اما اگر این فهم را نداشته باشد که با چه شرایطی در مجلس حاضر شود و باید با سایرین تعامل سازنده داشته باشد، بستگی به خودشان دارد، اما من درمورد ایشان و این حزب و همچنین جبهه پایداری خوشبین نیستم مگراینکه تغییرات لازم را از امروز آغاز کنند.این فعال سیاسی تصریح کرد: واقعیت این است که بعد از اینکه آقای میرسلیم با بی بی سی مصاحبه کرد توضیحی داد که ثابت شد ایشان از نظر فهم سیاسی فاجعه است. کارنامه ایشان در هیچ کجا مثبت نیست، چرا اصرار دارند چنین فردی در یک جایگاه رفیع قرار بگیرد؟ بنابراین موتلفه یا باید بپذیرد که سد ایجاد کرده در مقابل جوانان را بردارد یا اینکه با چنین رسوایی‌های سیاسی مواجه شود پس این بستگی به تصمیم خودشان دارد. چون آینده بسته به درسی است که آقایان از شرایط امروز می‌گیرند.

نامه عارف به ملت ایران

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به مردم ایران و موکلین خود ضمن ارائه گزارشی از عملکرد فراکسیون امید به تشریح چالش‌های مهم کشور پرداخته و راهکار‌هایی برای برون رفت از وضعیت فعلی ارائه کرده است. عارف در این نامه که با عنوان "گزارشی به مردم" منتشر شده است "کرونا" را سرآغاز تحول در حکمرانی دانست و با بیان اینکه دولت، مجلس و قوه‌قضاییه در دوران جدید باید نظامی باز و شیشه‌ای باشند بر لزوم فاصله گرفتن از سلایق شخصی برای سیاست‌گذاری در همه شئونات کشورداری تاکید کرد.محمدرضا عارف در این نامه تاکید کرده است که تقابل‌های بی‌حاصل، فریادزدن‌های تنش‌آفرین، قضاوت‌های مخرب، سخنرانی‌های هیجانی باید جایش را به تعامل، آرامش و گفتگو‌های مبتنی بر اشتراکات بدهد.او در همین راستا تاکید کرده است: «رویه و اعتقاد من این است که بدون آنکه فریاد بزنم، یا در دام هیاهوی تبلیغاتی گرفتار شوم و یا در جنگ لفظی و کلامی با دیگران، منابع ارزشمند کشور را معطل تصمیم‌گیری نمایم، به شما گزارش دهم. هم از گذشته و هم از برنامه‌های پیش‌رو تا از دل همه تهدیدها، محدودیت‌ها، چالش‌ها، بی‌انصافی‌ها، تخریب‌ها و ... راهکار‌هایی برای برون‌رفت از چالش‌های پیش‌روی کشورمان شناسایی و اجرایی گردد.»رئیس فراکسیون امید مجلس دهم همچنین در این نامه خاطرنشان کرده است: «ضمن پذیرش نقدها، خواهم گفت که چگونه تلاش شده است بسیاری از اقدامات و مصوبات خوب همکارانم در فراکسیون امید نادیده گرفته شود و سایه نا امیدی توسط برخی رسانه‌ها و جریان‌ها و افراد خاص بر سر کشور مستولی شود. با شما خواهم گفت چگونه از دل تکثر آراء، دیدگاه‌ها و اختلاف نظرات جدی در درون جبهه اصلاحات، تلاش شد تا رویکرد و راهبرد واحدی در درون جبهه اصلاحات دنبال گردد. با شما از بی‌مهری‌ها و رد صلاحیت‌های گسترده افراد خدوم و کارآمد خواهم گفت تا چگونه رقیبان جبهه اصلاحات از فضای سرد سیاسی و دلخوری بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان، نهایت بهره‌برداری را با رد صلاحیت گسترده تکمیل نمایند که این نه به نفع کشور است، نه به نفع جریان‌های سیاسی و حتی اصول‌گرایان.»
 
درخواست زنانه الهیان از دولت

منتخب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از دولت خواست لایحه صیانت از امنیت زنان را به مجلس ارسال کند.زهره الهیان با اشاره به حادثه قتل رومینا اشرفی دختر ۱۳ ساله تالشی توسط پدرش اظهار داشت: باید هر چه سریعتر به روند قانونی وضعیت پرونده رومینا اشرفی در قوه قضاییه رسیدگی و این پرونده تعیین تکلیف شود.وی با اشاره به این که باید هر چه سریعتر لایحه صیانت از امنیت زنان از سوی دولت به مجلس ارسال شود، گفت: ما منتظر ارسال این لایحه از سوی دولت به مجلس هستیم، این لایحه می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند و در صیانت از امنیت زنان تاثیرگذار باشد.این در حالی است که معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در توئیتی از مطرح شدن ماجرای قتل رومینا در هیات دولت خبر داد و تصریح کرد که خواستار بررسی لایحه تامین امنیت زنان خارج از نوبت شد.معصومه ابتکار چهارشنبه هفته گذشته اظهارداشت: امروز در هیات دولت درباره جنایت ⁧‫رومینا‬⁩ صحبت و درخواست کردم تسریع و اولویت برای نوبت ⁧‫لایحه تامین امنیت زنان‬⁩ انجام شود. در پاسخ به درخواست خانم ⁧‫جنیدی‬⁩ نیز آقای ⁧‫جهانگیری‬⁩ دستور بررسی خارج از نوبت لایحه در کمیسیون را صادر کردند. آماده ایم تا در هفته آینده در کمیسیون لوایح مطرح شود.
 
پیشنهادات مشاور اسبق روحانی به مجلس یازدهم

مشاور اسبق حسن روحانی گفت: مجلس یازدهم کار‌های اساسی با تغییرات جدی را باید بگذارند برای بعد از اینکه یک سال پایانی دولت روحانی پشت سرگذاشته شود و سپس این اقدامات را کلید بزند. اکبر ترکان عضو هیئت موسس حزب اعتدال و توسعه و مشاور اسبق حسن روحانی در گفتگو با فارس می‌گوید: کمک به موفقیت دولت مفیدترین کاری است که مجلس یازدهم می‌تواند صورت دهد. مشاور اسبق رئیس دولت یازدهم تاکید دارد که مجلس یازدهم "کار‌های اساسی با تغییرات جدی" را باید بگذارند برای اینکه یکسال پایانی دولت روحانی پشت سرگذاشته شود و بعد این اقدامات را کلید بزند. او می‌گوید: معمولا دولت‌ها در سال آخر خود کوشش می‌کنند کار‌های باقی مانده را به اتمام برسانند؛ مهمترین کاری که دولت باید در یکسال باقی مانده انجام دهد تکمیل طرح‌ها و کار‌های عمده است. ترکان تاکید کرد: حمایت از اینکه دولت بتواند در یک سال باقی مانده کار‌های نیمه تمام را تمام کند مهمترین کمکی است که مجلس یازدهم می‌تواند به دولت صورت دهد.
 
 منتخب مردم شیراز و زرقان به اعتبارنامه دو نماینده اعتراض کرد

روح‌اللّه نجابت منتخب مردم شیراز و زرقان و علیرضا زاکانی منتخب مردم قم نسبت به اعتبارنامه کاظم دلخوش اعتراض کردند. روح‌اللّه نجابت منتخب مردم شیراز و زرقان و علیرضا زاکانی نماینده مردم قم در متنی از شعبه دهم مجلس شورای اسلامی نسبت به اعتبارنامه کاظم دلخوش اعتراض کردند. علت این اعتراض زمین‌خواری توسط کاظم دلخوش عنوان شده است.
 لازم به ذکر است روح‌اللّه نجابت منتخب مردم شیراز و زرقان و علیرضا زاکانی نماینده مردم قم در متنی از شعبه دهم مجلس شورای اسلامی نسبت به اعتبارنامه کاظم دلخوش اعتراض کردند. علت این اعتراض زمین‌خواری توسط کاظم دلخوش عنوان شده است.

توئیت آشنا خطاب به سران قوا

مشاور رئیس‌جمهور گفت:‏ امیدوارم یکسال آینده نشان دهد که سران فعلی سه قوه چنان موقعیت شناسند که می‌توانند وقتی در مسند مسئولیت نشستند مؤمنانه با یکدیگر رفاقت کنند. حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهور در حساب توئیتری خود خطاب به سران قوا نوشت: «‏امیدوارم یک‌سال آینده نشان دهد که سران فعلی سه قوه چنان موقعیت شناسند که می‌توانند در دوره انتخابات، جانانه با یکدیگر رقابت کنند و آنگاه که در مسند مسئولیت نشستند مؤمنانه با یکدیگر رفاقت کنند.» وی در بخش دیگری از توئیت خود گفت: «مردم را نا امید نکنیم و در دوران سختی، جامعه را قطبی نسازیم. قدرت ما در گرو وحدت ماست.»
 
پیام یک نماینده مجلس به مردم مینیاپولیس آمریکا

نماینده مردم تهران در مجلس خطاب به مردم مینیاپولیس آمریکا گفت: ما از ابتدای دوره مجلس با شما ایستاده‌ایم و همچنان با شما خواهیم ایستاد. ما اعتراضات شما را از نزدیک دنبال می‌کنیم. شجاعت شما الهام بخش است. سید نظام‌الدین موسوی در پیامی در حساب توئیتری خود نوشت: به مردم شجاع و رنج کشیده مینیاپولیس آمریکا [چهاردهمین شهر بزرگ این کشور]: ما از ابتدای دوره مجلس با شما ایستاده‌ایم و همچنان با شما خواهیم ایستاد. ما اعتراضات شما را از نزدیک دنبال می‌کنیم. شجاعت شما الهام بخش است.کشته شدن یک شهروند سیاهپوست آمریکایی در ایالت «مینه سوتا» آمریکا در هفته گذشته توسط پلیس این کشور سبب بروز بحران اجتماعی و سیاسی جدی در میانه بحران بهداشتی شیوع «کرونا» و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا شده است. «جورج فلوید»، شهروند سیاهپوست آمریکایی هفته گذشته توسط پلیس شهر «مینیاپولیس» به قتل رسید. این حادثه تاکنون واکنش‌های زیادی را برانگیخته و اعتراض‌های شدیدی را به اشکال مختلف تظاهرات و اعتراض در فضای مجازی در پی داشته است.
 
استانی که بیشترین سهم را از هیات رئیسه مجلس گرفت

نگاهی به حوزه انتخابیه اعضای هیات رئیسه مجلس حکایت از آن دارد که از لیست ۳۰ نفره تهران ۳ نفر موفق به راهیابی به هیات رئیسه مجلس در سال اول شده اند. هیاهو‌ها بر سر انتخابات هیات رئیسه مجلس یازدهم بالاخره در هشتم خردادماه به پایان رسید و ترکیب یک ساله ۱۲ کرسی مهم پارلمان مشخص شد. انتخاباتی که حکایت از آن داشت قالیبافی‌ها و پایداری‌ها قرار است در یک سال پیش رو حضوری پررنگ در هیات رئیسه داشته باشند. اما سهم استان‌ها از هیات رئیسه مجلس یازدهم چقدر بوده است؟ نگاهی به اسامی راهیافتگان به سکوی هیات رئیسه مجلس نشان می‌دهد که ۲ نماینده تهران در کنار محمدباقر قالیباف سرلیست تهران مجوز ورود به هیات رئیسه را بدست آورده اند. دو نماینده‌ای که از قضا از چهره‌های سیاسی نزدیک به قالیباف تعریف می‌شوند. استان اصفهان و آذربایجان شرقی هم هرکدام دو سهم از کرسی‌های هیات رئیسه را به خود اختصاص داده اند. استان‌های قم، مرکزی، خراسان رضوی، اردبیل و مازندران نیز از انتخابات هیات رئیسه مجلس دست خالی بیرون نیامده اند و هرکدام یک صندلی را به دست آورده اند.
 
طعنه سنگین سخنگوی وزارت خارجه به آمریکا

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به اعلام پایان رابطه و همکاری آمریکا با سازمان بهداشت جهانی گفت: بازی اتهام‌زنی، جهان را نفریفته و نخواهد فریفت. سید عباس موسوی در توییتی نوشت: "در قسمت جدید سریال «خروج» و در میانه یک همه‌گیری که جهان را پریشان کرده، ایالات متحده رابطه خود را با سازمان جهانی بهداشت قطع کرده است. این رژیم بی‌مسئولیت بعد از ناکامی در انجام وظایفش در قبال مردم خود، همواره به دنبال راه فراری بوده تا افتضاحی که به بار آورده را پنهان کند. اما بازی اتهام‌زنی، جهان را نفریفته و نخواهد فریفت. "

منتخبان ملت هدایا را باز گرداندند

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ارتباط زنده با شبکه خبر درباره بازگرداندن کارت هدیه نقدی که یکی از دستگاه‌های اجرایی به منتخبان استان تهران در مجلس داده بود اظهار داشت: اخیراً جلسه‌ای با حضور نمایندگان استان تهران و یکی از دستگاه‌های اجرایی برگزار شده بود که در پایان جلسه دو کارت هدیه به نمایندگان داده شد اما وکلای ملت از این هدیه ناراحت شده و آن را بازگرداندند.

گمانه‌زني‌ها درباره گزينه‌هاي انتخابات رياست‌جمهوري

اعتماد نوشت: تجربه تاريخي نشان داده كه انتخابات مجلس شوراي اسلامي و رياست‌جمهوري در ايران معمولا رابطه‌اي مستقيم دارند... در ادوار مختلف هر زمان تركيب مجلس اصولگرا بوده عمدتا دولت‌هاي اصولگرا بر سركار آمده و هر زمان معتدل و اصلاح‌طلب بوده دولت‌هايي با اين ويژگي مستقر شده است... برخي ناظران معتقدند اصولگرايان در صحنه انتخابات رياست‌جمهوري بعدي چندان هم بي‌رقيب نخواهند بود؛ چرا كه جريان موسوم به احمدي‌نژادي‌ها نيز عزم رياست بر قوه مجريه كرده‌اند. كما اينكه در انتخابات مجلس نيز اگر نگوييم احمدي‌نژادي‌ها تاثيرگذار بودند اما مديران دست‌پرورده اين جريان نقش مهمي ايفا كردند...  البته در ميان گمانه‌زني‌ها و نام‌ها و شخصيت‌هايي كه از آنها به عنوان كانديداهاي احتمالي رياست‌جمهوري ياد مي‌شود، صحبت از گزينه‌اي است كه اغلب معتقدند به‌رغم شرايط موجود مي‌تواند گزينه خوبي براي اصلاح‌طلبان باشد، محمدجواد ظريف كه پس از برجام به قهرماني ملي تبديل شد و براي اصلاح‌طلبان و اعتدالي‌ها چهره‌اي موجه. در حالي كه برخي ناظران اين گزينه را گزينه خوبي براي اجماع طيف‌هاي رنگارنگ اصلاحات و اعتدال مي‌دانند ... علاوه بر اين گزينه‌ها همواره نام سيدابراهيم رييسي و محمدباقر قاليباف كه يكي رييس قوه قضاييه و ديگري رييس قوه مقننه است نيز درميان مدعيان رياست‌جمهوري ديده مي‌شود.

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی ابهام دارد 

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری با اشاره به بررسی لایحه حذف چهار صفر در شورای نگهبان اعلام کرد: این لایحه نیز مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت زیرا در تبصره یک این لایحه با توجه به قرار دادن تعهدات کشور در مقابل صندوق بین المللی پول به عنوان یکی از معیارهای محاسبه و تعیین برابری پول‌های خارجی نسبت به تومان و نرخ خرید و فروش ارز، مصوبه دارای ابهام شناخته شد.

کدخدایی گفت: به دلیل اهمیت این لایحه و پیگیری‌های دولت از رئیس کل بانک مرکزی دعوت شد تا در جلسه شورای نگهبان حضور یابد؛ او بیش از یک ساعت در خصوص ابهامات موجود توضیحاتی ارائه کرد اما بعد از این گفتگو همچنان ایرادات فنی اعضای شورای نگهبان باقی بود.

خوزستان همچنان در وضعیت قرمز کرونایی

کیانوش جهانپور،سخنگوی وزارت بهداشت گفت: از دیروز تا امروز ١٠ خرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ٢٨٢ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد.
وی افزود: از بین مبتلایان جدید، ۴٣۵ مورد بستری و ١٨۴٧ بیمار به صورت سرپایی خدمات رسانی شدند. به این ترتیب مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ١۴٨ هزار و ٩۵٠ نفر رسید.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۵٧ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند. مجموع جان باختگان این بیماری به ۷ هزار و ٧٣۴ نفر رسید.
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات انجام شده در استان خوزستان، افزود: وضعیت استان خوزستان، همچنان قرمز است.

انتقاد سلیمی نمین از پیشنهاد یک نماینده برای ختم قرآن در مجلس

عباس سلیمی نمین، تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با تسنیم درباره اظهارات اخیر حجت‌الاسلام حسین جلالی، منتخب مردم رفسنجان مبنی بر پیشنهاد ختم روزانه قرآن از سوی نمایندگان مجلس گفت: البته که معنویت لازمه تضمین سلامت حرکت انسان‌ها به ویژه در جایگاه‌های مهم است اما بین توسل به معنویت و تظاهر به معنویت تفاوت وجود دارد. ما در تظاهر به معنویت، نه تنها به رستگاری نمی‌رسیم بلکه مسیرهای انحرافی و فریبکاری را راهگشا خواهیم بود. در حالی که معنویتی که در خلوت انسان را می‌سازد موجب قوت در پایداری راه حق خواهد بود.وی ادامه داد: ما دولت احمدی نژاد را به عنوان نمونه‌ای از فریبکاری در توجه به معنویات تجربه تلخ کردیم. به این خاطر هیچ وقت نباید بگذاریم این تجربه تکرار شود. مقام معظم رهبری در اولین ملاقاتشان با دولت اقای احمدی نژاد یک آسیب شناسی دقیق کردند و گفتند: این اتفاق نیافتد که شما دائم جانماز آب بکشید، اما در این جانماز هیچ نمازی خوانده نشود.
این تحلیلگر مسائل سیاسی  با بیان اینکه آقای جلالی می‌تواند برود در خانه خود قرآن بخواند، اما در مجلس که آمد نباید به این امر تظاهر کند، گفت: باید در مجلس طرح بدهد و ذهن مبارکش را به کار بگیرد. این تظاهر کردن‌ها به هیچ وجه برای ملت راهگشا نخواهد بود و فقط عوام فریبی صرف است. مگر پیشنهاد دادن به ختم قرآن گرفتن چه چیزی که است که ایشان آن را مطرح کرده اند؟ این فکر ممکن است به ذهن هرکسی برسد.

ایستگاه بعدی تنها رئیس قوه سه دوره‌ای

ایرنا نوشت: با پایان یافتن مجلس دهم یکی از مهم‌ترین سؤالات، آینده سیاسی علی لاریجانی است؛ کسی‌که ۱۲ سال رئیس مجلس بود و پیش از آن هم مسئولیت‌های مهمی در نظام داشته و به عنوان معتمد رهبری، معروف و یکی از چهره‌های وزین میدان سیاست بوده است. 
ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا درباره کارنامه لاریجانی طی ۱۲ سال ریاست بر مجلس می‌گوید: عملکرد آقای لاریجانی طی بیش از ۳۰ سال مدیریت در نظام موفق بوده است و انباشتی از تجربیات مدیریتی رده بالا دارند؛ البته اینها صرف‌نظر از نقاط ضعفی است که هر فردی ممکن است داشته باشد. در مجموع، عملکرد ایشان قابل تقدیر است.
ایمانی با بیان اینکه در اعتماد رهبری به ایشان شکی وجود ندارد، می‌افزاید: گروهی از اصولگرایان کمی دلخوری بابت مواضع ایشان در حوادث سال ۸۸ دارند. گروه دیگری از اصولگرایان بر این باورند که آقای لاریجانی در دفاع از حقوق مجلس در برابر  دولت کم‌کاری کرد؛ در اداره مجلس مسیر فردی را پیش گرفتند و به نظرات و آیین‌نامه داخلی بی‌توجه بودند. مجموع این مسائل باعث دلخوری اصولگرایان از آقای لاریجانی و فاصله از ایشان شد.

جزئیات اختلاس ۲۵هزار میلیاردی جوان ۳۳ساله! 

روزنامه جوان  امروز در گزارشی به بررسی پرونده اختلاسی ۲۵ هزار میلیارد تومانی که متهم ردیف اول آن جوان ۳۳ ساله‌ای به نام «امید اسدبیگی» است پرداخته است. 
در بخشی از این گزارش آمده است: امید اسدبیگی، مهرداد رستمی‌چگینی، مجتبی کحال‌زاده، جواد بصیرانی و علی‌اکبر میرزایی حسین‌زاده متهمان ردیف اول تا پنجم پرونده‌ای هستند که در تاریخ جمهوری اسلامی ایران همتا نداشته است. چند جوان که در ویترین این فساد، ۵/۱ میلیارد دلار از ارز کشور را که می‌شد برای بیماران خاص، تولید و کالا‌های اساسی کشور هزینه کرد، به‌راحتی دریافت کردند و با فروش آن‌ها در بازار ارز، به یکی از بزرگ‌ترین اختلاس‌های تاریخ کشور دست زده‌اند.
برای آنکه بدانیم اسدبیگی تا چه اندازه خود را حق‌به‌جانب می‌داند، باید بگوییم که او در یکی از جلسات دادگاه وقتی با سؤالات نماینده دادستان مواجه می‌شود به او تندی می‌کند و می‌گوید: «به تو چه!» قاضی دادگاه هم در واکنش به این پاسخ اظهار می‌کند: «چنانچه متهم و وکیل او، نزاکت جلسه را رعایت نکنند از دادگاه اخراج می‌شوند.»
با وجود این هنوز مشخص نیست چرا برخی همکاران او بازداشت هستند و با لباس زندان در دادگاه حاضر می‌شوند، اما اسدبیگی با کت‌وشلوار و در آزادی مطلق به دادگاه رفت‌وآمد می‌کند.

روی خوش بورس به سهام داران صبور

معاملات امروز بازار سرمایه در حالی به پایان رسید که شاخص کل این بازار با ۳۴ هزار و ۹۳۸ واحد رشد رقم ۹۷۳ هزار و ۴۹۵ واحد را ثبت کرد. شاخص کل با معیار هم وزن نیز با ۶۸۴۸ واحد صعود در رقم ۳۱۸ هزار و ۸۹۶ واحد ایستاد. معامله‌گران این بازار ۹۳۹ هزار معامله انجام دادند که ۶۱ هزار و ۶۴۶ میلیارد ریال ارزش داشت. در بازار امروز صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، سرمایه‌ گذاری تامین اجتماعی، معدنی و صنعتی گلگهر، بانک ملت و معدنی و صنعتی چادرملو نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت روی بورس را گذاشتند

بورس‌ها نگران دعوای آمریکا و چین

دور جدید تنش‌های بین آمریکا و چین این بار به بهانه مساله هنگ کنگ آغاز شده است. پس از آن که دولت چین لایحه جنجالی امنیتی هنگ کنگ را تصویب کرد، رئیس جمهور آمریکا نسبت به از دست رفتن موقعیت هنگ کنگ به عنوان قطب مالی آسیا هشدار داده و تهدید کرده است که آمریکا پاسخی قاطع به چین خواهد داد. مایک پمپیو، وزیر خارجه آمریکا نیز گفته است این کشور دیگر نمی‌تواند هنگ کنگ را یک منطقه خودمختار بداند.
در وال استریت، بیشتر شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۰۷ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۵ هزار و ۳۸۳.۱۱ واحد بسته شد. در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افت ۰.۸۷ درصدی تا سطح ۲۱ هزار و ۸۷۷.۸۹  واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۷۱ درصد پایین رفت و در سطح ۲۲ هزار و ۹۶۷.۵۶ واحد بسته شد.  در چین شاخص "شانگهای  کامپوزیت" صعود ۰.۲۷ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۳۸۶۷.۰۲  واحد بسته شد.

اعلام جزییات برگزاری حراج اوراق دولتی در روز یکشنبه

بانک مرکزی اعلام کرد: علاوه بر بانک‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه و شرکت‌های تامین سرمایه نیز می‌توانند در حراج اوراق دولتی یکشنبه شرکت کنند. به گزارش روز شنبه بانک مرکزی، این ارکان مالی می توانند سفارش‌های خرید خود را تا ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه ۱۱ خردادماه از طریق سامانه مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند سفارش‌های خرید خود را تنها در یکی از سامانه‌های بازار بین‌بانکی یا مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ارسال کنند. اوراق منتشر شده از نوع مرابحه عام، کوپن دار با نرخ سود ۱۵ درصد سالانه و با تواتر پرداخت سود ۶ ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) هستند. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می‌کند و وزارتخانه مزبور، حداکثر تا پایان وقت اداری روز بعد، نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می‌ کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود.

خداحافظی برخی اقلام دارویی با دلار ۴۲۰۰ تومانی

غلامحسن مهرعلیان مدیر کل امور دارو و مواد تحت کنترل وزارت بهداشت از تغییر ارز دولتی به نیمایی برخی اقلام دارویی خبر داد.
در این نامه که 29 اردیبهشت ماه به سلیمانجاهی دبیر سندیکای داروهای انسانی ارسال شده، آمده است:‌ پیرو مصوبه ستاد تدابیر ویژه دارو و تجهیزات پزشکی در خصوص سیاست گذاری ارزی سال ۱۳۹۹ خاطر نشان می گردد موارد اشاره شده به شرح ذیل از گروه کالایی یک ارز دولتی به ارز نیمایی تغییر یافته است. لذا مقتضی است بمنظور تسریع در فرایند تخصیص ارز با نرخ نیما کلیه شرکت‌ها با قید فوریت تمام ثبت سفارش‌ها مشمول این موضوع را ویرایش نمایند.
الف) کلیه مکمل ها، داروهای موجود در فهرست OTC به همراه مواد حد واسط مرتبط با همان مولکول ها
ب) داروهای تحت لیسانس و گرانول های وارداتی که تولید کننده مشابه همان فراورده در داخل کشور وجود داشته باشد.
ج) مواد جانبی مورد استفاده در فراورده های دارویی

ارز 4200 تومانی واردات لاستیک حذف شد

براساس نامه صدیف بیگ‌زاده مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت به رئیس هیات مدیره انجمن صنفی صنعت تایر، ارز دولتی برای واردات لاستیک و مواد اولیه لاستیک حذف و ارز این گروه کالایی، نیمایی شده است. 
در این نامه آمده است: 
احتراما بازگشت به نامه شماره 99.5517 مورخ 99.2.14 در خصوص اعلام نوع ارز تخصیصی به مواد اولیه لاستیک به آگاهی می‌رساند: حسب تصمیمات و سیاست‌های ابلاغی گروه و اولویت ارزی لاستیک و مواد اولیه لاستیک، از گروه یک به گروه دو منتقل و بر این اساس ارز تخصیصی به این گروه کالایی، نیمایی گردیده است.

دلار در صرافی بانکی اندکی گران شد

در معاملات امروز بازار ارز، شاهد تغییر مسیر قیمت گذاری از سوی بازارساز هستیم. به گونه‌ای که در صرافی‌های بانکی سطح کشور، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۱۷۰۰۰ تومان از مردم خریداری می‌شود و با رشد ۵۰ تومانی نسبت به روز پنج شنبه به قیمت ۱۷۱۰۰ تومان به متقاضی دریافت دلار آمریکا فروخته می‌شود. همچنین هر اسکناس یورو در این صرافی ها، به قیمت ۱۸۵۰۰ تومان از مردم خریداری می‌شود و با رشد ۵۰ تومانی نسبت به پایان هفته قبل، به نرخ ۱۸۶۰۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می‌شود.

صعود قیمت اوراق مسکن تا ۸۳ هزار تومان

در معاملات امروز (شنبه ۱۰ خرداد) بازار سرمایه، قیمت هر برگه اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن به دامنه ۸۳ هزار تومان وارد شد. در این معاملات، تقریباً همه نمادهای زیرمجموعه تسه، به سقف دامنه نوسان ۵ درصدی رسیدند که نشان دهنده سرعت بالای رشد قیمت این اوراق در معاملات بازار سرمایه طی هفته‌های اخیر است. آخرین قیمت اوراق تسهیلات مسکن در فروردین امسال، کمتر از ۴۰ هزار تومان در هر برگه بود که در مقایسه با نرخ امروز، بازدهی ۱۰۰ درصدی طی دو ماه را نشان می‌دهد. اتفاقی که در چند سال اخیر در بازار این برگه‌ها اتفاق نیفتاده است. اگرچه میانگین قیمت هر برگه تسهیلات مسکن در جریان معاملات امروز بین ۸۰ تا ۸۲ هزار تومان در جریان بود، اما در تعداد اندکی از نمادها نیز به دلیل نزدیک بودن زمان انقضای تاریخ اعتبار این برگه‌ها، معاملات با قیمت زیر ۸۰ هزار تومان انجام شد.

با توجه به رشد بی سابقه قیمت اوراق تسهیلات مسکن در چند هفته اخیر، بسیاری از دارندگان برگه‌های تسه ۹۹۰۲ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در اردیبهشت امسال) که از امروز به حساب دارندگان حساب سپرده ممتاز واگذار شده، برگه‌های خود را به یکباره وارد بازار سرمایه کرده اند که سبب شد تا قیمت این نماد معاملاتی که از صبح امروز در دامنه ۸۱ هزار و ۲۵۰ تومانی معامله می‌شد، به ناگهان شکسته شده و به سطح ۷۳ هزار و ۵۰۰ تومان افت کند؛ اتفاقی که سبب شد تا نماد تسه ۹۹۰۲، تنها نماد معاملاتی قرمزپوش امروز باشد. در این معاملات، ۱۸۵ هزار و ۳۰۴ برگه تسه ۹۹۰۲ به متقاضیان عرضه و فروخته شد. به جز تسه ۹۹۰۲، سه نماد ۹۹۰۱ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در فروردین امسال) و تسه های ۹۸۱۲ و ۹۸۱۰ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در اسفند و دی سال گذشته) نیز بین ۱۰ تا ۱۲ هزار برگه به متقاضیان عرضه شدند؛ اما در سایر نمادهای معاملاتی، تعداد برگه‌های فروخته شده کمتر از هزار برگه بود. صف‌های خرید در معاملات امروز نیز بسیار اندک بود و در بیشتر نمادهای معاملاتی، تعداد معامله‌های ثبت شده زیر ۲۰ فقره بود؛ به جز نماد تسه ۹۹۰۲ که ۲ هزار ۴۶۶ فقره معامله به ثبت رسید. /مهر

جدیدترین قیمت‌ها از بازار خودرو

بررسی بازار خودروی پایتخت در روز جاری (شنبه، ۱۰ خردادماه) ‌حاکی از تداوم روند کاهشی قیمت‌هاست و همچون هفته‌های گذشته خرید و فروش‌ها در حداقل خود است. این روند کاهشی که در هر سه دسته خودروهای داخلی، مونتاژی و خارجی دیده می شود، قدرت چانه زنی اندک مشتریان بازار را بالا برده و می‌توانند خودروها را به قیمت‌های دلخواه خود خریداری کنند. به گفته کارشناسان، تشدید بازرسی‌ها از انبارها و پارکینگ‌ها سبب شده تا آنهایی که خودرو را به قصد سرمایه‌گذاری در ماه‌های گذشته خریداری و انبار کرده بودند، فروشنده شوند. به اعتقاد کارشناسان، اگر بازرسی‌ها تداوم داشته باشد، ریزش بیش از پیش قیمت‌ها ادامه خواهد یافت. امروز در گروه سایپا هر دستگاه سایپا ۱۱۱ به ۷۰.۵ میلیون تومان، سایپا ۱۳۱ به ۶۵ تا ۶۶ میلیون تومان، تیبا صندوق دار ۷۴ میلیون تومان، تیبا ۲ به ۸۳ میلیون تومان، ساینا ۸۶ میلیون تومان و کوئیک ۹۲.۵ میلیون تومان رسید. همچنین در گروه ایران خودرو هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به ۱۱۷ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ به ۱۱۰ تا ۱۱۱ میلیون تومان، پژو پارس ۱۳۵ میلیون تومان و سمند ال. ایکس ۱۱۴ تا ۱۱۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد. در دسته مونتاژی‌ها نیز هر دستگاه سراتو شرکتی سایپا ۴۷۰ میلیون تومان، پژو ۲۰۰۸ به ۵۰۰ میلیون تومان، چانگان سی. اس ۳۵ به ۲۷۰ میلیون تومان،  جک اس ۵ به ۴۰۵ تا ۴۱۰ میلیون تومان و هایما اس ۷ به ۴۱۵ تا ۴۲۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد. /ایرنا

سرمایه‌گذاری فولکس در دو شرکت چینی

گروه خودروسازی فولکس‌واگن اعلام کرد که با سرمایه‌گذاری۱/ ۲میلیارد یورویی در دو شرکت چینی فعال در زمینه خودروهای برقی موافقت کرده است. فولکس با این اقدام قمار خود را در بزرگ‌ترین بازار خودرویی جهان افزایش داد در حالی که دیگر رقبا نیز تلاش می‌کنند تا با قدرت بیشتری وارد بازار چین شوند. این خودروساز آلمانی اعلام کرد که یک میلیارد یورو را در ازای دریافت ۵۰ درصد از سهام شرکت خودروسازی جک سرمایه‌گذاری کرده است و همچنین سهام خود را از همکاری مشترک با جک در زمینه تولید خودروهای برقی از ۵۰ درصد به ۷۵ درصد افزایش داده است. در یک توافق دیگر نیز، فولکس اعلام کرد که می‌خواهد ۱/ ۱ میلیارد یورو برای کسب ۵/ ۲۶ درصد از سهام شرکت فناوری گوشوان سرمایه‌گذاری کند. این شرکت در زمینه تولید باتری برای خودروهای برقی فعالیت می‌کند. قرار است این شرکت باتری‌های مدل‌های برقی فولکس را در چین بسازد.

نظرسنجی: منتظر نفت چند دلاری باشیم؟

در نظرسنجی ماهانه رویترز از ۴۳ تحلیلگر پیش‌بینی شد میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۲۰ به ۳۷ دلار و ۵۸ سنت می‌رسد که حدود پنج درصد بالاتر از قیمت ۳۵ دلار و ۸۴ سنت است که تحلیلگران در نظرسنجی آوریل پیش بینی کرده بودند اما همچنان کمتر از میانگین ۴۲ دلار و ۳۷ سنت برای امسال است. میانگین قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۳۲ دلار و ۷۸ سنت پیش بینی شد که بالاتر از ۳۱ دلار و ۴۷ سنت پیش بینی شده در نظرسنجی ماه گذشته بود. این شاخص در آوریل  به منفی ۴۰ دلار سقوط کرده بود.

مارشال استیوز، تحلیلگر بازار انرژی در شرکت IEG Vantage در این باره گفت: رشد تقاضا ممکن است در هفته‌ها و ماه‌های آینده بسیار کند باشد اما انتظار می‌رود در طول سال به مرور افزایش پیدا کند. قیمت نفت برنت که شاخص قیمت بازار جهانی است، ماه گذشته تحت تاثیر سقوط تقاضا در بحبوحه شیوع پاندمی ویروس کرونا، به ۱۵ دلار و ۹۸ سنت در هر بشکه نزول کرده بود که پایین‌ترین رکورد ۲۱ سال اخیر بود.

پیش‌بینی هفتگی از روند قیمت طلا

در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز، اکثریت هر دو گروه کارشناسان وال استریت و سرمایه‌گذاران تداوم روند افزایشی قیمت طلا در هفته جاری را پیش بینی کردند. به گزارش ایسنا، معامله‌گران و تحلیلگرانی که در نظرسنجی کیتکونیوز شرکت کردند به افزایش تنشهای تجاری میان آمریکا و چین، ضعیف شدن ارزش دلار و عوامل فنی به عنوان دلایل خود برای پیش بینی افزایش قیمت طلا اشاره کردند. در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال استریت برای هفته جاری، ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۱۳ نفر معادل ۸۷ درصد به افزایش قیمت طلا و یک نفر معادل هفت درصد به کاهش قیمت طلا رای داد و یک نفر معادل هفت درصد نظر خنثی داشت. در این بین، ۱۰۹۰ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز شرکت کردند که از میان آنها، ۶۲۳ نفر معادل ۵۷ درصد افزایش قیمت طلا و ۲۵۱ نفر معادل ۲۳ درصد کاهش قیمت طلا در هفته جاری را پیش بینی کردند و ۲۱۶ نفر معادل ۲۰ درصد نظری نداشتند.

 


دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: